fcjS®# ALKMAARSCHE COURANT, B, Ao. 1817. No. PAN MAANDAG DEN 33 SEPTEMBERs Deze COURANT wordt voor eene Stuiver en twee Penningen Uitgegeven. KENNISGEVING. x->URGEMEESTER EN der STAD ALKMAAR, ontvangen hebbende eene Circulaire van den Hoofd-Controleur van den Waar borg over Noord-Holland, de deto 12 September 1817. N» 635, brengen ten gevolge der gezegde Circn'aire, aan alle de daarbij belanghebbenden bil deze ter kennisse, dat de Gouden en Zilveren Werken en Horologien, voorzien van den Zuid-Nederlandschen Stempel E in conformiteit van het Koninklijk Besluit van den 4 I n nil i8iv,tes Kantore van gezegden Heer Hoofd-Controleur ie'Amsterdam in de Kerkstraat bij de nieuwe Spiegelstraat No. ito gratis zullen worden herstempeld, van en met den 15 dezer maand September tot den 27 October aanstaanden op de gewsneKatitoor dagen, zijnde de vijf eerste dagea der Week, des voorraiddags van negen tot twaalf uren, en dat na gezegde termijn de bovengemel de Werken en Horologien, welke niet herstempeld zullen worden bevonden, als finaal ongestempeld zullen worden aangemerkt en behandeld. Burgemeesteren waarschuwen allen ên een iegelijk die daarbi) be lang zouden mogen hebben, zorge te dragen, dat door huu binnen den voormeiden tijd de Geuden en Zilveren Werken en Horologien tan Kantore voornoemd ter Verstempeling worden aangeboden, daar zij, die zulks verzuimd mogten hebben zich zeiven toe. teschrijven zullen hebben het nadeel, dat daaruit notoir voor hun jnoet voortvioeijen. Alkmaar den 16 September 1817. P. de SONNAVILLE, vt, Ter Ordonnantie van Hm Edele Achtbaren H. J. VONK, Secretaris. NOTIFICATIE. BURGEMEESTEREN der STAD ALKMAAR van wegens den Heer Directeur der Directe Belastingen gcinviteerd zijede ge worden, om, zöo veel mogelijk, behulpzaam te zijn, ter belco- jning der Afschriften van Huurcedullen van Verhuringen der Lan derijen binnen deze Gemeente gelegen zoo worden alle de genen, ■welke eenige Huurcontracten hebben aangegaan van Landerijen fee hoorende «an Godsdienstige of Liefdadige Gestichten, of aan zich zeiven, bij deze verzocht, de afschriften der Huurcedullen intele- veren ter Secretarie dezer Stad, waartoe dagelijks uitgezonderd des Zondags, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren van den 22 dezer maand September tot den 6 October aanstaanden zal wor den gevaceerd, om dezelve van een ieder overtenemen. Burgemeesteren vertrouwen dat ieder die dit bovenstaande mogt aangaanzich niet zal onttrekken om aan dit verzoek geredelijk te voldoen. Alkmaar den ea September 1817. P. de SONNAVILLE, vt. Ter Ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren H. J. VONK, Secretaris. BUITENLANDSCHF. BER1GTEN. BEIDE S I C I L I E N- Napels, den 12 Augustus. De hitte is hier tot de ondragelij Ste hoogte van 29 graden gestegen. Naanwelijks hebben ons de Oostenrijkers verlaten, of de we gen beginnen weder onveiliger te worden. De hertog de St. Ar- finois, dezer dagen, op zijne reize naar Rome, moordadig aan gerand en beroofd geworden. Prins Hendrik van Pruissen bezocht, gisteren, het ameri- kaansche admiraalschip Washington, van 84 stukken geschuten ■werd aanboord door den commodore Chamcey plegtig ontvangen en vergast. Het in deze haven liggende amerikaansche eskader zal ons eerstdaags verlaten en naar Livorno stevenen. iTen 18 Augustus. HH. KK. HH. de prins en prinses van Sa lerno, die de reede van Livorno op den iaden dezer verlaten heb ben 'zijn, gisteren aan boord van het fregat de Sirene, in onze kave'n gekomen. De Koning was hen, op de korvet de Galatea, verzeld van de koninklijke brik de Calabrezetot aan het kanaal van Procida te gemoet gezeild. 