ALKMAARSCHE COURANT. No. 48., xS';. Ao. I 81 7. 33URGEMEESTEREN der STAD ALKMAAR bepalen bij deze, dat te rekenen va* dea dag van beden, de prijzen er bet gewigt van het Brood binnen deze Stad en derzelver Jurisdic tie zullen zijn als volgt P O L fe N. PAN MAANDAG DEN 1 DECEMBER. Deze COURANT wordt voor eene Stuiver en twee Penningen Uitgegeven. ZETTING VAN HET BROOD OVER DE STAD ALK MAAR EN DERZELVER JURISDICTIE. Witte Brood van twee Stuivers moet wegen 13 Lood. Fijne Witte Broodsbol van één Stuiver 7 Lood. Agtérling of Bollen acht voor een Stuiver 11 Lood. Rebuild Tarwenbrood van 26 Lood moet gelden3 Stuiv. 14 Penn. Gebuild Tarwenbröod van 52 Lood7 Stuiv. 12 Penn. Gebuild Masteluin van 38 Lood 5 Stuiv. 14 Penn- Öngebuild Tarwenbrood van 2 Pond5 Stuiv- 8 Penn. Ongebuild Masteluin van 3 Pond8 Stuiv. 4 Penn. Roggenbrood van 12 Pond 17 Stuiv- o Penn. Bollebrood van 55 Lood5 Stuiv. o Penn Zullende alles gaar gebakken en niet beneden de Zetting vet kocht, of in plaats van hetzelve eenig Brood, klein Gebak of iets anders toegegeven mogen wordenop de boeten daartoe staande. Actum Alkmaar, den 1 December 1S17. Burgemcesttren voornoemd P. ds SONNAVILLE, v'. Ter Ordonnantie van Hun Edele Achtbaren H. J. VONK, Secretaris. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. 1 RUSLAND. Petersburg, den t November. Gisteren, is het eeuwfeest der kerkhervorming alhier met godsdienstige plegtigheid gevierd; vooral in de Evangelische Luthersche St. Petri - Kerk Op de ganscbe aarde zal men geene plaats aantreffen, alwaar in een zoo klfeinen omtrek 7.00 vele kerken .van onderscheiden chris teliike geloofsbelijdenissen, bij elkander gebouwd zijn. als in den omtrek van gezegde St. Petri-Kerk. I11 bare nabijheid vindt men de Grieksche Kathedrale Kerk van de Moeder Gods van Casan de Armenische Kerk, de Roomsche Kerk, drie gereformeerde kerken, als: de Hoogdnits.che, Fransche en Holjgndsche; bene vens nog de Luthersche Zweedsche en Finlandsche Kerken, wel- ke geen vin alle door den eeii noch den anderen dier verschillen de gezindheden gestoord worden. Warsch au, den xo November. De tegenwoordige mis- of jaarmarkt is zeer gunstig en veel aanzienlijker, dan die van het vörige ja ar. Men ziet dagelijks een sterk vertier der koopwaren, met welke niet alleen het groote marievilsche gebouw, maar ook alle andere pakhuizen en winkets gevuld zijn. Tot beden zijn er reeds 91 kooplieden uit andere landen met hunne koopwaren al hier aangekomen, waaronder bok eénige uit Frankrijk en uit Mol davië. In het vervolg kan Warschau een bijzonder gewigtig mid delpunt worden ten aanzien van den handel in het Noorden, na melijk tusschen Duitschland en Rusland. 'K r a k a y den 4 November. De nieuw georganiseerde Univer siteit alhier is, den i8den octobermet alle plegtigheid, inge wijd. De gezamenlijke faculteiten hebben eenstemmig den kundi- ge'n professor Litwinskitot rector magnificus gekozen. Z. M. de Keizer van Rusland heeft aan onzen professor Przybylske' voor de overzetting van Honierus, eene brillanten ring geschonken. De werkzaamheden van de commissie dér drie geallieerde ho venwegens de grensscheiding van onzen vrijstaat, sjjn in dezen 2omer zoo verre afgeloopen, dat de grenzen van het gebied van Krakau met behoorlijke grenspalen zijn voorzien, waarop aan de ee.ne zijde het wapen van dezen vrijstaat en aan de andere dat Vatt het aangrenzend Rijk gevonden wordt. BEIDE SIC I, LIEN, Napels, den 4 November. Over het verblijf, den marsch en de oppassing der thans uit Napels vertrokkene oostenrljksche troe pen is tusschen ons hof en dat van Weenen de rekeningopsremaakt. De géh'éele achterstand van onze zijde bedraagt, de oorlocs - contributie daaronder begrepen npg 7 millioenen frankenwelke In maandelijksche termijnen van 24,000 franken worden afbetaald. GROOTBRITANNIE; LoNdRn, den 21 November. Men verhaalt, dat, weinig da gen na den dood van prinses Charlotteprins Leopold een' bode heeft afgezonden aan lord Lauderdaledie zich op dat tijdstip in Schotland bevond, ten einde hem te verzoeken, zich naar Clare- mont te Willen begeven. Zijne lordschap heeft den bode in Nort humberland ontmoet, en is laatstleden vrijdag te Claremont aange- komefi. Zoo ras prins Leopold hem zag, wierp hij zich in zijne armen, met al de aandoening van een van rouw verscheurd hart, en bieef omtrent een half uur zuchtende en snikkende in dezehou- ditig