Burgemeester ek Wethouderen der stad alkmaar, ALKMAARSCHE COURANT i8a8 N\ 45: ««mi HHiiaiiaiiiiiiiiaiiiimiiiisiiiHimiiiiiwiiniii Via MAANDAG c 3 NO rEMBER. Deze Courant wordt geregeld eens in de week en wel op Maandag voir de Prijs van 6 Centen uitgegeven. «1 ervaring: gekomen zijnde Dat niettegenstaande de bestaande Keuren en Reglementen, nog ge stadig Kaaswelke ter markt is gebragtword verkocht of gemerkt na dat* fret «tuiden der klok waardoor de markt gesloten wordt, reeds heeft ©pgehomden. Dat daarenboven verscheidene kunstenarijen worden gepleegd waardoor de sinking der markt nutteloos word gemaakt en verijdeld. En mat alle mogelijken ernst willende tegen gaan deze en alle an dere misbruikenwaardoor de goede orde op de markten word ge stoord en aizoo het wezenlijk en duurzaam belang van Koopers en frerkoopdrs 'beide ten h oogsten word benadeeld. Hebben noodig geoordeeldallen en een iegelijk dien het aangaat te wanftcbfwen Dat voortaan de Keurenwelke tegen het Merken of Verkoopen van Kaas na het luiden der Klok bestaan, met de meeste naauwkeu- righeid en gestrengheid zullen worden opgevolgt en nageleefd en de koeten daarbij bepaald, zónder eenige oogluiking ingevorderd. Da: daarenboven geen Kaaswelke gedurende de geoorloofde snarkdjd is onverkocht gebleven van de markt naar het huis of de schut van eenige binnen of buiten deze stad wonende koopman of handelaars in Kaas zal mogen worden overgebragt, maar dat alle zoodanig overgebragte Kaas zal worden gehouden tegen de Keuren na het luiden van de Klok gemerkt of verkocht te zijn en dat daarvan de boeten alzoo zal moeten worden betaald. Aldus gedaan ter Kamer van Heeren Burgemeester en Wethou ders voornoemd op den 9den October 1828. Be Burgemeester der Stad Alkmaar FONTEIN VERSCIIUIR, Ter Ordonnantie van Benzelvcn De D1EU FONTEIN VERSCIIUIR. I- I r OPROEPING VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS df.r Stad ALKMAAR herinneren bij dezen, alle de Verlofgangers der Nationale Militie, welke zich binnen deze Gemeente bevinden datingevolge de door den Heer Gouverneur van Noord - Heiland, bij deszelfs besluit van den 16 October 1828. geformeerde Staat, door den Heer Militie- Commissaris Van WICKEVOORT CROMMELIN, de Inspectie, over de Verlofgangers, op Woensdag den j2 November aanstaande, des namiddags ten vier ure zal gehouden worden, en roepen mits dien bij deze Op, alle Verlofgangers van de Nationale Militie, welke zich in deze Gemeente bevinden j ook daaronder begrepen die tot andere gemeetuensals óok dezulkenwelke tot deze Provincie niet behoorendoch zich binnen deze Gemeente mogten ophouden met uitzondering echter der 20odanigenwelke tot het reserve Bataillon zijn behoorende om zich op Woensdag den 12 November voornoemd des namiddags ten vier ure precies voor het Raadhuis dezer Stad te laten winden ren einde door voornoemden Heer Militie - Commissaris te kunnen' worden geïnspecteerd; wordende voorts ook nog gezegde Verlofgangers bij deze herinnerdörn de kleeding en kleine Equipe- snents stukken welke zij van hunne korpsen hebben behoudenals ook hunne livrets en attesten Litt. H. H., door hun van het Gemeente Be stuur bekomenalwaar zij hunne Verlofpassen hebben gedeponeerd toede .te nemen. Burgemeester en Wethouders vertrouwen dat alle de belanghebben den, de voormelde oproeping stiptelijk zullen aaarkomen daar zij' die daarin nalatig