ALKMAARSCHE COURANT D 1828 Ta» MAAND A G s9 SEPTEMBER. Deze Courant wordt geregeld tens in de week en wel op Maandag voor de Prijs vmn 6 Centen uitgegeven. iJE GOUVERNEUR van NOORD-HOLLAND, Doet hierbij ter kermlsse brengen van elk en een iegelijkdie er eenig belang bij mogt hebben dac diegenen der authoriteiten ofbij- icmdere personenwelke verlangen mogtCntot Hemin zijne hier boven vermeide betrekking te worden toegelaten, daartoe tweemaal des weeks, en wel des Dmgsdags en Vrijdags van 1 tot 3 uren, san het Gouvernement» lokaal in de St. Jansstraat alhier gelegenheid ïal worden gegeven. jr -• Haarlem den aa September 1828. De Gouverneur voornoemd, van T U IJ L L. Indien er zich binnen de Stad Alkmaar nanstbestaande van PIERRE jANSSEN SCHEIDT, gewezen Huzaar in Fansche dienat, bevinden, worden zij verzocht zich ter Stads Secretarie te vervoegenten einde eenige inlichtingen omtrsnt dé gemelde Persoon te kunnen vernemen. BUITEN LANDSCFJE BERIGTEN. T U R K V E. Een Duitsch dagblad behelst onder den vorm Van eenen brief uit Eerlijn de volgende redenering over den gang des oorlogs in het Oosten. Het gevoelenhetwelk men tegenwoordig aangaande den uitslag ier kriigsverrigtingen tegen de Turken koestert, verschilt zeer veel van dat, hetwelk bij de opening van den veldtogt vrij algemeen was. ledereen is bijna overtuigddat de Russen in dit jaar Konstancinopel biet meer kunnen bereikenzelfs danwanneer zij Varna en alle sterke plaatsen aan de Zwarte zee konden vermeesteren. Het jaarge tijden is reeds te ver gevorderd om met vrucht iets te kunnen on dernemen want het Russisch leger moet van alles door toevoer uit \cofond voorzien worden en in October wordt niet alleen de vaart over de Zwarte zee hoogst onzeker en onveilig, maar moeten zich eok voor het vervoer ove'r land groote zwarigheden beginnen op te doen. De kündigsce krijgslieden stemmen daarin overeen, dat de ver lotingen eigenlijk nu reeds moesten gestaakt worden, en dat de Rus sen zich alleen behoorden te bepalen, om de begonnen belegeringen van Varna, Sehtimlaen de Donau-'vestingen voort te zetten, en hunne stellingen te handhaven, zonder nieuwe ondernemingen te 'doen, waartöe alleen het gunstige jaargetijde kan gebezigd worden. Het voortrukken met een groot leger, zonder zich aan de in den rug blijvende hinderpalen te storenhetwelk Bonaparte dikwerf met goed gevolg gedaan heeft, is in een land, hetwelk hoegenaamd geene hulpmiddelen oplevert, ceh zeer gewaagde onderneming, gelijk dit dan ook eene der hoofdoorzaken geweest is van het mislukken van den Fransche veldtogt naaf Rusland in 1812. Evenwel schijnen alle de voorbereidselen van deti Russisdhen kant San te duiden, dat de Kei zer thans voornemens isdit te beproevenen met eene groote magt over den Balkan naar Adrianope! door te dringen." Uit de Vergeljkiiig vati het vooronderstelde ontwetp van Keizer Nikolaasmet den Franschen veldtogt in 1812, zoo wel als u.t dc önbepaa'de wijze, waarop hier geredeneerd Wordt over hetgeen de Russen dan eigenlijk zouden moeten doen, schijnt mei te mdgen Opmaken, dat het geen zeer bevoe d beoordeelaar is, vari welken ileze redenering afkomstig is-, gemakkelijk kan men hem eclner toe geven, dat degenen, do bji het openen van de veldtogt geene de minste bezwareu voor de Russen zagen, zich grotelijks misrekend hebben. In een Duitsch dagblad vindt men bijzondere brieven tiit Bucharest «n Krajova van 1 en 2 September, waaruit blijkt, dat de Turken eenen tweeden inval in klein Wallachije gedaan hebben. Zij hadden Zich vooraf Van de geringe magtwaarover de Generaal Geismar tot mi toe beschikken kan, Overtuigd, en waren daarop van de zijde van Kdafat en Czernetz naar Krajova opgebroken, overal, waar zij zich verioondtn, de vreesselijkste verwoestingen aaarigtende» Den agsten Augustus storden zij slechts op een half uur afstands van Krajova en hadden de bewoners dier stad, in groote verwarring, bijna allen de vlugt genomen. Zelfs te Bucharestwaar destijds slachts één bataillon Russen in bezetting lag, was men in groote vrees. De Generaal Geismar had echter al het mogelijke gedaan om Krajova te redden, er. was, na eenige geringe versterkingen ontvangen te hebben, tegen den vijand opgetrokken. Tet laatste was het dan ook un zijne ruiterij gejukt, de Turken tot den terugtogt te dwingen. Volgens andere berigten zoude de Generaal Alexander van tienkem. dorf L. M. vergezellen. GRIEKENLAND. Men heeft te Parijs berigten uit Morea ontvangen, die töt des 3den September loopen. Bij het afzenden daarvan was de krijgsraagt van den Generaal Maison in den omtrek van Keron ontscheept, ea keerden de Fransche oorlogschepen, die deze ontschepiug gedekc hadden, naar de baai van Navarino terug, om het vertrek der krijgsbenden van Ibrahim te helpen verhaasten. De Heer Stratford Canning, die, ook volgens andere berigten, Korfu verlaten heelt bevend zich destijds voor Navarino. F R A N K R IJ K. Men schrijft uit Kadixdat de ontruiming