H ALKMAARSCHE COURANT m 4 1828, N\5u Den ,5 pECEMSEtof LÏTEY gejvooa 1 I I Van MAAND A G Deze Courant wordt geregeld eens in de week e wel op Maandag voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. URGEMEESTER en WETHOUDEREN der STAD ALKMAAR hebben zich verpligt geoordeeld aan de goede Burgerij en lüffezetel nen te kennen te geven. Dat het Hare Majesteitonze geëerbiedigde en geliefde Koningin heeft behaagdzich te verklaren tot Beschremster van de Moederlijke So ciëteit tot ondersteuning van behoeftige Kraamvrouwen binnen deze Stad opgerigt. Burgemeester en Wethouderen twijffelen geen ogenblikof deze nieuwe blijk van hooge goedkeuring zal ieder goed Ingezetenen de prijs doer, gevoelenwelke overal op deze noch gpenzins algemeene inrigting wordt gesteldterwijl zij zeiven reeds zoo vee- Ie nuttsge gevolgen daarvan onder de oogen hebbende zekerlijk zich op nieuw zullen vinden opgewektom ieder bij aanvraag of bij voort during door eene toelage aan den staat van zijn fortuin geevenredigt mee- de te werken, tot het onderhoud van het Fonds, het welk ten grond slag van deze inrigting strekken moet. Burgemeester en Wethouders voornoemd Bij absentie van de Burgemeester P. De SONNA VILLE, Ter ordonnantie van dezelven De DIEU FONTEIN VERSCHUIR- De GOUVERNEUR van NOORD -HOLLAND, Gezien de missive van den Heer Opperjagermeester van Z. M. Op perhoutvester voor de Noordelijke Provinciën, van den 8e dezer N°. 43 aangaande de sluiting der groote Jagt. Gelet op de dellberatien van Ileeren Gedeputeerde Staten van den ne dezer, N°. 22. Brengt bij deze ter kennisse van alle belangheb benden dat de Groote Jagt met den laatsteu dezer lopende maand December zal gesloten 'zijn. Haarlem den xzDecember 1828. De Gouverneur voornoemd, VAN TUYLL. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. T U R K IJ E. Verschillende Duitsche dagbladen geven wederom berigten uit Kon- stantinopel, van 13 November, volgens welke ook in die hoofdstad geruchten in omloop waren, van overwinningen welke de Turken bij Schumla op dejRussen behaald haddenen waardoor deze genood zaakt waren gewordenom naar de zijde van Silistria af te trekken. Hierdoor was de algemeene verslagenheid, welke sedert den val van Varna geheersebt had zeer verminderden men begon nieuw e verwachtingen van voorspoed te koesteren. Niet weinig droeg de verheffing van den nieuwen Groot-Vizier daartoe bij, in wiens be kwaamheden en dapperheid algemeen het grootste vertrouwen gesteld werd. De Sultan wiens standvastigheid dezelfde bleef, scheen beslo ten te hebbenden oorlog ook gedurende den winterwaarin te vo ren de Turksche legers altijd uit een gingen, voort te zetten, en zond tot dat einde steeds nieuwe versterkingen naar het oorlogs-to- neel. Daar evenwel van den Balkan af tot zelfs bij Adrinnopel, de in buitengewone hoeveelheid gevallene sneeuw eenige voeten hoog lag, twijfelde' men te regtof er wel krijgsverrigtingen van eenig belang zouden kunnen ondernomen wordenen deze omstandigheid verzwakt dan ook de waarschijnlijkheid der gisteren vermelde geruchtenals of de nieuwe Groot-vizier, die overigens, volgens sommige, berigteu in het begin van Novethber nog te Ai'dos stondreeds werkelijk po gingen gedaan hadom Varna wederom aan de Russen te ontnemen. Overigens wist men te Konstantir.opel niets aangaande de jongste voorvallen op het oorlogs-tooneel daar de Porte, sedert den val van Varnahet diepste stilzwijgen dienaangaande bewaardeen er sedert eenige'weken ook geen schepen van Odessa aangekomen waren. De tijding van het sluiten der Dardanellen was nu ook algemeen bekend gewordenen had veel opzien gebaard echter waren de ge moederen tamelijk gerust gesteld door de maatregelen der Regering, welke sedert dien tijd hare waakzaamheid tegen de korenwoeker ver dubbeld eenige schepen naar den ingang der zeeëngte gezonden en aldaar eene krijgsmagt verzameld heeft. De Regering zelve scheen zich voorts met het denkbeeld te vleijendat die sluitingwaardoor de belangen van den handel zoo zeer benadeeld worden de ontbin ding van het verbond der drie mogendheden ten gevolge zoude moe ten hebben, Dit laasste schijnt men echter minder voor eene stellige tijding, dan wel voor den persoonlijken wensch des briefschijvers te moeten honden; een wensch, die door velen, vooral in Engeland, gedeeld wordt, en aan de hoop op welks vervulling voorzeker niet weinig voedsel zal gegeven worden, door het berigtin sommige Fransche dagbladen gegeven, dat een Fransch Zaakgelastigde de Heer Jaubert, raar Konstantinopel vertrokken was. Nopens het doel van deze zen- dige wordt overigens in die daghladen op een z<»o geheimzinnigen en duisteren toon gesproken dat dienaangaande niets stelligs op te ma ken is, Van het oor!ogstooneel brengen de Duitsche dagbladen geene na dere