2. Mi is in de groote boot gestapt, nier om de prins en prin ses te verwelkomen,'maar om het voorbeeld te geven van deneer tieddien men aan de gezondheidswetten verschuldigd is. Hoogst- dezel've heeft zich vervolgens aan boord van de Galatea begeven, zonder in gemeenschap met het doorluchtig paar te tredenhet welk niet eerder dan op de reede, en na, met in achtneming der gewone formaliteiten, toegel-ren te ziin,voet aan wal gezet heeft. GROOTBRITANNIE. Londen, den 12 September. Dezer dagen, is, omtrent eene ontmoeting van het engelsch schip de Alligator, met een zuid- amerikaanschen kaper, her volgend herigt bij Lloyds ingekomen: Den vijfden -jutij laatstleden, terwijl zich de Alligator op 280 so" noord'r breedte en 200 10" wester lengte bevond, ontdekfe men. met het aanbreken van den dag, een schip, hetwelk eene "horizontaal gestreepte blaatiwe witte en weder bbauwe ylag voer de. Dit vaartuig begon jagt op het genoemde schip te maken, en deed een kanonschot toen het zich nog op drie mijlen afstands be yond. Dit schot was voor den Alligator een teeken om alle moge lijke zeilen bij te zetten; doch het ander schip spoedig binnen be« reik gekomen zijnde, deed een schot met scherp, waarop de ka- pitein geraden oordeelde bij te draaijen. Hij vroeg aan den kaper (want het was er werkelijk een), of hij hem als vriend of als vij and moest beschouwen, en gaf hem tevens te kennen, dat hij eett Engelsman was. De andere antwoordde, dat hij vriend was, dat hij de Forpoise de bruinvisch van Buenos-Ayres kommandeer de err-dat hij aan zijn boord zoude overkomen, om zijne papireen na te zien. Hij deed zulks, vergezeld van verscheiden gewapend® manschappen, en vroeg aan den kapitein, waarom hti niet dadelijk op her eerste schot had bijgehouden. De kapitein gaf ten ant woord, dnt hij, zijne vlag niet kennende, hem voor een' zeeroo- ver had gehouden, en mitsdien gemeend had, hem, zoomoge lijk, te moeten ontwijken. De kaper hervatte, dat bij hem door dit gedrag buiten zijne koers gebragt h..i, alzoo hij hem daardoor in de noodzakelijk gesteld had, om jagt op hem te maken; ver volgens de lading van het schip bezigtigd hebbende, deed hij wijn, aardappelen en haver uit hetzelve aan zijn boord overbrengen, zeggende, dat dit een schadeloosstelling was, voor den tijd, dien men hem had doen verliezen. De heer Ashton vroeg hem, of hij dan de engelsche vlag niet eerbiedigde; doch da kaper zeide,dat, zilne vlag de eenige eerbiedwaardige was. Het scheepsvolk be stond uit lieden van allerlei natiën, bijzonder Engelschen. Die geen,-welke den titel van luitenant aannam; scheen een Fransch- man te zijn; hij gedroeg zich met bescheidenheidsprak weinig,, en scheen genegen om de geweldadigheid van den kapitein tegen te gaan. Men vernam van ettelijken van het scheepsvolk, dat zij, eenige dagen geleden, eenen engelschen brik geplunderd hadden, en denzelven met man en muis hadden in den grond geboord. De kapitein voegde er hij, dat hij met den Alligator even zoo zoude gehandeld hebben indien dezelve een enkel schot gedaan had." Bii dit stuk is gevoegd een cer'ificaatgeteekend door zes passa giersdie zich aan boord van den Alligator bevonden, en de waar heid bevestigen van de door den