A'. 1S33.* A L KMA ARS CIIE Van MAANDAG Den 4 NO FE BI BEK, Deze Courant wordt geregeld eens in de week en wel op Maandag voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. SPANJE. et Recrerings - dagblad van Madrid, hetwelk den ipden October het besluiten der Koningin - Regentes heeft medegedeeld, waarbij ale goederen van Don Charlos verbeurd worden verklaard, behelst tevens daaromtrent de volgende redeneering Te eeniger tijd zal het publiek weten, in welke mate de Infant, tot wien het besluie van den 17de!)in hst otliciele gedeelte van on« blad medegedeeldbetrekking heefttot nietige voorwendsels en slechte uitvlugten zijne toevlugt genomen heeftooi vijf maanden lang de stellige bevelen van zijnen Koning en broeder Don Ferdi nand VII met de ergelijkste ongehoorzaamheid te bejegenen. Die hevelenwelke tot de reis van den gezegden Infant naar Italië be trekking hadden zijn sedert den dood van onzen goeden Vorst her haald maar vermetel in den wind geslagen. Aan niemand is het in- tusschen onbekend, hoezeer de Infanten van Spanje, in alle tijd perken onzer geschiedenis, zich aan het doorluchtig hoofd van het Stamhuis onderworpen hebben betoond! Tusschen eene zoo schan delijke overtreding van eenen heiligen pligt en openlijken opstand js slechts eene schrede afstands meer; en ongelukkiglijk is ook die achre^e afgelegd. De Spaansche natie, aan welke het gevoel van trouw aangebo. jen i^, stelt er eene eer in, van in hare jaarboeken de geheugenis se bewaren van den heldhaftigen Infant Don Ferdinand, die den naam van Spaanschen Lycurgus verdiendeen die in de vergadering der Cortes van 1402, het allereerst den eed van trouw en huldi ging aan de oudste dochter van zijnen broeder, den Koning Don Hendfik III zwoer, ja, die vervolgens, toen laatstgenoemde Vorst, met achterlating van zijnen minderjarigen zoon, Don Jan II, ge storven was, dat kind in, zijne armen nam, en aan de partij, die hem zeiven de kroon wilde opzetten, toeriep: Ziet daar den Ko ning van KastilieZulk een voorbeeld is schoon, edel, roemrijk; maar men heeft het niet willen navolgen. II. M. de Koningin - Regentesdie voor de waardigheid van den Spaanschen troonvoor de heilige regten van hare doorluchtige dochtervoor de openbare rusten voor het welzijn der Monarchie, te waken heeft, heeft zich tot eene gestrengheid gedwongen gezien, die voor haargoedertieren hart stuitend ismaar door de tegen woordige omstandigheden geboden wordt. Voor het oog van geheel de wereld, moet bewezen worden, dat de. wet in Spanje geen ijdele klank isen dat zij hare kracht ook ten aanzien der Prinsen van den bloede doet gevoelen." Uit dit artikel schijnt op nieuw te blijken, dat de Infant Don Charlos openlijk de regten van Donna Isabella miskend heeft, het geen niet wel anders dan door eene proclamatie of een manifest geschied kan zijn. Intusschen wordt in berigten uit Spanje, die vsn de zijde der FransCbe Regering in de bladen van der. 2~sten October zijn bekend gemaaktgezegddat men tot den 2osten dief maand toe, te Madrid nog niets van eene proclamatie van Don Carlos wist, en evenmin zijne tegenwoordige verblijfplaats kende. Het vroeger door ons medegedeelde stuk moet dus onecht, of te Madrid- niet bekend zijn. Dezelfde berigten uit Spanje houden het volgende in Bij een besluit der Koningin - Regentes van den i^den October, is de Bregadier Ladré tot Intendant - Generaal der politie benoemd. Hij is een standvastig en verlicht man. In 1820 nam hij een werk zaam deel aan de gebeurtenissen, waardoor ds vartegenwoordigende regeringsvorm hersteld werd. Vervolgens werd hij tot Bestuurder van Galicie verheven, en als afgevaardigde in de Cortes, benoemd, in welke beide betrekkingen hij zich door de gematigdheid zijner gevoelens en door de geestkracht, waarmede bij de regeringloosheid bestreed, onderscheidde. In 1823 was hij genoodzaakt zijn vader land te verlaten. Te Madrid beerschte den nosten de diepste rust. Noch in de zuidelijke gewesten, noch in die van het midden van Spanje, heeft zich de minste oproerige beweging vertoond. Niet verre, van San tander (aan de golf van BiscayeJ, zijn de beginselen van opstand gemakkelijk onderdrukt. In Catalonie hebben de zwakke pogidgen der Carlisccn geen beter gevolg gehad. Te Barcelona, Tarragona, Reus, Santander en eenige andere steden hebben de plaatselijke besturen, het op zich genomenom burgerwachten op te richten, welker manschappen zich aan de ver dediging der zaak van hec tegenwoordig Bestuur willen toewijden. De Koningin - Regentes heeft dien maatregel goedgekeurd. De opstand is dus altijd tot de Baskische gewesten beperkt. De Generaal Saarsfield heeft bevel ontvangen, om zich met vier regementen voetvolk, 6 stukken geschut en eenige ruiterij daarheen te begeven. Hij is waarschijnlijk den 21 of 22scen te Burgos aan gekomen, en na aldaar zijne brigade door die van den Generaal Wall versterk te hebben, heeft hij ongetwijfeld niet gedraald, om de opstandelingen aan te