N8-39- COURANT. ALKMAARSCHE Den 30 SEPTEMBER. Van MA A N D A G Deze Courant wordt geregeld eens in de week er. wel op Maandag voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. BUITEN LANDSCHE BERIGTEfo. PORTUGAL. I11 een berigt uit Londen van den 22sten September leest men Gisteren was er veel drukte ter beurze, ten gevolge van de verschillende geruchten, die omtrent den staat van zaken in Portugal •werden verspreid. Eerst zeide mendat de stoomboot Countess of Pembroke van Lissabon gekomen was met de tijding van een nieuw gevecht, en dat de Maarschalk de Bcunwmtde nederlaag gekregen lebbende, op last van Dor. Miguelgevraagd had om te onderhaude- ïen over het staken der vijandelijkheden. Dit deed de fondsen van het Portugeesch Regentschap drie vierde percent rijzen; doch wel dra werd er zoo veel van dat papier ter markt gebragtdat zij om trent twee percent daalden, en toen werd verhaald, dat het Gou vernement zeer ongunstige berigten met de stoomboot de Echodie den leden van Lissabon vertrokken is, gekregen had; dat Don Pe dro de hulp van Engeland gevraagd had en geen kans zag om zonder dien bijstand Lissabon te houden. D.t werd evenwel niet bevestigd én nu rezen de fondsen weder. De bijzondere brieven uit Lissabon van den loden zeggen, dat men er tegen den 15 of ióden een alge- meenen aanval verwachtte. Omtrent den inhoud der depêchesdie bij het ministereie aangekomen zijnis niets hoegenaamd uitgelekt." ITALIË. De Allgemeine Zeitung geeft het volgende berigt uit ftome van 10 September: Sedert verscheiden maanden wist mendat tgen het einde der vorig* of met het begin der tegenwoordige masndhet een of ander middel zou moeten worden aangegrepen, om in de behoeften der geheel uitgeputte schatkist te voorzien. Eene menigte geruchten •treil deswege in omloop, waarvau het moeijelijk is de gegrondheid te beoordeelenmasr thans, naarmate de tijd nadert dat men. tot een besluit komen moet, worden ook de opgaven stelliger. Zoo verneemt men nu onder anderen, dat de geestelijke broederschapp'eu hardnekkig geweigerd hebbenomzelfs tegen schadevergoeding in de vervreemding hunner goederen toe te stemmeneven Zoo leden andere Plannen van dien aard schipbreukzoodat men eindelijk tot het eenvoudigste middel overging, namelijk om eene nieuwe geldleenin* van 3 millioen scudi te sluiten. Naar men stellig verze kert, is men deswege reeds met den Heer Rothschild overeengeko men, die dezelve tegen 82 ten honderd zoude hebben aangenomen. Hij wordt binnen weinige dagen alhier verwacht, om in persoon deze zaak ten einde te brengen. De gewone najaarsoefeningen van in de omstreken van Berlija zs. mengetrökkene troepen hebben deii ipden dezer éenen aanvang ge nomen. De geheele koninklijke garde, de 3de divisie, en het gdt kurassier regeraent, welke een kamp bij Charlottenburg betrokken hebben, nemen aan deze oefeningen deel, waarbij Z. M. de Koning, even als te Magdenburg steeds tegenwoordig is, an die een groot aantal vreemde officieren naar Berlijn gelokt hebben. Önder anderen bevindt zich ook de Hertog van Chambridgt aldaar. Z. K. H. De Kroonprins van Pruissen is den ipden uit Boheme te Berlijn terug gekeerd. In eenen brief uit genoemde staddoor Hamburger bladen mede gedeeld, leest men: Een nieuw bewijs der tusschen Oostenrijk en pruissen bestaande vriendschapsbetrekkingenwelke dóór de jong ste zamenkomst der beide Monarchen nog bevestigd zijn, heeft bjj ons leger eenen zeer aangename indruk gemaakt. De Keizer van Oostenrijk heeft onzen Koning uitgenoodigd, om de groote wapen» schouwing, die bij Verona over 75,00» man gehouden zal worden^ door een aantal staf- en hoofd - officieren van alle wapenen te doen bijwonen. Z. M. heeft die uitnoodiging aangenomenzullende dien volgens reeds den a»sten dezer naar Verona vertrekkende bevel voerende Generaal der garde, Hertog Karei van Mecklenburgtwee Vleugel - adjudantende Generaal - Majoor von Title II, de Overste der infanterie von IVitzlebende Overste der artillerie v. Saften een Overste der ruiterijdie nog niet benoemd is» Deze officieren zullen de reis öp 's lands kosten afleggen. Volgens berigten uit Miinchengraetz van den lijden, was den vorigen dag ook de Hertog van Nassau aldaar aangekomenom aan de Keizers van Rusland en Oostenrijk een bezoek te brengen. Dei gezamenlijke re Miinchengraetz aanwezige Vorstelijke personen hadden den 13den en i4den aan eene groote jagtpsrij deel genomen, die door den Graaf von Mhildstein te hunner eere Was aangelegd. Van het vertrek van Keizer Nikolaas wordt nog niets gemeldalleen geeft de Pruissische Staats - Courant een berigt uit Saksen, volgens hetwelk de Keizer van Miinchengraetz over Landshut, Breslau eti Kalisch naar Modi in (in Polen} zoude reizen, om over de aldaar verzamelde Russische troepen eene wapenschouwing te houden. