ALKMAAPvSCHE N°. 9. COURANT. r- b'rood-zetting. Pond. Once. Lood. 5- l9b NEDERLANDEN. Van MAANDAG Den 4 MAAKT. d:ae dubbele Courant wordt voor de gewone Prijs uitgegeven. NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. HiURGEMEESTEIl en WETHOUDERS der Stad ALKMAAR, brengen bij deze eer kennis van alle de v gezetens» dezer Stad en Jurisdictie, en voorts van die genen, welke daarbij eenigzins belang i&ogten hebben. i». Dat ter voldoening van art. 74 der wet op de Nationale Mili tie van den 8 Jantiarij 1817 N°. 1de alphabetisehe Naamlijst der Personen, welke zich ingevolge gezegde wet, in het 3e Ressort provincie Noord - Holland ne Militie kanton, ge meente Alkmaarvoor de ügting van het jaar 1833, hebben doen inschrijventer visie van de be'anghebbe iden zal liggen ter Secretarie alhier van Maandag den 25 Februari] tot Maan dag den 4 Maart 1833, des morgens van tien tot des namid dags twee ure de Zondag uitgezonderd:) ten einde een ie der van hun in staat zoude zijnom ingeval hem op die Lijst eenige Personen of omstandigheden mogten voorkomen, die op dezelve nog zonde behooren te worden aangeteekend of moeten worden weggelatendaar van overeenkomstig art. 76 der voorz: wet aan den Heer Militie Commissaris kennis te kunnen geven. Bn 20. Dat de loting der ingeschrevenen tot de ügting der Nationale Militie voor dit loopende jaar 1833, binnen de gemeente van Alkmaar ten gevolge der Publicatie van den Heer Staatsraad, Gouverneur van Noord-Hoiland van 25 Jantiarij 1833 zal plaats hebben op Dingsdag den 5 Maart 1833 des morgen ten negen ure, en dat mitsdien een ieder, welke onder de voormelde inschrijving behoortin persoon op gezegde plaatsdag en uur zich zal moeten bevinden. Burgemeester en Wethouders voernoemd, vermanen een iegelijk welke dit aangaatom ten aanzien van het bijwonen der loting zorg te dragen-, dat de bewijzen ter bekoming van vrijstelling ingevolge arr. 77 der voorz: wet, vóór of op den 15 Maart daaraanvolgende ter Secretarie dezer Stad worden ingeleverddaar zij die zulks verzuimen, zich zelve te wijten zuilen hebben de nadeelige gevo gen die daaruit voor hun zoude kunnen ontstaan. Alkmaar, den eed February' 1833. Burgemeester en TVethouderS voornoemd FONTEIN V E 11 S C H U I R. Ter Ordonnantie van Dezeiven De D1EU FONTEIN VERSCIIUIR BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ALKMAAR, aepalen bij deze, dat, te rekenen van den dag van heden, de prijs zal zijn van Het fijn Wit Tarwenbrood Het grof Bollenbrood Het ongebuild Tarwenbrood Het Roggebrood en dat mitsdien de prijzen en het gewigt van 33- 22. 25- I ol Ct. per Nederl. Pond. het Brood binnen deze Fijn Wittebrood of regels, moet wegen Fijne Witte Broodsbol Gebuild Tarwebrood y> 3- 99* 10. 99 1. 99 05- 4. 99 99 13 99 6. 99 99 99 8. 99 99 2 7. I. 99 99 99 22. 99 2. 0 99 05. 99 99 99 25- 6. 99 99 99 63. Bollenbrood Bollen 8. voor 5. Cents Ongebuild Tarwebrood Roggebrood Zullende alles gaar gebakken en niet boven de zetting verkochtof eenig brood, klein gebak, of iets anders toegegeven mogen worden, op de boete daartoe staande. Alkmaarden 2e Maart 1833. FONTEIN VERSCIIUIR, Ter Ordonnantie van DezeTen Di DfEU FONTEIN VERSCIIUIR. Wij zijn tot de plaatsing van het volgende stuk verzocht gewor den Het tijdstip is dan ook eindelijk daar, dat de thans in Europa heerschende Staatkunde niets onbeproefd laatom het eenige plegt- anker, het welk in den volsten zin naast God aan Oud - Nederland nog overblijft, te ondermijnen: ten einde, ware liet mogelijk, langs dien we?, het getrouwe Hollandsche volk, bij deszelfs Eendragtigen zin met hunnen waardigen en beminden Vorst, in gezamentlrke on wrikbare volharding voor de zoo waarachtige belangen des dierbaren Vaderlands, aan het wankelen te brengen, om zoo doende, ook die Natiein den algemeensnpoel van jammeren en ellendewelke (als een gevolg hunner verderflijke Staatkunde, over den gantsehen aardbodem zich als het w.re uitstrekt te doen neder storten, en om alsdan bij die verwikkeling, hunne eenige en gelie me bedoelingen, J ten opzigte van ons dierbaar Vaderland, ten uitvoer te leggen; want, verbergen wij het ons toch niet, mijne waarde Laudgenooten het hedendaagsche Europésche driemanschap (zoo menschkundig en j krachtig, door den Hollandsche Dichter wisflius, onk-.i.gs zinspee- lend bezongen, (f) op dit oogenbiik als 't ware 111 VEEM-GEREGT te Londen vergaderd, heeft, met al deszelfs gevolgen, den onder I gang der Hollandse.ie Natie bezworen dit aan te wijzen zoude overbodig zijn, de geschiedenis is daar, hunne openlijke ja geheime en listige handelmgen zijn aanwezig en bekend, en de nadenkende en j oplettende Nederlander Ve le deswegens het eigen oordeel. Te waken, bedachtzaam te zijn, maar bovenal zch door valsche redeneringen van buiten- en