1 J ALKMAAR3CUE COURANT p1$ -C.rt iVf A ,w 5\ v -Ci 1827. N\4i; 1 4 F i C*V J*. %y Van MAANDAG Den 15 OCTOBER.. Deze Ciurant wordt geregeld eens in de week en wel op Maandag voor de Prijs van 78 Centen in de drie maanden en per No. voor 6 Centen uitgegeven. AANKONDIGING, wegens het plaatsen van een licht, bij de opening in den 1 c h u t tl ra van het Lange- of Alkmaarder-meen De belanghebbenden bij den vaart in het Lange- of Alkmaarder- neertusschen de Steden Zaandam en Alkmaarworden by deze verwittigddat te beginnen in de eerste helft van de Ioopende maand October, alle nachten een half uur na Zons ondergang, tot een half ïnr voor Zons opgang, er eene lantaarn zal branden bij de opening in den Schutdam van het Lange- of Alkmaarder-meer, uitmakende het Zuidelijke en Westelijke boord van het Noord - Ilollandsch Kanaal. Dezelve zal geplaatst worden digt bij de opening op den noordelijke dammoetende alzoobij het doorvaren van gezegde opening liet licht ten Noorden genomen worden. Haarlem 4 October 1827. De Staatsraad, Gouverneur van Noord-Holland Van TETS van GOUDRIAAN. KADASTER. De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van NOORD-HOLLAND, Gezien het voorstel van den fungerenden Inspecteur van het Ka daster in Noord-Holland, dd. 11 October, 1827, N°. 44. Gelet op artikel 101 der Methodieke verzameling van wetten, enz. op het Kadaster, Verwittigt bij deze alle eigenarenpachters en bestuurders van vas te goederen in de Gemeenten van de Kantons Aalsmeer, Monniken dam en Hilversum, dat de Kadastrale opmeting van alle eigendommen, ouder die Gemeenten gelegenzal worden aangevangen en de dag daarvan naderbij aankondiging van de Plaatselijke autoriteiten, zal worden kenbaar gemaakt; Wordendé voorschreven èigenarénpachters eti bestuurders tevens iiifgenoodigdom den Landmeter'of de Landmeterswelke met deze werkzaamheid zalof zullen worden belastdaartoe op en in Imnne eigendommen toe te latenhemof henallezins behulpzaam te zijn, en zich in pérsoon of vertegenwoordigd door hunnen zaak gelastigden, bij de meting te laten vinden, ten einde, door het doen van juiste aanwijzingen, omtrent de scheiding hunner perceeienen het geven van de noodige inlichtingen, alle verwarring voor te komen, en alzoo tót het algemeen belang mede te werken. E11 zal dezedoor den üorg van den fungerenden inspecteur van het Kadaster en van de belanghebbende Burgemeesters worden ge drukt, afgekondigd éti aangeplakt, alom, waar zulks te doen gebrui kelijk of bij bestaande verordeningen voorgeschreven isten einde slzoo niemand hiervan onwetendheid kinine voorwenden. Haarlem, den I2en October, 1827; De Staatsraad Gouverneur voornoemd Van TETS van GOUDRIAAN. BUITEN LA-NDSC HE BERIGTEN. GROOT-B RITANNIEi Londen den 6 October. De volgende nieuwe bijzonderheden, wegens de onderneming van Kapitein Franklin en Doctor Richardson {waarvan wijin ons mm vier van den 8sten dezerart. Londen, reeds melding gemaakt heb benworden medegedeeld door den Liverpool Mercurij Kapitein Franklin en Dochtor Richardson, welke onlangs te Li verpool waren aangekomenzijn naar Londen vertrokken. De andere tot de onderneming behoord hebbende personen onder bevel van Ka pitein Back er. van den Luitenant Kendellzullen op een schip van de Hhdsonsbaai - maatschappij terugkomen en worden dag aan dag op de