courant. ALKMAARSCHE No. Ad i 817» Verpachting. -BuRGEMEESTEREN der STAD ALKMAAR, maken bij deze aan het Publiek bekend, dat zij op Woensdag den 17 Sep tember Achtien - Htndcrd-Zeventiendes middags ten twaalf «ren precies, op de Vierschaar op het Raadhuis alhier, in het openbaar aan de meestbiedenden zullen Verpachten, de Vischban- ken op de Zee - en Rivier- Vischmarkt binnen dezelve Stad, en zulks voor den tijd van een Jaar gerekend, aanvang genomen te hebben met een Julii Achtien - Honderd en Zeventien 0n zullende eindigen met den 'tatsten juni' Achtien- Honderd en Achttien. FAN MAANDAG <{/OLW^ DEN SE PTE MB E A. Daze COUÜANT wordt voor tent Stuiver en twee Penningen Uitgegeven. De Conditiën van Verpachting zullen van Maandag den viimende dezer Maand September, dageliiks voor een ieder ter lezing lig gen op tiet- Secret trie van Heeren Burgentetsterenvan des mor gens 9 tot des namiddags 1 uur. Alkmaar den 2 September 1817. P. de SONNAVILLE, v«. Ter Ordonnantie van Hun Edele Achtbaren H. VONK, Secretaris. W N. BUITENL ANDSCHF. BERIGTEN. OOSTENRIJK. *Ween en, den 21 Augustus. De veldmaarschalk prins von Schwarzemberg bevind zich steeds te Töplitz. De berigten van zijnen toestand luiden niet zoo geruststellende als men wenschte. Sedert eenige dagen bevindt zich de prins van Hessen- Homburg koninklijke pruissische generaal en gouverneur der bonds-vesting Luxemburg, bianen onze stad. POLEN. Warschau, den 18 Augustus. Eenige damn geleden, heeft een storm, verzeld van onweder, plasregen en hagel, te Kielce, in den omtrek van 5 mijlen lengte en i| mijl breedte, veel nadeel aan de veldvruchten veroorzaakt; 30 dorpen hebben bifzonderlilk veel daardoor geleden. In eenige streken van Gallicie is zelfs door den hagel eenig vee gekwetst en vele vogels gedood. Den 20 Augustus. Den J^den julij kwam de generaat-ew-chef graaf von Benhigsenvan zijne inspectie-reis over het ddearmee- korps, in deszelfs hoofdkwartier te Tulzyn terug. Dit armee-korps staat onder bevel van den verdiensreb'ken generaal Sabanejvw welke zich, gedurende de laatste veldtogten. als chef van den ge nerale"-«taf bi' de groote armée onder den veldmaarschalk prins Barclay -de-Tollyzoo roemrijk onderscheiden heeft. De gene raal-en-chef heeft alle reden, om over die troepen te vreden te zijn. Gedurende het verblijf van den graaf te Tsmaël. kwamen 3 groo te vaartuigen, met 80 famllien uit het Wimemhergschealdaar aftn welke verzekerden, dat vele hunner landsliedenwegens de groote schaarsheid van levensmiddelen, in hun vaderland, in 1816, hen zouden navolgen, indien het rnssische gouvernement hun een etablissement wilde toestaan. Zij hadden zich te Ulm ingescheept, en waren van daar den Donau afgezakt. De Turken hadden zich alle mogeliike moeite gegeven, om hen te overreden, om zich in Bulgarie of in andere onbevolkte streken van Turkijen neder te zetten. Den T7den julij, brak, te Tulzïjn des avonds ten 8 uren, een hevige brand uitwaardoor 20 huizen in de asch gelegd werden. Stockholm, den 19 Augustus De turksche korvet Afrika, onder het bevel van den kapitein Haviz-Alykomende van Alexan dre, beladen met boomwol en andere egiiutische voortbrengse len en zijnde aan den egijptischen agent Ismael Gibraltar alhier geadresseerd, ligt thans in quarantaine te Kensoe* Door den heer Lorent uit Hamburg, welke zich, door het aanleggen van vele voortreffelijke fabrieken, te Gothenburg be roemd gemaakt heeft, is aldaar eene groote porterbrouwerif aange legd; deze porter wordt door het gansche rijk verzonden en is niet van de engelsche te onderscheidensedert dat de invoer van de porter uit Engeland verboden is, is deze aanlegging van veel ge- •wigt. De wolven hebben in dezen zomer veel schade aangerigt en zijn tot in de zindelükste streken van West- Gothland doorgedron gen. In het Kerspel Norrboe, in Helsingland, hebben zij onlangs, in weinige dagen, 70 schapen in de weiden gedood of weggevoerd. Wegens het aanstaande eeuw-feest der reformatie, is eene koninklijke aanschrijving door het geheele rijk uitgevaardigd. U N. Berlijn, den »6 Augustus- Door het ministerie vanbinnen* landsche zaken fs eene merkwaardige aanschrijving Uitgevaardigd aan de euangelische geestelitkheid der beide protestantschegeloofs belijdenissen in de pruissische monarchie, ten einde het feest der hervorming waardiglijk te vieren, waarin hét volgende voorkomt: De danrstelling der aanleiding en het doel der kerken-verbe tering zal den redenaars op Heilige Stoeien rijke stof verschaffen, tot stichtelijke betrachtingen en opbeurende aanspraken