ALKMAARSCHE m ia 4 uf 4 F j N l C O U R A IN JO 13' FAN MAANDAG DEN 27 MAART 1815. O K. O S T E N R IJ Weenen, den 12 Maart. SEDERT men alhier de tiiding van Buonaparte'sont snapping van Elba vernomen heeft, heerschtde grootste werkzaamheid in den raad van oorlog. Het fe^er van italic moer, zegt men, op 180,000 man en 240 stukken geschut gebragt worden. Men verneemt dat de prins von Schwarzemberg weldra vertrekken zal om het kommando op zich te nemen. In onze dagbladen-is een brief publiek gemaakt, door de gevolmagtigden van Pruissenaan Z. II. den prins von Metternich geaddresseerdbij de toezending van het ontwerp eener nieuwe constitutie voor Duitsch- land In dezen brief verzoeken de schrijvers den Oos- tenrijkschen staats-ministerhun ten spoedtgsten het gevoelen vandeszelfs hof te doen weten, zoo ten op- zigte cener constitutie voor de kreitsen, als omtrent den vorm welken het gepast zou zijn aan de bondge nootschappelijke constitutie van het Duitsche ligchaam te «even terwijl, zoodra deze hoofd questien beslist zullen zijn, er slechts eenige uren zouden noodig we zen om daaruit een nieuw ontwerp te vormen, dat ten grondslag der deliberatien zou kunnen verstrekken zullende hiervan ook aan de hoven van Beijeren, Ha nover en Wurtemberg worden kennis gegeven. ZWITSERLAND. Geneve, den 11 Maart. De tijding van Buonaparte's inval heeft alle zaken doen opschorten. Onze raad heeft een' courier aan den Zwitserschen landdag afgezonden, om hulp te vragen. Men is bezig ons geschut op affuiten te plaat sen. 20 Stukken zijn reeds op de wallen geplant. Men neemt al de noodige maatregelen, om eenen aanval af te weren. De algemeene kreet is, ons veeleer onder de puinen dezerNtad te begraven, dan ons te onder- Werpen> R A N K R IJ K. Besan?on, den 16 Maart. Niets kan de werkzaamheid evenarenwaarmede de maatregelen tot verdediging, door de burgerlijke ca militaire autoriteiten van dit departement genome» worden uitgevoerd, dan de steec's toenemende geest drift. De tijdingen van Zwitserland zijn buitengemeen gunstig; men neemt er eene militaire houding aan, welke geschikt is om de oogmerken der aanhangers van Buonapartedie het Wandlandsche in beweging zoude kunnen brengen, te verijdelen. De Bernsche zijn her huis van Bourbon toegedaan. De geest in Fransche- Comité is wezenlijk koningsgezind en getrouwal de dispositien zijn met eenparigheid uitgevoerd; er is een be'ooverend vertrouwen met den enkelen naam va* den Koning verbonden; voor den Koning zweeren zij alle te zullen sterven. Alles, wat het korps van den prins van de Moskowa noodig heeft, is met spoed aangebragt; van alle kan ten van het departement komen er allerhande aanbie dingen voor den dienst aan. De ordonnantie des Ro llings, van den maartheeft al de militairen die afgedankt of op halve soldij waren, met eenen edelen trots bezield. De ingezetenen van het departement komen bij menigte zich bij den prefekt aandienen» om naar het kerps van den prins van de Moskowa ge zonden te worden. Reeds is een korps vrijwilligers naar Auxonne vertrokken: alles eindelijk ademt hiep liefde voor den Koning, vertrouwen en verknochtheid. P a it y s den 17 Maart. Hoewel het eerst gisteren morgen bekend werd dat Z. Mnj. eene koninklijke zitting in de kamer der Gedeputeerden zoude houden, was het aantal nieuws gierigen, om dezelve bijtewonen, zeer groot. Dc dienst werd in de zaal te gelijk door de garde du corps de nationale garde en de linietroepen waargenomen, 't welk een zeer aangenamen indruk maakte. Ten vier uren vertrok de Koning in groote staatsie van het pa leis; de stoet was zeer prachtig en werd door veel militairen begeleid, die den besten geest aan den dag leiden. Toen Z. M. binnen kwam en zich op den troon plaatste ging er van alle zijden een eenparig ea langdurig gejuich van leve de Koning! leve de Bour bons! op Z. M. werd door den graaf Blacas en dea hertog de Duras ondersteunden na op den troon ge zeten te ziju en alle de aauwezenden op de minzaamste t»

Alkmaarsche Courant | 1815 | | pagina 1