D C O U R A N ALKMAARSCHE E GOUVERNEUR van NOORD-HOLLAND, Heeft de eer hierbij ter kennis van die genen te brengenwelke ,els nog verlangen mogten aan het corps Noord-Hol! andsche Vrijwillige Jagers, ter verdediging van den Vaderlandschen gronddeel te nemen. Dat, naar aanleiding, eener bij hem, van den Directeur-Generaal van oorlog, ontvangene missive, het aan dit corps is toegestaan, om jnet Buxen te worden gewapend, en dat aan elk, die zulks mogt verlangenvan het oogenbiik zijner aankomst te Haarlemsoldij zal worden uitbetaald. En wordt hierbij tevens verwittigd, dat met den ïsten December eerstkomende, de lijsten ter inteekening zullen zijn gesloten, én cm. middelijk met de oefening een aanvang zal worden gemaakt, ten ein de zoo spoedig mogelijkter beschikking van 's Konings dienst in ge reedheid te zijn. Haarlemden 15^° November 1830. De Gouverneur van Noord-Holland, Van TUYLL Bij bet vertrek van den steller van die verslag hadden er nog geene plunderingen plaats gehad; alleen had men aan het huis van den diénst», doende Burgemeester, schepen Heutzde glazen ingeslagen en eenig huisraad in de woning van den Kapitein Stak vernie d. Twee leden van deti stedelijken Raad hadden zich ter bevordering van den iucogt der muitelingen bijzonderlijk onderscheiden; zij en de andere leden van de Zoogenaamde klub hadden het gemeen tot hec- zelfdé einde opgeruid. De Kapitein Briahr.ont van de 14de afdeeling, een Luikenaar; die van onze Regering een onbepaald verlof had bekomenen te Venlo gevestigd wasschijnt thanstot loon van zijne verradelijke handel wijze, toi bevelhebber dier vesting benoemd te zijn. Aan den achtenswaardigen grijsaard, Generaal Brucedie vroeger in Venlo hevel voerdeis geen leed geschied. Hij schijnt zich than? op Pruissisc'n grondgebied te bevinden. BURGEMEESTER en WETHÖUDEREN der STAD ALKMAAR, hebben zich verpligc geoordeeld, aan hunne goede medeburgeren te kennen te geven Dat de vrijwillige inschrijving, zoo teu behoeve van de achter geblevene behoeftige huisgezinnen van leden der mobile Schutterij en de vrijwilligers welke met dezelvv zijn uitgemarcheerdals tot hec verzorgen van werk aan nooddruftige, welke anders zouden moeten wordéti gealimenteerdtot dus verre beloopt de hoogst aanzienlijke som van Één Duizend Negen en - Veertig Guldens en Zestig Cents per maand, boven en behalven ééiiige giften, welke in ééns zullen worden gegeven. Burgemeester en Wechouderen betuigen hunne opregte dankbaar heid aan alle hunne goede medeburgeren voor de welwillenheid en gereedheid, waarmede zij tot dezen inaitregel hebben mede zeweikt, welke toch bij mogelijkheid geene andere strekking kan hebben dan 0111 den ijver voor den dienst van het vaderland aan tc moedigen en den nooddrufc hunner Stadgenoocen te verligtén. Zij zouden echter aan deze hunne geliefde medeburgerswelke 200 ijverig en met eigene opoffering de pogingen van de Stedelijke Regering, vtfot liet algemeeoe nut én voor het verligcen der armoe de en behoeftehébben ondersteund iii de daad te kort doenzoo *ij niet te gelijk Minne droef lieid eri leedwezen te kennen gaven dat eenige welhige hunner mede ingezetenen, bij deze gelegenheid, uietmet die zelfde goedhartige gereedheid en vertrouwen, mee de Regering, voor de belangen van deze Stad en het welzijn hunner medeburgeren, hebben gemeend te moeten mede werken, ais dezelve teeende te moeten vertrouwen en verwachten. Alkmaar, den November 1830» Burgmeester en JVetftèïidercn Voornoemd FONTEIN VERSCHUIR, Ter ordonnantie van dezelven Bij absentie van den Secretaris S. C. S. HÓLLAND, BlNNÈNLANDSGIIE BERIGTEN. 'De Regering heeft nog altijd 'geene stellige berigten wegens het gebeurde niet Venlo obcvangen, en men Meent dus dit gemis te móë ten aanvullen met het volgende verslag, gegeven door een ambtenaar de belastingen, die den iaden November, des morgens ten negen ure, die stad verlaten heeft, en op wieu uien meent alle vSrtróuwen té mogen stellen. De bende van de overgsloopen Generaal Daine waszoo als men reeds van elders wist, in den namiddag van den ;oden, voorden ves ting gekomen, en had dezelve, 11a de vruchtelooze opeisching, van 8 tot 11 ure des avonds beschoten. Gedurende den nacht had het bambordement opgehoudendoch des anderen daags om acht ure des morgens had men op nieuw 00 de stad beginner, te vuren. De Ge neraal Scheperndie zich in den moeijolijkcn toestandwaarin hij verkeerdealleszins manhaftig gedragen heefthad zijn voornemen te kénnen gegeven, om de vesting tot het uiterste te verdedigen, waar op velen der gegoedde ingezetenen, de leden der Schutterij en een .hóóp gemeen naar het tuighuis waren gestroomdzich aldaar van wapenen voorzien en vervolgens de bezetting ontwapend hadden, zoödat dé Stadspoorten voor de muitelingen geopend werden, en de ze omstreeks elf ure de stad binnentrokken. Een groot