1 1 1 i r ALKMA ARSCIIE C O U R A N I l i?2g. N".2g;' Tïb maandag saiii! D«n so J U L Burgemeester en wetiioudereN der stad alkmaar, 1 '-g-— AV 'J Dexe Courant wordt geregeld eens in de week en wel cp Maandag voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven feebben nuttig geoordeeld aan alle de ingezetenen van deze Stad, en het naburig oord kennis te geven Dan de noodlge orde is gesteld, dat voortaan ten allen tijde in het Gasthuis van deze Stad, de zoogenaamde Bildsche drank voor handen zal zimten gebruike van ieder ééndie denzelven zal geloven noodig te hebbenmies tegen behoorlijke betaling van de zoodanigen, welke niet behoeftig zijn. Dat de directie over de afgifte van denzelven is opgedragen aan ie Heeren De Roock en Fan dam, beiden Lectoren bij de medische School alhieren beideii met den medicalen en chirurgicaleu dienst van het Gasthuis belast. Alkmaar den i8* Jul ij 1829. Burgemeester en JVèthouderen voornoemd FONTEIN VERSCHÜIR, Ter ordonnantie van dezelven De DIEÜ FONTEIN VERSCHÜIR. BUITENLANDSCIJE BERIGTEN. ENGELAND. Volgens eenen bijzonderen brief uit Ierland van den 3osten Junij, die door een Engeisch dagblad wordt medegedeeld, is het stadje Borris-o-keenin het graafschap Tipperary, weder het tooneel van bloedige onlusten geweest; die wei niet uit staatkundige oorzaken ontstaan zijn, maar waarbij toch al weder gebleken ;shoe diep de partijhaat in Ierland geworteld is. Bij gelegenheid eener jaarmarkt, die in dat stadje gehouden werdwas eene partij landlieden aan het vechten geraakt. Eenige ambtenaren der politie, die ongelukkig tot de partij der doldriftige Protestanten behoorden waren dadelijk toe. schoten, en hadden aan den strijd, d:e van weinig beteekenis was, spoedig een einde gemaakt, doeh door hunne trotsche en meester achtige handelwijze de verbittering' der katholijke landlieden opge wekt, die hen met sieenen hadden geworpen. De bevelhebber had daarop de akte tegen het oproer afgelezen en eer het volk nog den tijd had om zich te verwijderenonder hetzelve met scherp doen schietenwaardoor twee menschen gedood en verscheidene andere gevaarlijk gekwetst waren geworden. Twee dagen daarna zoude het lijk van een dezer landlieden begraven worden; de lijkstoet, die, zoo als ligt te begrijpen valt, ongemeen talrijk was, tot voor zeker huis genaderd zijnde, hetwelk aan een protestant toebehoorde, werd uit dè vensters daarvan ouder het volk geschoten, inec dat gevolg, dat er weder vier menschen gedood en één gevaarlijk gekwetst wer den. Wat de bewoners van dit huis tot zulk eenen moorddadigen aanval bewogen moge hebben, is, volgens den briefschrijver, geheel onbekend. Alleen voegt hij er bij, dat het volk, in zijne eerste woede daarover, het huis tn brand gestoken had, waardoor hetzelve, zoo wel als een naburig huis, in de asch was gelegd. Het land volk zoude waarschijnlijk nog meerdere verwoestingen hebben aang'e- regt, indien er niet plotselijk twee sterke afdeelingen geregeld krijgs volk uit de nabuurschap waren komen oprukkendie de onrustige menigte uiteen hadden gejaagd. Het gebeurde had echter veel ver bittering verwekt, te meer, daar het niet eens zeker scheen, of de personen, die op het volk geschoten hadden, wel hunne verdiende Straf zouden ontvangen. Op eene andere plaats in het graafschap Tipperary was iets derge lijks voorgevallen, waarbij de politie - beambten insgelijks drie men schen hadden doodgeschoten. De Engelsche Oost-Indie-vaarder Carn-brea-castle, Aie op den morgen van den jden Ju lij uit de haven van Portsmouth was wegge leid, heeft, weinige uren daarna, op eene der kiippen ten westen van het eiland Wnigt gestooten, en is dadelijk vol water geraakt. De hooge zee maakte het zeer moeijelijk, om het gestrande schip te naderen, doch aan eene Regerings - stoombootdie uit Portsmouth rot het verleenen van de noodige hulp was afgezondenis het ge lukt om al de manschap en reizigersdie zich op den Oosf - Indie- vaarder bevonden, te redden. Het schip zelf en deszelfs lading, welker gezamenlijke waarde op twaalf tonnen gouds geschat werd zouden echter waarschijnlijk geheel verloren zijn. NOORD-AMERIKA, In een Noord-Amerikaansch dagblad leest men den volgenden brief, welken de Voorzitter der Vereenigde StatenGeneraal Jacksonin' de maand Maart jl. aan de Creeks - Indianen gezonden heeft, etj waarin hij hen aanmaantom hunne woonplaatsen in den Staat Geor gië te verlatenen zichin navolging van andere Indiaanschp vólks- stammen naar de gewesten aan geeue zijde van dea Missislppi te begeven. Vrienden en broeders. Met de toestemming van den Grooten Geest, en door de stern des volks ben ik tot Voorzitter der, Vereenigde Staten benoemd ge worden ik spreek thans tot u als uw broeder en uw vriend en verzoek u naar mijne stem te hooren. Uwe krijgslieden kennen