kapitein Ashton gedane verklaring, Er zijn. verleden week, brieven van Tereriffe aangekomen waarin gemeld wordt, dat een engelsch kapitein, Clark geraamd, grvonnisd en veroordeeld is geworden, tot vier maanden gevange» nis, als hebbende een' schildwacht mishandeld, welke hem wilde beletten na zons ondergang aan wal te komen Na verloop van de vier maanden, heeft de gouverneur geweigerd hem op vrije voe ten te stellen alvorens het hof van Madrid kennis zoude gekre gen hebben van de procedure. DP engelsche konsul heeft alle» ge daan, wat in zijn vermogen was, om zijnen landgenoot, die-in pene ongezonde gevangenis zat opgesloten, te doen ontsl*au- Ziende, dat zijne pogingen, hieromtrent bij den gouverneur aan gewend, vruchteloos waren, heeft hii onvenvïild de zaak doen voordragen aan den engelschen ambassadeur te Madrid De staat van Ierland is tegenwoordig zoo gerust, datdetroe- pen die ter bescherming der inlandscbe scheepvaart gebezigd wa ren terug geroepen ziiffl. De ziekte heeft te Doublin geene zoo snelle vorderingeu gemaaktals men gevreesd had, en zulks worde inzonderheid toegeschreven aan de zorg der commissie, die het oozigt over de 'straten heeft, en welke, gedurende den winter, duizend» van behoeftigen heeft laten arbeidenom het vuilnis, dat zich jaren lang, in de achter-erven en gangen der stad had opgehoopt, van daar weg te nemen. Men leest in zeker dagblad van New-York, van den Sften auvustns, het navolgende: Indien Spanje ons de beide Flori- dals afstaat, geliik men zulks verwacht, zullen de Vereenigde Sr-ten te Pensacolade schoonste haven vnn geheel den Mexikaau- schen zeeboezem bezitten na de Havanna. Daar deze haven bij de branding vier en twintig voeten diep is, za! dezelve eene uit muntende ligplaats ziin en vermoedelijk eene zeer nanzienliike koop stad worden, wijl zij zal beschikken over den handel van al de ri vieren, die zich in den zeeboezem werpen, van Mobile ten oos ten af tot Anpalachicolo toe. Men kan zelfs rekenen dat ettt groot gedeelte der voortbrengselen der hooger op gelegene eta blissementen op de Alabema aldaar zoude worden ter markt ge bragt alzoo het bevaren van deze rivier, zoo ras men hooger komt. dan het fort Clairborne, zeer moeljellfk wordt, en er zon der groote kosten en arbeid uitmuntende wegen tot Pensacolakun nen worden aangelegd." Men meldt uit Ierland, dat er, den 27ften der verledens maand, door de P oomsch-Kntholieke geestelijkheid, onder voor zitterschap van den titulaïren bisschop van het kerspel van Cloy- ne, eene'bijeenkomst is gehouden, waarin onderscheiden beslui ten z"n genomen, hoofdzakelük behelzende; dat de vergadering, de overtuiging'bekomen hebbende, dat de Roomsch-Katholieke kerk van Terland zich in het grootste gevaar bevindt, zij, die tot deze k»rk behooren, zich zouden schuldig maken aan de misdaad van hoog verraad jegens den Hemelschen Koningindien zii hunne gevoelens in een zoo hagchelijk tijdsgewricht bewimpeldendat zb de besluiten, in 1815, door de bisschoppen tot verwerping van het veto genomen, goedkeuren; dat zij alle maatregelen, strek kende om eene min of meer uitgestrekte magt op te dragen aan mensehen. die reeds gezworen hebben, en bereid zijn om ander maal té zw»ren, dat de Roomsch Katholieke godsdienst, zoo'als dezelve in het vereenigd riik wordt uitgeoefend, een eerediensr is ▼pi bijgeloof en afgoderijniet dan met afgrijzen zien kunnen. En

Alkmaarsche Courant | 1817 | | pagina 1