ALKMAAR. SC IIE N'. 15- COURANT B. A6183:2, Van MAANDAG Den 9 APRlL. jlMlllfflaiiliaiSlllllillggMIIIOIIM Dese Ceura.nl virdt geregeld' eens in de weck en wel op Mamdag voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. K E N N I S (d E VI N C (URGEMEESTER en WETHOUDERS der STAD ALKMAAR, Gezien Art. 13 van het Reglement op den Her-ijk der Maten en Gewigten in Noord-Holland, gearresteerd den 31 Januarij 1825. Gezien Art. 2 der Notificatie van H. E. G. A. de Gedeputeerde Staten van Noord - Holland in dato den co February 1823 N°. 25, (Provinciaal blad N°. 24). Gezien de Publicatie van welgemelde Heeren Gedeputeerde Staten van den 16 September 1824 N°. 16, (Provinciaal blad N*. 161). Brengen bij deze ter kennis van alle Winkeliers, neringdoende lieden en andere belanghebbendendat door voornoemde Arrondisse- inents-ijker tot den Her-ijk der Maten en Gewigtendaaronder ook begrepen de Drank, Olie, Melk en Teerraaten, in het gewone Lo caal zal worden gevaceerdgedurende de maand Aprilde vier eerste ■werkdagen der weckdes morgens van ach: tot twaalf, en des na middags van twee tot vijf ure. Herinnerde Burgemeester en Wethouders alle voormelde Winke liers, neringdoende lieden en andere belanghebbenden, aan de Publi catie van H. E. G. A. de Gedeputeerde Staten van Noord - Holland var, den 16 September 1824, houdende: Dat alle door hun in gebruik zijnde maten en gewigten, inge- p volge de bepalingen daarbij vermeld, jaarlijks behooren Herijkt te worden, en dat allen die hierin nalatig mogten zijn, of ver- zuimen hunne maten of gewigten jaarlijks naar behooren tot den Her-ijk aantebiedenzich aan de pcensliteiten blootstellenwelke vastgesteld zijn, met verdere informatie, dat de daarbij geconeer- neerde Ambtenaren op nieuws aangeschreven zijn om aile de be- palingen omtrent den Her-ijk der maten en gewigten met veidub- belden ijver te handhaven, en tegen de overtreders dier bepalin- lingen behoorlijk te waken. En op dat niemand hiervan onkundig zoude zijn, zal deze worden gepubliceerd en geaffigeerd, mitsgaders in déze Stads - Courant wor den geinsereerd. Alkmaar, den 13® Maart 1832. Burgemeester en Wethouders voornoemd FONTEIN V E R S C II U 1 R, Ter Ordonnantie van Dezelven bij absentie van den Secretaris S. C. S, HOL L A N Dj BUITENLANDSCIIË BE RIG TEN. F R A N K It IJ Kj In den Moniteur van den 3oerön Maart vindt men voor het eerst eene opgave van het aantal personen, die te Parijs door de cholera aangetast zijn. Volgens dezelve bedraagt dit aantal tot den 2951011 des avonds62 en zijn daarvan 24 personen overleden. Andere bc- rigten uit Parijs tot den gosten des avonds, houden in, dat er dien ochtend weder 12 cholera-zieiten in het Hócel-Dieu waren binneiige- bragt, en dat gedurende den nacht 5 zoodanige zieken in dat gast huis overleden waren. De ziekte schijnt zich tot nu toe bij uitslui ting onder de lagere volks-scanden vertoond te hebben. Inzonderheid zijn hec wevers, die in wollen deken - fabriiken arbeiden, en andere werklieden, die daardoor zijn aangetast. Zij bewoonden bijna allen de naauwe en morsige straten van de oude stad (ia Cilé) en van de wijk Nótrc-Dame. Deze ochtend," zegt een brief uit Parijs, „Waren alle de post wagens geheel vervuld met vreesachtige lieden, die Uit de hoofdstad vlugtten meennende ten platten lande of in de gewescenwaar deze geessel zich nog niet geopenbaard-heeftveiliger te zijn. Daar de ziekte zich zoo plotseling en op zulk eene hevige wijze' in deze hoofd stad heeft vertoond moest de eerste verschijning daarvan wel cenen schrik verwekken, die den handel aanmerkelijk benndeelen zal. Over drie of vier dagen zal men echter daaraan naauwelijks meer denken over acht dagen zal men er over lagchenen binnen een paar we ken zal men hier spotprenten over de cholera zien verschijnen of wel kleinere tooneel - stukjes zien vertooncn waarvan de gees tigheid alleen in zinspelingen op deze volksramp bestaat. Thans nu het uitbreken van den braakloop geen geheim meer iserken-1 nen de geneesheerendat de persoondie voor eetiige weken in de Lombardstraat is overledenwerkelijk daardoor was aangetast. Men j spreekt ook van iemand, die voor eenige dagen te Calais aan de cholera zoude gestorven zijn. In den Moniteur van den sisten Maart leest men, dat tot dCn j vorigen avond toe 178 personen te Parijs door den Aziatischen j braakloop waren aangetast, waarvan 118 tot het mannelijke en 60 tot bet vrouwelijke geslacht behoorden. Van deze zieken waren toen 60 overleden, namelijk 41 mannen en 19 vrouwen. dige hulp zouden kunnen erlangenen waar steeds dragers gereed zouden staan, om hen naar eene der gasthuizen te vervoeren. In die gasthuizen zelve worden afzonderlijke zalen gereed gemaaktofit de cholera-zieken te ontvangen. Men had voorts verscheidene poli tie-verordeningen voorgeschrevenom de straten zindelijk te hou den en alle verpestende uitwasemingen te weren. Eene korte hand leiding voor het volk over de beste middelenom zich voor de cholera te vrijwaren en over de wijze van behandeling van de zoo- danigen, die