binnenlandsche Dagblad-schrijvers niet te laten misleider, en wegslepen, is heigeen in deze dagen van Staat skundige krisis, in het belang van het dierbaar Vaderland niet ge- noeg? en met klem van zedelijke overtuiging aan elkander, onder» lmgja zelfs in den naauwsten omvangkm en behoort te wort.en voorgehouden want het zijn juist d e gevaarlijke kunstgrepen, wol. ke als nu, aan het slot van het Hollandsen - Belgische treurspel, welligt genaderd, nog moeten dienen en worden in het werk ge- jsteld, om het brave Hollandsche Volk onderling ia desze ts Eendrag tigen zin te verdeelen, en tegen hunnen geliefden Koning en des zelfs wijze Regering op te zetten; dat de buitenlander hiertoe alles aanwendtkan en moet geene bevreemding barenwantwat doet niet de slang om haar doelwit te bereikenmaardat de Hollandsche drukpers als een weêrklank van dre verderflijke en ver achtelijke Staatku; deop hare beurt thans werkzaam is, om aan de Natie, hare leerstellingen en gevoelens voortehoiidenja! 's Lands voorzigtige, wijze en brave Regering, bij de vereffening van hes zoo zeer ingewikkeld en moeijelijk Belgische vraagstuk, onder be dreigingen, als liet ware, de wetter, voortesehrijven 1 is 111 cie daad hoogstens ongepast, met de waarachtige belangen des Vaderlands ten eenemale strijdig, ja! voor den kalm en zedelijk geaarden Nederlan der te bejammeren en te betreuren. Wat nu tot de ongeroepen oemóeijingen van het. Nieuwe Amstcrdamschs Algemtene Handelsblad in de laatste tijden aanleiding gegeven en welk doel dé redac^e mee de plaatsing van verschillende e.gen Staatkundige gezigtspuntenzoo zeer 111 strijd met den algenreeiien geest der Natiedie het Hol- landsch-Belgiesch pleitmet zoo veel gerustheid onbezorgdten eenemaleaan onze zedelijke en kundige Regenten overlaatdes ertuigt dat een doel en zin voor volk en Vorst, bij hare beraad slagingen voorzit; zich heeft voorgesteld, kan, mag, ja wil schrij ven dezes liefst niet bevroedende redactie keere tot z.ch zel ve inhij vrage zich in gemoede ais opregt en braaf Vaderlander af, welk nut kan ik mij dan daarmede voor het lieve Vaderland heb ben voorgesteld?" r— tiju eigen geweten zal hem het antwoord ge ven; en heil hem! indien zelfverwijt van slechts onbedachtzaam gehandeld te hebbenzijn ja zijWee echter Bundie op de zen weg verder zonden voortgaan en op die wijze zouden doen veronderstellen, de afschuwelijkste bedoelingen met Oud - Nederland voor te hébben; de algemeene verachting en maatschappelijke verbanning, wat zeg ik! het maran-atha der gewijde schriften wordt hun als redelijke wezens in het aanztgt van den dood en de eeuwigheid, ja! bij deszelfs toekomstige verschijning voor den eeu wigen Wereld-regterter ernstige bepeinzig en nadenken te dezer voor den aandacht gebragt en voorgehouden. Doch neenverban nen wij alle deze zwarte denkbeelden, onwillekeurig bij ons opge komen; onze zaak is te edel, te heilig en te zuiver, dan dat wij langer bij deze pijnlijke gewaarwordingen zouden blijven stil staan 5 schuiven wij derhalve voor dit alles het gordijn der vergetelheid, en vestigen wij liever daarentegen in den voortdurende staat van teleur stelling en harde beproev.ng, waarin elk en een ieder, in Oud- Nederland, zoo zeer het zijnen heeft-, niet kalmte, onderwerping, met inkeering tot zich zelven en onbepaald vertrouwenhet oog op Gods goede, wijze en almagtige voorzienigheid, van Hem aileeu kunnen, ja mogen wij onze redding en uitkomst verwachten; zijne wegen zijn voor het menschelijk verstand dikwerf duister én onver klaarbaar, maar zijne bedoelingen en uitkomsten daarentegen, onver anderlijk wijs en goed; getuigen daarvan, zoo kennelijk meermalen de geschiedenis, ook van onzen leeftijd; zoo doende nu, za! en kan onzen getrouwen en Eendragtigen zin, in overeenstemming mee de zoo wijze en zedelijke Regering van onzen braven Vorstbij de behartiging dér belangen van ons dierbaar Vaderlandal spanden dan ook alle wereldsche listen der hedendasgsehe Staatkunde, tegen ons te zameu nimmer worden aan liet wankelen gebragt. Welaan dan mijne Lnndgenootenhet weldenkend en zedelijk Eu ropa hecht goedkeurend zijn zegel aan al het geen in onzen Mnat- schappelijken omvang plaats heeft; met belangstelling en bewondering houden Zij het oog, op het onbesmette piekje gronds, voor den tui melgeest der volken tot dusverre zoo gezegend gespaard gebleven gevestigdwant van onze zaak hangt toch de toekomstige rust en welvaart, ja welligt de ware zedelijke verlichting op Godsdienst, wet, regt en billijkheid gegrond, der gefolterde Europesche volken, (f) Zie Vaderlandsche Letteroefening voor Februsrij 1833, pag. $6. Men zie, onder meer anderen, liet Journal des Debatsvaas 14 Jauuarij 1833, rubriek Question Beige.

Alkmaarsche Courant | 1833 | | pagina 1