Burgemeester en wethouders der stad alkmaar, A'1832. ALKMAARSCIIE En voor de koperen maten ten minste ééne streep; 20 20 Van MAANDAG JW Dea 30 J U L T. J;v «ntvangen hebbende Z. M. besluit van den i9e" April 11. (staatsblad jV*. 12) betrekkelijk de invoering der Vochtmaten voor den handel in fat groot, luidende als volgt: Wy WILLEMbij de gratie Gods Koning der Nederlan den Prins van Oranje - Nassau Groot - Hertog van Luxemburg enz. enz. enz. Willend» de noodige bepalingen vaststellen, ten aanzien van de toroering en vervaardiging der Nederlandsche Vochtmaten voor den tondel in het groot; Gezien de wet van den Augustus 1816 staatsblad No. 34) bepalende het eenvorming stelsel van maten en gewichten; Óp de voordragt van Onze Minister van Binuenlandsche Zaken vaa den a8eu Maart jl.n°. 131 tien Raad van State gehoord Hebben besloten en besluiten Art. 1. Te rekenen van den is:s* October 183a, zal het gebruik der na ts melden Nederlandsche Vochtmaten in dit Rijk verpligtend zijn, bij den verkoop en de meting in het groot van alle Wijnen, Bieten, Sterke Dranken, Gediiteleerde Wateren, en in het algemeen van alle Natte Waren. Van dat tijdstip al" worden dienvolgens alle tot dusverre bij den handel in het groot gebruikelijke Vochtmaten, van welken aard ook voor afgeschaft en onwettig verklaard. 2. Na het voormelde tijdstip zal het verboden zijn in winkels Herbergen slijterijen, tapperijen, branderijen, brouwerijen, fabrijken, openc magazijnen en openbare plaatsen, eenige andere groote Vocht maten voorhanden te hebben en te gebruikendan de bij dit besluit ingevoerde Nederlandsche Vochtmaten. 3. Deze Vochtmaten zulien eenen inhoud hebben van vijftien en twintig Nederlandsche Kannen (litres)en eeniglijk mogen' vervaar digd ziju uit geslagen ijzer, vertind koper en zeer stevig zooge Mtmd drie dubbeld kruisblik. 4. D» inwendige gedaante van elke dezer drie vochtmaten zal 2411 cilindrisch, even als die der overige inhoudsmaten, doch van tweederlei aard, te weten: eene hooge en eene lage, waarvan het gebruik der keuz» van de belanghebbenden overgelaten; wordtzijnde *chter hiervan uitgezonderd de meting der oliën en andere lijvige vochten, waartoe uitsluitend de lage maten, hetzij ijzeren of blikken zullen moeten bestemd zijn. 5. De afmetingen der lage vochtmaten van vijf, tien en twintig nederlandsche kannen inhoud zijn dezelfde als diewelke bij Ons besluit van den 18 December 1819 (staatsblad Ne. 57)voor de graanmaten van gelijken inhoudzijn vastgesteld geworden. Die der hoogc vochtmaten worden bij dezen bepaaldals volgt Inhoud der maten. Middellijn in strepen. Hoogte in strepen. ned. kan 147 10 185I so 233ï De dikte zoo van wanden als Vah bodems zal Voor de jjzeren maten ten minste 5 ned. kan screep. 10 SO )5 1 6. Al deze maten zullen volkomen waterdigten inwendig zoo danig vlak bewerkt zijn dat de uiteinden van het omgebogen koper, ijzer of blik niet op maar tegen elkander verbonden worden. Zij zullen wijders van eenen genoegzaam breeden stortrandtuit <n oor of handvatsel zijn, wordende het deu gebruikers daarbij vrij gelaten, die maten ter gemakkelijke behandeling en invoer, daaren boven te voorzien van eenbinnen of buiten den stortrind beweeg baar, hengsel- De hooge vochtmaten zullen elk door een of twee middenbanden tan voldoonde dikte versterkt, en voorts tot meerdere stevigheid op ««n schuins uitstekenden voecrandof, naar verkiezing der gebrui kers, op drie hellende pootjes of voetstukjes, rusten alles naar aan wijzing der modellen, welke van deze verschillende maten voor zoo veel nöodig aan de arrondissements - ijkerstot rigtsuoer der fabrikan ten, zullen worden afgezonden. 7. Alle zoodanige andere bijvoegingen in de Samenstelling der hiervoren omschreven vochtmatenals strekken ter bevordering van derzelver duurzaamheid, fraaiheid en gemakkelijke behandeling, zijn over het algemeen geoorloofd, mits hierdoor geene afwijkingen vaa eens vastgestelde inwendige afmetingen kannen intstaan. 8. Tot hec meten der olie in hoeveelheden van vijftig kan en meer, wordt bij dezen daarenboven eene maat toegestaanden inhoud hebbende van vijftig kan of een half nederlandsch vat (hectolitre). Dezelve zal inwendig eene cilindrische gedaante hebben, en eeniglijk uit ijzer van ten minste eene streep dikte vervaardigd zijnhare mid dellijn wordt op 503 strepen en hare hoogte op 252! strepen vast gesteld, welke hoogte tegen de binnenwanden der maat zal aangewe zen wordendoor de plaatsing eener van onder afgeronde brugop •énen stijl rustende, be.de ter dikte van 15 strepen; zullende deze Wanden zich boven de gemelde brug, tot op den afstand van eene nederlandsche p3lm mogen uitstrekken om tot stortrand te dienen en voorts aan de buitenzijde versterk zijn, door vier regt opstaande ijzeren platte stijlen. Deze groote Olie - maat zal volkomen waterdigt; en inwendig zeer glad bewerkt zijnzij zai overigens van eenen kimrandtuit en hand- 294ï 370 467 bedragen vatsels voorzien zijn, overeenkomstig het model, hetwelk van dezel ve zal worden vertoond. 