alicmaarsche COURANT *,i2feV:-i jHzg. N°. 44.' 1 Van MAANDAG |jltl;!li!i!(l|j||liii:^ifnniinii!tiM /£■-/ T; Den s NOVEMBER. Deze Courant wordt geregeld eens in de week en wel op Maandag war Prijs van 6 Centen uitgegeven 13e GEDEPUTEERDE STATEN van NOORD - HOLLAND Brengen er kennisse van a'ie do daarbij belanghebbenden dat de SCHOLEN ter aankweking van Heelmeesters en Vroedvrouwenals- Slede van verdere Geneeskundigente Haarlem, Alkmaar en Hoorn, voor alle die zich aan dezelve als Leerlingenzouden willen aan melden geopend zijn dat de lessen aanvangen Te Haarlem, den ie April. Alkmaar, den ie Augustus. Hoorn, den ige September. Dat zij, die op eigen kosten wenschen onderwezen te worden, *ich derhalven, vóór die tijdenzullen behooren aan te geven en die Vrouwelijke Leerlingen, die het onderwijs ten koste van derzei- ver gemeente verlangeneene maand vóór die tijdenen wel aan het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur, bijwlen alle zoodanige inlich tingen te verkrijgen zijnals men ten deze zoude vermeenenbe- noodigd te hebben. Haarlem 15 October 1825). De Gedeputeerde Staten voornoemd, Van T U Y L L. Ter Ordonnantie van dezelven De Griffier der Staten van Holland, COPES van HASSELT t BURGEMEESTER en WETHOUDERS der STAD ALKMAAR brengen hiermede ter kennisse hunner ingezetenen Dat door H. E. A. eene lijst is opgemaakt van alle de bewijzen van eigendom van Graven dewelke door de eigenaars derzelven voor eenige tijd ter Stads Secretarie zijn ingeleverd geworden. Dat deze lijst gedurende den tijd vfln acht dagente beginnen met Maandag den 2Óe October op voornoemde Secretarie, voor een ieder ter visie zal worden gelegden Dac alzoo de belanghebbenden worden uitgenoodigd, gedurende dien tijd zich te komen overtuigendat zij zich in der daad op dezelve bevinden en hun bewijs van eigendom behoorlijk is ingeleverd. Alkmaar, den ige October 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Staatsraad Burgemeester FONTEIN VERSCHUIR, Ter Ordonnantie van Dezelven, De DIEU FONTEIN VEIISCIIUIR. De naastbestaande of kennisse, van de personen van G. F. C. BRENDER a BRANDIS, gediend hebbende als Luitenant van de 2e klasse bij het 154 Regement en WALTZER, gewezens bediende op het oorlogschip de Prinsbeiden binnen de Stad Alkmaar geboren, worden verzochtzich tot het geven van eenige elucidatien omtrent gemelde personen, aan de Plaatselijke Secretarie der Stad Alkmaar, te vervoegen' BUITENLANDSCHE BERIGTEN. AFRIKA. Men heeft in Engeland berigten van de Kiiap de Goede Hoop ont vangen waaruit blijkt, dat het Bestuur dier volkplanting maarrege fen neemt, óm de Hottentotten langzamerhand tot eene meer gezete- 11e levenswijs te bewegen, en hen tot een landbouwend volk te maken. In de nabijheid der Katriviers en Winterbergen zoude tot dat einde eene eerste volkplanting van Hottentotten aangelegd wor den aan welke de Regering landerijen zoude afstaan. Men had in hef begin van Junij een vijftigtal huisgezinnen te Theopoüs nabij Grahams - stad uitgezocht, om dezelve derwaarts te doen trekken; doch de begeerte der Hottentotten naar deze verandering was zoo groot, dat nog ruim 300 hunner met hunne huisgezinnen verklaard hadden mede te willen trekken en ook in de daad terstond opgebro ken warenhoewei een groot aantal hunner geheel van vee en van slle middelen ontbloot waren, om in hunne nieuwe woonplaatsen aan de kost te komen. Bij het vestigen dezer volksplanting had de Regering nog daaren boven het doel, om eene soort van bolwerk aan de zijde van liet grondgebied der Kaffers, op te rigtenzullende ook de militaire j posten verder naar die zijde verlegd worden. In een Fransch dagblad leest men dat dd reizigersdie z-ich on langs met den gewonen postwagen van Prades naar Perpignan wilden begeven bij het doorrijden van het riviertje de Naiitiilaop het j punt zijn geweestvan gezamenlijk te verdrinken. Dit riviertje was namelijk door de sterke regensdie men in den laatsten tijd ook in die streken gehad heeft, zeer gezwollen, en de reizigers hebben dien ten gevolge hun leven niet anders kunnen reddendan door zich aan de paarden dia het rijtuig al zwemmende over de rivier trokkenvast te houden. Daar het gewestelijk Bestuureindigt het berigthet voor noodcioos houdtom brugge» over de rivie ren te leggen, die men 's winters niet dan met levensgevaar kanover. trekkenbehoorde dat Bestuur ten minste de menschlievendheid te bezittenom hier en daar scholen op te rigtenwaarin men koste loos onderwijs in de zwemkunst konde erlangen. T U R K IJ E. Ineen berigt uit Aleppo, in Syrië, van den i5den Augustus4 wordt gemeidtdat aldaar kort te voren een hevig oproer was uic gebarsten, hetwelk