ALKMAARSCHE m mm No. I4. NEDERLANDEN. JiI COURANT: J'zfiV MAANDAG DEN 3 APRIL 1815. -Mr •K- O O E N R IJ K. Ween en, den 15 Maart. Gisteren, heeft het Oostenrijksch gouvernement besloten, de landweer op derzelver tegenwoor- •diger. voet te doen voortduren. Dezelve zal door eene nieuwe ligting van 200,000 man over de geheele Mo narchie versterkt en met deze ligting zal'dadelijk een aanvang gemaakt worden. Heden, hebben HH. MM. de Koningen van Pruis- een en Beijeren bij Prins Eugenius een bezoek afge legd, en vervolgens, vergezeld van Z. M. den Keizer van Rusland, bij denzeiven het middagmaal genoten. Den 19 Maart. De laatste tijdingen van Milaan zijn geruststellend; toen men er de ontsnapping van Buonaparte vernam, heeft men geen het minste spoor van gezindheid ten zijnen voordeele ontdekt. En de Nn^uliuiaiiathe cuu- rier Natellidenudes, te Weenen aangekomen heeft van den Koning van Napels de verzekering gebragt dat Z. M. bevel had gegeven, om Buonaparte levend ofdood te vangen, ingeval dezelve in zijne Staten kwam te landen, en dat hij hem, in allen gevalle, als een' verrader zou behandelen. DUITSCHLAND. Frankfort, den 22 Maart. Het Pruissisch leger, hetwelk over den Rhijn trekt is 120,000 man sterk. Ook zijn, in Beijeren, Wur- temberg, Hessen en in alle staten van Duitschland, de troepen in beweging. Boven dien is er bevel aan 30,000 man Zweedsche groepen gezondenom zich naar de Nederlanden op marsch te begeven. De her tog van Wellington begeeft zich, in qiialiteit van kommandant-en-chef, naar Brussel. Eene Russische armee is in vollen aanmarsch naar den Rhijn. Gent, den 25 Maart. Z. M. Lodewijk XFIII is den 23^0 door Meenen gepasseerd, zich naar Ostende begevende, vergezeld van den hertog van Tarente, den hertog van Raguza en eenige andere personen. Zijn rijtuig wérd geëskor- teerd door zes Fransche huzaren, welke Z. M. te Hal- Juin verlaten hebben. De ongelukkige Monarch, die niet wilde dat deze militairen over de grenzen trok-* ken, heeft ze allen teederlijk omhelsd. Op Zr. Ms, aangezigt was gelatenheid vol waardigheid te lezen. De maarschalk Bert/tier, prins van Wagramis, dezen nacht, van Brussel, alhier aangekomen, zich naar Ostende begevende, alwaar die prins zich bij den Koning gaat voegen. Z. D. II. de hertog van Or leans is, dezen morgen ten 9 uren, insgelijks alhief gearriveerd. Den 16 Maart. Er zijn honderd vijftig zeilen in het gezigt der haven van Ostende, die, verleden zondag, uit de Teemsge zeild zijn, en een korps naar de Nederlanden overvoe ren. Men wacht hier vijf a zes duizend man derzelve, waarvoor de logementen in gereedheid gebragt worden. In de Haarlemtche Courant van donderdag den3o<l«» maart 11., vind men het navolgend belangrijk stuk: Dat de magt van Napoleon en van Frankrijk gekraakc is, hebben wij reeds met geschied-en aardrijkskundige redenen betoogd [jin het vorig nomtper onzer Courant.J En wip moeten ons, met de kaart vóór ons, goed daar van overtuigen, op dat geen snoeven in staat zijn ons van gedachten te doen veranderen. Napoleon zelf heeft nu daarenboven toegestemd dat hij buiten staat is om anderen landen te veroveren. Immers zegt hij dat hij het niet meer doen zal. Wan neer nu iemand, die al zijn leven, uit zuivere lief hebberij, gestolen heeft, verklaart dat hij niet meer stelen zal moeten wij dan niet veronderstellen, dat hem de handen op den rug gebonden zijn! Dan hij neemt nu zijne toevlugt tot andere wapenen, waartegen^ wij even zeer op onzp hoede moeten zijn. O Gij is ONBESCHAAMD, en het is bekend dac men met die eigenschap al vrij verre kan komen in de wereld. Het gebeurde in 1814, toen de Mogendheden met reuzenkrachten in het hart van Frankrijk stonden, en hetzelve hadden kunnen verpletteren, zoo zij gewild hadden toen de Fransche Natie dankbaarlijk knielde aan de voeten van Alexander, die haarkwaad met goed vergold: deze eeuwig-merkwaardige gebeurtenis, die wij allen, sedert een jaar, tot inde kleinste bij- zonderheden toe, kennen, die honderd duizenden on zer tijdgenoten met eigen oogen gezien hebbendeze gebeurtenis hooren wij nu ook uit den mond van Na poleon. De vreemde legers," zegt hij in zijn stijl waren in het naauw gebragtèn ik stond hen juist te vernielen, toen het verraad van eenige mijner generaals aan de zaak eene andere wending gaf5 zoo als dat in den oorlog gebeuren kan." En verhaalt hij niet hoe de armee van 20,050 man cue hij toen nog onder zich had, en die meest uit zijne getrouwe gardes bestond, hoe dien allen, generaais en genieenen, tegen hem morden én opstonden en luid riepen, dat zij niet langer strijden wilden voor een gedrogc als hij was; en hoe hij toen knarstandende zijn eigen vonnis moest onderteekeaenea als een bcos- itl

Alkmaarsche Courant | 1815 | | pagina 1