COURANT ALKM A ARSCIIE ï£:t%U ï£:t%U Wi£.o r:m No. 43; Ac. 1822. f, y J& Ér »ïfitef ij'^"Vf Deze COURANT wordt UR GEM EESTEREN der STAD ALKMAAR, den noodzs keljjken spoed, waarmede de Werkzaamheden der Policie dezer Stad bebooren gepaard ce gaan. door eene meergerede en vaste toegang tot het bureau daan van, willende bevorderen, en de des- wegens voorgekomen herhaalde klsgten,z#o veel mogelijk wcjne- men Brengen bij dezen ter kennis van alle de Ingezetenen dezer Stad «n Jurisdictie van dien, mitsgaders van allen welken daarbij verder een'g belang mogten hebben dat door den Commissaris van Politie deszelfs Bureau voortaan, te rekenen van Maandag den veertienden October dezes jaars zal worden gehouden jn een tier Vertrekken op het Srsdhuis dezer Stad dagelijks (des Zondags uitgezonderd) van acht ure voordemiddags tot één ure nademiddag, en van half drie tire nademiddag tet vijf uren, alwaar zich mitsdien een iegelijk, welke den dienst der Policie behoeft, of tot het doen van de noo dige aangiften, op den gemelden lijd zal bebooren ce vervoegen, terwij' men zich op andere tijden zal moeten adresseeren ten Woon- buize van den Commissaris van Policie op ce Oude Gracht binnen 4eze Stad wijk A. N°. 60. Actum ter Kamer van Burgemeesterenden 8* October 182e. G. F. V E R S C H U I R, v«. 7er Ordonnantie van Dextlyen G. ue li E E R Secretaris. I5UITENLANDSCHE BERIGTEN. GROOT-BRITANNIE. Londen, den 12 Octeber. Een dagblad van Southampton meldt dat de weduwe van willen den marquis van Londonderry thans Boidrewood-Lodge bewoont. Laatstleden maandag heeft de uitgave der brieven aan bet ge neraal pos-kantoor eene vertraging ondergsan, en zulks ten gevolge der aankomst in de onderscheidene havens van eene groote menigte schepen; die, door den oosten wind, gedurende verscheiden dagen, belet waren geworden, het KGnaal binnen te loopen. Ten gevolge der verandering van den wind zijn er, tc geüjker tijd, omtrent jso.bbö brieven, boven hel gewoongetsiaangekomen, zoo dat men veel lijd noudig heeft gehad, om dezelven uit te zoeken an te vér- deel en. Een londensch huis van negotie heeft, met de onlangs van Lims hier aangekomen afgevaardigden een contract voor ee'>« geldleenirg aan het nieuwe gouvernement van Peru gesloten. Hoe groot de leening is en op welks voorwaarden dezelve is aangenomen, weet men nog- niet. Gisteren ochtend is dg graaf de Santa Rosa, de bekende pie montescbe balling, hieruit Frankrijk aangekomen. Een Edimburgs dagblad mtldcdat de heer Harlcyvan Tri nity, een vernuftig werktuig beeft uitgevonden, 0111 de proef tot dé lengte-meting te nemen; Dat werktuig is aan een onderzoek van zes officieren van de marine onderworpen geweest, welke allen denk ken, dat hetzelve te land volkomen het doel zal bereiken; teaaf zijn tevens van gedachte, dat het aiec mogelijk zijn zou, er kich in tijd van stor nop zee van te bedienen, uit hoofde van de ge weldigé bewegingen waaraan het blootgesteld zou wezen. Deze te genwerping, zoo dezelve niet uit den weg te ruimen is, zou in al le gevallen ook ook op alle werktuigen van dezelfde soort toepas selijk wezen. De heer Hurley heeft zijn werktuig naar Londen ge- bragt, om heizelve ook aldaar te doen inspecteren. De door bet parlement uitgeloofde belooning voor de uitvinding van een werk tuig, dat volkómen geschikt is, om de proef op de lengte te nemen, bedraagt, zoo wij raeenen20,000 pond. sterl. Wij hebben alhier de dagbladen van Botubalj ontvangen. Het volgend daaruit overgenomen artikel behelst het verhaal van een Suttee of tnenscbeii-offerhetwelk gelukkiglijk niet tot stanc^eeko- men is: ^7 9, Bara, den ph" maart 1822. Bij mijne reis herwaarts kwam ik door een dorp, waar men mij zeide, dat een Suttee gevierd stond te worden. Ik begaf mij naar de plaats, waar zulks zou geschieden; ik zag de toebereidse len daartoe maken en eene ontzaggelijke menigte aldaar bijeen ge vloeid. Ik naderde het ongelukkige slagtoffer en zag, dat hec eene bejaarde vrouw was. Zij was tusSChen twee harer jonge kinderen gezeten en werd, volgens gebruik streng door de politie bewaard. Na eemge order de ludo-tsnners gebruikelijke piegtigheden werd zij, in eene bedekte palanquin of draagstoel naar den brandstapel gebragtweiken zij, kort daarnamoedig beklom, en gelastta •iia* Zes Cents Uitgegeven. dat men denzelven zou ontsteken; doch naauwelijks voelde zij de vlam en zag zij zicii door den rook omgeven, of zll sprong, tol mijn groot genoegen, weder van de brandende houtmijt af en werd, dank hebbe de menschiievenheid van 'ons gouvernement, oogenblik- kelijk, door de agenten der engels'che politiein bescherming ge nomen en het leven gered; want ik hoorde verscheiden Indostan- ners schreeuwen, dat zij, zoo