A". 1834. ALKMAARSCIIE *M N°. 6. COURANT. Van MAANDAG Den 10 FES U„ mr «WW t fl%>4 '1* f'BA FA Deze Courant wordt geregeld ecus in de weck en wel op Maandag voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. BUITEN LANDSC II E BERIGTEN. DUITS CHLAND. it het Grooot-Hertogdom Oldenburg meldt mendat de regering voortaan de huwelijken van mannen, die uit armenfondsen onder steund worden, verboden heeft; ingeval dergelijke personen zich bui tenslands in den echt begevenzullen hunne vrouwen niet in het Groot - Hertogdom worden toegelaten, en zij zeiven ccnige weken gevangen gezet worden. Voorts zijn ook de huwelijken van mannen beneden de 21 jarenzonder uitdrukkelijke toestemming der over heid, verboden, en is bepaald, dat wanneer ingezetenen beneden dien ouderdom buitenslands een huwelijk mogten aangaan, dit huwe lijk wel geldend zal zijnmaar dat dé mannenbij hunne terug komst in het landmet eene gevangenis van 4 weken zullen ge straft worden. RUSLAND. Uit St. Petersburg meldt men van den 22Sten JannarijDen bevolking plagten te zenden; zullende de verschillende Europesche Mogendheden, bij naderende overeenkomsten, elk met zuik een Be schermheerschap belast worden en 50. Datingevalle van oorlog msschen de Mogendheden van Europa, ten aanzien der Beschermheerschappen van het Oosten eene volkomene, wederkerige onzijdigheid zal Worden in acht genomen. Op deze voorioopige grondslagen, mijne Heeren, zou zich een uitgebreid stelsel van vreedzame overheersching kunnen vestigen, het welk een deel der wereld op nieuw bevolkenen door den tijd Eu ropa en Azie zamensmelten en daaraan gelijken godsdienst, zeden, nijverheid en verlichting schenken zou. Ik zal over de materiele gevolgen van zulk eene staatkundige regeling niet uitweiden. Zij zouden ontelbaar zijn. Nog minder zal ik over de verdeeling van grondgebied, en de mindere of meerdere uitgebreidheid der landstreken die tot het be schermheerschap van iedere Mogendheid zouden behooren uitweiden, Dit zou het werk zijn van een Congres, waarop ieders belangen in overweging wierden genomen. Daar zou tevens de vraag omtrent achttienden dezer maand, zijnde de dag, waarop het geboortefeest SCliad.elj0ssce!ll"b' derMogendheden die in het Oosten minder goed van Hare Keizerlijke Hoogheid de Grootvorstin Anna Paulowna in Werde" bedeeld - l"J va't, is in de kapel van het winterpaleis, in tegenwoordigheid van Zjne Majesteit den Keizer, van den Prins van Oranje en diens zoon, alsmede van de Prinsen August van Wurtemberg en Peter van Oldenburg eene plegtige godsdienstoefening gehouden. Dezelve is door den Rijks-Raad, de Ministers, het Hof, de Senatoren en de Generaals eu Hoofd - Officieren der lijfwacht mede bijgewoond. Na de mis zijn, onder het gebulder van het geschut, de vaandels en standaarden der hof-grenadiers en garde - regementen met wijwa ter besprengd geworden. Aan het committé van de Rigaschc beurs is, voor den tijd van vijfjaren, het uitsluitend regt toegestaan, om eene eigene stoomboot in de haven van Riga na te houden, die zoo wel dienen moet, 0111 schepen van de reede in de haven en terug te boegseren, als om de bedding der Duua dieper te maken. SPANJE. In eenen brief uit Bayonne van den 3osten Januarij leest men De woelingen in Spanje zijn in verre na nog r.iet gestild. Bil bao en Vittoria worden zoo naatiw door de Carlisten ingeslotenda: de aan de poorten dier stad geplaatste schildwachten gedurig aan