ALKMAARSCHE COURANT V, i83o. N" 4o: 7 5°' 5 50. 3 SP- 2 25. 1 =75- I Vu MAANDAG Dea a a C T O B C K. Deze Courant wordt geregeld eens in de week en wel op Maandagvoor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. an Wegens BURGEMEESTER en WETHOUDEREN der Stad ALKMAAR.wordt aan de belanghebbenden, te kennen gegeven: Ü3t provisioneel en hangende de Deliberatien over alle nadére be palingen, welke voor het gebruik der nieuwe Begraafplaats nodig zul len zijndoor dezelve is vastgesteldhet navolgend Tarif voor de Rouwkoetsen en Wagens, waarmede de Lijken uit de Stad, naar de Begraafplaats zullen worden overgebragt; ie. Rouwkoets met twee paardenFluweele kleeden mer groote Statief io 50. Dezelfde met twee paarden, met minder Statie ac. Rouwkoets met twee paarden en kleeden Dezelfde met één paard en kleed 2e. Rouwwagtntje met één paard en kleed Hetzelfde met één paard en zonder kleed Van wegens Burgemeester en Wethouderen voornoemd De DIEU FONTEIN VERSCHUIR, Secretaris. Er wordt verzocht, indien men eenig narigt weet te gavenbe trekkelijk de persoon van IiARMANUS KLEIJPOOL, behoorende tot de reserve van den Jare 1830, zich zoo spoedig mogelijk ter Se cretarie der stad Alkmaar te vervoegen. BUITENLANDSCH'E BERIGTEN. ZWITSERLAND. Volgers berigten uit Geneve had de Regering van die stad het voegzaam geacht maatregelen te nemenom bij het ontstaan van ongeregeldheden de goede orde te handhavente welker einde on der anderen aan de bevelhebbers der schutterij de nood'ge bevelen waren gegeven. Er hadden nog wel geene bewegingen plaats gehad, maar onder het werkvolk van de, te Geneve zoo menigvuldige ho- rologiemakersen goud- en zilversmidsonder hetwelk öok vele •vreemdelingen zijn, had Zich eene zekere onrust beginnen te ver- toonendie zich voornamelijk in het aandringen op verhooging van werkloon geopenbaard had. Men vleide zich echter, dat dezelve niet tot eeue uitbarsting zoude komenen datzoo zulks al rnogt gebeuren, de genomene maatregelen voldoende zouden zijn, om alle onlusten in den k.em te verstikkendie men toch slechts als eene laffe naaping aanmerkte, van hetgeen onlangs, onder geheel verschil lende omstandigheden, te Parijs had plaats gehad. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Te Ahtwerpen, als ook te Gent, blijft het bij voortduring rustig. Te Antwerpen, loopen allerlei nadeelige geruchtendie als het werk van kwaadwilligen te beschouwen zijnwelke daardoor onrust zoeken te verspreiden en zoo hunne misdadige bedoelingen meenen te bevor deren. De regering dier stad heeft, met autorisatie van den Gene raal Chassiaan de inwoners bekend doen maken, dat de troepen de fcovenstad van Brussel, alsmede de Laekensche-Schaerbeeksche- Leuvensche- en Nrmensche poorten bezetten en de Ruiterij de stad omsingeld heeftdat het onwaar is dat de Prins twee dagen plunde ring aan de troepen zou beloofd hebben en het even onwaar isdat de scad in den brand is gestokenmaar dat men alleen aan 's Prinsen grootmoedigheid te danken heeft, dat de stad niet in asch veranderd is. Te Luik, is alles in de wapenen en reeds zijn de rebellen begon nen met de voorposten van het leger van den Generaal Cort Heiligers aan te vallen. Des nachts van Donderdagheeft een gewapende hoop inet geschut eene verkenning naar Oreyen en Fréren gemaakt eenige ure afstands van Luik, en is te Oreye handgemeen gewerden met een voorpost van Voetvolk en Ruiters. Van weerszijden, zijn eenige ge sneuvelde en gewonden. De voorposten zijn daarna versterkt g'ewor den. De communicatie met de citadel te Luik is afgesneden. Het garnizoen dier sterkte bestaat uit twee duizend man en wacht op order om aanvallenderwijze te ageren. Van het leger van den Generaal Cort Heiligers zijn troepen naar Leuven gemarcheerdom die stad in te sluiten. Te Maastricht, is alies in volkomen rust. De bezetting dier stad is vier duizend man sterk. Eenige dagen geleden zijn van daar om trent dertig knapen van de middelklassen naar Luik gegaan, om er zich bij de oproerigen te voegen. Men schrijft uit Vilvoorden, van den 24 dezer, is het gevecht, 200 wel met grof geschut als klein geweergeducht geweestdes namiddags van dien dag heeft er een bombardement plaats gehad, .zoodat er op verschillende plaatsen in Brussel brand is ontstaan wel- .Ite intusschen door de hecte murenweinig schade deed. Zatur- dag den 25 heeft het gevecht tot 2 3 uren des middags voortge duurd. Onderscheidene aeputatiea vervoegden zich smorgens bij den Prinsom te capitulerendoch het gepeupel wilde hiervan niets hooren. Des middags had hetzelfde