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 's Gravenhagz den 25sten September. Onder de onlangs uitgevaardigde besluiten behoort er ook een, hetwelk ten doel heeft om den landbouw en de nijverheid te be vórderen, én Waarbij alle nuttige uitvingen en verbeteringen in die vakken privilegiën van 5 tot 15 jaren worden toegezegd. Het doel is prijzenswaardig; maar dergelijke maatregelen doen hier weinig af. Men herinnert Éich daarbij de woorden van Pius VII. Toen deze Paus in zijne gevangenis te Savona hoorde, dat Napoleon eene som van 200,000 franken had toegestaan, om onder degenen, die zich iu de Uitoefening van den landbouw of van eeuigen tak van nijver- beid onderscheiden verdeeld te wordenhaalde hij de schouders op, en zeide, dat liet nuttig kon zijn om de kunsten en weten schappen te Rome dan te moedigen, maar dat het tijd en moeite tespillen was, om de fabrijken en den landbouw te willen verbeu ren', alzoo de geaardheid der bewoners, hunne gewoonten en denk wijze, cn zelfs het luchtsgestel alle pogingen daartoe vruchteloos zouden maken. Deze paus kende zijne Romeinen door én doors" Uit eenen brief uit Napels, door hetzelfde dagblad medege deeld ontleenen wij hec volgendeHet Napelsche leger zal als nu geheel op den Pruissischen voet gekleed en ingerigt worden de garde wordt afgeschaft, en voorts zal elk jaar, na den afloop der wapenoefeningen een groot gedeelte der soldaten met verlof naar buis gezonden wordendoor welk een en ander in het beheer van liet krijgswezen jaarlijks een half millioen dukaten bezuinigd zal worden. De vermindering van het, voor de amortisatie der renten bestemde fonds, welke reeds met het begin van Julij is ingevoerd, heeft het staatskrediet geenszins benadeeld, te minder daar men weet, dat de Napelsche staatsschuld, in vergelijking tot den natuurlijken rijkdom des lands, niet aanzienlijk is. Ook laat de Koning niets onbeproefd, om alle mogelijke bezuinigingen in dé verschillende takken van bestuur in te voeren doch hec spreekt van zelf dac dit slechts langzamerhand kan geschieden." In de berigten van de Italiaansche grenzen van 17 September wordt gezegddac er voortdurend geruchten loopen van het vestigen van een Italiaansch bondgenootschap, in navolging van het Duicsche, hetwelk strekken zoude, om den bij de laacsce vredes-verdragen iil- gcvoerden staat van zaken in Italië, die sedert kort op allerhande wijzen is aangerand geworden, te bevestigen. Het beschermheer schap over dit verbond zoude aan den Keizer van Oostenrijk wtir den opgedragen, welke dien ten gevolge ook eenen nieuwen titel aannemen zoude. [Werkelijk is onlangs uit Weenen gemeld, dat de uitgevers van almanakken uitgenoodigd waren gewordenom die ge- gedeelten van hunne voor 1834. bestemde jaarboekjes, waarin de lijst der leden van het Vorstelijk geslacht voorkomt, vooreerst nog niet te laten afdrukken alzoo er ir. de titels des Keizers eene ver andering moest plaats hebben, die nog niet kon worden opgegeven.] Eergisteren is alhier de tentoonstelling van Schilderijen en vérderè kunstwerken van levende meesters geopend. 111 de nieuwe voortref felijk daartoe ingerigte zaalin het St. Nikolaas Gasthuis. Deze tentoonstelling is rijk aan fraaije stukken en beantwoordt ten volle aan de verwachting. Men vindt er uitmuntende schilderijen van de meeste onzer voornaamste kunstenarenals ook eënige zeer fraaije marmeren beelden van Nederlandsche beeldhouwers. De toegang toe deze tentoonstelling isgelijk wij reeds aangekondigd hebben, vbot een ieder gratis bepaald op Dingsdag en Vrijdag van elke week, van des morgens ten 10 tot des namiddags ten 3 ure, en voorts: des Maandags, Woensdags, Donderdags en Zactirdags van 10 tot 4 ure, mits voorzien zijnde van een toegangbiljecvodr ieder persoon bij den ingang te bekomen tegen betaling van 25 centen. In de maand Augustus ji.zijn door het kanaal van Voorne 336 schepen gevaren, waarvan 139 bic zee komende, en 113 na*r zee gaande. 's Gravenhace den lósten September. In de Groninger Courant leest men onder dagteekenirig van den 2 3sten September: Gisteren, in den laten avond, overleed alhier Mr. Gabinus de PValeen kweekeling van onze Hoogeschoolen sedert den toden October 1821 Hoogleeraar in de régtsgéleerdheid aan dezelve. Hij had den ouderdom nog niet bereikt van 48 jareneen allerhevigst krampkolijk maakte een einde aan 's mans nuttig en werkzaam leven. De akademie verliest in hem ceneh bij Uitstek bekcVamen leer» meester, wiens gemis, Vooral op dit ödgeriblikmoeijelijk vergoed zal kunnen worden. De wereld Verliest in hem een bij uitstek ge leerd man, eenen naaüwkeurigëneenen schrandere», waarheidliè. venden en voor de waarheid opregcdoch met bescheidenheiduit. komenden geleerden; de schriften, die van hem het licht 2ien, be wijzen dit een en ander. Wij zagen van zijne hand, bij zooveel levens- en verstands, kracht, als hij nog voor weinige uren blijken liet, een' schat vati geleerde werken te gemoec, die niet te waarderen was, doch dié nu helaas 1 welligt geheel (wij hopen niet geheel} verloren Zal zfjno 's Mans weduwe betreurt het verlies van eenen waardigen echt genoot; zes kinderen uic een vroeger huwelijk, in zoo verfe deze van hun verlies besef hebben, betreuren èéhen zorgdragende 1 vader, en de akademie staat verslagen bij den dood eens mans 4 die reeds zoo veel goeds voor haar gedaan heeften van wicn zij nog zoo

Alkmaarsche Courant | 1833 | | pagina 1