hun geweervuur bloot staan. Zoo lang in die streken geene sterke krijgsbezettingen worden gelegd, zal het onmogelijk Zijn, aldaar den voortgang van den opstand te stuiten. Sedert tien dagen komen hier geene geregelde brievenmalen uit Spanje aan. Daaraan is het toe te schrijven; dat de berigten wegens de krijgsbewegingen op de gren zen zoo onvolledig zijn." Berigten uit San Sebastian honden in, dat onder de ingezete ren dier stad veel gisting heerschte; vorderende zij het ter dood brengen van veertien aldaar gevangene Carlisten. en zulks uit wraak voor den moord van ten aldaar te huis behoord burger en huisvader, die door de opstandelingenterwijl hij voor de zaak der Koningin streedgevangen genomen en dadelijk doodgeschoten was. Men ver haalde te San Sebastian, dat kort geleden in Navarraop last van monniken, die aldaar benden Carlisten aanvoeren, twee vrouwen waren doodgeschotenop welke de verdenking rustte van brieven aan de Bevelhebbers der grondwetsgezinden te hébben Overgebragc. F R A N K R IJ K. Het vervolg en slot der redevoering, door den Heer Lamartine den 8sten Januarij in de Fratische kamer def Afgevaardigden uitge sprokenen waarvan de diiie eerste gedeeltens in onze vorige nom- jners is medegedeeld. Zoodra het Ottomanische Rijk onder het gewigt zijner eigene onmagt bezwijkt, zullen de Mogendheden een congres openen, en daar zal Frankrijk, met zijne bondgenooten vereenigd, als beginsel doen aannemen Dat geenerlei Mogendheid afzonderlijk in de gebeurtenissen van het Oosten, die onmiddelijk op den val van het Turkschc Rijk zullen volgentusschen beiden zal komen „2®. Dat een algemeen en gezamenlijk Beschermheerschap (ƒ>«- tectoratvan het Westen over het Oosten als de grondslag van een nieuw Europeesch statenstelsel zal worden vastgesteld werden bedeeld, behandeld kunnen worden, en volgens de overeen komst der zeden of de behoefte aan goede grenzen de grondslagen, waarop het bestaan van sommige volken in Europa berust, kunnen worden uitgebreid en geweizigd. Een verheven en nuttig stelsel een maal aangenomen, doet weldra deszelfs heiizamen invloed op alie an dere stelsels gelden. Eene staatkundige waarheid moet onvermijdelijk andere waarheden aan het licht brengen; een breede en regte weg leidt tot alle gelukkige en onverwachte uitkomsten. Deze zijn mijne Heerende denkbeeldendie ik bij deze be raadslagingen wilde opperen, en die ik, nog geheel vervuld van op de plaats zelve verkregen indrukkenaan uwe wijze overwegingen wiitie onderwerpen. Ik heb uin een onzer iaatste zittingen onder bonden over de groote en heilzame uitkomstendie eene zoodanige staatkunde op de vermeerdering van liet menschelijk geslacht en de zedelijke en godsdienstige beschaving der wereld zoude hebben Gij begrijpt thans welke gevolgen deze zelfde staatkunde voor Europa zelt hebben zoude, en welke eene nieuwe en uitgestrekte baan daar door geopend zoude worden voor de eerzuchtden handel de nij verheid en de ongeduldige werkzaamheid der bevolkingen van hec Westen Ziet rondom u, mijne Heeren. Te midden van haren wonder- danigen voortgang, zucht en klaagt de maatschappij. Er is iets dac haar ontbreekt; dat zij blindelings in de staatkunde, in den oorlog, in de bedrijvigheid zoekt en dat gij haar niet kunt geven! Hare toenemende beschaving en verlichting, de uitbreiding der weldaad van hec onderwijs tot de lagere «tanden; hare door "nieuwe harts- togten opgewekte