dier stad door de Fran. sche krijgsbenden den uden September een begin zoude nemen. Zij zullen in drie afdeelingen door Spanje trekken en 56 dagen tot de zen togt bestedenzoo dat zij in de eerste dagen van November c» Baijonne zullen binnenrukken. Men doet hen eenen omweg nemen, ten einde hei: niet door Madrid te doen komen, "lijdens bet atzen- den van deze brief, was men bezig de zieken en de krijgsbehoeften, die men niet mede voeren kondein te schepen. De onlangs te Parijs uitgegevene Gedenkschriften van den Hertog van Rovigo (Sa-ar ij) hebben in Frankrijk veel opziens gebaard; en dit künde ook met wel missen, wanneer men bedenkt, dat de schrijver onder den Franschen Keizer den post van Minister van Poiitie bekleed heeft, en wat de Politie in die tijden was. Na- cütirlijk inoet deze betrekking den Hertog in staat gesteld hebben Om de geheime oorzaken van menige gebeurtenis te leeren kennen en zijne gedenkschriften zijn dus eene belangrijke bijdrage tot de kennis der geschiedenis van het laatste tijdvak. Evenwel schijnt het, dac dezelve juist geen onbepaald vertrouwen vei dienen. Im mers zijn nu reeds verscheiden aanzienlijke mannen in Frankrijk van welke daarin melding gemaakt wordt, openlijk met de beschul diging tegen den Hercog opgecredendac hij de zakenhen be.rei ende, uit onkunde of met opzet verkeerd heeft voorgesteld, en beroepen zich met zoo vele blijken van goede trouw op de getui genis van nog levende personen dat men hunne kiagten aithkus niet voor geheel ongegrond kan houden. Keizer Nikolaasdie zich den sden September te Odessa aan boord van het fregat Flora begeven had, om daarmede naar Varna te vertrekken, is, volgens brieven uit Odessa van 5 September, door tegenwind belet gewordendie reis voort te zettenen reeds den volgenden nacht weder naar Odessa terug gekeerdhebbende dezelve in den namiddag van den 4tlen de reis naar het leger over land aan genomen. De vreemde Gezanten verwachten de aankomst van het fregat Standarthet welk den Generaal Woronzow naar Varna gebragc beeft, om zich daarmede insgelijks weder naar het leger te begeven. Reeds meermalen is in ons dagblad melding gemaakt van de vrij hevige aanvallen, weike de Fiansche dagbladen, en inzonderheid hec Journal des Dcbatssedert eemgen tijd op hec Ministerie van den Hertog van Wellington gedaan hebben, en waarbij zij voornamelijk de tegenwoordige houding vin Gfoot-Britcannie ten aanzien van des- zelfs buiteniandsche aangelegenheden, gispten. Het is duidelijk ge noeg gebieken, dat deze aanvallen hier en daar in Engeland eenen onaangen uien indruk gemaakt hebben. Sommige Engelsche dagblad schrijvers en daaronder de zóodanigendie zich ais verklaarde te genstanders van het bestuur van den Ilertog hebben doen kennen, hebben zich tkarover gebelgd getoond, en dns Op nieuw bewezen, hoe ligt men geneigd is, de vrijheden, die men zieh zeiven veroor looft, in anderen niet te dulden. Deze dagbladen hadden zich toch behouren te herinneren, hoe onbewimpeld zij sedert jaren gewoon zijn, hun gevoelen ten aanzien van hec gedrag der vreemde Regerin gen te doen kennenen op welk eenen toon zij zich nu en dan zelfs ten aanzien van gekroonde hoofden uitlaten. In dac geval zouden zij zich overtuigd hebbendat de Fransche dagbladschrijvers niets ander» doen, daii van de vrijheid, die zij thans genieten, gebru.k te maken, en dat zij daarbij misschien over het algemeen de welvoeglijkheid minder uit oog verliezen, dan hunne overzeesche naburen. De Gazette de Franceaan wie elke gelegenheidom de opvolgers van den Heer de Filèlle aan te tasten, welkom is, geeft thans eenen brief, dien zij van eenen gemagcigden Wigh te Lorden heet ontvan gen te hebben, en waarbij in het breede betoogd wordt, welke se'nroomlijke gevolgen het bedoelde twistgeschrijf zoude kunnen heb ben. De aanvallen van het lournal des Dékats tvorden daarin name lijkZonder eenige bedenking, voorgesteld, als door het tegenwoor dige Fransche Ministerieen inzonderheid door den Heer Hijde de Neuville ingegeven te zijn. Maar juist de beleedigende tootiwaarin de briefschrijver spreekt van eenen Ministerdie zich zijn geheeie leven door, als een ijverig aanhanger van het Huis der R-urbms heeft doen kennen, en niet minder het gedurig melding maken van het te Parijs gevestigd besturend kommité der omwentclings-gezinde par tij doet swijfelen, of de geheeie brief niet veeleer aan de boorden van de Seine, dan san die van de Theems is opgesteld. Hoe dit ook zijn moge, men zal de volgende zinsnede daaruit niet ligt van over drijving en valsche redenering kunnen vrij pleiten. De Engelsehe Regering wenschc zoo wel voor het welzijn der geheeie beschaafde wereld) a's voor het bijzonder belang van Enge land, den algemeenen vrede te behouden. Zij is zelis tot groote lijdzaamheid geneigd; maar zij heeft met een kitteloong volk te doen. Indien nu dat v*lk zich dagelijks in de dagbladeu, door oe ambten»-

Alkmaarsche Courant | 1828 | | pagina 1