sS& sS& ALKMAARSCHE iMftl ,-^VE pWiiilllfM'WiSffl D- GEDEPUTEERDE STATEN van NOORD - HOLLAND Gezien Z. M. besluit van den 22 Maart 1829 Staatsblad N°. 5 kotidende de bepalingen omtrent de invoering en vervaardiging der Nederlandsche Vochtmaten voor den handel in het klein. Gezien de missive van den Heer Administrateur voor het Binnen- landsph bestuur van deu 22 Mei 1829 N°. 28, omtrent ditzelfde on derwerp. Brengen bij deze ter kennisje van allen die daarbij eenig belang souden kunnen hebben du, te rekenen van den ie April 1830, het gebruik van de Nederlandsche Vochtmaten, bij den verkoop in het kiein van alle Wijnen, Bieren, Sterke Dranken en Gedisteleerde Wateren, en in het algemeen van alle Natte Waren verpligtend zal zijnen derhalven alle tot dus verre in gebruik gewèest zijnde Vocht maten waarmede die waren verkocht wierden, buiten werking wor den gesteld, en voor afgeschaft verklaard, en dat alsdan niet anders zal mogen gebruikt worden, dan de Nederlandsche Kan, de dubbelde en halve Nederlandsche Kan het Nederlandsche Maatje het dubbel de en haive Maatje, de Nederlandsche Vingerhoed en dubbelde Vin gerhoed, en dus ook van dat tijdstip af, alle openbare aankondigin gen in alle Prijs - Courantentarievenenz. de prijzen der natte wa ren niet anders dan per Nederlandsch Vat of per Nederlandsche Kan mogen uitgedrukt worden, evenmin als de verkoop van Bieren, Ster ke 'en andere in dit R ik gefabriceerde Dranken in geen andere Fles- schenKannen of Kruiken zal mogen geschieden, dan welker inhoud eene geheeie of haive Nederlandsche Kan bedraagt en die teu blijke daarvan behoorlijk zijn geijkt. Dat ten gerieve der fabriekanten van de bedoelde Matenaan elk der Arrondissement - Ijkers eenige exemplaren van voormeld Konink lijk besluit zijn ter hand gesteld, ten einde daarvan aan de fabriekan ten Uictereikenop dat zij zich daarna in hec vervaardigen zouden kunnen regelenen alzoo voorkomende nadeelige gevolgenwelke uit eene min juiste zamenstelliag zouden kunnen voortvloeijén ais- mede dat bij den Heer .7. Maritz Metaalgieter te 's Gravenhage voor de fabriekanten in Tinnen Vochtnaten Koperen Gietvormen zijn te verkrijgen, voor minderen prijs, dan zij zich dezelve kunnen aan schaften en zoodanig naauwkeurtgdat zij gewaarborgd zijnvoor afkeuring hunner gegoten Metalen ten blijke waarvan die vormen door eeneli daartoe bevoegden ambtenaar zuilen worden gestempeld. Vermanende H. E. G. A. alzoo de goede Ingezetenen, om zie liet tijdstip van voormelde 1 April 1830, voor het aanschaffen der door hen beuoodigde Vochtmatenten nutte te makenten einde zieh te hoeden voor alle die schadelijke gevolgen welke uit eene min- stipte opvolging van Z. M; besluit zouden voorcvloeijen. Haarlem den 4 Junij 1829. De Gedeputeerde Staten voornoemd V an T U Y F. L. Ter Ordonnantie van dezelven De Griffier der Staten Van Holland, COPES van HASSELT. De GEDEPUTEERDE STATEN van NOORD - HOLLAND Brengen bij dere ter kennisse van de belanghebbenden, dat op he den in de. ter Ver sdemg gedane jamlijksche uitloting van Obligati- en uit de provinc 'de geldleen/ig va f 150000. zijn uitgekomen V'. «.'30. 53, S6. 64, 67, 68, 81. 88- 100. ro4117124127 en \ï7' welke mitsdien, h e het plan gearresteerd bij Ms. be Jiiiit' van 30 October -828 N°. 7, op nadere te doene aankondiging roof den 1 lammdj 1830, ten Kantore van den Administrateur van 's Rijks Schatkist te Amsterdamtegen intrekking der Obligatien, met de daarbij behoorende verschenen Coupons, zuilen worden ai- gelost. Haarlem 2$ Jdn\j 1829. De Gedeputeerde Staten Voorhoemd Van T U IJ L L. Ter ordonnantie van dezelven f)e Griffier der Staten van Holland, t O P E S VAN HASSELT. den winter door de Turken bezet waren geworden. De vijand dus eindigt dit berigthoudt nergens stand, verstrooit zich in het ge* bergte, en verliest een groot aantal gevangenen. Te Weenen was den i7den, op grond van berigten uit Bucha rest het gerucht in omloopdat het aan de Russen voor Silistris reeds gelukt was, eene opening in de wallen van die vesting te schieten; zoodat men weldra den val van dezelve meende ie mogen te gemoet zien. Wegens het gevecht tusschen de Russische brik Mercurius es twee Turkscbe linieschepenwordt thans ook da Engelsche dagbladen gevonden. Dat deze, bij hunne vooringenomenheid tegen Rusland, moeite zouden hebben,' om aan hetzelve volledig geloof te slaan, was wel te verwachten, en the Courier beijvert zich dan ook sterk, om hetzelve als een belagchelijk sprookje te doen voorkomen. Volgens hemhad men dit berigt verzonnenom den kwaden in druk weg te nemen, dien het veroveren vat: een Russisch fregat door de Turken verwekt hadmaar daarin was men