mogten zijnzich zeiven te wijten zullen hebben de tiadeelige gevolgen, welke daar door overeenkomstig Art. 183. ier Wet van 8 Januarij 1817, wegens verzuim notoir moeten ontstaan. Alkmaar den 31* October 1828. CE SÖNNAVILLE. Ter ordonnantie van deze/ren, De DIEU FONTEIN VÈRSCHUIR. BÜITENLANDSCBE BERIGTEN. PORTUGAL. Nopen de Portugesche zaak leest mea in den Times een artikel, hetwelk zakelijk hierop neérkomt: Er zullen drie voorname Portugezen, namelijk de Graaf de Sabugal, «n de Heeren Sarmento en Magalhaenswelke beide laacsten tot het voorloopig Bestuur te oporto behoord hebben, met eene zeer belang rijke zending naar Rio - Janeiro vertrekken. Hun hoofddoel is, om Keizer Petro met den waren staat van zaken ten aanzien der jonge Koningin van Portugal bekend te maken, en hem tot krachtdadige pogingen over te halen, om in Portugal het wettig gezag te doen ze^ gepralen en zijne dochter, Donna Maria, op den throon barer voor vaderen te plaatsen. Hun lastbrief houdt verder inom den Keizer voor de zending der jonge Koningin naar Europa dank te zeggen; de beweegredenen open te leggen, die haar, in plaats van naar Weenen. r.aar Londen hebben doen vertrekken; de voordeelen te ontvouwen van haar verblijf iu Engelandwaar zij zich ia het midden harer uit gewekenen onderdanen bevindten beter ddn te Weenen in staat is eiken wensck uit haar verdrukt Rijk te vernemen en daaraan te vol doen; den Keizer te snieekeu, tot handhaving der regten van zijn ge slacht alie de hulpmiddelen van zijn eigen Rijk te bezigenen daar toe den verschuldigden onderstand zijner Bondgenooten te vragenen eindelijk hem te bidden, nimmer weder geloof te slaan aan de betui gingen van eenen broederdie 's Keizers vertrouwen misbruikten door schandelijken meineed en overweldiging deszelfs gezag gehoond heeft. Indien nu de Keizer niet naar den verderfelijken raad geluisterd heeft, welken, zoo men meent, Lord Strangford hem géven moet, om namelijk, door de goedkeuring der overweldiging van zijnen broeder, van alie eigene bemoeijing met de Portugesche zaken af te zien, dan zal hij ongetwijfeld aan deze voorstellingen een gunstig oor leenen. Als voogd zijner doehter en beschermer harer regtenjnoec hij zich verpligt gevoelen, al zijne magc en invloed te gebruiken, otn haar op eenen troon te plaatsendien hij zeif haar afgestaan heelt. Deze verpligting is te grooter naar mate het lot van zoo ve e dap pere en getrouwe onderdanen, die voor de zaak der jonge Koningin hunne bezittingen opgeofferden hun leven gewaagd hebben onat- scheidelijk met haar verder lot verbonden is. Het gevoel van vader- pligt moet versterkt worden door het denkbeelddat duizei.den In gevangenissen of in ballingschap wegkwijnen omdat zij aan eene ge vaarvolle gehechtheid aan 's Keizers dochter, boven eene schandelijke straffeloosheid onder zijnen broeder, de voorkeur hebben gegevenj Het is tnoeijelijk te berekenenin hoe verre de Brazilianen den Kei zer tot eenen Europesche oorlog in staat zouden willen Stellenen welken bijstand bij van zijne Europesche bondgenooten te verwachten hebbes Maar ontwistbaar zijn de regten zijner dochter op de Portu gesche kroon. Zij zijn door het Portugesche volk en door alle de Mogendheden van Europa erkendja zelfs bij herhaling bezworen door den onverlaat, die dezelve thans vertrapt. De voortdurende af wezigheid van de vertegenwoordigers der