alkmaarsche COURANT D, (- J o£VOON TE ybj u^WlïlWZ? v>- 18 ag. N° 4ij tmm Van MAANDAG iHïïilll'iilili'! Den 1$ OCTOBER. Deze Courant wordt geregeld eens in de week en wol op Maandag, voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. GEDEPUTEERDE STATEN van NOORD - HOLLAND Brengen ter kennisse van alle Fabrikanten, van Inhouds-raatenen verdere daarbij belanghebbendendnt de modellen voor de blikken oliematenen der gedraaide houten mclkmatenvoor dezelven bij <le Arrondissements-IJkers te AmsterdamHaarlem, Alkmaar en Hoorn te bezigtigen zijn, en vermanen de Fabrikanten, om zich te beijve ren, van deze maten tegen het tijdstip der invoering eene genoeg zame hoeveelheid voorhanden te hebben. Haarlem, tien 8 8 October 1829. De Gedeputeerde Staten voornoemd Van T U Y L L. Ter ordonnantie van dezelven De Griffier der Staten van Holland COPES van HASSELT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ALKMAAR in derzelver Vergadering van den 8 September 1829, gearresteerd hebbende een Reglement van Orde op de twee groote Koemarkten ■welke binnen deze Stad in het voor- en najaar worden gehouden en in dit jaar, wat de najaars - markt aangaat invallende op Maandag den 2 November aanstaandebrengen hetzelve Reglement bij deze ter kennisse van de daarbij belanghebbenden REGLEMENT van Orde voor de twee Jaarlijksche Groote Koemarkten binnen de Stad Alkmaar. Art. 1. De genen welke Vee ter markt brengen zullente be ginnen van de Vlotbrug bij de Vrieschepoortgeregeld hun Vee naast eikanderen aan de lijnen moeten plaatsen, terwijl het op eene boe te van Drie Guldens verboden isom het zij in het midden der markt of op eenige andere plaats hoe ook genaamdbehoudens de uitzonde ringen in het volgende artikel bepaald,» Vee te mogen plaatsen. Art. 2. De kooplieden of boeren het zij ingezetenen of buitenlie den dewelke zullen kunnen aantoouen sedert meer dan tien jaren eene va»te plaats op de Alkmaarsche koemarkten te hebben gehad zullen die plaatsen hun leven lang of zoo lang zij zullen mogen ver kiezen kunne» behouden. Art. 3. Hij die kennis geeft aan den Markmeester, dat hij met een zeker bepaald getal Koeijen ter markt zal komen, zal de keuze hebben van ecu? "Standplaatsmet uitzondering, van die plaatsen waarover reeds is gedisponeerd. Art. 4. De openvakken welke door het verkoopen van Koeijen gedurende de markttiid ontstaan, zullen zoo veel mogelijk door aan komend Vee worden aangevuld, terwijl het op eene bdete van Vijf tig Centen verboden is, in de looppaden met Vee te blijven staan of daarmede aan de hand te markten zullende al het Vee behoorlijk aan daartoe gespannen lijnen moeten worden vastgemaakt. Ar. Er zal een Commissaris door Burgemeester en Wethou ders worden benoemciwelke de hand Zal houdenaan oe uitvoeiing dezer Orde, en aan wien de uitspraak over alle geschillen de stand plaatsen als anderzins betreffende, onder hoogef beroep aan Heeren Burgemeester en Wethouders is opgedragen, hij zal daarvoor, voor ieder Markt eene gratificatie genieten uit het fonds der marktgelden waarvan de hoegrootheid door Burgemeester en Wethouders zal wor- d... bv< i.nd. ^earresteer(j m Burgemeester en Wethouders der Stad Alkmaar, den 8 September 1829. (get.) FONTEIN VERSCHUIR, Ter ordonnantie van dezelven (Set.) De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. Burgemeester en Wethouders vermanen een iegelijk welke het aan gaat zich naar voorschreven Reglement sdptelijk te gedragen, ten einde daardoor de heilzame bedoelingen ter handhaving van goede Orde op de Markten te helpen bevorderen. Aldus gedaan ter Kamer van Burgemeester en Wethouders der Stad Alkmaar, op heden den 13 October 1829. Burgemeester en EVethouders. voornoemd FONTEIN VERSCHUIR, Ter ordonnantie van dezelven De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. BUITENLANDSCHE BERIGTEN, ENGELAND. In een dn inch dagblad leest men de volgende bijzonderheden aan gaande de Russische Garde De keizerlijk Russisdbe garde bestaat uit omstreeks 100,000 man en is altijd een voorwerp der bijzondere zorg van den Keizer en zij ne broeders geweest. Zij is verdeeld in de oude en jonge garde doch dit onderscheid bestaat slechts in naam, want de keus der krijgslieden voor beide deze afdeelingen laat niets te wenschen over. jj-jec voetvolk der garde wordt bet geheele jaar door met eenen ijver geoefend, die elders ongehoord is. De manschappen zijn aile sterk "en groothunne ldeeding is sedert eenige jaren van al het knellende ontdaanen de Keizer heeft, zonder derzelver sierlijkheid te benadeelen daaraan ai die gemakken gegeven die den soldaat in het veld tot geriif kunnen strekken. De handgrepen worden met zulk eene naamvkeurigheid uitgevoerddat mende oefeningen vttrt een regement bijwonendeéén groot werktuig meent te zien. In de groote bewegingen is deze afdeeling even goed geoefendwant gedu rende het geheele schoone jaargetijde wordt zij in een leger in de omstreken van Sr. Petersburg bijeengetrokkenalwaar dan bijna da gelijks groote bewegingen en spiegelgevechten plaats hebben. De voornaamste regementen voetvolk van de garde zijn het Ismeï- lotskische, het Semenofskischehet Paulofskischehet