fe B, W?^ A*. 1833. ALKMA ARSCIIE N°. 13. COURANT. ■fc, '"-'-loos v; Van MAANDAG Den 25 MAART. muil i«li im illMUl 'Hi j'trt to\ yr./ &h*iïFr5,<sr. sV J>d - üv. De&e Courant words geregeld eens in de weck en wel op Maandag voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. KENNISGEVING. 1URGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ALKMAAR, Gezien Art. 13, van liet reglement op den lier-ijk der Maten en Gewigten in Noörd-Hollandgearresteerd den 31 anuarij 1822. Gezien Art. 2 der Notificatie van H. E. G. A. de Gedeputeerde Staten van Noord - Holland in dato den 208 Febaiarij 1823 n0, 25, (Prov. blad na. 24.) Gezien de Publicatie van welgemelde Heeren Gedeputeerde Staten van den 168 September 1824. n°. 16, (Prbv. blad n°. t6r.) Brengen bij deze ter kennisje van alle Winkeliers, Neringdoende lieden en andere belanghebbenden, dat door de Arrondissements ijker alhief tot den Her-ijk van alle de thans in gebruik zijnde Maten en Gewigten in het gewone lokaal zal worden gevaceerd, gedurende de maand April de Vier eerste werkdagen der week des morgeus van negen tot twaalf en des namiddags van twee tot vijf ure. Herinnerende Burgemeejter en Weihouders alle voormelde Winke liers, Neringdoende lieden en andere daarbij belanghebbenden, aan de Publicatie van H. E. G. A. de Gedeputeerde Staten van Noord- Holland van den i6e September 1824, houdende: Dat alle door hun in gebruik zijnde maten en gewigtenin- gevolge de bepalingen daarbij vermeld, jaarlijks behooren Her- ijkt te worden, en dat allen die hierin nalatig mogten zijn, of verzuimen hunne maten of gewigten jaarlijks naar behooreu tot den Her-ijk aan te biedenzich aan de pcenaliteiten blootstellen welke vastgesteld zijn; met verdere informatie, dat de daarbij geconcerneerde Ambtenaren op nieuws aangeschreven zijn, om alle de bepalingen omtrent den Her-ijk der maten en gewigten met verdubbelden ijver te handhaven, en tegen de overtreders dier bepalingen, behoorlijk te waken." En op dat niemand hiervan onkundig zoude zijn, zal deze Worden gepubliceerd en geaffigeerd, mitsgaders in deze Stads - Couraat wor den geinsereerd. Alkmaar, 22 Maart 1833. Burgemeester en IVethouders voornoemd FONTEIN VERSCHUIR. Ter Ordonnantie van Dezelven D. C. de DIEU FONTEIN VERSCHUIR. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PORTUGAL. De ongunstige geruchten ten aanzien vaö den toestand van Don Pedro te Oporto, welke voor eenige dageti te Londen verspreid wa renworden thans weder tegen gesproken. Het is waarzegt de Courier, dat te Oporto het grootste gébrek aan levensmiddelen beerscht, én dat de troepen van Don Pedro dienvolgens aan otibe- schrnfelijke ontberingen zijn blootgesteld; maar het is daarom toch nog geenszins bewezen, dat de zaak der Koningin van Portugal geheel verloren zoude zijndaar de aanzienlijke versterkingen aan manschap en de groote voorraad van levensmiddelen, welke thans naar Oporto afgezonden zijn het bevrijdings leger waarschijnlijk in staat zullen stellenom deszelfs stelling nog eenige tijd te kunnen handhaven. Wij nlogen er bijvoegen, dat, zoo deze versterkingen en proviand in tijds te Oporto aankomen, (en er bestaat alle reden orn dit te verwachten) Generaal Solignac alsdan zonder tijdverlies eene voor- wasrtsche beweging maken en een geheel ander stelsel zal aannemen, dan dat, waartoe hij zich tot dus verre, ondanks zich zeiven en door de omstandigheden