men het niet uit vrees voor het en- gelsch gouvernement liet, daöeiijk weder gevat en In de vlam ge worpen moest worden. Daarop vertrok ik, biddeude God, dat ik nimmer weder van eene dergelijke plegtigheid getuige zijn mogt." Over Curasao en Noord - Amerika heeft men berlgten van de Zuid-amerikaansche kusten, loopende tot omstreeks half augustus. Hoezeer tot 'hog toe slechts tot eene eenige, met inspanning aller krachten, zonder hulp uit het moederland, verdedigde vesting be perkt, scheen de Spaansche generaal Morales het gebrek aan ruimte en magt door toenemende werkzaamheden aan te vullen. Den 3den augustus had hij weder eene expeditie ondernomen naar den kant van Valencia en Csraccas, op welke de Columbianen verzekeren, dat hi), te Birgirama, door den generaal Paez geslagen is. Ook had, volgens hen, eene spaansche divisie van 400 man, die, den 5den te Öcumare geland was, eon dergelijk lot ondergaan. Ondertusscheu verneemt men van Puerto Cabello, dat, reeds den ioden, de gene raai Morales, met eene veel sterkere magt, op meer dan 3000 man begroot Wordende, wederom uitgerukt was, om twee spaansche be velhebbers'die zich nog buiten Puerto-Cabello handhaafden te ondersreunèn. Er beeft zich een gerucht verspreid, dat Morales gesneuveld zou zij». Een fransch schip, dat van Fernambuc is aangekomen, heeft brieven uit die haven aangebragt, tot den tSden augustus loopende. De engclsche korvet the Pheasant wasvan Babia, vaa waar dezel ve oen loden verdokken was, aldaar aangekomenen had aange kondigd, dat de expeditie'ti vati Lissabon en die van Rio-Jeneiro» op een' en denzelfden dag namelijk op de» 6den, aldaar waren aan gekomen. De portugesche expeditie hestond uit het fregat Ca lypso en uit vier transportschepen 600 man troepen aan boord heb- bende, welke ook reeds ontscheept waren. De braziliaansche expe ditie bestond uit het fregat de Umfto twee korvetter. en een brik.. Toen de heide vloten in elkanders tegenwoordigheid waren, zag' men gedurende twee dagen, herhaalde malen sioepen van de eene naar de andere varen, maar, bil het vertrek van the Pheasant, wist men den uitslag der onderhandelingen nog niet. Het gouvernement vsn Fernambuc had op nieuw deszelfs besluie aeproclameerdom het gouvernement van den kroonprins te onder steunen, en h»d, dien ten gevolge, afgevaardigden naar Rio-Janeir» gezonden. F R A N K R IJ K. Parys, den 11 October. De volgende bijzonderheden wegens het ongeluk van Alepp» ziiti geput uit brieven, die, over zee, aan eenige kooplieden vaa Marseille gezonden zijn: Verscheiden dagen vóór bet ongeluk, hadden de inwoners vaa Aleppo eenige ligte schokken gevoeld, welke hen scheen te willea voorbereiden tot de aardbeving, die* in den nacht van deugden au gustus, «le benedenstad schokte, en dezelve in eenen puinhoop veranderde; de bovenstad heeft minder geleden alleenlijk de wijle der Franken heeft eene aanzienlijk» schade ondervonden; geen Eu ropeaan is intusschen omgekomen, behalve de oostenrijksche con sul en twee andere personen. Men bereken: het getal slageoffers op twintigduizend; sommigen willendat dit getal nog grooter is. Bij het vertrek dier brieven had men twee schokken van aardbeving gevoeld, en vreesde voor eenen derden, zoo dat de nadere tijdingen, die men elk oogenblik verwacht, de voorgaande zullen bevestigen, en ons nieuwe bijzonderheden mededeelen, wegens de gevolgen, dia de vrees der ingezetenen scheen te voorzien. Vóór de ramp telde de stad Aleppo tachtig duizend ingezetenenzij is twee en een halve mijl in den omtrek; 11a Komtancinopnl et» Kairo is liet de grootste stad van het Turksche Rijk zij drijft ee nen grooten handel in tabak, koffijzijden stoffen, indigo, coche nille, enz. De Franschen. Italianen, Engelschen, Hollanders ei» Oostenrijkers hebben er ieder een' consul. De stad wordt door ee nen pacha gekonlmandeert. De grond is zeer vruchtbaar; dezelve brengt tabak en pitaches voort. Aleppo is gelegen aan de beek Margas of Cuic, die in den Etifraat uitwatert. In derzeiver oniix- streken vindt men geen spoor van vuurspuwende bergen. Den 13 October In de maand maart van dit jaar werd tegen de deur van het ketk- bof te Perpignan een lijk gevonden dat op een plank gebonden wa» en van een* verren afstand aldaar scheen gebragt te zijn. Het lij it was in een doodkleed genaaid, de handen lagen gevouwen op de borst en In dezelve lag een gebedenboek; ook vond men er een stuk van een paspoort bij. Hetjlijk was dat van ren oud man; er wer- d.'in geene teekenen van eenen geweldigen dood aan hetzelve gevon den en, op de reni.'t rs «in hen burgerlijken stand, was de doode ingeschreven, ouder u*n mam, die ia hec bijliggend paspoort stond.

Alkmaarsche Courant | 1822 | | pagina 1