aantal land lieden uit de omliggende dorpen liad zich bij hen gevoegd, zoodat hunue geheele magt omstreeks 0500 man zoude hebben bedragen. De Generaal Sc'iepcrnde soldaten der bezetting, alsmede een zes tigtal ambtenaren bij de belastingendie zich in de stad bevonden en tot de verdediging hadden medegewerkt, waren krijgsgevangen gemaakt, en reeds als zoodanig weggevoerd. Omstreeks 50 onder-officieren en manjc.inppen der bezetting waren echter ontvlugcterwijl tevens eeni ge officieren der 14de afdeeling, zoo als de Kapitein Stak, de Kwar tiermeester van Dijk en de Luitenant Schneider zich hadden weten te redden. Volgens berigten uit Brussel van 12 November,, was in de zitting van het Kongrés van den nden bèslotendat er een Voorzitter, tweë Onder-voorzitccrs en vier geheimschrijvers zouden benoemd worden en dat deze benoemingen elke maand moesten worden vernieuwd. Ver volgens is men tot het benoemen van eènen Voorzitter overgegaan en is de keusna herhaarde stemmihgenop den Heer Sur/et de Cho- kier gevallen. Na dezen hadden dé Ileeren de Gerlaché en de Stas- sart de meesie steramen bekomen. De beruchte Roussel beeft zijn ontslag als Discnkts-kommissarïs te Leuven genomen ui: ontevredenheiddat er geene krachtdadige maatregelen genomen wierden 0111 de moordenaars van den Overste Gailiard te straffen. Volgens andere berigten; was hij door het graauw genoodzaakt geworden, om de stad te ontviugteu, en in zijn plaats was zekere de Mommerson aangesteld. Een Antwerpse!) dagblad begroot de schade, door den brand van het entrepót veroorzaakt, volgens eene eerste schatting óp ƒ7,905,340. Uit verschillende berigten blijkt, dat er den reden November te Zunderc, en den volgenden dag te Bladel, kleine benden muitelingen verschenen zijn die echter spoedig weder ver trók kén waren. "Te Zunderc bestond de bende, volgens een berigt van daar, uit een vijf tigtal manschappendie na de Brabandsche vlag van den kerktordii uitgestokenen met onze voorposten eenige geweerschoten gewisseld te hebben, in den avond van den i2den weder vertrokken zijn. Er was toen een Belgisch Officier te Zundert aangekomen, die z.ch Fit. ianic noemde, de vlag weder van den toren had doen nemen, de op. standélingen had doen vertrekken; en bij den Burgemeester eene ver; klaring in de Frznsche taal achter gelaten had, waarin gezegd werd. dat zijne onderhöorigen bij vergissing de Belgische vlag van den to ren had doen uitsteken, en dat hij, PlllanieVan zijnën Öpperbével. hebber last had, om Zunderc te ontruimen. De bende, die te Bladel verschenen is, heeft zich, vólgéns een berigt uit 'sHertogenboschvolstrekt n et van eene gewone roover- bende onderscheiden. De manschappen hebben z cli cenigen tijd in eene dbrschschuur verborgen, daaruit op eene voorbij rijdende pa trouille kurassiers geschoten en toen dezen zich verwijderd hadden, aan den vrouw van eenen Kömmiës eën horologië en al het geld, Wat zij bezat, afgeperst. Daarna hebben deze gaauwdieven aan hec huis van den Ontvanger alles doorzocht, eh"bevindendedat hij geene Rijkspenningeti onder zich had, zich met geweld van zijne bij zondere gelden, van een knipbeugel zijner vrouw en de spaarpot zij ner kinderen mëester gemaaktwaarop zij inec hunnen buit vertrok ken zijn. Zulke strooptogten op onzen bodem schijnen de beste verklaring te zijn van een geftegde in het dagblad van Antwerpen Van den iaden Novemberwaarinaan het einde vpn een berigtdat de Kolongl Meïlinct piet 16 of 1700 man naar Westwezel, is" opgetrokken, ge zegd wordt: Naar alle waarschijnlijkheid zullen deze vrijwilligers dé Nederlandschë grenzen eerbiedigen, wanneer men het namelijk mo gelijk naken kanhunnen ijver [tot rooveuj te beteugelend Ten gevolgè van eene aanschrijving vin het departement van Oor log; is de vesting Nijmegen, te beginnen met den ipden Novem ber^ des middags ten twaalf ure, in staat van oorlog verklaard. In een berigt uit Oostburg van den ieden November, komt eën nieuw bewijs voo'r van de z.orgwaarmede de bewoners vail Zeeland tegenwoordig hunne kusten bewaken. In den avond van den vorigen dag ontving de heer Moéns, Luitenant van de schutterij te Zuid- zandeeh door den Luitenant - Kolonel Ledel met het bewaken der kusten van het Zwin belastde tijdingdat zich tegenover de Oosc- duinenbij de Zeehonden-plaat, een vreemd visschersvaartuig ver toonde, hetgeen bij de landlieden in dien omtrek onrust baarde daar die scheepje zeer wel met opstandelingen die een strooptogt in Sraats- Vlaanderen in den ziti hadden, bemand konde zijn. De Luitenant Moens verzamelde terstond een aantal zijner onderhoorige manschap pen, en kwam daarmede, na eenen togt van twee uren, op de aaa- Deze Courant wordt geregeld eens in de week en wel op Maandag voor de Prjï van 6 Centen uitgegeven Den se NOVEMBER. V*n MAANDAG

Alkmaarsche Courant | 1830 | | pagina 1