ALKMAARSCHE i83o. M°, a5. Deze Courant wordt geregeld eens in de week en wel op Maandag voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. V^an wegens BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ALKMAAR worde ter kemiisse van ieder dien bet aangaat, gebragt:_ Dat de Klokwelke het einde der Koasmarkt gewoonlijk ten elf lire aankondigtop Vrijdag den i8e junij eerstkomendeeen half nur later en alzoo ten half twaalf Ure zal worden geluidten einde alzoo de stilte en rust gedurende het Bid-uur, op dien algemeeuen Feestdag zoo veel te meer te verzekeren. Alkmaar den 4 Junij 1830. Van wegens Burgemeester en Wethouders voornoemd, De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. De BURGEMEESTER der Stad ALKMAAR, geeft bij dezen kennis aan allen dewelke daarbij eenig belang hebben, Dat de twee Koninklijken HENGSTEN, welke tot dus verre te Hoorn zijn geplaatst geweest, met het einde dezer Maand naar Alk maar zullen worden overgebragt en dat dezelve op de gewone wijze en plaats, ten dienste van hun die het verlangen, gereed zullen wor. den gehouden voor het nog overige gedeelte van den Springtijd. Alkmaar 15 Mei 1830. Fan wegens den Burgemeester voornoemd De DIEU FONTEIN VERSCHUIR, Secretaris. E UITEN 1, ANDSCHE BERIGTEN. GRIEKENLAND. De Engelsche Ministers hebben thans stellig beloofd, dat zij de Staatsstukkendie tot de weigering van het aanvaarden der Griek sche kroon door Prins Leopold betrekking hebben, den 28sten Mei aan het Parlement zullen voorleggen, en men zal dus Weldra omtrent de redenen 'dier weigering nleer stellig ingelicht worden. Intusschen blijkt nu reeds, zoo uit de redeneringen der Engelsche dagbladen, als uit de stukken wegens de Grieksche zaak, die weinige dagen geleden aan de beide Huizen medegedeeld en thans in het licht gegeven zijn, dat de beperking die de verbondene Mogendheden aan de grenzen van Griekenland gegeven hebben en de ongunstige indruk, welken deze bepaling op de Grieken gemaakt heefchet voorname struikelblok voor Prins Leopold gewee.st of ten minste als zoodanig door hem opgegeven is. Hoe weinig het tegenwoordig Bestuur van Griekenland zelf te vreden is met die grensbepaling, ten gevolge waarvan een groot gedeelte van Akamai;ie aan de Turken zoude moeten worden terug gegeven, terwijl de Grieken daarentegen het eiland Negropont en Athene in bezit zouden erlangen, blijkt duidelijk genoeg uit het ant woord, hetlvelk dat Bestuur den ióden April 00 de bekende nota van de Gezanten der drie Mogendheden van 3 Februari] gegeven keert. Het Grieksche Bestuur, ofwel deszelfs Voorzitter, Graat Capo'distriassoreekt daarin, na eenige pligtplegingen over de edel moedigheid der verbondene Mogendheden, van de rampzalige gevo.- gen, welke de inkrimping der Grieksche grenzen zoude hebben, en van de moaijelijkheidom aan de talrijke huisgezinnen, die daar door van hunne haardsteden zouden worden verdreven, middelen ■van bestaan te bezorgen. Het genoemde Bestuur heeft zich voorts daarbij geenszins, zoo als de gezanten gewild hadden, met de be schikkingen der nota vereenigdmaar zich op deszelfs onbevoegd heid, en op de noodzakelijkheid, om de vertegenwoordigers des volks daarover te hoeren, beroepen. Ook heefc de het Grieksche Bestuur bij hetzelfde antwoord te kennen gegeven, dat het zich vcrpligt achtte, deszelfs bedenkingen over de gemaakte bepalingen regtstreeks aan den nieuw benoemden Vorst van Griekenland mede te dcelen; en deze mededeclingen zullen dan ook wel grooten in vloed op het besluie van Prins Leopold gehad hebben. De wrevel der Lohdensche dagbladen over de weigering van den Prins is intusschen nog geenszins verminderden zij geven thans duidelijker, dan te voren, te kennen, dat de eigenlijke beweegreden van ^ijn gedrag wel in zijne hoop zal moeten gezocht worden om te eeniger tijd in Engeland zelf aan het hoofd van een llegentschrp geplaatst te worden, „Maar," zegt de Couriervan deze geruchten sprekendemen kan juist niet bewerendat de Prinsdoor zijne erkentenis van onbekwaam te zijnom de weinig beteekende eu ge heel niet ingewikkelde belangen van eenen nieuwen Staat te regelen, den regten weg ingeslagen heeft, om tot zulk eene eer te geraken. Ditzelfde blad toont zich ook zeer geërgerddat Lord Holland en eenige andere zoogenaamde TVhigs in het Hoogerhuis vóór den •-.Prins en tegen het Ministerie partij getrokken hebben. Het ziet daarin een voorteeken van het ontstaan van eene stelselmatige tegen partij tegen den Hertog van Hfellingtoneene omstandigheid, die, volgens den Courieronder dat Ministerie niet behoorde plaats te hebben, en vooral op het tegenwoordig oogenblik, „nu de teekenen (les tijcis in Frankrijk zoo ongpnstig zijnen nu Engeland zelfs in iiagchelijke omstandigheden verkeertten gevolge der veranderingen die aldaar kunnen plaats hebben." Men zal het dan ook niet vreemd vinden, dat de Engelsche bladen bij voortduring op de arglistigheid en kwade trouw van Graaf Cupedistrias schimpen. i BARBAR IJ SC HE STATEN. 