ALKMAARSCHE MmlJ 51 5 ii I 1 1 5.MP' 1 ill tfll N° 3*- JB 1 .7 V c O u N VAN MAANDAG DEN 4 SEPTEMBER 1 8 - c. r jo GROOT-BRITANNIE. Louden den 25 Augustus. Gisteren heeft de Morning Chronicle twee stukken geleverd, welke een zeer onecht voornomen hebben. Het eerste is een rapport aan den Koning van Frankrijk deor den minister van pontie, dragende eenvoudig de naamtee- kening van Foüché. Het tweede is een antwoord van de ministers van Frankrijk op de officiële nota van de ministers der vier verbonde Mogendheden, Deze laatste voert de naamteekening van Talleyrand en van Foüché. Beide de genoemde stukken zijn zonder dagteekeningen. Men heeft daarenboven opgemerkt ten opzigte van Foüchédat deze minister steeds ge woon is om zijne officiële stukken te teekenen met Ztjren tijtel, te weten: Hertog van Otrante; en ten opzigte van het tweede stuk: dat hij niet gewoon is de stukken door den minister van buitei.landsche zaken mede te laten ortderteekenen. De inhouu van deze stuk ken is ook van dien aard, dat zij de twijfelingen wel ke de onregelmatigneid van den vorm reeds heeft doen geboren worden nog meer bevestigt. Dezel ve behelst een zeer overdreven schilderij van de ram pen, welke Frankrijk op d't oogenblik ondervindt door het verblijf en het gedrag van de legers der verbondene Mogendheden, en Strekt a'zoo om het ongenoegen der Souvereinen op te wekken en aanlei ding ie geven tot nog gestrengere maatregelen van den kant des zoodanige, welke d: provinciën, door hunne verschillende armeeën bezet, regeeren. Het zoogenaamde rapport eindigt met de navolgende aan merkingen, waarvan de oreigende toon geheel geene vredelievende gevoelens onder sommige ministers des Rollings zonde aankondigen: Men weet in het Noorden, men weet in Pruis- sen dat het gebrek aan matiging van onzen kant de veerkracht en openbaren geest onder onze vijanden heeft doen geboren worden. U M. zal het mij veroorloven om aan eene laat ste bedenking meer gewigt te hegten. Zoo lang Frankrijk nog iets overig houdt in de hoop van des- zelfs integriteit als natie iu stand te behouden, zal geene opoffering onmogelijk zijn en alle de planne* van eene regelmatige staatkunde zullen volvoerd kun nen worden maar zoo dra de inwoners alles zulleij verloren hebben en hun verderf voltooid zal wezen, zal men een andere staat van zaken ei» eene nieuwe volgreeks van gebeurtenissen zien geboren worden, om dat er als dan noch regeering, noch gehoorzaam heid meer bestaan zal Eene blinde woede zal de onderwerping opvolgen. Men zal alleen met de wan hoop te rade gaanvan weerskanten zal men ver woesten - de plundering zal aan de plundering den oorlog aandoen. Iedere stap der vreemde soldaten zal met bloed geteekend worden. Frankrijk zal het zich minder schamen zich zeivete verdelen, dan door andere vernield te worden. Het oogenblik nadert reeds;de nationale geest neemt reeds deze ver schrikkelijke wending; de meest verwijderde par tijen naderen tot elkanderen om niet meer dan eene uittemaken. De Vendée zelve vereenigt reeds hare vanen met die van onze armeeën wat kan U M. in uexe overmaat van rampen anders doen dan zich ver wijderen. De openbare ambtenaren zullen mede hunne posten verlaten en als dan zullen de legers der ver bondene mogendheden te kampen hebben met perso nen welke van alle maatschappelijke banden onthe ven zjjn; eene natie van 30 millioenen kan, her i» waar, van den aardboden verdwijnen, maar in dezea strijd van man tegen man zullen de onderdrukten ea de onderdrukkers in meer dan een graf bedolven wor den," De diplomatische nota, geteekend Tallijrand en Foüché behelst geene mindere beledigende gezegde» voor de Souvereinen, als onder anderen De te genwoordige toestand van Frankrijk is te meer be droevende daar, alware de oorlog openlijk verklaard het geen het geval niet Is men de rampen en ijs- selijkheden in geene grootere mate daarvan zoude kunnen ondervinden. Overal waar de armeeën zicb vertoonen met uitzondering altijd van de Engel- schen) worden de plundering, de brandstichterijde? schending en de moord ten top gedreven; de roof zucht en de wraak hebbcu aan officieren ep sonate» A

Alkmaarsche Courant | 1815 | | pagina 1