niet bijzonder geslaagd; want wie had ooit gehoord, dat een vaartuig van 18 stuk ken over twee linieschepen, te zanten 184 stukken voerende, geze gevierd hadzelfs bij de Engelsche zeemagt, die toch haars gelijken niet had. was zoo iets ongehoord. „Vreemd is het," roept the Cou rier uitdat men ten slotte niet verhaald heeftdat de twee lir.ie- schepen door da brik opgebragt waren. Evenwel, om den roem van j het Russische schip toch zoo hoog mogelijk te verheffenwordt i verhaald, dat het gevecht in het gezicht der geheeie Turksche vloot heeft plaats gehad. Maar indien de Russen zulke dappere zeelieden zijn, dat 79 hunner met 18 stukken de overwinning behalen op twee groote schepen, met 184 stukken en met eene bemanning van 1600 koppen, hoe is het dan toch mogelijk, dat het Russische fregat, de Raphaelhetwelk nog door drie andere fregatten ondersteund werd, heeft kunnen genomen worden Deze vier schepen toch hadden te zpmen 344 stukken, en de Turksche schepen, waarmede zij slaags raaktenvoerden er 58.8. Hier waren er dus slechs vier tegen een ma. r de Mercurius had met eene meer dan tienmaal sterkere over- magt te doen Dezelfde vooringenomenheid tegeti Rusland, welke tot zulke be. oordeelingen aanleiding geeft, is ook de oorzaak, dat de Engeisch® dagbladenuit de berigten uit Konstantinopelbij voorkeur datgene overnemen, wat de vervulling hunner wenschen schijnt te voorspel len, ofschoon het den onpartijdigen blijkt, dat hetzelve ten eenemale ongegrond moet zijn. Zoo maakt the Courier varf 25 junij, met grooten ophef melding van eene hoogstbelangrijketijding, vervat in eenen brief uit Kon stantinopel, Van 25 Mei, waarvan hem de inzage door een voofnaatn Londensch haudel-lmis was verruild geworden. En deze hoogstbelang- rijke tijding is niets anders dan de volgende zinsneden uit der. be- dó - leien brief: Wij geloovcn dat in het hoofdkwartier te Schnmla onderhandelin gen aangeknoopt zijn gewordenen hopen dat dezelve tot den vrede leiden moge. De tegenspoedendie de Russen ondervindenzullen hen gematigder in hunne eischen maken." Met geen minder genoegen neemt the Courier een oud gerucht uit Konstantinopel van 12 Mei, nog eens op, volgens hetwelk de Perzi sche Gezant Sidij Khandie kort te voren te Konstantinopel aange komen wasin last zoude hebbenom den bijstand der Porte tegen Rusland in te roepen, vermits men in Perzie eenen oorlog met dat Rijk te gemoet zag, en daartoe groote voorbereidselen maakte. BUITEN LAN DSC HE BERIGTEN. T U R IC IJ E. Berigten van het oofiogstooneelvan 14 Junij, welke men te War- schau ontvangen heeft, houden indat de Russen hunne öp den uden behaalde voordeelen vervolgen. Aan de vhigtende Turken was nog een groot verlies toegebragteit men had huil nog 12 stukken ge sehut afgenomen. Eene kleine afdeeling Turken, die van Schnmla kwamwas insgelijks verslagenen derzelver bevelhebbereen Pa- chagesneuveld. De Generaal Kuprianow had met zijne afdeeling husaren twee schan- op een zeer kleine afstand van Schnmla, ingenomen, welke in ^en vorigen veldtogt door de Rassen opgeworpendoch gedurende Te Warschau heeft men den eisten Junij een nog omstandiger be rigt, aangaande de door den Generaal' Dicb'nch op den 11 den Junij behaalde overwinning, ontvangen, dan het eerste hierboven medege deelde. Volgens dat berigt, was de nederlaag der Turken zoo volkomen treweestdat, met uitzondering eener kleine afdeeling ruiterij, dis naar Aïdos scheen getrokken te zijn de overblijfselen van hec Turksche leger zich nergens weder hadden kunnen vereenigen. Aan den Grootvizier was bet gelukt, om. onder bedekking van weinige ruiters, Schnmla te bereiken. Het getal der kanonnen, die de Tur ken verloren haddenbeliep reeds omstreek? 60 en dar Hunner doo- den 6000. Ook wordt in" dit berigt voor het eerst het verlies be groot, hetwelk de Russen in den slag op ri Jnhij geleden hebben. Heczelvó zoude 1400 gesneuvelden en 6ao gekwetsten bedragen, on der Welke laatste 'zich twee Generaals bevinden. De verdere, in dit berigt voorkomende, bijzonderheden zijn reeds uit de vroegere tijdingen bekend. F R A N K R IJ K. De Kommissaris voor het zeewezen te Marseille heeft den 22Steü Junij aan de kamer van koophardel bekend gemaaktdat er weder verscheidene kapers nit Algiers waren uiteelobpeöwaarvan sómtfiiga op de kusten van Sardinië kruisten, terwijl een daarvan op de hoog te van de eilanden van Hières gfjzien was. De zee-pr^fekt te Tou lon, d.e dit berigt, door middel van den telegraaf, naar Marseud Vaa MAANDAG Deze Courant wrdt. geregeld eens in de treek en wel op Maandag voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven.

Alkmaarsche Courant | 1829 | | pagina 1