wijze gegroet te hebbendeed Hoogitdezslve met eene len, welke wij reeds hebben aangekondigd, hebben genoeg getoond dat deze beweging genoegzaam was voorzien. De maarschalk Ney welke hem observeer de is in vollen aantogt om hem te volgen." NEDERLANDEN. vaste en welluidende stem de volgende aanspraak: In dit oogenblik van gevaar, waarop de algemee- ne vijand in een gedeelte van het Koningrijk is doorge drongen en de vrijheid van het overige gedeelte be dreigd, kóom ik te trfidden van ulieden, om die ban den, welke mij met ulieden verbindende, de kracht van den staat uitmaken, nog naauwer toe te halen mij kot ulieden wendende, leg ik, voor geheel Frankrijk, raijne gevoelens en mijne wenschen bloot." Ik heb mijn vaderland wedergezien, ik heb het met alle de vreemde Mogendheden bevredigd, welke, twijfelt daar niet aan, getrouw zullen zijn aan dat ver bond 'c welk ons den vrede geschonken heeft. Ik heb aan het geluk van het volk gearbeid; sedert lang genoot ik en nog dagelijks ontvang ik de treffendste bewijzen van deszelfs liefde. Kan ik op mijn zestigste jaar, mijn loopbaan beter eindigen, dan met voor des- zelfs verdediging te sterven. (Hier werd Z. M. door de levendigste toejuichingen in de rede gevallen; deze laatste woorden hadden een zoodanigen indruk gemaakt dat zeer veele personen van hunne aandoeningen geen meester waren. Van alle kanten hoorde men de kreet, zoo we! van militairen als van anderen: ff ij zullen voor den Koning sterven Ik vrees niets voor mij zeiven, maar ik vrees voor Frankrijk. Hij die op nieuw de toorts van een burger-oorlog onder ons ontsteekt, brengt ook de rampen van eenen buitenlandsche oorlog 'over ons hij wil ons vaderland op nieuw onder zijn ijzeren juk buigen; hij kooint om die constitutie te vernietigen, welke ik u geschonken heb, dat charter, 't welk mij ne schoonste lofspraak is in de oogen der nakomeling schap 't welk alle Franschen liefhebben en 't welk ik zweer te zullen in stand houden (Hier stonden de aanwezend zijnde Prinsen van den bloede op en riepen eenstemmig: ook wij zweren de constitutie in stand te zullen houden; de geestdrift van de menigte klom ten toppunt.) Vereenigen wij ons rondom dezelve; dat zij onze heilige standaard zij! de nakomelingen van Hendrik IK zullen er zich het eerst onder scharen; zij zullen door alle goede Franschen gevolgd worden. Eindelijk Mijne Heeren dat de overeenstemming der twee kamers aan de wet alle die kracht geve, welke haar noodig is en deze in de daad nationale oorlog zal door deszelfs ge lukkig einde toonenwat een groot volkvereend door de liefde voor zijn' Koning en door de grondwet van den staatvermag." Men moet een ooggetuige geweest zijn van deze aandoenlijke ple-gtigheid, om zich een regt denkbeeld te kunnen vormen van den hoogen graad van geestdrift welke bij die gelegenheid heerschte. Heden leest men in denMoniteur, aangaande den stand van zaken, het volgende: De jongste berigten doen ons veronderstellen. Jat Buonaparte, den i3Ü*n uit Lyon is vertrekken, zich naar den kant vgn Macon ca Chaious begeyende. De gecombineerde maatrege Den 18den, des morgens. Buonaparte is, den iódendes morgens, met dooo man te Autun aangekomen. Door de snelheid van zij nen marsch heeft hij zich niet door veel artillerie kun nen doen volgen. Onze krijgsbevelhebbers, daaren tegen hebben zeer veel geschut ter hunner beschikking. _Men schrijft van Digne, dat 650 man, een gedeelte uitmakende van een talrijk korps, achttien uren na den «ioortogt van Buonapartezich op weg begeven heb ben, om hem ta achtervolgen, en dat 500 ingezetenen van het departement du Var mede uitgetrokken zijn, 0111 zich met onderscheiden korpsen te vereenigen welke tegen hem optrekken Onder de menigvuldige voorbeelden van verknocht heid welke de hoofdstad oplevert, kan, men den heer de Sales, regfer suppleant bij de regt bank van eersten aanleg, noemen, welke zich aangeboden heeft, om tegen den gemeenen vijand uit te trekken met zijne drie kinderenwaarvan het eene officier is in het rege- ment der Koningin ligte infanterie, en de tweeandere koninklijke vrijwilligers zijn. Ook heeft de prefekt van de Seine van een' ingezeten van Parijs het aanbod eener som van 2000 franken ontvangen, om besteed te worden tot de betaling der vier eerste paarden welke aan de stad P. lys voor den dienst van Koning en vaderland geleverd zijn. De prefekt ;an de Saone et T.oire spreekt open baar het in de nieuwspapieren geplaatste gerucht tegen van een oproer, dat er te Macon zou hebben plaats gehad. Brussel, den 21 Maart. Het grootste gedeelte der troepen van linie, welke het garnizoen van Rijssel uitmaken, is van daar ver trokken, om zich naar het kamp van Melun, nabij Parys te begeven; zij zijn vervangen door het garni zoen van Arras. De grachten van Rijssel zijn met wa ter gevuld, en de dienst wordt er met de meeste naauw- keurigheid waargenomen even als of de vijand voor de poorten stond gelijke maatregelen heeft men te Douai Condé, Maubeuge en te Valenciennes genomen, 's Grave nhage. den 24 Maart. Het garnizoen dezer residentie, bestaande uit het eerste bataillon landmilitie, het 1 i'le bntaillon infante rie van linie, het 2d= regemetit artillerie en het rege- ment huzaren, is eergisteren door Z. M. den Koning geïnspecteerd. Deze troepen trokken, door hunne voortreffelijke houding, de nlgemeene aandacht toe zich, en legden door een herhaald en ongeveinsd ge juich van leve de Koning1, den besten geest aan den dag. Een groot gedeelte derzelv-e is, gisteren, naar de grenzen gemarcheerd. Naar men verzekert zal Z. M. (Je K^njpg-, na Eaas- sclien, naar Brussel vertrekken.

Alkmaarsche Courant | 1815 | | pagina 2