ALKMAARSCHE COURANT ï53o. N°. 45; Van MAANDAG ^BQHW?n5iiiii»!ainiiiniiimgitBtBiiiig t N O rt M 3 t R, Deze Courant wordt geregeld eens in de week en wel op Maandag voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. BEKENDMAKING.. Bij bet terugzien op het gevaar, en den hagchelijken toestand, waarin het dierbaar Vaderland door verraad en afval verkeerc heeft het Zijne Majesteit den Koning goedgedacht, aan het door den onderge:eekenden Gouverneur van Noord - Hollanddezer dagen ge daan verzoek, tot het doen oprigten van een korps vrijwilligers, guns tig gevolg te gevenen dien ten gevolge bepaald Vooreerst; dat er alhier te Haarlem onverwijld, en met den meest TOOgelijken spoed, zal_ worden opgerigt een korps vrijwilligers, het welk nen naam van Noord-Hollandse/:; Vrijwillige Jagers zal dragen. Ten anderen; dat zij, die verlangen mogten in dat korps te wor dén opgnomen, zich op eigen kosten zullen behooren tekleeden, en Ten derdendat het bevel over hetzelvezal worden opgedragen aan den kapitein Bookmaker, lid van het Legioen van Eer. E/k en een iegelijk't zij in dit gewest't zij in eenig ander der Noordelijke gewesten woonachtigdie aan de roepstem van zijn Vorst gehoor wil geven, en een der eerste burgerpligten welke is het verdedigen van den bedreigden oud vaderlandschen bodemwil helpen vervullen, wordt mitsdien opgeroepen, om zich inteschrijven bij den hiervoren genoemden kapitein-kommandantdie tot dat einde dagelijks zijn bureau in de Kaserne te Haarlem zal hebben geopend teiwijl men zich gelijkelijk zal kunnen verbinden door het teekenen op zoodanige lijsten, als daartoe onder de gewone handteekening van •den ondergeteekendenbij Heeren Burgemeesteren in de steden en op verschillende plaatsen, van nu af aan, voorhanden zuilen zijn. ?n dicnc verder tot narigt, dat met de organisatie van dit korps Vrijwillige Jagers, hetwelk alleenlijk tot aan het herstel van orde en rust, en niet langer, in dienst zal blijven, zoodra mogelijk een aan vang zal worden gemaaktwaarbij bekwame onder - oflicieren uit het weger, voor de instructie en de administratie, zullen worden gevoegd. Jlaan'emden i5;ca November 1830. De Gouverneur van Noord-I lolland Van TUYLL. ten van ons vaderland te volgen, niet alleen ieder goed Burger en Ingezetenen behoort aan te zetten om buitengewoon en mildelyk een aanzienlijk oifer te brengen aan de goede zaak van het vaderland Maar ook in de tweede plaats, dat deze maatregel is veel meer van volstrekte noodzakelijkheid, dan van willekeurige keuze, om dat zij de éénige is waardoor de armoede en elende in deze Stad, met alle deszelfs gevolgen kan worden vosrgekomen en geholpenen dat zoo wel eigen belang als begrip van deugd en de zucht om wel te doeneen sterke drijfveer Voor alle Ingezetenen behoort te zijnom buitengewoon ruim en miidadig op de lijst te teekenen, voor, he't zij dan maandelijksche of wekelijksche bijdragen, gedurende vier maan den, in te gaar. met 15 November aanstaande, welke lyst hun aan hunne huizen zal worden aangebodendoor eenige Heerenwelke deze moeite wel hebben willen op zich nemen. Alkmaarden 17s October 1830. Burgemeester en IVethouders voornoemd FONTEIN VERSCHÜIR, Ter Ordonnantie van Dezelven, De DIEU FONTEIN VERSCHÜIR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der STAD ALKMAAR, brengen ter kennissc van hunne goede ïiurgerij en Ingezetenen: Dat buiten en behaLven de noodzakelijkheid welke binnen deze Stad bestaatom den behoeftigen werk te verzorgenwaarvan zij den drang en de verpligting bij hunne Publicatie van den 6 dezer onlangs hebben doen gevoelennog eene andere even belangrijke cn even noodzakelijke behoefte bestaatwaarin zal behooren te wor den voorzien, die namelijk, om de vrouwen en kinderen te onder steunenvan de zoodanigen, welke in deze Stad, hetzij voor den Schutterlijken dienst saar buiten opgeroepenof zich tot den dienst by de armée in deze oogenblikken vrijwillig geëngageerd hebbende, op marsch zullen moeten gaan, tot zóó lang ten minsten, als zij hunne beroepen of handen arbeid wederom zullen kannen aanvaarden. Dat dan ook Zijne Majesteit bij Hoogstdeszelfs besluit van den 11 dezer maandde plaatselijke besturen wel uitdrukkelijk heeft ver maand en gelastRegisters open te leggenwaarin aan ieder vader landslievend ingezeten gelegenheid wordt gegeven, voor zoodanige sommen vrijwillig in te schrijvenals zijne goede gezindheid om het vaderland uit den benarden toestand, waarin hetzelve zich beviudt, te heipen reddenen alzoo krachtdadig mede te werken, om zijne eigene veiligheid en rust, en die van zijne medeburgers te verzeke ren, hen in het hart zal geven, eene uitnoodigingwaaraan in een aantal steden en plaatsen van ons vaderland reeds met veel geestdrift is en nog verder wordt voldaan. Dac Burgemeester en Wethouders eigenaardig en meest geschikt hebben geoordeeldde inzameling van vrijwillige giften voor beide de hier boven gemelde groote en noodzakelijke behoeften bijéén te trekken, en aizoo eene inschrijving te