's Gravenhage, den 6den November. Uit Nodfdwijk san Zee wordt gemeld, dat op den middag van 4den November aldaar gestrand is, het brikschip Gravin Plater Kapitein F. M. La Mort, geladen met suiker, koffijverwbout, huiden en elpenbeenkomende van Ilio Janeiro en naar Hamburg bestemd. De Kapitein en zijne manschap, die uit negen koppen bestond, zijn door de Noordwijksche en Katwijksche booten van de Noord- en Zuid - Holiandsche Redding - Maatschappij gelukkig allen aan wal gebragt. Omstreeks te gelijker tijd is een kofschipwaarschijnlijk de Cor nelia Kapitein de Groot, met steenkolen geladen en van Leith naar Dordrecht bestemd.nagenoeg op dezelfde hoogte gestrand. De Kapitein, zijne vrouw en drie matrozen zijn door de redding- booten der beide genoemde dorpen behouden aan wal gebragtzijn de oen vierde matroos voor dien tijd in het hol van het reeds vol water geloopen schip gevallen en verdronken. Aan de inrigtingen der Redding - Maatschappij heeft men dus in dit geval het levens behoud van vijftien menschen te danken, die anders waarschijnlijk eene prooi der golven waren geworden. Volgens een berigt in de Leijdsche Courant, beeft de Heer G. B. Steenstra, tweede Luitenant bij de derde afdeeting kurassiers, die te Leijden in bezetting ligt, doch zich den 4deu aan het zeestrand bij Noordwijk bevond, tot de redding der vijf'laatstgenoemde schip breukelingen veel bijgedragenhebbende deze menschenvriend dén moed gehadom tot twee malen toein weérwil der hooge zee met zijn paard naar het wrak te zwemmenen de laatste maal een tros touw van den wal gehaald en overgebragtdie-de schip breukelingen volstrekt noodig hadden, om zich van de kiel van liet schip waarop zij geklommen waren en in het nijp ends t ge vaar verkeerden in de tot hinme hulp toegesnelde boot neder te kunnen laten. De Gentscher Messager heeft in zijn nommer van den 29Stcn Oc tober berigt, dat er bij de voornaamste fabrikanten dier stad nieuwe aanzienlijke bestellingen uit Noord - Nederland gedaan warenten gevolge waarvan hunne ongerustheid voor het lot hunner werklieden, gedurende den naderenden winter, aanmerkelijk verminderd was, als hebbende zij thans de gelegenheid, om aan deze te Gent zoo talrij ken stand, voor de eerste maanden arbeid en brood te verschaffen. Weinige dagen later heeft echter genoemd blad eenen 'brief geplaatst, die door zes en zestig Gentsche fabrikanten, waaronder verscheide- nen van den eersten rang, onderteekend is, en waarbij het berigt omtrent de ontvaugene aanzienlijke bestellingen voor ten eenenmale ongegrond wordt verklaard.. De Gentsche fabrikanten voegen er bij, dat het van belang isden arbeidenden stand omtrent deze zaak beter in te lichten, vermits eene dwaling daaromtrent, in de tegen woordige omstandighedende noodiottigste gevolgen na zich kon slepen. Zij eindigen met de verklaring, dat zij, wel verre van omtrent de plaatsing hunner fabrikaten gerust te zijn, integendeel, zoo geen nieuwe uitweg doorvoor geopend wordt, zich genoodzaakt zuilen ziengedurende de wintermaanden allen arbeid in hunne fa- brijken te staken. De Messager iaat op dezen brief eene hevige redenering tegen de tegenwoordige orde van zaken in Belgie vol gen, en zegt daarbij onder anderen, dat de eigenaars van bossehen in Luikerland onlangs klagten tegen de begroetingen van het kadas ter hebben ingediend, volgens welke zij bsiase stonden te