a aLKMAARSCIIE COURANT m w w «8?g, N% "Burgemeester en wethouders der stad alkmaar, Zaturdag 18. Apri! 8 en ure 59°. 45 Maandag 20. 46% 56% 54% V Van MAANDAG iTOICTRi" nil Vu-tH**'.: Den 47 APRIL. Deze Courant wordt geregeld eens in de week en wel op Maandag voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. oïvtyangen hebbende van den lieer Gouverneur van Noord - Holland, eène dispositie, betrekkelijk het annkoopen van Paarden, afstammelin gen van 's Rijks Hengsten, noodigen bij deze alle de eigenaars van dier gelijke Paarden uitomwanneer zij dezelven nlleziins tot verbete ring van het ras geschikt oordeelen te zijnen zich van dezelven wenschen te ontdoen, daarvan aan IT. E. A. kennis te doen dragen, ten einde de Heer Directeur van 's Rijks Stoeterijin de gelegenheid gesteld kunnen wordenom op deszelfs rondreize gedurende den Springtijd, daar mede te handelen, zoo als bij het Reglement en Voorschriften op de Stoeterij, en m-ct betrekking tot het aankoopen van Vierjarige hengsten en merrien en het afstaan derzelven bepaald is. Alkmaar den 14" April 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd De SONNAVILLE, Ter Ordonnantie van Dezelven, De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. BUITENLANDSCHE B E R I G T E N. S P A N E. Eene hevige aardbeving, welker schokken zich het eerst op den aisten Maart hebben doen gevoelen, en den 24-sten dier maand nog met tusschenpoozen voortduurdenheeft in de gewesten Valencia en Murcia groote verwoestingen aangeregt. Verscheidene dorpen, en zelfs enkele stedenwaaronder men inzonderheid Orihuela noemt dat meer dan 20,000 inwoners telde, zijn daardoor als in een puin hoop verkeerd. Het stadje Guardamaraan den mond der Segura is bijna geheel door de zee verzwolgen geworden. Het aantal men schep die ten gevolge der aardbeving zijn omgekomenmoet vrij aanzienlijk zijn, terwijl het aantal dergenen, die een groot deel hunner bezittingen verloren hebben, natuurlijk nog veel aanmerkelij- ker is. De Koning van Spanje heeft dadelijk bevel gegeven, om «ene inschrijving voor deze ongelukkigen te openenen uit zijne W'zonderc kas cene som van 1,500,000 Realen (omstreeks f 188,000) te hunner ondersteuning aangewezen. Ook heeft dezelve, op ver zoek van het Hoofdbestuur der Loterijenbij een Besluit van den 5den Aprilverlof gegeven om eene buitengewone Loterij te doen plaats hebben, waarvan de geheele winst ten behoeve der, door de aardbeving ongelukkig gewordeninwoners van Valencia en Murcia zal besteed worden. P R I S S E N. De berigten Wegens de doorbraak van den Weichseldijk bij Marien werder, zijn doör nog treuriger beriaten wegens eene gelijke gebeur, tenisir.den omtrek van Danzig, die in den nacht tusschen den fisten en oden April heeft plaats gehad.opgevolgd geworden. De verbazende menigte sneeuw, die sedert December in de streken, d-e de Weich- sêl doorstroomt, geval .11 was, en de daarop gevolgde dooi in het bovenland, op een oogenbliktoen de mond der rv,er nog met dik ijs bezet was, schijnen als de oorzaken van dit or.gelnk aangemerkt te moeten worden. Daarbij kwam nog op den genoemden nacht een hevige storm, die de losgeraakte ijsschorsen met geweld tegen den diik dreef, en denzelveii' bij Vogelgreif en Gemhtz deed bezwijken. Dien ten gevolge werd de Dantziger-Werder, een vruchtbare streek lands, die zich'bij Danzig langs den linkeroever van den Weicbsel uitstrekt, en waarin nien een vijftigtal dorpen telt, geheel onder wa ter gezet, en wel tot eene höögtedie alle vorige watervloeden 111 die streken nog 2^ voet overtroE De inwoners moesten op ue da ken hunner hulzen eene toevhigt zoeken, doch velen van hen, kwa men in de golven om, terwijl van het rundvee en de paarden naanw- iijks een tiende gedeelte gered koude worden. Uit Dn ijzig werden dadelijk vele vaartuigen afgezonden, om de ongelukkige overstroom den te reddenhetgeen echter wegens den vOortdurenden storm het drijfijs en de jagtsneemv, met groote gevaren gepaard ging. Op *1 k-.