weer plaatsPrins Frederik werd tevens berigt, dat men van de proclamatie van Z. K, II. geen ken nis in Brussel droegmaar dat het gehic'ht verspreid was dat alle huizen in Brussel door de Soldaten zouden geplunderd worden. Z. K. H. heeft hun het tegendeel gedeclareerd, en hiermede vertrok de deputatiemet de verzekering, dat zij de Luikenaars en andere mui ters zelve uit Brussel zoude drijven. Dadelijk nam het schieten der armée een einde, en spoedig vernam men, dac de burgers en h« gemeen zelve handgemeen zijn geworden. Zie'hier een staaltje van de denkbeelden, die thans in Frankrijkv hoe langer zoo meer veld winnen en eindelijk de overhand zuilen verkrijgen. Inde Kamer der Afgevaardigden, ontwikkelde de heer Bavoux t den 23 dezer, een door hem eerder gedaan voorstel betrekkelijk de borgcogten, de zegelregten en postgelden der dagbladen. Deze heer zag in den tekst van het Charter niets hetwelk de be lemmeringen wettigde die men aan de. uitgaaf, der dagbladen in den weg legt. De borgtogtzeide bijis eene preventive (voorkomen- de) maatregelwelke door het Charter niet gedoogd wordtcié ze gel- en postgelden zijn door derzelver overdrevenheid eene ware schending van artikel 7 van het Charter. En nogtans zijn de dagbla den eene eerste noodzakelijkheid. Men heett ze kunnen vreezen toen men tegen derzelver weuschen haudelen wilde; maar ais men Ze in den arm neemt, zal men van derzelver invloed vbordeél kunnen trekken. Men zal mij den opbrengst dier belasting tegenvoeren; dan voor alle dingen moet de drukpers vrij zijn. Zoude men het verlies aan inkomsten niet kunnen goedmaken door bezuinigingen 111 de uitgaven voor de Secretarissen - Generaalde Preiecturesden Staatsraad e het openbaar Onderwijs De heer Bernard, het voorstel van den heer Bavoux ondersteunen de, zeide onder anderen: De eerste redactie van het Charter bevatte een boosaardige strik tegen de drukpers: daarin werd melding gemaakt van misbruik der; vrijheid en dit had ten doel de drukpers aan de banden te leggen zoodra het Gouvernement door dezelve in het naauw werd gebrfUt, net nieuwe Charter heeft die belemmeringen en die aiglistige bepa ling afgeschaft. Het zegelregc kan op zicli zeiven billijkzijnma-r het is te hoog gesteld. Het postgeld is ook te hoogde borgtogt is een preventive maatregel, welke afgeschaft behoort te worden." Twee afdeelingen van de linkerzijde hebben voor de in overweging neming van het voorstel van den heer Bavoux gestemd; het overige gedeelte der Kamer waaronder de heer Roycr-Collardheeft er z,ci» tegen verzet. Het voorstel wordt aizoo in overweging genomen. Volgens de laatst ontvangene berigtenmoest het hoofdkwartier van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Frederik der Nederlanden op den apsten naar YVaelhemeen dorp bij Mechelen aan den straatweg naar Antwerpenworden overgebragtblijvende dc troepen ook Meche len en Vilvoorden bezetten. Te Geraerdsbergen Maldeghem en Deinze, in Oost - Vlaanderen hebben er op het voetspoor den naburige provinciënoproerige bewegingen plaats gehaden navolgingen van hetgeen men elders gezien heeft. Aangaande de beraadslagingen van de Tweede Kamer der .Staten- Generaal, over 's Konings boodschap van 13 September jl., en her daarop gonomen besluitweet men thans D.at de Voorzitter,voorgesteld had, deze beraadslagingen met ope- ne deuren te houden, doch dat een groot aantal leden van het bij artikel io3 der grondwet gegeven regt gebruik -gemaakt en. begeerd hebbendat dezelve in besloten vergadering zoude p'aats hebben. Dat vervolgensde vraag ontstaan zijndeof men op de beide vraagpt'htenvervat in de Koninklijke boodschap-, stéil ia zoude ant woorden, dan we! of men net een voorwaardelijk antwoord zoude kunnen volstaandoor de méerderhe.d bes'oten sdat het ant woord stellig bevestigend of ontkennend .zoude moeten zijn En dat eindelijk op d? vraag of de ordet-vindirg de noodzakelijk heid heeft aangetoondom de nationale instellingen te wijzigen, doof <0 leden een "bevestigend, door 41 een ontkennend antwoord s gege- yenhébben 6 ieden verklaard geen bepaald antwoord te kunnen z4- !ven. terwijl op de twpedé vraag: of in dat geval de betrekkin, 'gen, door dc traktaten en de grond et, tusschen dc ■twee groote af. deelingen van het Koningrijk gevest:gd, tot bevordering van liep ft- meeiischappelijk belang, in vorm of -aard, zoude Beknoren te worden i veranderd, 55 'eden eer: bevestigend43 een ontkennend antwoord j geveven, co 2 verklaard hebben, geen bepaald antwoord te kunnen I geren.

Alkmaarsche Courant | 1830 | | pagina 1