ALKMAAR SCTIE COURANT .A 1827. N\a8; ïW ^^iiiiHw<»»ii>iiimi{itiiit!iruttBiiuitsa;i3iai?ii!iHmi? Burgemeester en wethouders der stad alkmaar, CUITENLANDSCHE BERIGTEN. P R U I S S E N. BINNENBAN DSC HE BERIGTEN. Van Jff A A N D A G sr$sfc> Den 9 J U L JJ. Deze Courant wordt geregeld eens in de week en wel op Maa en per No. voor 6 C e n ndag voor de Vrijs van 78 Ceate n in de drie maanden t e n uitgegeven. WAARSCHUWING» Ontwarende dat hunne Kennisgeving van den 11 Junij 1827, zooda nig wordt uitgelegd als of alléén de Honden welke binnen de Stad behooren, zouden moeten worden vastgelegd, terwijl dezelve buiten de Stadspoorten en in de Jurisdictie rijelijk zouden mogen losloopen. Waarschuwen allen wien dit aangaatdat dit begrip is Verkeerd en Ongegronden dat de meest ernstigen last is gegeven 0111 ook bijzon der waakzaam te zijn tegen het losloopen van Honden buiten de Stad en in de Jurisdictie alwaar dezelve op gelijke pcenaliteiten zullen moeten worden vastgelegd, even als dit binnen de Stad is geordon neerd bij kennisgeving van den 11 Junij laatstleden. Alkmaar den 3' Ju lij 1827. Ter ordonnantie van Burgemeester en Wethouders voornoemd. De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. Bresi.au, den 18 Junij. De alhier uitgegeven wordende Silezische Courant behelst het vol gende berigt uit het bad Langetiau bij Habelschwerdt, vandeni2den junij: De dag van gisteren was verschrikkelijk: bij Mitterwalde js eene wolkbreuk gevallen, die, in den ganscbeu omtrek, tot bij Habelschwerdtontzettende sc.:aue heeft aangengt. Bij ons dreven verscheiden huizenmenschendieren en gereedschappen voorbij. Om 10 ure nam het nwedcr een' aanvang, en van 11 ure tot half 3, was het water 12 elien gewassen, lieden liggen de lijken als op ■;en slagveld. Menschen kwamen op balken en daken aandrijven; vélen hadden zich op boomen gered. I11 Habelschwerdt zijn 8 hui zen wegaile bruggen zijn weggespoeld. Een kiem huisje dreef, op een stuk welland, als een schip voort, er was nog vuur in het zelve. De menschen strekten de armen van de daken en riepen om hulplangs den geheelen wég van het bad tot Habelschwerdt. Nog weet men niet alles; wiegen, kasten, tafels en allemande huisraad kwamen aandrijven, alsmede groote boomen, die de hmzen deden instorten. Het bad is, door zijne hooge ligging, verschoond geble ven maar geheel de schoons aanleg is weder voor een geruhnen tijd vernield. De schade is onberekenbaar en de ellende ontzettend. Te Rosenthal, achter Langenatiis het halve dorp weg. Shönfeld en Ebersdorf hebben 00K veel geleden. Zekere IVeigand zag zijne twee kinderen met het huis wegdrijvendergelijke voorvallen hadden er meer plaats. Volgens geloofwaardige berigtcnzijn er ongeveer 80 personen in den vloed omgekomen; over de 100 woningen zijn weg gedreven, een nog grooter getal zijn onbewoonbaar geworden, *en de landerijen, waar de vloed geheerscht heeft, zijn gedeeltelijk voor altijd bedorven. F R A N K R IJ K. Parijs; den 1 Julij. Te Gonséiin, in hét departement der Isère, heeft eene hoos of wolkbreuk schrikkelijke verwoestingen aangerigtwaarbij honderd en vijftien menschen he: leven hebben verloren, zijnde naauwelijks de helft hunner lijken terug gevondende aarde en stukken rotsdie de vloed naar het dorp heeft voortgestuwd, liggen zoo hoog op elkan der, dat men vijfhonderd man en een eskadron van. den artillerietrein derwaarts heeft moeten zenden om dezelve op te ruimen, hetwelk des te noodiger wordtdaar de lijkendie bedolven liggen tot ver rotting overslaan en een' verpestenden stahk verspreiden. De bewo ners van Gonséiindie het geluk gehad hebbenhet leven te redden, hebben niets van hun huisraad, kleederen of levensmiddelen kunnen bergen en zijn in den droevigsten toestand. Eene vrouwdie haren juan, vader en twee broeders bij deze ramp verloren heeft is won derdadig gered. Zij bevond zich met hare beide kinderen in de keu ken toen het water in hare woning binnen drong. Zij sprong op ecu kastzette haar oudste kind op hare schouderen en hield het andere boven haar hoofd het water wies zeer sterk2oo dat zij weldra tot boven haar midden daarin stond; een half uur bleef zij in deze gevaarlijken toestand, zonder dat iemand haar hulpgeschreeuw kon hooiendan eene meiddie in de kamer boven de keuken was en haar geen' bijstand kon toebrengen. Gelukkig echter greep een houthakker, die door den stroom voorbij het huis werd gevoerd, liet hek der vensterraamen werd door de meid gered waarop liij met behulp zijner bijl, die op zijn' rug vastgebonden was, een gat in de zoldering hakte en dus de angstige moeder met liarè kinderen van den dood bevrijdde. Berlijn, den 30 Junij. Het weder