alkmaarsciie COURANT, 4829, N°. iS; Van MAANDAG Dsn 13 APRIL Deze Courant wordt geregeld eens in dc week en wel op Maandag voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. J3uRGEMEESTER en WETHOUDERS der stad alkmaar, In overweging genomen hebbende, dat onderscheidene bezwaren omtrent de gewone verhuisdag op den eersten Me'i aanstaande door den alsdan plaats hebbende Kermis en Marktdag, hebben, daar in willende voorzien goedgevonden te bepalendat in plaats van op Vrijdag den eersten Mei, de algemeene dag der verhuizing zal plaats hebben op Maandag den vierden Mei daaraanvolgende. Alkmaar den ne April 1329. Burgemeester en JVethouders voornoemd De SONNAVILLE, Ter Ordonnantie van Dezel en De DIEU FONTEIN VËRSCHUIR. DUITENLANDSCHE berigten. SPANJE. Sedert geruimer. tijd is men nopens den eigenlijken toestand van Spanje zeer in het onzekere, en de berigten, welke men nu en dan, voornamelijk in de Fransche dagbladen, dien aangaande, aantreft, zijn niet zeer geschikt om die onzekerheid weg te nemen. Na de hevige en langdurige stormen intusschen, die dat land geteisterd heb ben, kan mer. zicht naanwlijks voorstellen, dat hetzelve reeds tot eenen staat van gevestigde orde en rust zoude gekomen zijn waar van men trouwens ook buiten's lands eenige uitwerkselen bad moe ten zien. Men heeft dan ook van tijd tot tijd vernomen dat er nog steeds hier en daar geringe onlusten plaats haddendat groote roo- veTbenden verschillende gewesten verontrusten, dat er personen we gens hunne staatkundige gevoelens in hechtenis genomen wierden, en dergelijke berigten meer. Van een anderen kant echter, tvorden thans tijdingen uit Spanje medegedeeld, nopens verordeningen en ontwerpen der Spaausche Regering, welke van dien aard zijn, dat zij niet wel anders, dan in een althans eenigzïns rustigen en gevestigden staat van zaken, de aandacht eener Regering kunnen bezig honden. I11 de eerste plaats behoort hiertoe de verheffing van Kadix tot eene vrijhaven waartoe het voorstel, volgens berigten uit Madrid van 5 Maart, te vinden in den Bcobachterdoor den Minister van Bn tenlandsche Zakenden Heer Salmon gedaan is. De Minister van Fiuantiën Bal'esteroshad zich zeer sterk daartegen verzet, daal, z'jns oordeels, de geldmid delen door dien maatregel zeer veel zouden lijdendoch ondanks dezen tegenstand had cie Staatsraad z eh voor dön maatregel verklaard, voornamelijk in de verwachting, dat dezelve den scheepsbouw be vorderen en veel tot vermeerdering Van het aantal matrozen bijdra gen zoude. Voorts hadvolgens gemelde berigtende Koning onlangs een besluit genomen, waarbij het ontWerp goedgekeurd wierd, om eene grrtote vaart van Madrid naar de rivier de Jarama te graven. De leiding van deze onderneming was aan de stedelijke regering van Madrid opgedragen welke, om dé noodige gelden daartoe te verza meien, eene leening geopend had, onder welker deelnemers men in de eerste plaats den Koning telde. Een and r Duitsch dagblad, hetwelk insgelijks Madridsche berig ten van 16 Maart mededeelt, zegt op grond van dezelve, dat de Spaansche Regering steeds verdraagzamer wordt; en haalt ten bewij ze daarvan eenige door dezelve genomene maatregelen aan die het verstandiger en gematigder noemt, dan men ze van daar zoude verwacht hebben." Zoo had de Koning aan den voorzitter van den Raad van Kastilie het bevel gezonden, om naauwkeurig Onderzoek te doen naar de genen die handel drijven met ambten, en dezelve voor geld verkoo- penzullende de zoodanigen onmiddellijk in staat van beschuldiging moeten gesteld worden. Ook had de Koning een besluit genomen, om de onder de hooeere standenen vooral onder de geestelijkheidzeer in zwang zijnde gewoonte van bijzitten te houdentegen te gaan. Dit besluit ontmoette evenwel groocen tegenstand, vooral in An- daltizië, waar dit misbruik den hoogsten top bereikt hebben moet, en waar het niets vreemds zoude zijn, in gezelschappen vrouwen bij den titel van een of ander geestelijke te iiooren noemen, met wel ken zij leven, bij voorbee'dMevrouw de Abdis, de Priores, enz. Eindelijk werd in deze berigten gezegd dat de Regering voorne mens was, eenige haudeistukken van bezwarende belastingen te be vrijden en zelfs aan de drukpers eene grootere vrijheid toe te staan, KERKELIJKE STAAT. Men méldt uit Brussel, dat op den 3isten Blaart de Kardinaal Tranciscus Xavet ius Ca.tiglionidoor het konklave rot Paus verkozen is. Dezelve is den 2osten November 1761 te Cingoiie, in den Kerkdijken Staat, geboren, en vroeger Bisschop var, Cesena, daarna van Frascati geweest. Deze tijding is te Rijssel door middel van den Telegraaf uit Parijs Ontvangen, en met eenen renbode naar Brussel overgebragt. T U R K IJ E. De Beohackter deelt berigten uit Konstantinopel mede, die tot op 10 Maart loopen. Volgens dezeive was de Sultan, kort na zijne terugkeer van djuen tog: naar de zee van Maröaro vrij ernstig on gesteld geworden. Tijdens het afzenden dezer