liggen. Eindelijk wikkelde zich de graaf Lauderdale zachtjes uit zijne armen los, en trachtte zijne aandacht op andere voor werpen te vestigen: Wat is het aangenaam, zeide hij, de geur in te ademen dier schoone en in verscheidenheid zoo rijke bloe men! Eene eeuwige lente schijnt deze bosschaadjes te tooijent Men bevindt zich hier waarlijk in een aardsch paradijsMen zegt, dat déze woonden den prins tot zich zeiven schenen te doen komen, en dat hij voor het eerst verligting gevoelde van zijne smart. Ik wil, zeide hij, te Claremont leven en sterven. Ik zal voortaan al de oogenblikken mijnes levens besteden, aan hec ten uitvoer brengen van al de denkbeelden en ontwerpen van de engel, die ik voor altooi verloren heb." Hij stortte vervolgens eenen vloed van tranen. Lord Lauderdale bleef omtrent drie uren bij hem. I)e prins heeft ziine lordschap niet laten vertrekken dan nadat dezelve beloofd had, ten tniuste twee malen in elke week te zullen terug keeren. Omtrgnt onze algemeen betreurde prinses, melden onïe dagbla den, dat hare kundigheden verre boven die van andere vrouwen in de algemeene zamepleving verheven waren. Zij was volkomen ervaren in de geschiedenis, in de staatkunde der eurppeeiche gou vernementen, en Jbllzonder in de geschiedenis en grondwetten van haar geboorte land, Zij sprak Fransch Hoogduitsch, Italiaansch en Spaansch met eene bijzondere gemakkelijkheid. De schoone kunsten waren niet vergeten, en zij zong en speelde de piano, de harp en de guitarre. met meer dan gewone bekwaamheid. Behalve haar kunst-talent in de muzijk, bezat zij een fijn gevoel voor het schilderachtige in de natuur, en een deel harer urenen bij gevolg van die weinige gelukkige, welke zij in tegenwoordigheid haar* gemaals, doorbragt, besteedde zij met wandelingens; zij schreef met groote bevalligheiden had een hartstogtelijke genoege» voof de verheven klasse der engelsche dichten. F R A N K R IJ K. Pa u y sden si November. Ter voldoening aan de koninklijke ordonnantie van den 22ften october II., waarbij, om aangevoerde redenen, nanzienelijke verminderingen in het maritime korps zij« bepaald geworden is door Z. M. eene lijst gearresteerd der offi cieren van de verschillende rangen, die thans het korps der fran sche marine uitmaken, en uit welke lijst blijkt, dat benoem^ zijn: Tot vice-idmiraals de graaf Truguètde graaf Rosily - Mes- rosde Graaf Ganteaumede graaf de JSargues-Missiesyde mar quis de Sersey en de graaf de Pdugiraud. Tot schouts bif naqhtde graaf Dumanoirde heer fPillaumen de graaf de Gonrdond*1 baron Baudin. de baron Hamelin de ba ron Duperride heer Jacob, de graaf d' Au stierde graaf Bidé de Maurvillede burggraaf Montboissier de Cantilhac, de baron Mo- linïen de héér Jurien la Gravièrti. Verder bestaat het getal der, ingevolge bovengemelde ordon nantie, benoemde officierenvan minderen rang, in doscheeps kapïteiiieh 80 fregats - kapiteinen 300 scheeps-luitenants eü' 400 vaandrigs. Na de mis beeft de Konitur met den hertog de Richelieu gear beid. Ten half 3 uren is Z. M. naar St. Cloud vertrokken. Eerst den soften dezer maand, zal de akademie van Frankrijk hare openbare zitting tot de receptie van de heeren Roger en Laym houden. De hertog de Levis zal de beide nieuwe leden beantwoor den, en de heer Campenon zal de zitting met eene voorlezing ein digen. De generale directie over het buskruid is aan den graaf Rusy* luitenant-generaal van het koninklijk korps der artillerie, toe vertrouwd, Op morgen zullen de ministers des Koning» aan de kamer hec concordaat mededeelen en de daartoe behoorend concept-wet ter tafel brengen. 1 Een groot aantal officieren van het pruissisch leger, welk» zich, in 1815, in Frankrijk bevonden, hadden met veel belang stelling de gedenkschriften van mevrouw de marquisin de la Roche Jaquelinwelke zij over den oorlog in de Vendée heeft uitgege ven gelezen, en kwamen op het denkbeeld, om eene openbar» hulde aan de voor altijd roemrijke namen te bewijzen. Mevrouw de la Roche-Jaquclinter nedergeslagen door een onlangs plaats gehad ongelukbevond zich 200 mijlen van Parijs in droefheid gedompeld. Noch zij, noch iemand van haar huisgezin, had ooïc eenig officier van het pruissisch leger gekend; het was buiten haar weten, dat die officieren besloten, den luisterrijken en onge- lukkigen moed van den held, welken zij beweent, te vieren, Z\

Alkmaarsche Courant | 1817 | | pagina 1