genoodzaakt, heeft moeten bepalen." Don Miguel schijnt te Parijs in zijne pogingen om geld op te ne men gelukkiger re slagendan zijn broeder of zijne nicht te Londen. Bi Parijsche berigten van den 15-ien dezer wordt ten minste ge melde, dat dién morgen de lijst van inschrijving voor de leening van Don Miguel gesloten was geworden, en dat de bankier jauge er in geslaagd zoude zijn om een goed deel van het aangevraagde bedrag tegen 67 percent te piaatsen, Weiligt heeft daartoe bijgedragen het aan de Parijssclie beurs (onzétteliik) verspreidde gerucht, dat Don Migue! binnen zeer kort door Frankrijk en Engeland als Koning van Portugal erkend Zoude worden. T U R K IJ E. Tot opheldering in de Staats Courant n*. 67 uit den Oostenrijk sehen Beobacbter mede; edeelde berigten wegens bet tot stand brengen van den vrede tusschen de Porte en Mehemed-Ali door den nieuwen Fransc'nen Gezant, uemen wij de volgende bijzonderheden over uit eenen thans eerst door den Allgemeine Zeitnfig medegedeelden brief Bit Konstantinope!van 24 Februari), die de bemoeijenis van Frank-- ïijk ten deze ia een duidelijk licht stellen Terstond na zijne aankomst te Konstantiuopelop den i2sten Fe bruary, had Admiraal Roussin eene bijeenkomst met den Reis-Effen di, waarin hij ten sterkste verklaarde, dat zijn kabinet met het groot ste leedwezen zoude zien, dai de Porte in de bestaande omstond g- hedenwerkdadigen bijstand van eenige vreemde Mogendheid ann- oam. Uit dien hoofde vorderde hij de oogenbbkkelijke wegzending van de Rutsische vlootdie weinige uren te voren in den Bosporus was aangekomenonder bedreiging van terstond met het geheeie ge. zantschap te zullen vertrekken indien dat smaldeel niet oogenblikke- lijk wegzeildeen de Sultan onder een anderen invloed, dan dien van Frankrijks bemiddeling, wilde handelen. Dit verlangen werd door den Sultan in persoon medegedeeld aan den Russischen Gezant Bucenieff en aan den Luitenant-generaal Murawieff, die, ofschoon hoogelijk verwonderd over deze plotseling veranderde taai der Porte ten aanzien van Ruslandechter niet konde weigeren aan eene be geerte te voidben, waarvan de niet-vervuliing voor de Porte onaan gename gevolgen zoude moeten hebben. De meeste der Russische schepen waren dan ook terstond vertrokken. Kort daarnadus vervolgt het berigt, begaf de Admiraal Roussin zich op nieuw bij den Reis-Etfendien ondertetkende met hem eene overeenkom»!die reeds dbor den Sultan is goedgekeurd. Naar men verneemtis daar in bepaald dat de Porte geheel en al op de vriendschappelijke deelne ming van Fankrijk rekent, en plegtig belooft, zich aan geenen ande ren invloed, van wie het ook zij, ter beslechting der geschillen met Egypte te onderwerpenterwijl daarentegen Frankrijk aan de Porte toezegt, dat hetzelve haar voor Europa zoo noodzakelijk aas- zijn waarborgen, en haar tegen alle aanranding bevedigen zal; zul lende Frankrijk zich dienvolgens verpligt achten om Mehemed-Ali te bewegen, dat hij van zijne vroegere eischen afzie, en zich met het Pachalik van St. Jean d'Acre tevrede houde. Ingeval Mehemed daartoe niet moge willen besluitendan zoude niet a'leen Frankrijk maar ook Engeland voor de Porte partij trekken. De Engel .cho zaakgelastigde schijnt namelijk met den Admiraal Roussin geheel een- stemmmg te handelen, en heeft tot bovengemelde overeenkomst zijne toeatemming gegeven, ofschoon hjj niet stellig tot dezelve is toege