A". 1834. 'ALKMAAR SCHE N°. 13. COURANT. Van MAANDAG Den 31 MAART. Burgemeester en wethouders der. stad alkmaar, /.t ,0,.k Pn u>el ot> Maandag voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. Deze Courant wordt geregeld eens m de week en wel op maant, KENNISG-EFINC. Gezien art. 13 van het reglement op Jen Herijk der Maten en CewHtenin Noórd-Hollandgearresteerd den 31 January 1822. Gezien art. - der Notificatie van H. E. G. A. de Heeren Gedepn. teerde Staten van Noord - Hollandin dato den 20 February 182^, n®. 25 (Prov. blad n®. 24). Gezien de Publicatie van welgemelde Heeren Gedeputeerde Staten van den 16 September 1824, n®. 16, (Prov. blad n°. iAi> Brengen bij deze ter kennisse van alle Winkeliers, Neringdoende lieden en andere belanghebbenden, dat door de Arrondissements-Ijker alhier, tot den Herijk van alle de thans in gebruik zijnc.e Maten en Cewigten, daaronder ook begrepen de Fochtmatcn voor den handel iet -root, in het gewone Locaal zai worden gevaceerd, gedurende de maand April, de vier eerste werkdagen der week, des morgens van acht tot twaalf en des namiddags van twee tot vijf ure. Herinnerende Burgemeester en Wethouders alle voormelde Winke liersneringdoende lieden en andere belanghebbendenaan de 1 ubli- catie van H. E. Gr. A. de Gedeputeerde Staten van Noord - Holland van den 16 September 1824, houdende: - Dat alle door hun in gebruik zijnde Maten en Gewigten'"ge volge de bepalingen daarbij vermeld, jaarlijks behooren Herijkt te worden en dat alle die hierm nalatig mogten zijn, of verzuimen l hunne Maten of Cewigten Jaarlijks naar behooren tot den Herijk aan te bieden, zich aan de pcenaliteiten blootstellen we.ke vastöe- steld zijn: met verdere informatie, dat Ambtenaren op nieuws aangeschreven zij omtrent den Herijk der Maten en Gevigten ijver te handhaven, en tegen de overtreders dier bepalingen, be- hoorlijk te waken. Burgemeester en Wethouders vertrouwen dat de belanghebbenden, zich de voorsz tijdsbepaling voor den Ijk bestemd, zullen ten nut te maken, om hunne Maten en Gewigteningevolge de bestaande verordeningen, te doen herijken, ten einde zich te waarborgen tegen de hapnalde pcenaliceiten tegen naiatigen vastgesteldtertviil een ie gelijk wordt opmerkzaam gemaakt, dat de KalkO.'ij en Teermaten bij de aanbieding tot den Ijk, behoorlijk zoden moeten zijn schooji- ten eir.de den Arrondissemencs - Ijker tot eene doet toekomen. Ook thans is dit liet geval geweest, en men voege er. bijdat Mebemed-Ali, om aan zijne betuigingen kracht bij te zetten, voornemens is, eene nieuwe schatting aan den Sultan te be talen. Hij heeft, zoo men zegt, te dien emde, bij den hancie - S'and in Egypte reeds voor eene aanzienlijke som aan wssels op Konstantinopel opgekocht. Bevestigd zich deze tijding, dan zou de koers van het Turksche geiddie in den laagten tijd tot op 403 para's per Duitsche gulden gedaald was [zoodat de Turksche piaster slechts tegen tien centen Nederlandsch berekend werd]waarschijn, lijk wel een weinig verbeteren." F R A N K R IJ K. Blijkens de berigten ui; Parijs van den tasten Maartwerden dien dag nog altijd de beraadslagingen over de wet tegen de genootschap- pen voortgezetdocli bij het afzenden der berigten was, behalve het eerste artikel, nog geene bepaling daarvan aangenomen, en dus bijv. nog niet beslist, of de leden van genootschappen, die tegen de veiligheid van den Staat zamenzwerenvoor de kamers der Pairs zul len te regt staanenz. De afgevaardigden der tegenpartij bestrijden de wet met toenemende hevigheid. De heer Glais - Bizoin heeft