1 ALKMAARSCHE IS0. COUR A N T. 19" NAN MAANDAG DEN 8 MEI 18(5. GROOT-BRIT ANNI E. Londen, den 25 April. TOT nu toe waren wij nog niet onderrigt omtrent de bijzonderheden der zamenzweeringdie Buo naparte's. komst in Frankrijk voorbereid hebben een brief, uit Parys ontvangen, geeft ons deswege de volgende bijzonderheden De Bourbons hadden nog niet langer dan drie maan den weder op den troon van Frankrijk gezeten, toen de republikeinen misnoegd werden. Er ontstond on tevredenheid onder het leger, en de zamenzweeringen tegen het gouvernement der Bourbons namen eenen aanvang. Carnot, Fouchó en Thibaudeau warende eer ste, die op het denkbeeld kwamen van het gouverne ment omver te werpen; zij kwamen gewoonlijk bijeen aan het buis van Talliendie, aan de jicht laboreren de, niet kon uitgaan. Alhoewel deze lieden door Buo naparte geëmploijeerd waren geweest» hielden zij ech ter niet van hem en van zijn system», en nog minder van zijne vorige gunstelingen en ministers, en om die reden verlangden zij Wem niet terug. In allen gevalle, kon er niets zonder het leger geschieden; men haalde eenige repubfikeinsche generaals over en gebruikte de generaals Fressinet en Excelmans om de soldaten te polsen. Deze verlangden allen naar de terugkomst van Buonaparte. Van alle denkbeelden, die men gehad bad, om indirecte voorstellen aan den hertog van Or leans te doen, of om een republiekeinsch gouverne ment op te rigten, werd derhalve afgezien. Er wer den thans openingen gedaan aan de vrienden van Buo naparte die taak was aan Thibaudeau opgedragen, die, in de eerste plaats, Fouché met Roederer en Sa- var'y, welke beide met den eersten in onmin waren, verzoenden. Trapswijze werden al de vrienden van Buonaparte tot het geheim toegelaten, en, in sep tember 11.werd de eerste mededeeling aan Buonaparte gedaan. Een jongman, genaamd Harel, (die, onder Buonapartes regering, auditeur bij den staatsraad was geweest, en, sints de nieuwe revolutie, tot prefekt In een der departementen benoemd iswerd met deze zending belast. Natuurlijker wiize was Buonaparte dadelijk genegen om terug te keeren. Toen dit aan zijne vrienden te Parys bekend was, was de blijdschap zoo grootdat zij een' maaltijd van 150 couverts bij den restaurateur Verybij de Tuilerien, hielden. Het eerste, waarop men thans bedacht was, was geld te krijgen. Cambacerès, Lavalette, Fouchi en Savary die zeer rijk zijn, deden terstond aanzienlijke voor schotten, welke alle in handen van Carnot gesteld werden, die tot thesaurier benoemd werd. Thans wer den de maarschalken gepolst. MassenaSoultSuchet en Ney vereenigden zich niet sfechts met de zamen zweering maar schoten ook aanzienlijke sommen voor. Thibaudeau werd den last opgelegd van buiten 's lands te gaan; hij reisde door Italië, Zwitserland, Duitsch- laud en de Nederlanden. Te Napels en Florence hield hij mondgesprek met Bertrand. Murat was toen ia het geheim, ja zelfs zou Lucien tuonapartezoowel air Josepheene groote somme gelds voorgeschoten hebben, In Italië werd er twintig millioenen franken bijeengebragt In december II., had er eene algemeene poising der soldaten door geheel Frankrijk plaats; dit geschie de op de volgende wijze Dadelijk na dat Buonaparte afstand gedaan had, had Maria Louiza te Parys een notarieel instrument doen vervaardigen, waarin zij, in zijnen naam, tea behoeve van haren zoontegen zoodanigen afstand protesteerde; eene kopie hiervan werd bij Regnauli de Saint-Jean cFAngeiy en eene andere bij Cambace rès gedeponeerd. Thans werden er eene groote menigte exemplaren van dit protest gedrukt, en in iedere ka zerne en kortegaard in Frankrijk uitgedeeld, teneinde het gevoelen der soldaten wegens Buonaparte te ver-» nemen. Nu werden de zamenzweerders stouter, en hetgeen zéér vreemd was, d'André, de directeur-ge neraal van politie, kwam dikwijls bij Tallienen was zeer intiem met hem. Aldaar Was hij, zonder het te weten, in het brandpunt zelve der zamenzweering, en ontmoette er dikwijls sommige der hevigste Buo- napnrtisten en Jacobijnen, die thans vereenigd zijn; somtijds zeiden zij boertende tot den heer cTAndréi zal uw koning den keizer niet vergunnen zi'nen vrienden in Frankrijk eea bezoek te geven?" Waarop» de andere zeide0met of zonder vergunningzal

Alkmaarsche Courant | 1815 | | pagina 1