7° li kers, korenmeters en wat des meer zij, op dit oogenblik nogverbin dende zijnen daar het dikwerf van belang is voor den handelzoo wel als voor de ingezetenen in 'c algemeenom z.ch ten alle tijde te kunnen bedienen ter lading, lossing of verwerking, van personen, die bepaaldelijk ciaartoe zijn aangesteld, maar daar ook aan de ingeze tenen de meest mogelijke vrijheid moet worden gelaten in het beschik ken over hun goed eh in het uitoefenen van hun bedrijf; het voortaan aan de stedelijke besturen zal vrijstaan, om, in 't belang van den handel, vereenigingen van werklieden aantestellenbelast, met het verwerken van goederenonder een bepaald toezigt en tegen vastgestelde loonepdoen dat het tevens aan de ingezetenen zal blijven vrijgelaten', om, zoo zij zulks goedvinden, hunne goederen door hunne eigene bedienden, of de personen, die zij daar toe zul len willen aanstellen, te laten laden, lossen, of verwerken. Verder wordt bepaald, dat, zoo het in de eene of andere stad volstrekt noodig mogt worden geoordeelt, om, ter betere heffing van den impost, het verwerken meten wegenladen of ontladen van goederen, aan dien impost onderhevig, uitsluitend optedragen aan van stadswege aangestelde personende ordonnantiën daartoe betrekkelijk door den Koning zullen moeten worden goedgekeurden dat alle de tegenwoordige ordonnantiën en reglementenbetrekkelijk het bestaan van bier- of wijnwerkerskoren-meters, enz., voor den laatsten De cember 1827 zuilen worden herzien, ten einde dezelve met de bo venstaande verordeningen overeen te brengenen op nieuw aan Z. M. goedkeuring te onderwerpen, met bepaling, dat dezelve, bij ge breke van dienzullen worden aangemerktals afgeschaft. Den 29 Met. liet genootschap der groote harmonie heeft den Koning eene se renade'gegeventot dank voor de blijken van aanmoediging van wegen Z. M. genoten. De Koning heeft de leden van het genootschap zijne tevredenheid doen betuigenen is door de verzamelde menigte door een herhaald vreugdegejuich begroet. Z. JYI. heeft voor den aanstaanden wedstrijd welke in July zal plaatshebben, drie medailles; elk van 300 guldenstoegestaan. Ingevolge art. 9 van het reglement van 13 october 1812. en opge volgd besluit van Z. K. H.van 6 december 1813, art. 6. Prijzen door de gekwalificeerde collecteurs te Amsterdam, bepaald voor de vierde klasse van gemelde loterij, waarvan de trekking beginnen op den ud™ Junij 1827. Koop. Heel lot f 50.00 Half lot 25.00 Kwart lot 12.50 Achtste lot. 6.25 Zestiende lot Huur. f 18.00 9.00 4.5® 2.25 1.12$ Door de mededeeling van de onderstaande beschrijving van een reis- togtje, gedurende de maand november des afgeloopen jaars, op Java, door een gedeelte der residentie Krawang gedaan, vertrouwen wij, onzen lezers geene ondienst te doen. Den 2den november vertrokken wij van Tengeragong naar Santja, De weg daarheen is niet meer dan een voetpadhetwelkover ber gen en door laagten loopendeons dan een ruim en uitgestrekt ge- zigt verschafte over de afwisselende contrijen, die ons omringden, en ons dar. weer bragt in digce wildernissen van hooge allang- allang. het geliefkoosd verblijf der tijgersmet kreupelbosch doormengt). Op enkele plaatsen had men in de diepten sawas weten aan te leggen, en op de zachte afhellingen der bergen, of in de kloven, die hun ne kanten bezoomden werd men hier en daar een enkele tipar gewaar. De verscheidenheidwelke dit geheel aanboodvan eene ontzettende hoogtedie wij overtrekken moesten verrukte ons allen. Hooge bergen («aarouder de Tangkoebang-praauw zich, door deszelfs Witte sceenacht:ge vlakten en den sterken rook, die uit zijne wanden opstijg onderscheidt), wier krumen 111 zwarte, zwangere wolken ge und waren, beperkten aan alle zijden den gezigteinder en over dekten de diepten en valleijen als met een soort van somber floers dat naauwelijks het gezigt toeliet van de schoone mengeling van na tuur en bebouwing, die zich in dezelve» afwisselende. Op eenen kleine afstand liet'z.ch de kampong Santja bespeuren, aan den voet van den Tangkoebang-praauw gelegen, en geheel overschaduwd door tie menigvuldige toppen van klapper- en areen- boomen. Toen wi; de "renzen van dit kleine gebied bereiktenontmoette ons de bukut van Diet doro die ons als in triomf, omringd door anglrng - spelers en dansers ,'begele.dde naar de pesaugrahanwelke voor het gebruik van r-izmers aidaar was opgeslagen. Dezelve was met behangsel van onderscheiden kleuren, kleeden en chitsen omhangen, en geheel ver- s'erd met festonnen van welig groenen kroonen van pisang en bam- boezen zamengeviochten. Naauwelijks waren wij het hek binnen ge reden toen de dansers en anglong-spelersdie ons tot nu toe verge zeld hadden, met een luid geschreeuw afscheid van ons namen, en vervangen werden door aardige danseressendieonder snaren - ge speel en het muzijk van de gamelansalendro en peloghunne melo dische liederen aanhieven, terwijl