ALKMAARSCIIE COURANT P. Vin MAANDAG Den 30 N O VE M 6 E JL Deze Courant wordt geregeld eens in de week en wel op Maandag voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. 't GEDEPUTEERDE STATEN van NOORD - HOLLAND Brengen bij deze ter kennisse van alle fabrikanten van Tinnen Vochtmaten en *lle diegenenwelke daarbij eenig belang mogten heb ben dat de Modellen der Tinnen Vochtmaten waarvan de invoering bij Z. M. besluit van 22 Maart 11. (Staatsblad N°. 5_) öp den ie April aanstaande is vastgesteldvoor dezeïven bij de Arröndissements-ITkers te AmsterdamHaarlem, Hoorn en Alkmaar te bezigtigen zijn en vermanen de Fabrikanten om zich te beijverenkan deze Maten tegen het tijdstip der invoering een genoegzame hoeveelheid voorhad- één te hebben. Haarlem 19 November 1829. De Gedeputeerde Staten voornoemd, Van T U Y L L. Ter Ordonnantie van dezelven De Griffier der Staten van Holland, COPES van HASSELT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ALKMAAR, toodige bij deze alle de tegenwoordige eigenaars van Graven en Graf kelders in de Groote Kerk, uit, om binnen den tijd van acht dagen, schriftelijk aan de Stads Secretarie te komen opgeven j»®. Of zij de grafruimte dewelke hun op de nieuwe begraafplaats za! worden toegewezen, in groote gelijk willen hebben aan het getal graven hetwelk zij hebben bezeten? en zoo ja, of zij dezelve naast elkander zullen verlangen 2°. Op welke naam zij de graven op de nieuwe begraafplaats ver- Jangen gesteld te hebben 3°. Of zij de grafruimte verlangen op het gedeelte hetwelk voor de R. C. is bestemd, of op dat, voor de andere en eindelijk 4°. Of zij aanwijzing verlangen van «ene plaats tot het stichten eens grafkelders. Alkmaar 17 November 1829. Burgemeester en IVethouders der stad Alkmaar De Staatsraad Burgemeester FONTEIN VERSCHUIR, Ter Ordonnantie van Deze! en De DIEU FONTEIN VERSCtlUIR. BEKENDMAKING. De Proicureur - Generaal bij het Hoog Geregtshof te *s Graven- hageals daartoe van hooger hand gemagtigdlooft bij deze tiit eene premie van vijf en twintig duizend nedkrlandschs gulden aan den genfndie de JuweelenPaarlen en andere kostbaarheden welke in tien nacht tussChen den 25. en 26. September 1829. in het Paleis van Zijne koninklijke hoogheid den Héere prinse van oranje binneh de stad brussel zijn gestolen zoodanig ais dezelve in de daarvan ver vaardigde en aloiiime verspreide lijsten en teekeningen zijn beschreven en aangeduid zal te r-egt brengen of wel zoodanige aanwijzingen doen, dat die schat in zijn geheel ontdekt worde; welke prémie zal ver dubbeld en dus tot vijfïig duizend nederlandsche gulden gebragt wordenwanneer tevens de dader of daders aan den Regter met ge noegzame zekerheid zullen worden bekend gemaakt Of aangewezen. Zullende voorts aanzienlijke belooningeu worden geschonken aan den genen die slechts een gedeelte of wel enkele der gestolene kostbaarhe den zal te regt brengenof wel deswege zoodanige aanwijzingen of opgaven dofen, dat eene of meer van die kostbaarheden ten gevolge daarvan in handen geraken en aan Zijne koninklijke hoogheid te rug bezorgd wordenwelke belooningen steeds evenredig zulien zijn aan de waarde der te rug bezorgde kostbaarheden. 's Gravenhage den 5. November 1829. A. W. P II I L I P S E. BUITENLANDSCIIB BERIGTEN. F li A N K R IJ K. Parus den 22 November. Betiigen tijd geleden is alhier uit Picmont aangebragt een levend, kind, met twee hoofden, 't welk de aandacht der natuurkundigen in J eene hoge mate heeft opgewekt. Hetzelve is daar te lande gedoopt geworden met de namén vail Ritta en Christina. Dezer dagen is j R'.ttawelke kennelijk de zwakste was van beide, ongesteld gewor- f denzonder dnt zulks Christina eenigermate scheen te deeren. Ritta is de/.e ochtend gestorven doch bijna op hetzelfde oogenbük is ook Christina plotselijks overleden. DUITSCIILAND. 'Ie Oldenburg is dezer dagen, in den ouderdom van 19 jaren, oveileden, Prins Peter Ceorg Paul alf.xander, oudste zoon van{ wijlen Prins Peter FrieSrich Ceorg van Oldenburg (broeder des tegen- woordlgen Groot - Hertogs) en van de Russische Groot - Vorstin Ka- tharinawelke ia 1819 als Koningin van Wurtemberg overleden is. 1 De beroemde scheikundige Nicolas Louis Vauquelin is dezer dagen in den ouderdom van ruim 66 jaren, te Parijs overleden. Hij was in Normandye geboren, en kwam in 1780 naar Parijs, waar hij als leer ling in den winkel van eenen artsenij-menger geplaatst werd. Daar trok hij door zijne bijzondere kunde en geschiktheid de opmerkzaam, he.d van Fourcroij tot zich, die hem weldra aan zijnen wetenschap, pelijken arbeid liet deel nemen. In gemeenschap met dezen geleerde gaf hij een aantal verslagen van scheikundige ontdekkingen eii proef, nemingen in het licht, die zijnen roem zoo in FrSnkrjjk als buiten 's lands vestigden. Na den dood