berigten. Alleenlijk leest men in een van dezelve een berigt uit Jassij waarin gemeld wordtdat Generaal Roth het bevel over Varna gekregen heeftin welke plaats eene bezetting van 6,000 mm achtér blijfttërwjjl de Russische légers in vollen terugtogt naar den Doatu zijn, en op dien togt met groote zwarigheden te worstelen hebben, daar de wegen overalten gevolge van het slechte' wedernagenoeg ongangbaar zijn. Danr^evenwel deze tijdingen in genoemd berigt slechts met etfnn men verneemt''' gegeven worden zijn dezelve [geenz-ints geschikt om de onzekerheid te doen ophouden waarin men sedert eenigen tijd aangaande de bewegingen der verschillende Russische leger-afdelingen isen welke vooreerst wel niet zal weggenomen wordendaar men stellige tijdingen dienaangaande thans niet wel anders dan over Peters burg kan verwachten. Om de wandelingen in den omtrek van Weenen te verfraaijen, houdt men zich tegenwoordig met het gelijkmaken es afbreken van de vestingwerken dier stad bezig. Op den 27sten November deed men, onder het opzigt van den Majoor van Hausef, en in tegen woordigheid van den Keizer en den Aartshertog Kareieen dezer werken in de lucht springen. De uitbarsting beantwoorde volkomen aan de verwachting. Een oogenblik daarna begaf de Majoor zich in den mijngangmet het doelom de uitwerkselen der gesprongen mijn naauwkeurig te onderzoeken. Doch hij keerde niet weder terug, even weinig als twee Officieren'jder Genie en twee mijngravers; die hem op dén voet gevolgd waren, Zij waren allen door den zwavel dampdie in den gang verbreid was, gestikt: en het.was te minder mogelijkhen te reddendaar de fakkels der liedendie te hunner hulpe toeschotenmede door den kruid-damp uitgebluscht werden. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De door ons ontvnngene Javaansche Couranten tot den npsten Julij behelzen verschillende berigten van den Luitenant Gouverneur Generaal de Koek, wegens de krijgsverrigtingen tegen de muitelingen, die alle uit zijn hoofdkwartier [te Magellang gedagteeker.d zijn. Het blijkt daaruit, dat het de onzen gehikt is, eene sterkte te Mingier tusschen Bligo en Grogol op te werpen waardoor de overtogt over de rivier Progo zeer moeijelijk en dus het uitzigt geopend werd om den vijand geheel naar de andere zijde dier rivier terug te dringen. De muitelingen hadden wel eenige zwakke pogingen gedaanom het opwerpen dezer sterkte tej verhinderendoch waren telkeus terug gedreven. Voorts geeft de "Generaal de Kek een uitvoerig verslag van'ver schillende gevechten, die tusschen-de Nederlandsche benden en da muitelingen hadden plaats gehad, waarbij de onzen doorgaans deaan- v.iiers geweest waren, en de opstande ingen altijd het onderspit ge. dolven hadden hoezeer zij over het:, algemeen meer tegenstand had- dan geboden dan vroeger. Ook bad men opgemrekt, dat de benden, waarmede men thans tc- strijden bad beter gewapend en geiteed wa renuit wille een en ander de Generaal de Koek is gevolgetrekking meent te mogen maken, dat men thans meer.met de eigenlijke mag£ der hoofdmuiters en niet zoo zer mee misleide ingezetemen te doen heeft. Bij een der'verkenningen In den omtrek van Seniel hebben de Ne derlanders eene gewapende bende Javanen die eenige aanzienelyk'è vrouwen geleide, overvallen en bij die gelegenheid eenen buit vaij gond en edelgesteenten, teer waarde van jemstreeks 2000 .'spaanscha matten gemn-kt. De hulpbendendie'voor rekening ghzcC Regering op Ternate. en andere Molukschejjeilanden worden aangeworven, beginnen] op Java aan te komenen bevonden zich reeds gedeeltclyb bij ooza krijgsmagt. In ons No. 50 mankten wii gewag van eene Stereotiepe plant?, door de Heeren .7, Enschedé en Zonen, te Haarlem, aan het Gouverne ment afgestaan. Thans vernemen wij, dar de Ileeren, S. en J. Ltrchtmancte Leijden reeds in de maand Julij 11-, door tusschen- komst van den Heer van IFatreenen van Tiellandteen soortgelijk geschenk hebben gedaan bestaande in eene Steoretijpe drukplaat van den quarto Bijbel, welke sedert den Jare 1711 herhaalde reizen bij hen is gedrukt gewordon. Van dit edelmoedig aanbod zal in bet ver slag van voornoemden Heer Baron van IVestreenen van Tiellandt hetwelk men met genoegen verneemt, dat bijkans voltooid isnader© melding worden gemaakt. In Gent rigr her roodvonk veel verwoestingen aan. Van den t<Ic"i tot den 7dan zijn aldaar 69 kinderen beneden de gj'aren aan die kwaal overleden en de overheid heeft buitengewone maatregelen genomen-, voor het toebrengen van geneeskundige hulp aan minvermogenden^ 's G s a h n a G E den 10 December, Men spreekt van eeo een nieuw plan voor de volgende loterijvolgens 'c vveik dezelve zoude bestaan uit 5 klassen en 28000- loten, de inleg zonde op 60 zijn bepaald, en de trekking 1300 niétén opleveren.

Alkmaarsche Courant | 1828 | | pagina 1