zij onder eene kleine pondekop de jewone wijze dansendezonder hare voeten van den grond op te lig- ten hare gracelijke figuren verrigtten. Haar lied, somwijlen hermonieus, doch meestal hard en onaangenaam voor een Europeaan, meldde de deugden van den Toean -tanah, die haar in dit afgelegen bergdestrict kwam bezoeken. Er was eene ruime tafel, gedekt met wit linnen en opgevuld met veie soorten van gebak en kwee-Mee, waar de in- landsche suiker en rijst eene voorname rol in speelde. Koiüj of eene andere soort van thee, bekend onder den naam var. aijer pannas, ren de dranken, die ons werden aangeboden, en die geheel met liet overige gedeelte van dit banket overeenstemden. Na een weinig van deze ververschingen te hebben gebruikt, gingen sommigen van ons op de jagt van paainven, welke zich in deze ommestreken voor namelijk ophouden, terwijl anderen, mee het hoofd van de plaats, het dorp zelf gingen bezigtigen. (Jlet vervolg hierna.') STAND van den Thermometer te ALKMAAR. Volgens de Schaal van Fahrenheit. Mei 1827. 's morg, ten 8 ure 68*, en 12 ure 64*0 n 99 9* 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 79 Junij 's Namiddags tusschen drie a vier uredonder, (f) 's Morgens van vier tot half negen ure, donder. Gepasseerde SCHEPEN door ALKMAAR, langs hit Groot NOORD-HOLLANDSCH KANAAL, var. den 26 Mei tot den a Junij 1827. Zaturdag 16. Zondag 27. Maandag 28. Dingsdag 29. Woensdag 30. Donderdag 31. Vrijdag 1. 65°. 76*. 7"X t> 7 2°. 720. P. J. Kerkhoven, G. H. Ahlers, WoltGroen J. D. H. Schroder, A. Thomsen, Stephen Skiff, E. Roti z Jacob Parievliet, T. C. Claus Johannes Arnoldus Jeannette Concordia Thalia Aurora The Monument Le Ctusiot Christina Jo hannet Een Pinkschip ledig de Sur inFriend, van Suriname idem idem Demérarij St.Jago de Cuba llichemond Bourdeaux idem het N. Diep naar Amsr. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. Amsterd. naar Suriname. HUWELIJKS - PROCLAMATIENgedaan binnen Alkmaar op Zondag den 3 Junij 1827. Eerste Gebod. Adrianus Haarmansweduwnaar en Hcnrica Lenserjongedochtef, beide alhier geboren en woonachtig. .loar.nes IFijmerjongman, geboren en wonende alhier en Mar griet a Cornelia van d,r Burgh, jongedochtergeboren te Rotterdam en alhier woonachtig. Tweede Gebod. Jacob Scheepersjongman, geboren alhier en wonende te Ileiloo, en Alida Muller, jongedochtergeboren en wonende alhier. Aangiften van GEBOORTEN te Alkmaar van den 28 Mei tot den 3 Junij 1827. Klaas, zoontje van Jan Oijevaar en Elisabeth Nicolai. Catha- rina Mariadochtertje van Johannes llendericus Wietz en Grietje Biom. Comeliszoontje van Jan Sietsen en Maartje Mooijman.— 136ste KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. 5de Lijst, van 1000. 6de Lijst 70e Lijst, 8ste Lijst, Derde Klasse. N°. 33113, een prijs van 1250. N°. 1272, een prijs N°. 32945, een prijs van ƒ1000. N°. 8468, een prijs van f 1000. N°. 675, 16369, 7829, ieder een prijs van 1000. 9de en laatste Lijst, N°. 21177, een prijs van 2500. N°. 27x79, eene premie van 2500. Alzoo gel eetenom dat deze berg de gedaante heeft van eene ©mgekeerde praauw of boot. Aangiften van OVERLEDENEN te Alkmaar van den 28 Mei tot den 3 Junij 1827. Maria Ceertrijda Franksjnanweduwe van Franciscus Slootman, oud 66 jaren. Jan Rudolf Jansenoud 54 jaren. G er ar dus Hermanns Lousman(militair) oud 24 jaren. Antjedochtertja van Hendrik van Dam en Geertje Dekker, oud 2 jaren. Francina dochtertje van wijlen Pieter de Rie en Pvomke Kempes Lammers, oud 20 weken. -Abraham de Jong, oud 60 jaren. De ondergeteekende is van meening op Woensdag den 6den Jnnijj 1827, ten zijnen Huize verkooping te honden van Tafels, Stoelen, Kabinetten, Ledikanten met Behangsels, Linnen en Wollen, Mans en VrouwkleederenBedden, Dekens, Porcelein Glas en Aardewerk, enz. enz. L. KIKKERT IIz. Alle de genen welke iets te vorderen hebben van, of verschul digd zijn aan den Boedei van wijle T. DONNÉ en nu wijle GRIETJE van den BERG beide te Alkmaar overledengelieve daarvan opgave of betaling te doeti vóór of op den isten July 1827, aan den fleer JACOB HELLING, in de Langestraat te Alkmaar voornoemd. Uit de Hand te Koop: Een WINKELHUIS en een PAKHUIS, te bevragen bij PIETER ROSKAM, in de Hekelscraat te Alkmaar. Ten overstaan van den te Warmenhuizen residerenden Notaris DANIEL NICOLAAS van ELTEN, zal op Dingsdag den i2dc Junij" aanstaande, des voormiddags ten 10 uren, in het Raadhuis der ge meente van Harencarspelpubliek worden verkochti°. Een WOON HUIS en ERVE, getekend met N°. 156, staande en gelegen te Kal- verdijk, gemeente Hariugcarspel en 20. De OPSTAL van het oude RAADHUIS van Hariugcarspel, om vóór of uiterlijk op den 31 De cember dezes jaars 1827. te worden afgebroken; nadere information zijn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris. Te Alkmaar, bij de Erven van A. STliUCk, in de Achterdaw, wijk C, n°. 589.

Alkmaarsche Courant | 1827 | | pagina 2