9. Bij de verificatie der hiervoren vermelde vochtmaten zullen do ijkers geene grootere afwijkingen, in de gemiddelde middellijn, dan van streep voor de lage en van 1 streep voor de hooge maten en op den inhoud zeiven geen grooter remedie dan van ééne streep in hoogte voor de lageen i§ streep in hoogte voor de hooge vocht maten mogen toelaten; Geene maat, welker gemiddelde hoogte minder bedra-agt dan die 0 welke, volgens de meetkundige wijze van verificatie, met de gemid delde middellijn behoort overeen te komen om den juisten inhoud op te leveren, zal den ijk mogen ondergaan, maar, als te klein van in houd moeten verworpen worden. Eene verificatie met standaards - naauwkeurigheid zal alleen door watergewigt mogen geschieden. 10. Ingeval van verschil nopens eene hoeveelheid afgeleverd vocht, zai de beslissing daarover op eene hermeting, deor middel eener met standaards - naauwkeurigheid geijkte maatmoeten gegrond zijn. 11. Op elke der hiervoren vermelde vochtmatenzullen de gewo* ne en systematische benamingen met duidelijke letters, ter grootte van ten minst» één nederlandiehen duim (centimètre)moeten inge slagen, of op eenigerhande wijze uitwendig aangewezen zijn. De afslag van het ijkmerk en van de jaarletter zal geschiedenvoor de blikken maten op een rond plaacje tin-soldeer, onder des stortrand vast te hechten voor de ijzeren maten op eene der bij artikel 8 van On« besluit van den 29 Augustus 1828 (staatsblad No. 53) omschrevene wijzen, en voor de koperen maten, onmiddelijk op de buitenzijd® r.abij den stortrand. 12. De her-ijk der groote vochtmaten zaleven als die der ove rige matenjaarlijks moeten plaats hebbenen voor het eerst vorrrgc worden in den loop van het jaar 1833, op zoodanig tijdstip als daar toe door Gedeputeerde Staten der provinciën vooraf zal wordea vastgesteld. 13. Het tarief der gewone ijkloonen wordt bepaald als volgt; Voor eene maat van 50 ned. kan 40 centen. M »I°» »I5 5 n 10 n Voor eenen ijk met standaards-naauwkenrigheid zal het vorige tarief, met het dubbel verhoogd, en aizoo op het drievoud gebragt worden. 14. De fabrikanten en bandelaars in groote vochtmaten zullen toezienom geene van zoodanige maten ter verkoop aan te bieden of op eenigerlei wijze in omloop te brengen, indien dezelve niec vooraf behoorlijk geijkt, en met de loopendc jaarletter voorzien zijn, welke bepaiing, met wijziging in zooverre van artikel 18 van Óns besluit van den 22 Maart 1829 (staatsblad No. 5), bij dezen insge lijks op de kleine vochtmaten toepasselijk wordt verklaard. 15. Alle overtredingen op de bepalingen var. Ons tegenwoordig besluit zullen worden gestraft, overeenkomstig de wétten en veror deningen hieromtrent bestaande of nader vast te stellen. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken is belast met de uitvoe ring van het tegenwoordig besluit, waarvan tot informatie afschriftën zullen worden gezonden aan den Raad van Statemitsgaders aan Onze Minister van Financien en van Justitie; zullende hetzelve wijders in het staatsblad worden geplaatst. Gegeven te 's Gravenhageden 19^11 April des jaars 183a, va» Onze regering het negentiende. (get.) WILLEM. Van wege den Koning, 'get.J. G. de Mey van Streefkerk. 1 Uitgegeven den een en twintigsten April 1832. De Secretaris van Staat, (get J. G. DE MEY VAN STREEFKERK. Brengen hetzelve bij deze ter kennisse van de belanghebbende in gezetenen dezer Stadmet vermaning om op de daarin vervatte voorschriften welke met i°. October aanstaande verpligtend zullen zijn acht te slaan, en zich naar dezelven te gedragen. Wordende een iegelijk tevens verwittigddat de Arrondissements ijker alhier op een nader publiek te maken tijdstip, zal worden vöorzieti van de modellen der mater, welke tot rigtsnoer der fabri kanten bestemd zijn. Alkmaarden ip^" Junj 1832. Burgemeester en tVethouderen der Stad Alkmaar FONTEIN VERSCHUIR. Ter Ordonnantie van Dezelven bij absentie van den Secretaris S. C. S. HOLLAND. Df. STAATSRAAD, GOUVERNEUR van NOORD-HOLLAND, Gezien de missives van den Heer Opper-houtvester voor de Noor- liike provinciën van den 9 en 21® dezer, omtrent de opening def jagt op Ganzen, Eendvogels en Watersnippen. Gelet op de deliberatien van heerert Gedeputeerde Staten van dert 12* dezer N°. 48. Gezien Art. i 1 der wet van den 11 Julij 1814 en het Koninklijk be sluit van 5 Julij 1823 (staatsblad n°. 26). Brengt bij deze ter kennisse van alle belanghebbendendat de ope ning der Jagt op Ganzen, Eendvogels en Watersnippen wat de pu blieke jagt aanbelangt, op het water, langs de stranden, oevers van meerenveenpiassen en rivierenmitsgaders op lage moerassige lau» Deze Courant wordt geregeld eens in de week en wel op Maandag voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven.

Alkmaarsche Courant | 1832 | | pagina 1