4 Een groot gedeelte der Fransche vloot, die voor de onderneming tegen Algiers is uitgerustis thans werkelijk onder zeil gegaan. De eerste afdeeling dezer vloot, die uit 11 linieschepen, 19 fregatten, 21 korvetten, 15 brikken, 2 gewapende stoomboten en 54 vragtsche- pen bestaat, heeft in den namiddag van den 25 Mei van eene t'rissche koelte uit het westen gebruik gemaakt, om de reede van Toulon te verlaten, en is den volgenden dag, op den afstand van twintig zee mijlen ten zuidwesten van Toulondoor een Fransch fregatdat vau de Afrikaansche kust kwam, ontmoet. Zoo wel de Vlootvoogd Z>«- perri, als de Opperbevelhebber van het landings - legerGeneraal di Bourmontbevinden zich op dit gedeelte der vloot. Op den middag van den aósten Mei, is de tweede afdeeling der vloot, die uit 90 vragtschepenonder geleide van het oorlogschip la. Comitéis zamengestetdinsgelijks vatl Voor Toulori weggezeild. Zij zoude den s7sten door de derde afdeeling gevolgd zijn, indien de westen wind niet heviger was gewordoner. men het dus raadzaam had geacht, om wat meerder kalmte voor het vertrek dezer afdeeiing af te wachten. Het laatste telegrafische berigt uit Toülondit op- middag van den casten is afgezonden, hieid intusschen in, dat de wind toen gunstig was. De drie genoemde afdee'ingen der vloot zullen nog door eene vierde en laatste gevolgd worden, die waar schijnlijk vijf of zes dagen later zee zal kiezenen onder anderen uit verschillende schepen met mondbehoeften zal bestaan, d:e te Cet te en in andere zuidelijke havens van Frankrijk zijn bevracht gewor den, -en bij het afzenden der laatste bcrigten uit Toulon nog aldaar verwacht worden. Men verzekert thans stelligdat de landing der Fransche krijgs benden te Turetta - Chica op sommige kaarten ook Sidi - Feruch-. Marabout genoemd, en eenige uren ten westen van Algiers gelegen, zal plaats hebben. De Vlootvoogd Duperré schijnt zelfs bij eene dag orde, die aau de Kapiteinen van alle de schepen der vloot gerigt was, dit gedeelte van de Algerijnsche kust, als derzelver algemeen vereeningspunt te hebben aangewezen. Op een der schepen, die :e Marseille zijn uitgerust, is thans werkelijk eene drukkerij met al haar toebehooreh en met de benoo- digde werklieden ingescheept, die voornamelijk gebruikt zal weden, onl het dagblad te drukken dat gedurende het verblijf der Franse hen op de Afrikaansche kust, onder den naam van de Algerijnsche Esta+ fette in het licht zal verschijnen. Daar er, zoo als men verzekert, na de landing der Franschen, dagelijks eene stoomboot van d; Af kaansche kust naar Marseille zal vertrekken, stellen vele Parijzenrars het ook reeds zeker, dat dit vaartuig den overtogt telkens in drie dagen zal doen, en dat zij dus door middel van de Algerijnsche Es tafette, bijna even regelmatig tijdingen uit Algiers zullen ontvangen, als de bewoners van sommige Fransche gewesten de dagbladen der hoofdstad! Jammer is het intusschen, dat een der benoemde schrij vers van het nieuwe dagbladde Heer Destainszichkort voor de inscheping, van het lever, heeft beroofd, en zulks, zoo het schijm uit wrevel, omdat een der Fransche krijgsbevelhebbers met minach ting van zijne betrekking gesproker, had. Door middel van een koopvaarderdie uit Oran te Livorno is aangekomen, heeft men het berigt ontvangen, dat er den 28.s1.er1 April reeds 20,000 gewapende Arabieren, tot hulp van den Dey, te Algiers waren aangekomen. Deze hulpbenden hadden derzelver krijgs- en mondbehoeften medegebragten de Dey hadtót een blijk van zijne tevredenheid, elk van derzelver hoofden, met eenen grooten mantel begiftigd. Bij het wegzeilen van den genoemden koopvaarder hadden de huisgezinnen van alle de vreemde konsuls de stad Algiers verlaten en zich gedeeltelijk naar het platte laud begaven. Men was toen aldaar algemeen van gevoelen, dat de Fransche vloot den nosten Mei op de kust van Afrika zoude verschijnen. De Heer Louis - Jerome Cohiervroeger een der vijf leden vin het Uitvoerend Bewind, hetwelk in 1799 door Buokaparté werd omver geworpenen ook iri de Noordelijke gewesten van ons Va derland niet onbekend, doordien hij aldaar vau i8ot tot 1811, de betrekking van Konsul - Generaal Frankrijk heeft waargenomen, is dezer dagenin den ouderdom van 84 jarente Pafijs overleden. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. Te Rotterdam is onlangs overleden den Heer Bemardus Kuiter Aartspriester van Schieland, en Pastoor van eene der R. K. kerken te Rotterdam. De begrafenis - plegtigheid Van dezen grijsaard die wegens ziine verdraagzaamheid en zijne edele inborst de algemeene achting in ruime mate genoot, heeft een blijk van broederliefde tusschen de belijders van verschillende geloofsbekentenissen opgele verd, hetwelk men met dubbel genoegen verneemt, wanneer men van tijd tot tijd weder pogingen ziet in het werk stellen, om ook in het godsdienstige, haat en tweedragc te stoken, en het rijk der duis ternis te herstellen. Alle de leeraars namelijk der verschillende Protestaiijche kersge- aoocschappen te Rotterdamhadden verzochtom het ïtufielijk arer» Van MAANDAG

Alkmaarsche Courant | 1830 | | pagina 1