te nauwernood en niet dan 11a veel bloedvergie ten gestild was geworden. Het willekeurig gedrag van zekeren Nairn - Bey, dien de Sultan ir. het begin van Julij naar genoemden stad had afgezonden, om aldaar de buitengewone belastingen te hef fen welke gedurende den thans geëmdigden oorlog door de Turk- sche Regering in de verschillende gewesten des Rijks zijn ingevor derd, had daartoe aanleiding gegeven. De bewoners van Aleppo had den namelijk zeer weinige geneigdheid betoondom deze belastingen :e betalenen Nairn - Beydie of met den wederspanningen geese van een deel dier bewoners niet bekend was, of op zijne mage steundehad gemeendhen met geweld daartoe te moeten noodzaken. Zijne strenge maatregelen hadden algemeene ontevredenheid verwekt, die zoo hoog was geloopen, dat op den 3isten Julij een aantal mis noegden voor zijne deur waren zaamgeschooldhem door eene lisc naar buiten gelokten vervolgens met stokken doodgeslagen hadden. Daarop drongen de muitelingen in de woning van Nairn - Beyplun derden dezelvezonder zelfs zijn vrouwentimmer te verschonen en trokken met rijken buit weg. De Bevelhebber der stad Ali - Bey die slechts eene zwakke afdeeling krijgsvolk te zijner beschikking hadverzamelde dadelijk eenige aanzienlijke ingezetenen om zich heen, ten einde met hen over de beste middelen tot het bedwingen van het oproer en tot het terug - erlangen der geroofde gelden te raadplegen. Deze beraadslagingen bleven vijf dagen lang zonder ge volg, gedurende welken tijd de muitelingen als woedenden langs de straten liepen, en jong en oud dwongen, om met hen tegen den Turkschen Bevelhebber de wapenen op te vatten. Ali - Bey had eehter niet stilgezeten en in het geheim een aantal ingezetenen die slechts uit vrees de partij der oproerlingen gekozen hadden tot zijne zijde weten over te halen. Door deze magt versterktdeed de Turksche Bevelhebber op den morgen van den 5den Augustus een algemeeneu aanval op de muitelingen en dreef dezen na een korc doch levendig gevechtop de vlugt* De hoofden der muitelingen verstrooiden zich in den omtrek, en werden door de Turksche krijgsbenden en de gewapende ingezetenen vervolgd. Wat er verder van her. geworden zij, vermeldt hec be rigt niet, maar wel, dat sedert de rust in de stad weder hersteld isen de, vreedzame ingezetenen naar hunnen arbeid zijn terugge keerd* AMERIKA. In de dagbladen van Kadix tot den pden October leest mendac de Spaaiisehe krijgsmagt onder den Generaal Barradaszich den 27sten Augustus van de stad Vera - Cruz en van het daarbij gelege ne kasteel St. Juan d'Uiloa had meester gemaakt, alsmede dat de Generaal Santa - Annadie aan het hoofd van het Maxikaansche le ger stond, de zijde der Spanjaarden gekozen had. Men zal de echtheid dezer tijding zeer moeten wantrouwen zoo lang zij alleen van de spaansche zijde wordt medegedeeld. De berigten die men over Noord - Amerika uit Mexiko heeftloopen niet ver der dan tot den igden Augustus, doch zijn overigens weinig ge schikt, om eenen gunstige» uitslag van de onderneming der Spanjaar den te doen vooruitzien. Men leest daarin namelijk, dat de Mexika- nenterstond na de verschijning der Spanjaarden op hunne kusten alle onderlingpn verdeeldheden uit het oog verloren hadden; dat hec leger van den Generaal Santa - Anna van alle kanten versterking ont- viiig; dat deze bevelhebber zelf, die den 13 of ^den Augustus uic Tuspan naar Tampiko zonde zijn opgetrokkendoor den besten geesc bezield waS; en dat zelfs de indiaansche inboorlingen tegen de Span jaarden de wapenen hadden opgevat. Voorts blijkt daaruit, dat de wetgevende vergadering, die te Mexiko bijeen was gekomen, dade lijk de krachtdadigste maatregelen genomen hadom den inval der Spanjaarden te keer te gaan. Onder anderen had de meerderheid Bier Vergadering een besluit goedgekeurd, waarbij de doodstraf uit gesproken wordt tegen ieder Spanjaard of anderen vreemdeling die met de wapenen in de hand op het Mexikaansche grondgebied ge vangen genomen zoude worden, De te regtstclling van zoodanige personen zoude zoo spoedig mogelijken zonder eenig ander uitstel plaats hebben, dan dat, hetwelk volstrekt noodig was, om hen de hulp der godsdienst te doen erlangen. De Mexikanen, die naar den vijand mogten overloopenzonden indien men hen later In handen kreegop staanden voet doodgeschoten worden. Overigens verdient het opmerkingdat het kasteel St. Juan d'Uiloa, hetwelk de Spanjaarden thans weder veroverd zouden hebben, juist hetzelfde sterke punt is, dat zij nog het iangst op het vaste land van Amerika hebben bezet gehad. PORTUGAL. Berigten uit Lissabontot 10 Octoberwelke men in Engeland

Alkmaarsche Courant | 1829 | | pagina 1