Europescne Vorsten int Lissabon, bewijst, in welk licht deze tot nu toe den overweldiger beschouwen. Intusschen erkennen wijdat de levendige belangstelling van kec Engelsche volk in het lot van een vreemd kind vrij belagchelijk zoude zijnindien het hier enkel een krakeel insschen oom en niche over de troonsopvolging en geene andere en hoogere belangen gold* Het gezag van Don Miguel zoude met wettig zijnai regeerde hij ook op eene vaderlijke wijze; maar hij voeg: bij dat onwettige gezag, waaromtrent hij alleen voor de regtbank der Vorsten ve antwoerdeiijk ude verregaandste wreedheid en dwingelandij, die hem tot een voorwerp van algemeene verfoeijing maken. Hij is een sc andviek voor den troon, een voortdurend schotschrift op het oppergezag ge worden. Het vrijzinnige gedeelte van liet Engelsche volkdat dé zaak van Donna Maria II voorstaattoont dus daardoor tevens zij nen eerbied voor wettige regten, en zijnen afschuw voor het steisel van geweld en vogelvrij-verklaring, dat haar oom aangenomen heeft. F R A N K R IJ K. Zoo wel onder de Keizerlijke als onder de vroegere en latere Ko ninklijke Regeringen, was men gewoon te Parijs, bij gelegenheid van openbare feestenuitdeelingen van eetwaren en wijn te doendie door de wijze waarop zij plaats haddenbij elk denkend meosclien- vriend een onaangenaam gevoel moesten veroorzaken. Eenige Diena ren der Politie of Gendarmes wierpen namelijkOp de pieinen der stadaan het zaamgedrongen volkde geschenken van het Best-uur toeen de liefhebbers mogten zich dan verlustigen in de wanorde en gevechten, die daardoor onder de gretige menigte ontstonden. Bij herhaling heeft men in Frankrijk aangemerkt, dat zoodanige uitdeelin gen tot niets nut waren dan om het gevoel van eer en betamelijkheid onder de mindere standen der maatschappij nog meer uit te dooven en dit schijnt dan ook aanleiding gegeven te hebbendat dezelve bij den aanstaanden naamdag des Koniugsdie den 4den November in valt, geene plaats zullen hebben. Het geld, dat men gewoon was op dien dag voor de bedoelde openlijke uitdeelingan te besteden, is thans aan de verschillende armbesturen van Parijs ter hand gesteld ten einde daarvoor vleesch brood en wijn aan ieder behoeftig huis gezin te doen uitreiken. Onlangs heeft een Ministerieel blad verzekerd, dat de verorde ning van den Prefekt van Politie te Parijstegen de bedelarij zod goed wierd uitgevoerd, dat men geen enkel bedelaar meer op dé straten zag. Een ander blad heeft daarop geantwoord, dat, indien de Ministeriële schrijvers hunne oogen slechts wilden gebruiken, zij, even als te vorenop de vastgestelde tijdenscharen bedelaars langs de huizen zouden Zien rondgaan, Om de gewone wekelijksche gifteri in te zamelen. Waarschijnlijk heeft dit laatste blad niet geheel bnge» lijk: daar men ook elders ziet, hoe de verordeningen tegen de bede larij gehandhaafd wordenin sptje van de veelvuldige bijdragen der gegoede ingezetenen tot de instandhouding en oprigting van alle in- srellingenwaardoor de wezenlijke behoefte gelénigd, doch tevens de luiheid en onzedelijkheid geweerd wordt. In de vorige week zijn er te Parijs in de Seine proeven met eenen duikers-toestel génoméndie door den Heer tT Angerville is uitge- vonden. Bij de eerste proefneming is de duiker 17 minuten onder water geblevenen heeftgedurende diea tijdvaa «ene houteu kist,

Alkmaarsche Courant | 1828 | | pagina 1