Orkadische Eilanden gewacht. De onderneming is met den besten uitslag bekroond geworden. Kapitein Franklin volgde na met Kapi tein Back de rivier Mackenzie afgezakt te zijnde westelijke kust tot den i5o?ten graad wester-Iengte. Zij vonden nergens een' diepen inham in de kustmaar merkten opdat dezeeene rigting naar het Noorden nam tot op 70,graden 30 minuten breedte, alwaar zij weste lijk scheen te loopen. Kapitein Franklin isop het verst afgelegene punt van zijne reisniet verder dan honderd vijftig mijlen •(waar schijnlijk Engelsche) van de Blossom, onder bevel van den Kapitein Backverwijderd geweest. Indien beiden zulks geweten hadden zoude Kapitein Franklin door de Stille Zee naar Engeland hebben kunnen terug keeren; maar de onzekerheid van elkander te zullen ontmoeten was zoo grooten het reeds ver gevorderde jaargetijde liet zoo veie gevaren duchtendat het eene onverschoonlijke onvoor- zigtigheid zoude geweest zijn nog verder westelijk voort te steve nen. Ook keerde Kapitein Franklin wijsselijk naar de Noord-ijszee terug, alwaar hij dien winter, met zijne vrienden, doororagt, die van hunne zijdeonder het bestuur van den Luitenant Kendell en van Doctor Richardsonde geheeie kust, tusschen de Mackenzie- tn Kopermijn - rivierenonderzocht hadden. Dit laatste gedeelte der Amerikaanschs kust heeft meer inhammendan het eerscgemelde. De grooie berg- en rotsketen eindigt ten westen der Mackenzie - ri fierop omtrent twintig of dertig mjjlen afstand van de kust. De Eskimo'sdie zich in het eerst achterdochtigen zelfs vijandelijk jegens de reizigers betoond haddengedroegen zich naderhand als goede vrienden jegens hen, en de ambtenaren der Hudsons-baai-Maat- schappij zonden hun levensmiddelen in overvloed. Aangenaam is het, te kunnen melden, dat deze gevaarlijke on derneming geen enkel man gekost heeft, en dat de vermoeijenissen en ontberingen geen nadeeligen invloed op de gezondheid van onzen moedigen eu onvermoeiden landgenoot schijnen gehad te hebben. De door de reizigers verzamelde voorwerpen van natuurlijke geschiedenis zijn zeer talrijkvoornamelijk zal de kruidkunde door hen met eeni- ge nieuwe soorten van planten verrijkt worden. Hunne proefnemingenomtrent het Magnetismusen de uitwer- seien van het Noorderlicht op de magneet-naald, zijn zeer gewigrig en zullen de waarnemingen van den Luitenant Forster bevestigen." DINNENLANDSCHE BERIGTEN. 's Gravenhage den 8 October Bij het Ministerie van Marine en Koloniën is berigt ontvangen, dat Z. M. Schip van Linie de Zeeuwonder het bevel van den Kapi tein ter Zee E. Lucasop den ïsten dezer, behouden in het Kanaal is aangekomen. Dat Schip, hetwelk iri dé maand Januarij j!. uit Vhssingen naar Oost - Indie was vertrokken, ter overbrenging van een gedeelte der expeditionaire afdeelingheeft op den 8sten julij jl. Batavia veriaten, en is, den 7 Augustus de Kaap de Goede Hoop en den 25sten dier maand de Linie gepasseerd. Op den 3den en 22Sten September jl. heeft de Kapitein ter Zee Lucas, 1. M. Fregt Amstel gepraaid, eerst op de hoogte der Kaap - Verdische Eilanden en vervolgens op 42 graden 20 minuten noorderbreedte en 33 graden en 5 minuten lengte. Dat Fregat was op den 8sten Augustus van Rio de Janeiro gezeild. Eindelijk had de Kapitein ter Zee Lucas vernomen, dat Zr. Ms. Korvet Polluxin April van Batavia naar