van Fourcroijdie in 1809 voorvielwerd Vauquelin in zijne plaats, tot Hoogleeraar in de Scheikunde aan de Parijscbc Hoogeschool benoemd, en bleef in die betrekking tot in 1822, toen hij, met meer andere geleerden van den eersten rang, zijn afscheid bekwam. Bij de verkiezing van 1828 werd hij tot lid van de kamer der Afgevaardigden verkozen, in welke voor hem tot daartoe zeer Vreemde betrekking hij zich onder de gemagtigde voorstanders der vrijzinnige beginselen rangschikte. Vauquelin was lid van het Fran- sche Instituut en van de meeste geleerde genootschappen van Europa. Hij wordt als een man van eenen beminnelijken inborst afgeschilderd, die siechts voDf de wetenschappen leefde, en zelfs Napoleon, toen deze nog op ket toppunt zijner magt stondmet dezelfde rondbori- tigheid behandeldeals ieder anderen zijner bekenden. BINNENL ANDSCHE BERIGTEN. Haarlem, 25 November. Heden is alhier ter stede de straf des doods voltrokken aan Jam, Zuidervaart en Hendrik Dirk Borgholtien de schaf naast die des doods aan Cornells de Vries en Anthonij Nieuwentjdwelke personen zichnu ruim anderhalf jSar geledenhebben schuldig gemaakt aan den diefstal, die ten huize van den heer Möhringer, nabij Blocmen- daalr.iet verre van deze stad, i* gepleegd, en die verzeld is ge weest door alle de omstandigheden, welke, naar luid der wet, de toepassing der doodstraf vorderen. Een snaphaanvan welken zij zich hadden meester gemaakt en bij bet plegen van den diefstal bediend, en welke a! spoedig, bij laag water op het zeestrand, niet verre van het dorp Zandvoortwérd gevonden, schijnt de overheden het eerste zekere kenteeken te heb» ben opgeleverd van den weg, welken de misdadigers hadden ingesla gen; en kort daarop is het aan de zorg en den ijver der ambtenaren gelukt, dezelve in handen der justitie te leveren. Bij een naauwkeurig onderzoek is gebleken, dat de genoemde per sonen niet alleen aan deze misdaad, maar ook nog aan andere gelijk soortige misdrijven, welke, uit hoofde van het daarbij gepleegd ge weld, een niet geringen schrik'onder de bewoners in den omtrek hadden te weeg gebragt, schuldig waren. -Voor het hóf van assises te regt gesteldis de doodstraf over hen allen uitgesproken. Zich aan den Koning om gratie hebbende gewend, is aan de beide laatst genoemden het behoud van het leven gegund, met bepaling echter dat zijliedengedurende de eerstvolgende tien jarenvan °de tucht* hilisstraf van 20 jaren, waartoe zij zijn verwezen, geene verminde ring zulten mogen vragen. jan Zuidervaart beieed de hervormde Borgholtz de r. kathoiijke godsdienstde eerste heeft den ouderdohi van 37;'de tweede dien van 25 jaren bereikt. Bede waren gevaarlijke booswichten; de laatste had een zeer gelukkigen aanleg en meer dan gewone begaafdheden, doch schijnt al spoedig ciOor slechtgezelschap op den dwaalweg te zijn geraakt. Beide hebben de vertroostingen van de godsdienst genoten en de bedienaars derzelve, welke hen in Amsterdam hadden bijgestaanhebben hen herwaarts verzeid, ten einde hen in het uiterste niet te verlaten,. De heer Kesse/s, eigenaar van den vermaarden walvisch van Osten- de, heeft te Parijswaar hij zich tegenwoordig bevihdt, het vieijendsE onthaal ondervonden. Van Z. K. II. de hertog van Orleans heeft hij een geschenk ontvangen, en Z. M, de Koning van Frankrijk heeft hem dezer dagen tot ridder van het legioen van eer benoemdi De Fransche dagbladen behelzen een berigt van eenen te Loii- hans (Saone-et-Loirej) gepleegde kindermoord, welke met afschuwe* liik.e omstaudigheden is gepaard gegaan, en waarin de pastoor dier gemeente is betrokken. Sints lang werd hij van eenen misdadiger! omgang" riiet zijne dienstmeid verdacht gehouden en men schreef1 aan hem den staat van zwangerschap toe, waarin zij zich scheen te bevin-' den. Den idden October bespeurde men, dat deze dienstmeid alle kente'ekenen droeg van eene vrouw, welke kortelings verlost is. Dit gaf aanleiding tot zwaar vermoedenen 's anderen daags zag men op publieke plaatsen briefjes aangeplakt, dat de meid van den pastoor was bevallen. Naauwelijks kreeg deze daarvan berigt, of hij voer van den predikstoel bevig tegen de lasteraars uit, eri beklaagde zich vervolgens bij den procureur des konings, Deze antwoordde hein dat hij de zaak zou onderzoeken, en toen de pastooi1 in zijn huis te rug kwamvond hij er de gendarmerie reedsterwijl de procureur des konings spoedig volgde. Bij ondervraging, Werd eerst de verlos sing der dienstmeid ontkend, vervolgens onder allerlei uitvlugten be kend, en eindelijk ontdekt, dat het jonggeboren kind op het kerkhof was begraven. Daar werd het dan ook gevonden met teekenen aan den hals van een touw, waarmede hef schijnt gewurgt te zijn. De pastoor en zijne meid zijn dadelijk gevangen gezet.

Alkmaarsche Courant | 1829 | | pagina 1