daardoor aangetast worden en niet terstond geneeskun dige hulp kunnen verkrijgenis dadelijk in het Regeringsblad op genomen. Dit stuk zoude ook in de overige dagbladen wofden ge plaatst, en er werden reeds 40,000 exemplaren van gedrukt, om onder het volk verspreid te worden. Èene van de voorzorgen der Regering heeft reeds eenigen tegen, stand ontmoet. Zij had namelijk bepaald, dat tot de zalen, waarin de cholera-zieken verzorgd worden, volstrekt niemand anders, dan de daartoe gestelde geneesheeren en oppassers mogten worden toe gelaten. De studéneën in de geneeskunde waren daarover verstoord, en in den ochtend van den 3isten is een goed aantal hunner voor het Hotel - Dieu zamengescbooldmet oogmerk om des noods de poort van dat gasthuis niet geweld open te breken. Een politie, beambte is met eenige stads - soldaten toegeschoten en heeft de stu denten uiteön gedreven. De verschillende berigten komen thans daarin overeendat de ziekte zich dadelijk door bijna alle wijken der stad heeft verspreid, en tot nu toe van eenen vrij hevige aard is; De werkmandie belast wasom een dör hekken van den tuin der ïulerien voor andere werklieden te openen, is in den vroegen ochtend van den 3isten, op het oogenblik, dat hij zich van dezen pligt kweet, te midden der binnenkomende werklieden nedergevallen. Hij werd dade lijk door hevige Stuiptrekkingen aangetast en was twee uren daarna overleden. Het Journal des Débats deelt omtrent deii aard der ziekre een berlgt van eenen geneesheer mede waarin men het vol gende leest: Men vraagt elkander nog in dc hoogere kringen, of de ziekte hief wel de echte Aziatische cholera, en met veeleer de gewone cholera is, die wij reeds van tijd tot tijd hier bebbert zien heerschen. Maar voor iemanddie de ongelukkigen gezien heeft, welke in het Hócel-Dieu zijn binnen gebragt, kan het ant woord op deze vraag geen oogenblik twijfelachtig zijn. Deze ziekte kan met geene andere verlvard worden; men herkent dezeive, zoo dra men een lijder ziet, en men kan haar niet beter beschrijven, dan met de woorden van den Heer Magendie, die kort weg zegt, dat zij, welke daardoor worden aangetast, in weinige oogenblikken hec voorkomen van lijken erlangen. Het is een oogënblikkeüjk op bonden van het leveneven ais of Hijdie alleen de m»t heeft; hec te verwekken, het weder aan het ligchaam ontnam. Hec ligci- haanr wordt koud en met eene doodskleur overdekt; de bloeds omloop wordt gestremd; hec hart klept niet meer; de ingezonkene oogen verliezen derzelver doorschijnendheid, en weldra zoude men meenCti een lijk te zien, dat reeds drie dagen oud is. Het aantal der mannen'die worden aangetast, is tot nu toe veei grooter, darj dat der vrouwenen de slagtoffers vallen bij uitslnitiug onder de behoeftige en gebrek lijdende standen." ENGELAND. De Engelsche dagbladen tot den 3o>ten Maart behelzen ötntrene de zaken van dat land niets bijzonders. De cholera gaat voort te Londen, en vooral ook in hec gedeelte der stad Southwark geheten, te heerschen. Daar alleen zijn tot genoemden dag toe 670 personen door deze ziekte aangetast en 326 gestorven terwijl voor de gclieele stad toen 1729 gevallen van cholera en 915 daaraan gestorvenen wa ren opgegeven. KBR8ELIJKÉ STAAT. Uit Ancona meldt men van den ajsten Maartdat de Fransdie Kapitein - ter - zee Lasuz-e, die den Kapitein Le Galloisin het be vel over het smaldeel te Ancona vervangen moetden 22Sten aldaar was aangekomen.' Den vorigen dag was een algemeen betaalmeester voor de Fransehe bezetting te Ancona gekomenen men verwachtte er nog eenen intendant; ook werd bij voortduring verzekerd, dac men nog eene versterking van 3000 man uit Frankrijk te geinoec zag. Volgens dit Herige bestond de bezetting thans nog uit nien meer, dan 2000 man van het 66ste regement van linie, eene halve kompagnie artillerie, en eene halve batterij ligt geschutwelker gedrag en goede krijgstucht zeer geroemd; en tevens verzekerd wordt, dat men wel mee hec versterken der vesting voortgaat, msar toch zeer langzaam. ln Belogna," zegt hec berigt, zijn aan zienlijke versterkingen voor de Oostenrijkers aangekomen, die thans ook de Legatien Pesaro en Urbino, alsmede Fano en Fossombröne bezet hebben. De Pauselijke troelendie in de Romagna gestaan hebben, bevinden zich thans te Sinigaglia, JesiOsimo, Macerata en in Umbrie, met name te Perugia en Spoleto." Van Regeringswege waren een aantal maatregelen genomenom I De berigten uic Rome van den 22sten Maart behelzen geen den voortgang der ziekte zoo veel mogelijk te stuiten, of ten mins-j nieuws van staatkundig aanbelang. Nopens de aardbevingen, die 1 er te voor eene goede verpleging der daardoor aangetasten te zorgen, j land teisteren, leest men in die berigten: De aardbevingen her- In elke der acht en veertig wijken van Parijs werd een gebouw in j halen zich en worden al sterker en sterker; van den loden tot den sereedheid gebragt, waarin de zieken voorloopig eenige geneeskun-e ijden Maart is bijna geheel Opper-Italië daardoor bezocht gewo»-

Alkmaarsche Courant | 1832 | | pagina 1