openen, geschikt om uit het zelfde fonds in beide deze behoeften gelijkelijk te voorzien. Dat zij des te eerder hiertoe zijn overgaanomdat beide deze on denverpen voor een gedeelte zijn van denzelfden aart, en door een en dezelfde maatregel kunnen worden geholpen en ondersteundia zoo verre de zoodanigenwelke door werken van het noodige voor hunne huisgezinnen uit dit fonds zoude hebben moeten worden voor ziendoor vrijwillig den militairen dienst te aanvaarden, aanspraak op den onderstand van dit zelfde fonds zouden hebben, gedureude hunne afwezigheid ia dienst, om daaruit voor hunne vrouwen en kin deren te worden verzorgd. Burgemeester en Wethouders hebben daarom noodig geoordeeld met opregte dankbaarheid aan de zoodanigen hunner Medeburseren, welke reeds aanzienlijk hebben ingeschreven, op de lijst, welke al léén voor het verzorgen van werk aan hunne behoeftige Medeburgeren was ter teekenmg gelegd, dezelve lijst te annulleren, en op nieuws hun- re Medemgezeteuen aantebieden eene andere iijst, welke dienen moet om een fonds te verzamelen niet alleen, om werk te verzorgen aan 1111 ie et noodig hebbenmaar ook om daaruit voor vrouwen en kinde- ffp °[gen va" zoodanigen van Alkmaars burgeren, welke ten dien- Umm'ijn1"'and, hetzij met de opgeroepene schutterij, of wel Hien«r* vl f aansluitende aan de armée van staat, vrijwillig ten dienste van het vaderland zullen zijn uitgetrokken. Burgemeester en Wethouders herhalen hierbij het geen zij reeds bii vorige gelegenheden hebben te kenneu gegeven vueh^nm plaaP echte en warrae vaderlands liefde, met de ora bet grootmoedig voorbeeld rau andere Steden en Gemeee- BURGEMEESTER un WETHOUDERS der STAD ALKMAAR, voldoende, zoo aan het ai8, art; van het besluit van Zijne Majesteit van den 4e dezer maandwaarbij de Schutterijen worden mobiel ver klaard, als om hunne goede Burgerij en Ingezetenen gelegenheid te geven om het voorbeeld te volgenhet geen reeds in vele stedep van ons Vaderland uit eigen beweging bestaat. Geven bij deze kennis aan alle hunne Medeburgeren Datvan dit oogenblik af aan dagelijks in een der vertrekken van hét Stadhuis twee lijsten ter teekening zullen liggen op eene van dewel ke alle goede ingezetenen welke verlangen zich aan het Corps der dienstdoende Schutterij aan te sluitenom zoo wel buiten als binnen deze Stad ten dienste van het Vaderland te worden aangevoerd, hun- ne namen zullen kunnen inschrijven. Terwiji op de tweede lijst alle zoodanige Ingezetenen wordeii ver- zocht te teekenen, welke, alleen ter bewaring vnn rust en goede orde binnen deze Stadgenegen zijn de dienstdoende Schutterij bij te staan, en den dienst te helpen dragen. Burgemeester en Wethouders twijfelen geen oogenblik aan het ver langen van alle goede Ingezetenenom mede te werken tot het bewa ren van de voorregten welke het Vaderland in het algemeen en deze Stad in het bijzondertot dus verre nog te midden der rampvolle om standigheden, waarin het geheele Rijk gedompeld is, ongestoord geniet en zij zullen gaarne met al de ingeschrevenen overleggenop weikef wijze met den meeste nadruk en het minst bezwaar, aan het doe! dezer maatregel zal kunnen worder voldaan. Alkmaar, den 8e October 1830. Burgemeester en IVethouders voornoemd, FONTEIN VERSCHÜIR, Ter ordonnantie van dezelven, De DIEU FONTEIN VERSCHÜIR. BURGEMEESTER en WETHOUDEREN der Stad ALKMAAR, bij onderzoek ontwaar geworden zijnde Dat eenige Ingezetenen welke zoude hebben behooren te worden opgeschreven en ingedeeld bij de Dienstdoende Schutterij van deze Stad, hetzij dezelve dan tot de eerste of tweede Ban behooren, zich tot dus verre aan deze verpligting of uit onwetenheid of uit welke andere oorzaak dan ook, hebben onttrokken, En het als een hunner eerste en duurste pligten beschouwende dat de meest mogelijk en meest naauwkeurige zorg worde gedragen' dat alle lasten en bezwaren met regtvaardige gelijkheid zonder eenige oogluiking of verschoning aan alle de Burgeren worden opgelegd. Hebben noodig geoordeeld ais nog alle zoodanige Ingezetenen welke zich in het boven omschreven geval bevinden, op te roepen, om zonder eenig verder uitstel, zich ter Secretarie van deze Stad té- begeven en zich aldaar aan te geven, in dat gedeelte der Dienstdoen de Schutterij, waartoe zij behooren, ten einde dadelijk, hetzij tot den dienst binnen of buiten de Stad te worden gedisuicieerd. Alkmaar, den 30® October 1830. Burgemeester en ÏVethouderen der Stad Alkmaar FONTEIN VERSCHÜIR, Ter Ordonnantie van Dezelven Bij absentie van den Secretaris, S. C. S. HOLLAND, De BURGEMEESTER der Stad ALKMAAR heeft zich verpligt geacht de goede burgerij en ingezetenen kennisse te geven Dat de compagnie der mobile Schutterijweike van hier, in dienst van het Vaderland, is uitgetrokken, in den avond van den 3*ieB de zer, op de plaats harer bestemming, te Bergen op Zoom, is binnen gekomenen dat het aan hem uit alle ontvangene imormatiënis gebleken, dat men niet alleen overal over de bijzondere goede eaij

Alkmaarsche Courant | 1830 | | pagina 1