schiedeti zonindien de zaak wnar was. Het klein natie heeft door hare tftnefi en de betuiging tan hm getal van hen, die men gezien heeft, behoorc tot de behoeftige klasse, welke, door hare groote ellende, o Sinerte^j^e opoffering; genoodzaakt wordt. Het plan, om den Monttnartre met 300 stukken ge schut te versterken, de begonnen werken, de artille rie, die te Vincennes bijeen gebragt wordthebben 111 deze hoofdstad zulk een' indruk gemaakt en een' zoo- «anigen schrik verspreid dat een groot getal lieden zich reeds gereed makenoin de stad te verlaten en zich van paspoorten voorzien. E N. NEDERLAND Gent, den 12 Mei. Het laatstuitgckomen nommer van het Journal Uni- versel begint met een uitgebreid Rapportover den toestand van Frankrijkge daan aan den Koning in desze/fs raadd or den burggraaf de Chateaubriandgevolmag- tigd minister van Z. Allerchr. M., aan het hof van Zweden voorafgegaan van de volgende inleiding: Het eenigste ongeluk, waarmede Europana zoo vele rampen, nog bedreigd werd, is gekomen. De Souvereinen, uwe hooge Bondgenoaten hebben ge- dacht, dat zij straffeloos grootmoedig konden zijn je- gens een menschdie noch tien prijs van een edelmoe dig gedrag noch de heiligheid der traktaten kent. Dit zijn dwalingen, aan een edel karakter eigen eene reet schapen en verheven ziel oordeelt verkeerd over laag heid en list, en de redder van Parys kon geeu goed begrip hebben van den verwoester van Moskou. Buonapartedoor eenp vreemde noodlottigheid itusscben de kusten van Frankrijk en Italië geplaatst, is, even als Genserikgeland, daarwaar Gods toorn hnn riep. Hijde hoop van alles wat eene euvel daad gepleegd had of beraamde, is gekomen; hij is geslaagd. Menschen, met uwe giften overladen, wier borst met uwe ordensteekens versierd warenhebben, des ochtendsde hand gekuschtwelke zij des avonds verrieden. Die oproerige onderdanenslechte Fran- scben, valsche riddershadden nnauwelijks deeeden, «die zij u kwamen zweeren, uitgesproken, of zij gingen, met de lelie op de borst, den meineed, om zoo te spreken, zweeren, voor hem, die zich zeiven zoo dikwijls als verrader, eedbreker, trouwschender verklaard had. Voor het overige, Sire, heeft de laatste zege praal, welke de loopbaan van Buonaparte kroont en gaat eindigen, niets verwonderlijks. Het is geene wezenlijke omwentelinghet is een kortstondige inval. Er heeft in Frankrijk geene eigenlijke verandering plsratsde_ gevoelens zijn er niet veranderd. Hetgeen wij zien i« geenzints het onvermijdelijk gevolg van eene lange aaneenschakeling van oorzaken en uitwerk sels. De Koning is, voor een oogenblik, terug ge trokken, de monarchie is in aijn geheel gebleven. De leedwezen getoond, dat 4j zich van de gewapende magt, welke haar wetten oplegde, afzonderde. Eensklapsche omkeeringen zijn menigvuldig bh} de volkeD, die het verschrikkelijk ongeluk gehad heb ben van onder het militair despotistnus te vallen. De geschiedenis van het Roraeinsche rijk, gedurende des- zelfs verval, die van het Ouomannische rijk, van he* tegenwoordig Egypte en van de Barbarijsche regerin gen zijn er vol van. Alle dagen komt, te Algiers, te Tuniseen verbannen bey weder te voorschijn op de grenzen der woestijn eenige Mamelukken voegen zich bij hem en roepen hem uit tot hun hoofd en heer. Om in zijne onderneming te siagenheeft hij geenen bui tengewonen moed, geene verstandige berekeningen, geene verheven begaafdheden noodig, hij kan de ge meenste der menschen zijn, indien hij er maar de slechtste van is. Eenige andere benden der krijgsmagt, door de hoop van te plunderen aangevuurd, verklaren zich; het verslagen volk beeft, ziet het aan, weent en zwijgt; eene handvol gewapende soldaten houdt de ongewapende menigte in bedwang. De dwingeland na dert met het gerammel der ketenen, treedt de hoofd stad van zijn rijk binnen, zegepraalt en sterft. Sire, sedert lang beproeft de hemel u: hij wil u tot een' volkomen Monarch vormen. Uwe koninklijke deugden, indien er nog iets aan ontbreektontvangen, lieden, onder de band van God hare laatste volkomen heid. In al de landen, waar gij de dubbelde majesteit van den troon en van het ongeluk medegebragt hebt, hebt gij, uw eigen leed vergetende, slechts aan dat van uw volk gedacht. De oogen van op dat Frankrijk gevestigd, waarvan gij de grenzen, a's het ware, zien kunt, en de rampen kennen wilt, 0111 er een middel van redding aan toe te brengen beveelt gij mij u eene schets voor te houden van den staatkundigen toestand en de morele gezindheid der natie. Ik zal, Sire, aan uw doorzigt eene reeks van daadzaken en opmerkin gen onderwerpen. Ik zal zonder omwegen spreken. Uwe Majesteit, die alles weet te zien, weet ook alles te verstaan." B ru ss tt, den 14 Mei. Gisteren had er ten hove op het paleis van Laken, diner en cirkel plaats; onder de aldaar tegenwoordig zijnde doorluchtige personen, bevond zich de hertog van Wellington, de hertog van Bruswijk-Oels en de ambassadeur van Engeland. Een particuliere brief uit Parys, van den il«n de zer, geeft een denkbeeld van den toestand, in welken de fatsoenelijke lieden in die hoofdstad zich bevinden men leest onder anderen in denzelven: Al de zoo- danigen, die door hunne middelen in staat zijn, om Frankrijk te kunnen verlaten, gaan het land uit. Men geeft dagelijks acht of negen honderd paspoorten uit, en deze emigratie is, van het vertrek des Konings af, begonnen. De ambten zijn in handen der meest woel zieke Jakobijnen. De taal van 1792 is op nieuw aai)

Alkmaarsche Courant | 1815 | | pagina 2