is, in dit jaar, van een' zeer gevaarlijken aard: den I5den dezer, heeft eene wolkbreuk bij Vlret, drie gebouwen geheel vernield, als ook eene nieuwe steenen "brug over de Viechbach. In de streken van Glensdorf zijn verscheiden gemeentendoor zware on wedenvergezeld van hagel, geteisterd geworden. Dft schoonste velden zijn verwoest, en, van het korvn m ie gerst, alleen het stroo overgebleven. De schade is zeer groot. DUITSCHLAND. Frankfort, den 30 Junij. Uit de meeste streken van het Tyrolsche ontvangen wij de treu rigste berigten, nopens de verwoestingen, welke de overstroommgen der rivieren, ten gevolge van den veelvuldigen regen en liet smelten der sneeuw op het gebergtehebben veroorzaakt. De streken van lienz Sillian en Welsberg staan sedert eene maand ondei watery de veldvruchten zijn verwoest, de wegen onbruikbaar, en de meeste huizen staan tot de boven verdieping onder water. Op verscheidene plaatsen hebben bergvallen plaatsde grootste derzelve heeft in de gemeente Obernusdorf plaats gehad, alwaar woonhuizen en streken lands in de diepte zijn gestort en groote verwoest.ngen heoben ver oorzaakt. Hamburg den 29 Juniji Den 2KSter. dezer is de eerste haringjager Are!kapitein Buchanom met Kt tonnen n.einve engelsche haring, uit de Noordzee, en ve ilen morgen de eerste embdener haringjager, schip Oostvnesland kapitein F. Hollandermet nieuwe embdener haringalhier aan gekomen. OOSTENRIJK. Weenen, den 21 Junij. De Algemeene Courant van Griekenland bevat, in haar nommer van den 9den meieen rapport van den generaal Church aan de gou- vemements - comtniss.e over den dood des generaals Karaïskaitivan den volgende inhoud tjic het kamp van Piialaris den 5aea mei 1827. Met de levendigste smart kondig ik de doorluchtige commissie aan, da: het vaderland en het leger van de diensten des generaals Kaïaïs- kakifeommandant - generaal der-troepen van het vaste land van Grie kenland, beroofd zijn geworden. Deze achtingswaardige generaal, welks verlies het leger betreurt, is, heden nacht, aar. de gevolgen eener wonde, welke hij, gisteren, in een gevecht bekomen heeft, overleden» Zie hier het verhaal van dat gevecht, waarbij niets op merkelijks is voorgevallenbehalve dat Griekenland een van deszelfs waardigste opperbevelhebbersen eenige soldatendie gedood of ge wond zijn gewordendaarbij verloren heeft. Gisteren middag, omstreeks drie ure, vuurden eenige soldaten der niet geregelde troepen op eenen vijandelijken post te Phalariseen dezer soldaten werd gekwetst, en de Turken vielen uit, om hem krijgsgevangen te makende in de nabijheid zijnde Grieken snelden toeom hem te verlossen van lieverlede kwam er veel volk bijeen, en daar begon een geregeld gevechtde Grieken grepen dezen ver sterkten postals ook anderen nabij dc zee gelegen postenaan. Een aanzienlijk korps vijandelijke kavalerie rukte tot bijstand van de aangevallen verschansingen op, en alzoo kwam het, zonder eeuig op zet tot een geregeld gevecht. Zoodra de generaal Karaiskaki het vuur hoorde, snelde hij toe, om, gelijk ik vernomen heb, een ge vecht te doen ophouden dat verwardeüjk en zonder dat er eenig bevel tot hetzelve gegeven was, was begonnen. Hij weid door andere ge neraals gevolgd; maai; deze bevonden zich weidra, in plaats van een einde aan het gevecht te kunnen maken midden in het gedrang tusseben de vijandelijken kavalerie en hunne eigen infanterie. Het gevolg was het verlies van eenige gewonde of gedoofde soldaten. Behalve den generaal Karaiskaki, werd ook nog de generaal Nikitas ligt gewond. De kapitein IVhit comeeen Engelsman, die zich in verschillende gelegenheden onderscheiden heeftwerd door een kanonschotzwaar gekwetst; ik hoop echter, dat hij buiten gevaar is. Pnnngeti, schildknaap van den generaal Hadschi ■- P'IichaKis gevaarlijk gewerd. De Turken hebben veel volks verloren, vooral kavalerie; de onzen hebben hunnen pligt gedaande soldaten zijn op bevel hunner offi cieren, terug getrokken, zonder dat dé vijand eenige poging gedaan heeft, om hen te vervolgen. Ik hoop, dat het verlies, hetwelk de Grieken, bij deze beweging, die noch beraamd, noch bevolen was, geleden hebbenhunin het toekomendetot les zal verstrekken dat zij zich niet meer in een gevecht zullen begeven zonder bevel daartoe bekomen te hebben. De generalissimus Church. Brussel, den 28 Junij. Men heeft eindelijk een begin gemankt met de werkzaamheden tot den weder opbouw van het paleis van Z. K. H. den f'rins van Orrnie, door denbrand van 29 december 1820 in eene puinhoop veranderd. Enkele brokken muur en puinhoopen ontsierden tot dus ver eene der schoonste wijkenwelke eenige residentie kan opleveren.

Alkmaarsche Courant | 1827 | | pagina 1