herwaarts vertrokken, te Mauritius waS binnen gevallen, met schade. Omtrent dén staat van zaken op Javazijnmet deze gelegenheid nog geene andere tijdingen ontvangen, dan een uittreksel uit de Br- taviasche Courant van den 3 os te 11 jlinij jl.hetwelk hier volgt: eu waaruit blijkt, dat de hoofden vaa den ophand voortgaan met zich te onderwerpen. EXTRACT uit de Bataviasche Courant van 30 Junij 1827. Het volgende rapport van Z. Exc. den Luitenant - Gouverneur- Generaalaan Z. Exc. den Kommissaris - Generaalbehelst de tijding van de onderwerping van twee hoofd - aanvoerders der Muitelingen. Soerakarta, den 23 Junij. De resident van Djocjokarta rapporteert mijbij missive van den 21 sten dezer, dat de pangerangs Notto Prodjo en Strang, met acht Tommongongs en een aanzienlijk gevolg, in onderwerping zijn geko men. Een gevolge van hetgeen met gemelde Pangerangs was overeenge komenbegaf zich, den eisten dezer, de Kolonel Cochins, met eene miiitaire kolomvan Bantoelan naar Bangi-aneene dessagelegen aan den voet Van het Zuidergebergte, over de rivier Opa, nabij Ple- rez. Zoodra de Kolonel zich voor de rivier bevondkwamen de Pangerangs Notto Prodjo en Serang, met de voormelde Tommon gongs benevens circa 200 gewapende manschappende vrouwen der beide Pangerangs en verder gevolg, tot hem over. De Pangerangs werden door hem met mii.tnire honneurs ontvangen en vervolgens naar Bantoelan geleid, alwaar de Resident van Djocjo karta hen ontving en met dezgiven naar Djocjokarta ging. Het strekt mij tot een aangeftamen pligtUwe Exc. te mogen be- rigtendat wij de onderwerping van deze voorname hoofden der Muitelingen, aan de onvermoeide en beleidvolle pogingen van den Heer van Lawick van Pabst geheel verschuldigd zijnsedert bijna drie maandenwas hij onophoudelijk bezig met die Pangerangs te onderhandelen. Derzelver eischen waren in den aanvang zoo buiten sporig, dat een man, minder gewoon inlandsche zaken te behande len, en minder met inlanders bekend, waarschijnlijk dadelijk het vooruitzigt van wel te slagenzoude hebben opgegevenmaar hec is hem ten laatste geluktde Pangarangs op bijna dezelfde voor waarden als aan den Pangarangs Mankoe di Ningrat zijn toegestaan tot ons te doen komen. Nader zal ik de eer hebben, Uwe Excel lentie met de details daarvan bekend te maken. Inmiddels neem ik de vrijheid, Hare goedkeuring op het verrigtce in deze te verzoeken. De Pangarang Notto Prodjo, vroeger bekend onder den naam van Pangarang Papalis zoonbij eene echte vrouwvan de te Am- boina overledene Pangarang Mankoe di Ningrat. Hij is een van die genen welke het actiefste deel in de onlusten hebben genomen,en met zijne magt meestal rond van Klatten en van Djocjokarta stond. Wij mogen derhalve hopen dat hij veel zal kunnen toebrengen om het volk in die streken tot onderwerping te brengen. De Pangerang Serang heeft zich, in de maanden Augustus en September 1826, aan de kanten van Damaxzoo zeer bekend gemaaktdat te zijnen aanzien geene uitwijding noodig is. Ik mag bij dit Rapport nog liet aangenaam berigt voegen, dat zich sedert de laatste expeditie, bereids negen en veertig kleine hoofden van dessa'sin het Padjansclie gelegenaan den Kommandant van latten hebben ónderworpen, eu dat anderen hebben doen weten. I f r»i WttfliBOluiTiTTrr n-r—

Alkmaarsche Courant | 1827 | | pagina 1