berigten was hij ech ter geheel herstelden wederom te paard aan het hoofd zijner ben den verschenendie onder zijne onmiddelijke bevelen in den Wapen handel geoefend worden. Men hield het meer en meer voor w ar- schijnlijk, dat de Sultan zich al zeer spoedig naar het leger zoude begeven. [Volgens andere berigten uit Konstantinopel, insgelijks van 10 Maart, zouden er renboden naar alle deelen des Rijks gezonden zijn, om de tijding aan te kondigen, dat dc Sultan den 2isten Maart (den i5den dag der vasten, die bij de Turken voor een zeer geluk kigen dag geldt) naar Adrianopel zoude vertrekkenmet alle de weerbare mannen der hooidstaden met de bendendie tot nu tos bij Ramis Tschiflik zijn gelegerd geweest.] Ten gevolge van geruchten wegens gevechten in de omstreken van Bazardsclnken wegens door de Russen ondernomene landingen aan den zeeboezem van Burgas, en zelfs nog zuidelijker, te Inada, j werden de krijgstoerustingen met verdubbelden ijver voortgezet, I niettegenstaande de vastentijd Rhcmadamreeds begonnen was. Het aantal krijgsbenden hetwelk sedert korten tijd uit Azie aangeko» 1 menenzoo als ook eeue groote hoeveelheid geschutnaar Adria- i nopel gezonden waszoudevolgens het berigtaanmerkelijke? i zijn dan op eenig vorig tijdstip van dezen oorlog. Nopens de aankomst van den nieuwen Grootvizier bij het hoofdkwartier had 'men nog aitijd geen berigt ontvangen; en men vermoeddedat hij uog eenigen tijd te Janina gebleven wasom uit de hem toege- zoudene gelden, de achterstallige soldij der Albaniersdie onder zijne bevelen gestaan hadden, te betalen, en eeue aanzienlijke af- deeling van dit krijgsvolk voor den dienst der Ports in den aan staanden veldcogt aan te werven. Ook aan de vergrooting der Turksche zeemagt was men onafge broken bezig. Reeds lagen te Konstantinopel voor het tuighuis tien oorlogsvaartuigenwaaronder vijf linieschepen gereed en de ze zouden binnen weinige weken met eenige fregatten en korvetten vermeerderd worden aan welker uitrusting men alaog werkte. Ooit van Smope in Az.e, aan de zuidkust der Zwarte zee, was eene korvet te Konstantinopel aangekomenniettegenstaande de Russ.sdhe chepeii 111 die wateren kruisten. Slechts het bemannen van deze scheden vond groote zwarighedendaar er gebrek was aan bevarene zeelieden, die te voren meestal uic de Grieken genomen werden. Groot opzien had een bevelschrift des Sultans gemaakt, hetwelk den 4den Maart wa, afgekondigd geworden en waartuj aan alle Mu zelmannen 111 de hüo.dsiad geiast werd, 0111 in plaats van het ge- bruiiceiijke Hoofddeksel, den ttirban, roode mutsen te dragen, zoo a s dte reeds sedert eeui en tijd bij het krijgsvo k ingevoerd zijn. Voorts 0111 ai ie wijde kieederén en kostbare pelterijen af-, en kiijgs- kieed ng aan te leggen en om in liet algemeen alle weelde in de kleediug te vermijden en de grootste eenvoudigheid te betrachten. Volgens deze berigten wis de sluiting der Da danellen niet zoo geheel ZOuder invloed op de verzorg.ng der hoofdstad gebleven, als andere berigten het wilde doen tooi komen; hoezeer het er daarom zoo enendig niet geteeld was, uic Servie afkomstig verhaal, tien toesi 'd uit Konsunuiroj el afschetste. De toevoer van graan, hetwelk van Smyrna over land naar Konstantinopel gebiagt wierd, en eenige tut tie Turksche havens aan de Zwarte zee aangekomene vrij aanzienlijke ladingen graan, hadden die stad voor volslagen ge brek beveiligd. Evenwel stond de hoeveelheid en de hoedanigheid van het brood, dat de bakkers konde leveren, in geene evenredig heid met de behoeften der ingezetenen, i) .c'n men hoopte, dn, bij den aanvang van het zachtere jaargetijdede middelenom de hoofdstad over land van liet noodige te voorzienzouden kunnen vermenigvuldigd worden. De Konsul der Vereenigde Staten van Noord Amerikate Smyr nade lieer Offleijdie reeds sedert December van het voiige jaar te Konstantinopel wasom over het sluiten van een handels verdrag tusschen de Porte en de Vereenigde Staten te onderhan delen was onverrigter zaak weder naar Smyrna terug gekeerd daarin de tegenwoordige omstandigheden de aandacht der Ports op veel gewigtiger onderwerpen gevestigd was. Het dagblad van A gramhetzelfde, dat onlangs cie voorwaarden meende te kunnen opgeven waarop Rusland den vrede aan de Porte aangeboden had, geeft thans het volgende, met minder avontuur lijke berigt: In den Raad der aanzienlijken van Bosnië, die den Aden Blaart, in het paleis van den Stadhouder te Trawnick, g< houden is, heeft men de in het Turksch vertaalde aanspraak van den Koning van Enge'and, tot opening van het Parlement, gelezen, die even te voren met eenen renbode uit Konstantinopel aangebragt was. De leden van den Read waren zeer over dat stuk voldaan hetwelk de goedkeuring van alle Turksche en Turksch-gezinde Staatslieden verworven heeft, vooral wat deszelfs uitdrukkingen nopens de bevred.ging van Griekenland betreft.

Alkmaarsche Courant | 1829 | | pagina 1