mij' sedert lang. Gij weet dat ik mijne blanke en roode kinderen bemin, dat ik altijd met eene regte en niet met eene dubbele tong spreekt 4 en dat ik u steeds de waarheid gezegd heb. Thans spreek ik tot u, als mijne kinderende taal der waarheid. Höort dan De slechte menschen uit uw midden hebben mijn bart gewond 4 door het vermoorden van een mijner blanke kinderen uit Georgie. Onze moeder, de aarde, is door het bloed van een blanken bevlekt geworden, en eisch de betraffing der moordenaars, welker u.Seve ring men thans van u begeert, overeenkomstig het plegtig verdrag, dat met uwe hoofden en krijgslieden in hunne raadsvergadering is ge sloten geworden. Om meerder bloedvergieten voor te komenmoet jgij de moordenaars uitleveren, en de goederen, die zij geroofd heb ben terug geven. Om vrede te bewarenmoet gij uw e.gen ver drag uitvoeren. Vrienden en broedershoort tiaar mijDaar waar gij u thans ophoudt, zijt gij en mijne blanke kinderen te talrijk, oih altijd irs eendragt en vrede te kunnen leven. Uw wild is weggeschoten, en velen uwer verkiezen niet te werken noch den grond te bebouwen. Aan geené zijde der groote rivier van den Missislppiwaarheen reeds ecu gedeelte van uw volk terug getrokken is, heeft uw vader eene landstreek voor u bewaarddie groot genoeg is voor n allen en hij vermaant uom derwaarts te trekken. Daar zullen uwe blanke broe ders u niet verontrusten; zij zeilen op dat gebied geen regt hoege naamd hebben. Gij zult er in vrede en in den grootsten overvloed kunnen leven, zoo lang het gras zal groeijen zoo lang de wateren der rivier zullen stroomen. Dat land zal voor altoos het uwe zijn. Uw vader zal u eene ruime vergoeding toestaan voor de verbeterin gen die gij gemaakt hebt in de landen, welke gij thans bewoont, en voor alle goederen, die gij niet met u zult kunnen wegvoeren. 23 Maart 1829. Andrew Jackson." r BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. Alkmaar den 15 Jut ij 1829; In den afrelcopen nacht ongeveer ten half één urewoedde alh>'cr een zwaar omvcderde bliksem trof de spits des torens van den Oude Doelen en verdeelde zich op de loodreependie de kanten van deze spits dekken; dezelve sprong in twee nedefgaande stralen over de lijst en zettede zich op de hengsels en duimen van de vens tertjes die zich daaronder bevinden; vervolgens liep den eene straal, verder buiten langs een anker, dat zich in de muur bevond, en sprong zoo over in de iooden goot van het gebouw der Doelen zel ve de andere straal moest in zijnen gang nog een venster voorbij gaan, dat de trap verlicht, trof het deklood van dit kozijn, drong door de muur naar binnenliep daar ter laagte waar de goot van genoemde Doelen-dak tegen den toren aan ligt en boorde aldaar een gat door de muur naar buiten, en vereenigde zich aizoo, met de voorgaand® afleiding in de Iooden goot van het huis, zonder eenige verdere schaden aanterigten. Opmerkenswaardig is het, dat deze la gere toren gelegen op eenen kleine afstand van den waagcorenen op eenen nog kleineren afstand van den toren des grootan kerks, ge troffen isen dat deze gebouwen zijn vrij gebleven. Uit New - York verneemt mendat er den 4den Junijten gevolge eener onvoorzigtigheid van deu eersten konstapel, in de kruidkamer van het fregat Fultonhetwelk voor Brooklin ten anker lag, brand ontstaan iswaardoor dat schip in de lucht gevlogen is. De uitbars ting is zoo hevig geweest, dat men overal in den omtrek van Brook lin den grond heeft voeten schudden. Van de manschap van het schip hebben slechts 29 personen, die allen min oi meer gekwetst waren, gered kunnen worden terwijl de overige, ten getale van omstreeks honderdof onmiddelijk door de uitbarsting of in de gol ven zijn omgekomen. COLLEGIUM PHILOSOPHICUM. De jonge lieden d'e met den aanvang van het volgende akademie. I jaar hunne studiën wenschen aan te vangen in het Collegium Philoso- ph'tcwnen van voornemen tnogten zijn, aanzoek te doen, tot hec verkrijgen van eene beurs uit 's Rijks kasse zullen gehouden zijn, 'hun daartoe strekkend verzoek voor i°. September 1829 in te die nen bij den Heer Gouverneur der provinciewaarin zij vvoouaehtig zijn. Bij die verzoeken zal moeten worden overgelegdi°. Een ge tuigschrift van het gemeente - bestuur der woonplaats van den adres sant zoo omtrent zijn goed zedelijk gedrag als ten bewijze dat zijne omstandigheden, of die van deszelfs betrekkingen nier toelatendat hij geheel of gedeeltelijk op eigen kosten bij het Collegium verb lijve; 20. Een aanbod van ouders of betrekkingen otn een daarbij bepaald gedeelte van kosten van hec verblijf te Leuven te betalen; kunnende, het overleggen van zoodanig bewijs alleen worden nagelaten, wanneer het getuigschrift onder n°. 1bet bewijs oplevert van volslagen on- j vermogen. I

Alkmaarsche Courant | 1829 | | pagina 1