tot hei ge moed van de leden hunner gemeente», zonder dat zij zich aange spoord kunnen vinden, om aan hunne voordragten eene vijandelij ke rigting jegens de niet Euangelische geloofsgenooten te gevns De geest der waarheid, welke de hervormers bezielde, en in welk» kracht zij hun groot werk begonnen en v'olbragteit, is ookeen geest van vrede en liefde; de vruchten van dien geest moeten, volgen» de vermaning der apostelen, allerleije goedhartigheid, geregtip.» heid en waarheid ziin. Uit hoofde nu, dat eenige weinige geeste lijken dit ligtelijk konden vergeten, is het noodig te herinneren, dat elke bittere en lasterlijke uitval in de predikatiën, bij het feest der hervorming te houdenover het algemeen even zoo onstrook- baar met de waarheid der Euangelische Kerk, als geheel strijdig met den uitdrukkelijk verklaarden wil van Z. Koninkl. Maj. zjjn zonde, vermits Hoogstdezelve veeleer begeert, dat de zuivere daarstelling Van den geest der hervorming, zonder eenigerlei in» mengsel van onvriendelijke uitdrukkingen jegens andere geloofs belijdenissen de algemeene hoofdzaak zij, over welke, alle gees telijken in 7x. M». landen zamenstemmende bij het eeuwfeese moeten -prediken en de ter keuze voorgeschreven teksten daarop te pas brengen. Voorts bevindt het ministerie *ich aangespoord, om aan te merken, dat de naam Protestant1'' hoe vol beduidenis dezelve ook ten dien tijde ware, toen het er op aan kwam, nogtans meer eigen is aan de toenmaals aangevoerde bewaring der uitwendige regten van de Euangelische Vorsten e» standen, in de zaken des geloofs en der kerken - regelingdan om den eigendommelijke» geest en zin der Euangelische Kerk aan te duiden; die ook zelfs, wanneer die op deze laatsten wordt toegepast, velerlei misduidin gen toelaat, en ook daartoe in de nieuwste tijden hier en daar we der misbruikt worden. Het schijnt derhalve, 'in meer dan een op- zigtraadzaam te zijn deze benamingen van Protestanten Protestantsche Kerkover te laten voer de geschiedenis, tos wel ke zij behooren, en daarvoor, eens vooral, in boeken van stich ting en godsdienstige voordragten, de meer gepaste en algemeen oordeelkundiger namen van Euangelische Kerk Euetngelisehe Chris ten van nu af, algemeen te gebruiken. Luther zelf keurde alle partijnamen af. Hij verzette zich ijve rig in zijne schriften daar tegen, dat de belijders van het Eiisnge- lisch Geloof zich, naar zijnen naam, Lutherschen en Lutheranen noemen, en verwijst hen tot dan eenigen grond des Christelijke» Geloofs, de leere van Christus, het Euangelium. Moge, bii de viering van het aanstaande hooge Kerk-feest op alle getrouwe arbeiders in den wijnberg des Heeren. de geesi rusten van hunnen Goddelljken Meester, en tot hun willen hei volbrengen verleunen! Berlijn den 3o(len junij 1817. Ministerie van binnerlandsche zaken (^geteckcnd*) von SchuckmaNn.' Den 28 Augustus. Gisteren, nadenmiddag ten 5 uren, hacf, op het koninklijk slot, de doop-piegtigheid plaats van den. op de» 2den dezer, geboren prins, zoon van Z. K. H. prins Wilhelm van. Prutssen, in tegenwoordigheid van Z. K. H. den prins Wilhelm en van de prinses Zilne gemalin. De jonge prin« heeft bij den heiligen doop de namen van Fridrich Wilhelm IVa Idem ar bekomen, Z. M. de Koning heeft den oostenrijkscben keizerlijken wer- jcelijken geheim-raad en kamerheer graaf Frans Joseph von Kol- loWfatte Praag, de orde van den Rooden Adeiaar, eerste klasse, geschonken. De koninklijke deensche gezant aan ons hof, graaf von Bern- storjfis, van Altona, en de koninklijke deensche gezant aan het hof van Oostenrijk, graaf Joathim von Bernstorjf, van Koppenha# geH alhier aangekomen. F R A N K R IJ K. Par vs, den 28 Augustus. Gisteren, heeft Z. M. den raad vast ministers gepresideerd. De marquis van Wellesleybroeder van den hertog van Wel lington istwee dagen geledenmet mevrouw de marquisintö ParyS aangekomen- Zijne lordschap is den 24flen te Dieppe ontscheept en heeft, dienzelfden nacht, te Rouaan geslapen. Lord Grenville is insgelijks, met zijne familie, van Zwitserland komende, te Parys gearriveerd. De Fransche Akademie, heden tot de vervulling van de door het overlijden van den heer Suard bij dezelve opengevallen plaat» overgegaan zijnde, heeft, bij meerderheid ran stemmen, den heer Roger tot haar medelid benoemd. Den 31 Augustus. Eergisterenhebben de hertog de Richelieu en de maarschalk hertog van Feltre met Z. M. gearbeid. Ten drhe uren isnaar Choisy gereden. Na de mis heeft de graaf ven Rnppin Z. M. een afacheirfs be» zoek gegeven.

Alkmaarsche Courant | 1817 | | pagina 1