Finlandsche, het Moskauschede garde - grenadiersjagers enz. De Oversten de zer regementen worden altijd uit de leden van het Keizerlijk geslacht, en zelfs uit de vrouwen van hetzelve gekozen. De oprigting dezer afdeelingen dagteekent nog van den tijd van Peter den Grootenen sedert zijn zij altijd de aanleggers geweest der omwentelingendie plaats gehad hebben. Zelfs aan de laatsto zamenzwenng hebben zij, gelijk men weet, deel genomen. Reeds onder de regering van Keizer Alexander hadden zich bij de garde-regementendie den veldtogt in Frankrijk bijgewoond hadden, sporen van ontevredenheid geopenbaard. Een der oudste regementen, het Semenofskische, morde over de gewaande strenge behandeling, die hetondanks den behaalden roemnog steeds moest ondergaan. Het regement werd dadelijk ontbondende Krijgslieden naar ver schillende vestingen gezonden en verscheiden Officieren in hechtenis genomenwordende de overigenmet verlies van twee graden onder de verschillende regementen des legers verdeeld. Vervolgens werd er een geheel r.ieuw regement opgerigt, dat den ouden naam behield. Bij de zamenzwering in December 1825 (n® ^en dood van Alex ander), gelukte het slechts aan de koelbloedigheid van Keizer Nikt- laas het Ismaïlofskische regement in de gehoorzaamheid te doen vol harden. Dit regement beklaagde zich over de gestrenge krijgstugt, die zoo yer ging, dat men hen naakt in den wapenhandel oefende, om beter te kunnen zienof alle bewegingen van hun ligchaam wel regelmatig waren; men liet ben met een glas water op het hoofd marscheri-nom hen aan eene volkomen regte houding te wennen. Zoodra het oproer uitgebarsten was, verzamelde dit regement zich in zijne kaserneom zich met de muiters te vereenigen. De Keizer, dit vernemende snelde derwaarts. „Waar wilt gij heen, soldaten." riep hijhebt gij de wapenen tegen mij opgevat ziedaar dan mij ne borst f' Deze heldenmoedige onverschrokkenheid maakte indruk op de krijgslieden, er. verblufte hen. De jonge Keizer wist van dit oogenblik een goed gebruik te maken. Neen zeide hijik zie dat men mij misleid heeftmannenzoo als gijdie zich bij elke gelegenheid met roem overdekt hebbenknnneh geene verraders worden van hun wettigen Vorst en hun vaderland gij zijt uwen pligt getrouw, gij wilt mij verdedigen. Welaan dan! voorwaarts, ik zal u aanvoeren." Deze aanspraak werd met een leve de Keizer beantwoord, dat uit duizend monden weergalmde, en van dat oogen blik af was de zaak der opstandelingen verloren. Wanneer men niet in Rusland geweest is, is hét onmogelijk zich een denkbeeld te vormenvan de weeldedie bij de ruiterij der garde heerschtzoowel wat de keus der manschappenals die der paarden betreft. De ruiters zijn meestal oude soldatendie ten op- zigte van hunne gestalte en krijgskundige bekwaamhedenniets té wenschen over laten. De paarden worden met zoo veel zorg uitge kozen, dat de vruchtbare stoeterijen in liet zuidelijk Rtisland naauw. lijks in de behoeften voorzien kunnen. Om dezelve op te koopeu worden meestal Officieren gezóndendie een aanzienlijk vermogen hebbenen daar deze er eene eer in stellen om paarden te bezor gen, die de pracht van hun regeme it verhoogen is het niet zelden, dat zij nit eigene nf dde'e.' de som verdubbelen die hun voor den aankoop van paarden toegestaan is, Voor deze opoffering achten zij zich genoegzaam beloonddoor een vleijenden brief van hunnen be velhebber. De voornaamste regementen van de ruiterij der garde zijnde riddergarde mee harnassen; de garde te paard, insgelijks met harnas sen; de lanciers, dragonders, jagers; de kurassiers des Keizers en die der Keizerin de Donsche kozakkenen die van de Zwarte zee. Eik dezer regementen is 1500 paarden sterk; gezamenlijk vormen zij 2 divisies en 4 brigaden die altijd op den oorlogsvoet zijn ingerigt. De Grootvorst Konstant-ijn is opperste bevelhebber dezer ruiterij, De rijdende artillerie der garde wordt te regt voor de vlugste in Europa 'gehouden. Het paard van een gemeen artillerist kost somtijds 1500 roebels, en dat in een land, waar de raspaarden zoo algemeen 6n goedkoop zijn. Het voorspan van het gescuht is even voortreffelijk als de paarden der manschappen. De artillerie te voet behoeftwat de trekpaarden betreftvoor de rijdende niet onder te doen. Het is de schobnste afdeeling voet volk der garde; derzelver houding is voortreffelijk; en aan het ou derwijs derzelve wordt de grootste zorg besteed. Beide deze afdeelingen zijn in kompagniën verdeeld, die zich slechts door een verschillend nommer onderscheiden zij worden bac- terij'sgewijze onder de verschillende brigaden der geheele garde ver deeld. De Grootvorst Michaël is de bevelhebber van dit wapenwaaraan hij zijne geheele opmerkzaamheid schenkt. Het bespiegelend onder wijs moge niet volmaakt zijn; maar voorzeker kan men zulks van het werkdadig gedeelte zeggen: want de oefeningen houden nooit Op. Bij de garde bevindt zich voorts een eskadron pontonniers; Zij zijn ligt gewapend, en het paard draagt de gereedschappen des rui ters. De pontons worden door 6 paarden getrokkenen zijn door gaans van koper; doch ondanks de goede uitrusting eti dé natuurlijke

Alkmaarsche Courant | 1829 | | pagina 1