bediijvigheidhebben nieuwe eu onmetelijke be hoeften doen ontstaanwaai aan haar tegenwoordige toestand niec kan beantwoorden. Zij heeft aan twee dingen behoefte mijne Hee renEene zedeleer, die eene meerdere verlichting aan haar Zal gevengij werkt nu reedsen zult nog meer werken om aan deze eerste behoefte der volken te voldoen. Maar zij heeft iets me:C noodig: eene ruimeren werkkringmeer geè'venredigd aan de krach ten en de eerzucht, die de verlichting ontwikkelt en meer eu meer zal ontwikkelenzij behoeft voedsel voor hare onvermoeide werk zaamheid, voldoening aan hare zucht naar werk en naar schatten i Koloniën Gelooft gij dat Rome, zoo hét niet de geheele wereld bezeteit had; zoo het niec even als een te volle bijenkorfziine overtol lige krachten onophoudelijk over het Romeinsche heelal had uitge stort zoo hec geene provinciën aan zijne volksleiders te bestieren had kunnen gevenzoo het aan zijne oude soldaten geene landerijen had kunnen schenkengelooft gij niet dac het al zeer vroeg te gronde zou zijn gegaan, door zijn eigene handen verscheurd, en verstikt door de overmaat van levenskracht? Rome gevoelde dit, mijne Heeren, en het instinct leidde hetzelve tot veroveringen. Het hedendaagsch Europa-is, wat Rome was, Zijn instinct is werkzaamheid en beschaving; een'goddelijk instinct, niet minder ver heven boven dat van Rome, dar.( onze zedeleer van godsdienst en liefde verheven is boven de slnvermjdat staatsreg: der barbaarsch- heid. Wel numijne Heerendat Europa begrijpe wat haar nut is dac het Azie en Afrika koloyiisere dat het zijne overtollige krachten, zijne edele harrscogtenzijne steeds meer ontwikkelde beschaving en godsdienst over die woeste streken uittsortedat het doordringe in die ontvolkte landen, waaruit eene afgunstige en zelfmoordende staatkunde hetzelve voor altijd wilde weren; en gij, mijne Heeren, stelt u aan het hoofd van dezen heiligen kruistogc der menschelijk- heiddoor het denkbeeld aan te nemenwaarvan de kiem reeds in geheel het Oosten begint te spruiten. Ik besluit met eene laatste, aanmerking. Gij hebt de zeeën «we schepen"oVerdektebt ~n> alle natiënaan het vernerende regt van Visitatie onderworpen gij hebc bijna alle uwe koloniën opgeofferdgedreven door dat almagtige ge voel van meiischliévendheïd dac sterker is dan alle belangen én dac alles om den handel te beletten met eenige ellendige negers, die door de winzucht aan de dwingelandij verkocht werden; zoude gij voor hec godsdienstig geloof, de zeden en de regten der Bcheerschers van minderen rang. thans in die landstreken bestaande, zal worden aangenomen; moetende het geweld nimmer eenigen invloed uitoefe nen op het godsdienstig geloof, hetwelk slechts door liet verspreiden van meerdere verlichting gewijzigd behoort te worden -4°. Dat, om dit algemeen en gezamenlijk Beschermheerschap te dan aarzelen, waar liet er op aankomt de helft van den aardbodem regelen, Europeesch en Aziatisch Turkije, alsmede de daartoe be-te bevrijden, de bron der slavernij voor altijd te stoppen, en héc hoerende zeeën, eilanden en havens, in afzonderlijke Beschermheer-j menschelijk geslacht te vermenigvuldigen in landen, die hetzelva schapppen zullen worden verdeeldvan gelijken aard als die gewes-1 verslinden Zoude zulk tien doel niet waatdig zijndat men eenige ien van Atrika en Aziewaarheen de Romeinen hunne overtollige edele pogingen deed om hst te bereiken

Alkmaarsche Courant | 1834 | | pagina 1