— l, OOiT O 101* met elkander afgesproken hadden, om, ter gelegenheid van de be krachtiging der gelijkstellings - we:hunne huizen te verlichter.» Daar dit openbaar vreugdebedrijf echter waarschijnlijk tot groote ongere geldheden aanleiding zoude hebben gegeven, was er den i4den April* in de vergaderzaal van het vernietigde Katholijké genootschapeene bijeenkomst van de aanzienlijkste Katholijken der stad, onder het voorzitterschap van den Heer Esmonde, gehouden, waarbij met alge- meene stemmen een besluit tegen de voorgenomene feestviering was aangenomen. Dit besluit hield hoofdzakelijk indat de verzamelde Katholijken de opheffing hunner bezwaren niet als een zegepraal over een deel hunner medeburgersmaar als een maatregel van stipte regtvaardigheid en gezonde staatkunde beschouwdendat zij dien maatregel0vooral daarom hoog waardeerden, omdat dezelve aar. elk voorwendsel tot het aanstooken van twist en tweedragt tusschen be woners van hetzelfde land en onderdanen van denzelfden Koning een eind maaktedat zij echter wel bewust warenhoe een deel hunner landgenooten te dezen aanzien met hen in gevoelen verschildenen daarom hunne medeburgers ernstiglijk aanmaandenom zich van alle openbare vreugdeteekenen te onthoudenwaardoor zij de openbare rust in de waagschaal konden stellen, en vooral ook diegenen aan stoot konden gevendie met opzigt van de zaak der Katholijken te goeder trouw een dwaalbegrip aankleefden. Niemand zal ontkennen dat dit Besluit aan de Katholijké bewo ners van Dublin tot eer verstrektdoch men zal aan den anderen kant in den toon daarvan eene groote gelijkluidendheid met soortge lijke besluiten van het voormalige Katholijké genootschap ontwaren, en dus daardoor het gevoelen van hen, volgens weike dit genoot schap slechts in naam konde vernietigd wordeneenigermate beves tigd vinden. den nden April rees het water in het benedenste gedeelte F R A N K R IJ K. Men schrijft1 üit Koppenhagendat men aldaar den pden April voor het eerst na een lang tijdsverloopweder schepen uit de Sond naar de Oostzee had zien voorbijzeilen en daardoor de hoop had opgevatdat de scheepvaarE uit de haven dier staddie nog met ijs" bezet was, insgelijks spoedig weder beginnen zoude. Den vol genden dag was het echter weder vrij hard beginnen te vriezen zoodat sommige schependie uit de Sond gekomen warendoor het ijs belet waren geworden hunne reis voort te zetten. Daarentegen schrijft men uit Ofjord, in het noorden van IJsland, van den i i'den Febrüarijdat men aldaar dit jaar bijna in het geheel geeue sterke vorst gehad heeft. B1NNENL ANDSCHE BERIGTEN. Brussel, den 15 April Z. M. de Koning heeft, bij besluit van den aden dezer, vèrboden, dat voortaan in 't openbaar de prijzen der goederenhet zij op markten, hen zij in winkels, het zij in prijs - courantenanders zul- en mogen worden aangekondigd, dan met guldens en centsen, bij het gewigtmet nederlandsche ponden onzen en loden bij de lengte maat, met nederlandsche ellen; en, bij den inhoud, met nederland sche mudden en kannenaliesten einde het metrieke stelsel meer en meer te bevorderen en tegen te gaan de onregelmatighedenmee welke de verkoopers zich zomwijlen eene ongeoorloofde winst, ten nadeele der koopersverzekeren. Het besluit van October 182/, wegens de prijzen der turf, worde in stand gehouden. in het benedenste geueeue dier stad zelve tot een ongehoord peilzoodat de inwoners naar de na burige hoogten begonen te vlugten, an men voor het bezwijken van j sturk, de s'teenen sluis, die de haven van den Weichsel afscheidt, beducht j jjaiv.' Engebrethsen begon te wordenin welk geval de honderde zee-schependie te Djrk Leeuwrik Wz. Danzig overwinterd hebbenaan greet gevaar zouden zijn blootge- gtruii< steld geweest. Den volgenden dag begon echter het water langza- Spiegelberg, merhand te vallen, en was dus de vrees voor nieuwe verwoestingen J' geweken, zoodat men toen ook eerst de uitgebreidheid der geledene schade, die op verscheidene millioenen begroot wordt, konde over zien. Het aantal menscheu, die bij deze ramp zijn omgekomen, was den J3den April nog niet te berekenen. In den omtrek van Koningsbergen heeft de rivier de Preget in de eerste dagen van April insgelijks groote verwoestingen aangerigten een gedeelte der stad onder water gezet. Bij de stad Wehlau, die hooger op aan de Pregel ligt, was de rivier tot op 21 voeten boven haren gewooniijkeu stand geklommen. ENGELAND. Men schrijft uit Dublin, dat de Katholijké winkeliers dier stad Gepasseerde SCHEPEN door ALKMAAR, langs het Groot NOORD-HOLL ANDSCII KANAAL, van den 18 tot den 24 April 1829. jan Daniel Dietz, Elisabeth Cornelia, van Elisabeth Cornelia, de Vrede Lange land Cornelia Sara de Nederlanden Susanna Maria Suriname naar Amsc. Demcrarij idem. Laurvig idem. Amst. naar Batavia, idem idem, idem Suriname. STAND van den Thermometer te ALKMAAR. Volgens de Schaal van Fahrenheit. 1829. 's morg. ten ure 52°, 12 Zondag 19. 99 99 99 99 44% 99 99 99 99 99 99 99 99 99 59% Dingsdag 2!. 99 99 99 99 49% 99 99 Woensdag 22. 99 99 99 99 99 46% 99 99 99 52°- Donderdag 23. 99 99 99 99 99 48% 99 99 9, 51°. Vrijdag 24. 99 99 99 99 99 50% 99 99

Alkmaarsche Courant | 1829 | | pagina 1