werden, op dezelfde wijze als of er nog, zoo als tot 1830, bloeijende fabrij- kco in hun gewest bestonden, De werklieden in de bloeijnde zijde - fabrijk van de Heeren Obert en Comp. te Ucele, bij Brussel, hébben, misschien wel in navolging van hunne Fransche broeders, meer loon begeerd en allen verderen arbeid geweigerd. Door tusschenkomst der regtetiijke magt, die twee belhamels in hechtenis heeft doen nemen, is echter deze zamenspanning bij voorraad onderdrukt. De Brusselsche Emancipationdie in den geest van het Bel gische ministerie geschreven wordt, behelst het volgende: De Majoor Lccbarlier heeft, op zijn verzoek, zijn ontslag uit de Bel gische dienst erlangd, om voor de zaak der Porcugesche grond- wetsgezinden te gaan strijden. Hij is gemagtigd, om een korps scherpschutters op te rigten. De manschappen die in dit korps toege laten willen worden moeten een behoorlijk, paspoort uit de Belgische dienst, of wel een getuigschriftdat zij aan de wetten omtrent de nationale militie voldaan hebbenkunnen vertoonen. Het is aan den Majoor Lecharlier verboden, om, onder wat voorwendsel ook, Belgische deserteurs in dienst te nemen. Het algemeen depót van dit korps zal te Ostende gevestigd zijn, maar de officieren daarvan zullen ook manschappen te Gent, Antwerpen, Brussel en Luik aan nemen. Voor de inscheping der aangeworvene manschappenzal nog eene wapenschouwing daarover worden gehoudenmet het be paalde doelom zich te overtuigenof zich onder hen ook deser teurs bevinden." Andere Belgische bladen hebben dezer dagen van de aanwerving van 3000 man voor Don Pedro in Belgie ge sproken, maar bij die gelegenheid hunne Regering beschuldigd, dat zij een deel der manschappen van het staande leger, met of te gen hunnen wilonder dit korps wilde steken. In de maand October zijn 112 zeeschepen te Antwerpen bin- tiengeloopenwaaronder 20 Engelsche, 1 Fransch 4 Amerikaan- sche34 Hanoversche17 Deensche en 15 Belgische. De overigen waren allen uit Noordsche havens. STAND van den Thermometer te ALKMAAR. Volgens de Sehaal van Fahrenheit. Znturdag Zondag Maandag DI11 .sdag Woensdag 6. Donderdag 7. Vrijdag 8. 2. Nov. 1833. 'smorg. ten 8 ure 50'-', en 12 ure 550. 3- 4- 5- n yy 99 99 50 42s, 48% 5«\ 4«% 54J» 523. 473- 52° 57". 52°. 4<S°- Gepasseerde Schepen door Alkmaar, langs het Groot Neard-Hol landsen Kanaal, van den 1 tot den 7 November 1833. Ned, pink. HenrietteJ. E. Schneebeeke van Suriname naar Amsr. Dito fregat. Susanna Maria J. F. Spiegelberg dito dito. Eng. bark. Jackson Sard. brik. Industria Eng. schoner. Amsterdam Dito dito. Lively, Ned. kof. de Jonge Christoffel Eng. brik. Alfred, T. Williamson B. Venelli G. Cook J. Finch C. Wijtekamp G. Lightford ,Rio de Janeiro,, dito. Odessa London Newcastle Hull Berwick dito. dito. dito. dito. dito Noords, schonr. Altjda Margaretha, S. Seehuus „Christians'1.,, dito. Ned. kof. de Vrouw CatharinaT. W. de Vries Drammen,, dito. Dito dito. Vrouw Luhbcgina, K. fl.de Weerd„ dito n: Spi,jkbr. Dito smak. Alida, H. B. Dook. dito dito. Kniph. kof. FreundschaftJ. R. Kuiper Oudsoen Alkmaar. J. A. M. W. Le SAGE ten BROEK, Boekhandelaar alhier, geeft heden uit: ALMANAK voor UOLLANDSCIIE BLTJGEESTIGENvoor 1834. Vierde Jaargang. Verrijkt met Bijdragen van onze meest bekende Vaderlandsche Schrijvers, als: Loots, Warnsinck v. TValré, Klijn, Marquis de ThouarsNagel, DoijerStaring v. O. Bruijnv. d. Hoopenz.mee