tasten. j De Spaansche Gezant bij Don Miguel, de Heer de Cordova, i is terug geroepenen zal waarschijnlijk reeds in Spanje terug ge- kesrd zijn. Een telegrafisch berigc uit Perpignanonder dagteekening van den aksten October, kondigd aan, dat eene weinig beteekenende beweging bij Reus öogenblikkelijk door een detachement linie troe pen onderdrukt is. Den 24stêu heerschte te Barcelona, en den 25sten te Genora, eene gewenschte rust. Een bijzondere brief uit Bourdeaux spreekt van eene weinig beteekenende schermutselingendie bij Tolosa tusschen den party- ganger El Pastor en de opstandelingen had plaats gehad. Op -de (Parijsche1) Beurs van heden (den 24Sten) heefc het gerucht geloopendat er eene volksbeweging te Madrid was uitge barsten. Indien dit gerucht eenigen grond haddan zou de Rege ring ongetwijfeld daarvan door middel van den telegraaf onderrigt zijn geworden, en daar dit het geval niet is, zou men verkeerd doenaan hetzelve iets te hechten." F R A N K R IJ K. Uit Parijs schrijft men van den eesten October, dat Koning Lode- wijk Philips dien middag het paleis der Tullerien verlaten heeft, om Vorst Leopold en diens gemalinwelke uit Brussel verwachc werden, te gemoet te gaan. Het Koninklijk geslagt van Frankrijk en Vorst Leopold zouden den 28steu de vertooning van de opera a Robtrt le Qiablt bijwonenen den 3dei: November moesten zij tegenwoordig zijn bij eene groote wapenschouwing der Parijsehe nationale garde, welke ter eerc van den Vorst en zijne gemalin plaats hebben zal. De Luitenant - Generaal Graaf Harispe, die Over eene der beide hoofd - afdeelingen van het Fransche obsertvatie - leger bevel voert, hetwelk aan den voet der Pyrencen bijeen wordt getrokken, heeft den ióden October eene dagorde uitgevaardigd, volgens welke hij van dien dag af zijn hoofdkwartier te Bryonne heefc gevestigd. Het blijkt daaruit, dat zijne afdeeling, welke die de westelijke Py- renê'en wordt genoemd, bij voorraad uit 5 regementen voetvolk, are. gementen jagers te paard, 2 batterijen artillerie, 2 cotnpagnien huza ren en eenige soldaten der genie, werklieden en zeesoldaten, z?i be staan, welke te BnyonneSt. Jean de LmjPau Auch Tarbes en naburige plaatsen gelegerd zullen* zijn. Dezelfde dagorde houdt nog hec volgende in Volgens de door den Minister gegeven [voorschriften, moet deze divisie enkel dienen om een naauwkeurig roezige te houden. Langs de geheele linie moet de grootste waakzaamheid plaats heb ben opdnc noch wapenennoch krijgsbehoeftennoch gewapende- detachementen in Frankrijk kunnen doordringen. De aanvoerders der langs de grenzen gelegerde detachementen moeten zorgvuldig alle nieuwstijdingen inzamelen, en daarvan hunne Opperhoofden on- derrigtenof welindien deze tijdingen belangrijk genoeg zijnde zelve regtscreeks aan den Luitenant - Generaal mededeelen. Ten zorgvuldigste moet vermeden wordenom met de Spaan sche opstandelingen handgemeen te geraken. De bevelhebbers def wachtposten of der detachementen zullen hen door hunne houding moeten trachten te bedwingeu, er. van hunneu kant alles vermijden wat botsingen zou kunnen uitlokken. Aan alle officieren of soldaten wordt ten strengste verboden omonder wat voorwendsel ookover de grenzen te gaan" enz. Uit Toulon wordt van den i6den October gemeld, dat in de geschutgieterij aldaar groote drukte beerschtzijnde men onophou delijk met het gieten van kogels, bommen en dergelijke-bezig. De van deze oorlogsbehoeften in die zeehaven bijeengebragte voorraad zou reeds genoegzaam zijnom een te velde trekkend leger van 50,000 man van al het noodige' te voorzien. Men brengt deze toebereidselen in verband met eene onderneming, die in hec vol gende voorjaar tegen Constnntinein het Rijk van Algierszou worden uitgerust. liet aantal der Fransche oorlogschepen, d.e op dit oogenblik in de Middelandsche .zee dienst doenbedraagt niet minder dan 40, zonder de stoomboten mede te rekennn. Daartoe behoort de vloot inden Griekschen Archipel, onderden Admiraal Hugon die uit, 3 linieschepen2 fregatten 2 korvetten 6 brikken en 3 gabarres betstaat. De overige schepen, ten getale van 16, waaronder verscheidene kleinere zijn, bevinden zich alle op de kust van Algiers. Volgens berigten uit Weeneu van den 19 dezer, was de Her togin van Berry den I4den te Leoben in Stiermarken aangekomen alwaar zij door Karei X en hare kinderen verwacht werd. De Ko ning zoude den jcjden de terugreis naar Praag aanvaarden maar de Hertogin van Berry zou te Leoben blijventot dat wegens haar toe komstig verblijf de noodige bepalingen gemaakt waren. Vorst Leopold en zijne gemalin zijn werkelijk den 27sten October te Parijs aangekomen, en aldaar met alle cerebewijzen ontvangen. Den volgenden dag is de Vorst door de officieren van de bezetting der hoofdstad begroet geworden; hebbende de Ge/anten van Pruis- senDenemarken, Oostenrijk, Engeland en Sardinië zich bij hem laten aandienen, of reeds werkelijk bezoeken bij hem afgelegd.

Alkmaarsche Courant | 1833 | | pagina 1