van dezen prelaat, welke eene grocte personelijke achting bij den Keizer van Oostenrijk en de Vorsten van deszelfs familie genietheeft tot verscheiden gis singen aanleiding gegeven. Dezelve hebben alle be trekking op den toestand van den heil. Vader, wiens hoofdstad door den Koning van Napels schijnt bezet te zuilen worden, als waarborg voor de landen, die hem bij de akte van adhesie tot de Europeesche con federatie, gegeven zijn. De personen van het gevolg van Z. Exc. hebben het diepste stilzwijgen in acht genomen, wegens het voorgevallene in de hoofdstad der Christen-wereld. Z. Exc. Monsignor Litta heeft, na het lever van Z. K. H.een !ai:g gehoor bij dezelve gehad. Men heeft opgemerkt, dat er, op den dag van den 281en couriers naar Weenen, Rome en Napels afgezonden zijn." Voorts meldt men uit f He enen, den 3 februari). Een Napolicaansch opper - officieralhier, den laatsten der vorige maand, als courier aangekomen heeft, zegt men, zeer dringende depêches van Koning .Joachim overgebrngt. Het hof van Rome zendt van zijnen kant courier op courier, doet eisschen, pro- testatienen adresseert reclames, die over het alge meen, tot nog toe, weinig gehoord worden." GROOT-BRITTAN NI E. Londen, den lp Fehruarij. Gisteren hebben de beide kamers van het Parlement hare werkzaamheden hervat. In het hogerhuis heeft geene belangrijke discussie plaats gehad," doch in het lagerhuis heeft de heer Ponsonby den kanselier van den exchequer gevraagd of men voornemens was om de belasting op de bezittingen, welke met.den 5<l«n april aanstaanden moest ophouden, op nieuw te verlengen. De kanselier antwoordde dat hij op vrijdag de aandacht van het comité zoude bezig houden omtrent eenige nieuwe fmantieelen maatregelen, welke, indien de zelve werdén aangenomen, hem zouden ontheffen van op nieuw de voordragt te doen om de belasting op de bezittingen te verlengen. Na eenige observatien van de heeren Ponsonby, fPïtbreadenGascoyne, welke met dit antwoord nog in geenen deele te vreden waren en positief wilden weten, of deze belasting al of niet zonde verlengt worden uit hoofde van derzelver druk kende last en de algemeene kreet die door geheel En geland tegen haar was opgegaan,, ging men over tot andere finantieele maatretelen en we! rot de akte, waarbli de betalingen van de bank in klinkende munt geschorst worden, welke akte op het punt is van te expireren. Bü deze gelegenheid heeft de heer JVhit- bread de ministers gevraagd of zij' sedert den eersten december renige meerdere kennis hadden gekrerenhoe de z-k^n op her Weener congres stonden? Of zii nu gerf-ed waren om de proclamatie van Vorst Repnin aan de Saksen te desavoueren? Of zii thans aangaande het lot van Genua stellig onderrigt waren De hee* Whitbread liet zich ter zeiver tijd vrij sterk uit ever de schandelijke akten, welke (indien de berigten des wegens vermeld, echt waren) in het Weener congres tot stand waren gebragt, als mede over de niet min schandelijke wijze, waar op men aldaar dagelijks over de onderdanenwelker lot nog bepaald moest worden handelde, met onder anderen een zeker getal millioe- nen aan den eenen souverein toe te kennen en weder eene balans van eenige honderd duizend aan een ande ren, even als of de volkeren voor niets en de Souve- reinen voor alles geteld moesten worden; - even als of de fransche revolutie een zoodanigen invloed op de gemoederen had gehad, dat in 't vervolg geene wille keurige daad van Monarchen derzelver troonen zoude kunnen doen wankelen en op nieuw alle de geweldige omkeringen, welke eenmaal Europa beroerd hebben te weeg brengen, enz. De kanselier heeft echter op geene dezer vragen geantwoord, doch zich alleen bepaald met te zeggen dat lord Castlereagh eerstdaags zijne plaats in 't lagerhuis zoude hernemen en dat hij tot dien tijd toe zich zoude onthouden van eenige ex plicatie aangaande de Weener ond Thandelingen te geven. Een brief van Oretana op het eiland Teneriffe méldt het navolgende: den 17de» Tl. króisttè een groote kaper-schooner voor Fuertö Ventura. Den ajftcn arri veerde Z, M. .schip Tyne te St. Cruz berigt medebren gende dat de Amerikaansche oorlogs-vnartuigen JVasp en Peacock voor Ftierto Ventura en Lanzerotce lagen. Het fregat the Sybille en de.slotp the Harrier werden dadelijk afgezonden om gemelde vijandelijke 'vaartuigen op te zoeken." Het hollands oorlog-schip Rotterdam is den 8, uit Falmouth komende, te Plymouth gearriveerd. Men zegt dat de admiraliteit berigt heeft ontvangen, dat drie schepen van het konvooi van de Swifsure, door eene amerikaansche korvet bij Madera zijn ge nomen gewordeft; een dezer vaartuigen waar misdadi gers aan boord warenom naar Botanie Baai gevoerd te Worden is vrij gegeven. DeJVarfe is van de rivier de la Plata aangekomen. Detijdingeb welke hij mede heeft gebragt, gaan tot detr.d'jen november; zij behel zen dat de insurgentén na langdurige overweginghet besluit hebben genomen de fortificatiën van Monte video te verwoesten. Het geschut is van de wallen, genomen en te water naaf Buénos-Ayres gezonden. Het arsenaal was geheel ontruimd en de schikkingen werden gemaakt om alle de werken te doen springen, die de plaats dekten. Dit is geschied om dat de rebel len niet dachten deze stad tegen de expeditie, welke zij veronderstelde dat uit Radix was vertrokkenen spoedig zoude aankomen, te kunnen verdedigen. PR IJS-COURANT der EFFECTEN. pCr. Int. Amfterdam17 Fehruarij. Pr. 2| Werkelijke Schuld 39| 40 Uitgebelde 3jf k 4 Domein-Bons 500 frarjcs 754 it 5 Sijndic. Bons 5'ie série 99

Alkmaarsche Courant | 1815 | | pagina 2