platen a 60 Centen. Dezelfde in Carton en koker verguld 1 20. Na 15 November e:k: is bij gemelde Boekhandelaar te verkrijgen k tien Centen - TWEEDE VERVOLG, op de Catologus zijner Leesbibliotheek Dankbaar voor de gunstige opneeme, welke deze Inrigting mag te beurt vallen, is het hem tot een genoegen, hierbij het geëerd Pu bliek weder eene verzameling van meer dan 200 nommers te kun nen aanbieden van de Nieuwst uitgekomen» en gezochtstezoo wel Ilollandsche als Fransche Werken, welke in kort in het licht zijn verschenenen hierbij de verzekering voegendedaarmede bij eenen verderen gunstigen uitslag bij voortduring te zullen voort, gaan, beveelt genoemden zich in de verdere begunstiging zijner geëerde Stadgenooten zullende door hem alles aangewend worden wat doenlijk is, voor eene geregelde afgifte, zoowel als voor het zindelijk en goed in orde houden der Boeken. V 2de VERVOLG der LEESBIBLIOTHEEK van P. BECK, te Alkmaar. Bovengemelde Boekhandelaar, maakt bij dezen aan zijne geëerde begunstigers bekend, dat hij wederom op nieuw een menigte Boe ken heeft ontvangen, waaronder verscheidene voorname Werken, als; Album van Romans en Verbalen, 7 deelen, 1833. Algetneene Ge schiedenis door den Graaf van Segur, 20 deelen, 1R33. Hallo, Geschiedenis der Nederlanden van 1830 tot 1832, 4 deelen, meest alle de werken van MaarseveenSpindlerA. Kramer, Irving, Sir JValter Scott en andere geachte Schrijvers. De Catalogus met de Vervolgen zijn a 30 Centen te bekomen. Vervolg alleen k ia Centen. HUWELIJKS - PROCLAMATIEN gedaan binnen Alkmaar op Zondag den 10 November 1833. Eerste Gebod. Jan van de Pol, geboren en wonende alhier, en Agie Veer, ge boren te Akerslootwonende alhier. Antonie van Dijk, geboren en wonende alhier, en Hendricct TVagcnaargeboren te Workum wonende alhier. Jan Diepering, geboren en wonende te Amsterdam en Maria Hoog land, geboren alhier, wonende te Amsterdam, het laatst gewoond hebbende alhier. Tweede Gebod. Jan Bleijgeboren te Urcemwonende alhier en Grietje Klaasea Bullemageboren te Amsterdamwonende alhier. Aangiften van GEBOORTEN' te Alkmaar van den 4 tot den 10 November 1833. Gerardus Nicolaas, zoontje van Arie Verhagen en Catharina Koning. Jacob Hendrik, zoontje van Dirk van der Lijn en An- tje van Batenburg. Theodoras Petrus, zoontje van Gerrit Bont en Johanna Theodora Brouwer. Catharina Corneliadochtertje van Pieter Verhoeven en Bernardina Vroon. Johanna Maria dochtertje van Pieter Hengsman en Clara Maria Gans. Atttje dochtertje van Gerrit Overhorst en Aaltje Engel. Aangiften van OVERLEDENEN te Alkmaar van den 4 tot den 10 November 1833. Jacobus Post, ond 46 jaren. Maria Sophia Kramer, weduwe Jan Tuin, oud 61 jaren. Ariaantje van Dijk, huisvrouw van Baart Esoud 41 jaren. Anna Maria Christina Schmitz huisvrouw van Dirk Kaper, oud 34 jaren. Cornells de Nijs ond 30 jaren. Matt hijs JVezenmaal(militair) oud 24 jaren. Evadochtertje van Marcus de Vries en Mietje Cohenoud 14 weken. D. A. KEESSEN Bootnkwccker te Aalsmeer, houd zich we- der gedurende de planttijd in de gunst gerecommandeert tot het le veren van alderhande Soorten van VRUCHT-BOOMENalle HOUT toe Beplanting en Inboeting; HEESTER GEWASSEN enz. Ver zoeke de Commissien te bezorgen bij J. van DUIjN, op de Varken markt te Alkmaar. Te Alkmaar, bjj de Erven ran A. S T C K, in de Achterdainwijk C, au. 589.

Alkmaarsche Courant | 1833 | | pagina 2