treden." DUITS CHLAN Da Den 12 en i3den Maart hebben de beide kamers der Hahöversch® Stenden eene nieuwe scaatsregeling voor dat koningrijk waaraan zij negen maanden lang hadden gearbeid, en over .welker bepalirgen tusschen de kamers onderling en de Regering vrij hevig getwist was, bij hoofdelijke stemming aangenomen. In de beide kamers heb ben zieh thans niet meer dan drie leden tegen deze nieuwe groi d- wet verklaard welke door vele gematigde geacht wordthet geluk der bewoners van Hanover te zullen bevorderen en aan vele druk. kende voorregten van den adel een einde te zullen maken. Meer heetheofdige lieden in Duitschland hadden zich evenwel gevleid dat Hanover eene, zoo men het noemt, vee! vrijzinniger staatsregeling zoude erlangen; dat de eerste kamer, uit adelfiken bestaande, gei eel zou worden afgeschaft, enz. Zij meenendat de Regering in den laatsten tijd te veel invloed op de Ilanoversche Stenden heeft uicge. oefeud. F R A N K R IJ K. De Fransche Ministeriele bladen maken, zoo a's wet té verwach ten was, met grooten ophef gewag van de rol, die Frankrijk on langs te Konstantinopel heeft gespeeld. Het Journal des Dèbats be helst daaromtrent het volgende berigt uit Konstantinopel van den 25sten Februarij: Hoogstgewigtige gebeurtenissen hebben alhier plaats gehad. Den igden dezer heeft het fregat la Galat hieden Vicé-Admiraal Rous sin, nieuw benoemd Fransch Gezant te Konstantinopel, alhier over- gebragt. Naauwelijks voet aan wal gezet hebbende, ontving hij van de Porte het memorandum, waarbij deze aan de verschillende legt- tien aankondigde, dat de Sultan, nadat zijne laatste strijdkrachten door het Egyptische leger verslagen waren, de hulp van Rusland had aangenomenen deze slechts dan zou kunnen ontberenindien onmiddelijk eene schikking met den Pacha van Egypte getroffen wierd. Op dit berigt verzocht de nieuwe Gezant, in weerwil var. hec Bairam-feest, gedurende hetwelk andets alle zaken te Konstantinopel stil staanen inweerwildat nog geen voorbeeld bestond van het toestaan van een staatkundig onderhond met een Gezant, voor zijne plegtige ontvangst, met zoo veel aandrang, om eene bijeenkomst met den Reis - Effendidat hij die dadelijk verkreeg. Het gelukte hem de Porte van het gevaar te overtuigen waaraan zij zich bloot stelde, door zich aan Rusland over te leveren, en haar te doen be sluiten, om dadelijk een Turksch vaartuig naar Sebnstopol te zenden, teil einde de beloofde hulp af te s'aan. De traagheid echter van alle uitrustingen ter zee bij de Turken en de tijd, die sedert het vragen van deze onderstand verloopen was, deden vermoeden, dat het Rus. sische smaldeel weldra zoude verschijnen, ten zij beletselen van eene* materielen aard hetzelve te Sebastopol ophield. Werkelijk vertoonde het zich den losten des morgenshet be stond u t 4 linieschepen 4 fregatten en 2 korvettenen ankerde ten elf ure in de Bosporus, zoodat thans de geliefde droom der veroveringzuchtige Cacharina en van hare opvolgers verwezenclijke was. Vier uren later vernam men dat de Fransche gezant door zijnen drogman aan de Forte had doen verklarendat daar de tusschen- komst van het Russisch eskader in deze omstandighedende Turk- sche redering vn alle -staatkundige onafhankelijkheid beroofde, dfi tegenwoordigheid van eenen Frsnschen gezant overbodig werd, en dat hy iaat had gegeven om zijue goederen niet te ontladen.

Alkmaarsche Courant | 1833 | | pagina 1