den ai sten zulke scherpe uitdrukkingen gebruikt, dat hein, na twee ma len door den voorzitter, tot de orde geroepen te zijn, door een be sluit der kamer het woord ontzegd is. De heer Chapuis-Montlaville, anders een vrij gematigd manhad reeds vroeger een gezegde van Mirabeau herinnerd, die bij gelegenheid dat hij over eene willekeu rige wet klaagde, uitriep: Ik zweer ongehoorzaamheid aan deze wet ne heer Chabuis meende, dat dit voorbeeld thans bij vele leden der gemaakt, ten eir.de den Aïrrmmssemeius - iiki «»<- behoorlljue verificatie in staat te stellen. Rn opdat niemand biervan onkundig zouden zijnzal deze worden r1Stjids - Courant wor-l" Persil hem toevoegdedat hij openlijk opstand predikte. Werkelijk nemen de in verschillende steden van Frankrijk gevestig de genootschappen of clubs, welker aantal en sterkte van dag toe dag meer aan het licht komt, de houding aan, ais ot zij niet zullen -ehoorzarmen. De afdeelingen van het genootschap der reg.en van den mensch, die te Beaur.e, Dijon en Marseille gevestigd zijn, heb ben hunne protesten tegen de wet en hun voornemen om daaraan niet gehoorzamenreeds openbaar gemaakt. In een revoiunoncair blad. (/e Patriots de Saone et Loirej dat te Chalons sur Saone wordt u.tgegeven leest men woordelijk het volgende dat van Alkmaar den 2/steu Maart 1^34. Burgemeester en Wethouders voornoemd FONTEIN VER SC HUIR, Ter Ordonnantie van Dezelven De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. TURK IJ E. Berigten uit Konstantinopel, van den 25«ten Februarij luiden aldus Ten gevolge der door de regering verordende maatregelen van Voorzorg, zijn de brandstichtingen in de laatste dagen zeldzamer ge worden doch die misdaden hebben de algemeen heerschende ontevre denheid en weerzin weder zeer doen toenemen. Onder de grooten des Rijks merkt men inzondetheid groote onrust op, die in verband staat met de tweedragt, welke, ten gevolge der bemoeijenissen van de Engelsche en Fransche gezanten tegen het verdrag met Rusland in den Divan heerscht. De klove tusschen de twee partijen in dien Raad wordt steeds wijder. Een gedeelte van den Divan is namelijk voor de inzigten van Engeland en Frankrijk gewonnenterwijl de overige leden slechts in eene nanuwe aansluiting der Porte aan Rus land heil en redding zien, en met angst bemerken, dac de wertoogen van Engeland en Frankrijk tegen hun denkbeeld steeds krachtiger wor den. Misschien moet men uit die veranderde houding der beide Mo gendheden het gerucht verklaren dat de vloot onder Halil - Pacha die gereed ligt om naar Samos onder zeil te gaan, bevel heeft be ltomen, om voorloopig in de Dardanellen te verwijlen; daar kan zij toch eene mogelijke onderneming van het Engeisch - Fransche smal deel tegengaan en tevens de nieuwe bevestiging der kasteelen aan den ingang der Dardanellen helpen bevorderen. Brieven uit Alexandrie, van eene geloofwaardige hand, houden in dat men bij Mehemed-Ali in den laacsten tijd groote somberheid Jieelc waargenomen. Men vermoedt, dat de aanleiding hiertoe te zoe ken is in de ongunstige berigten uit Syrië, alwaar de ontevredenheid met de Egyptische regering gedurig duidelijker in het oog valt, als mede in de tijdingen u t Arabic, die evenmin gunstig luiden. Deze staat van zaken schiint den Sultan te stade te komen. Reeds dik wijls heeft men toch ondervonden, dat Mehemed-Ali, raar mate de berigten uit de hem onderworpen gewesten ongunstiger luiden, en dus de mogelijkheid van derzelver afval grooter wordt ook krachti ger betuigingen van gehechtheid en onderdanigheid aan den Sultan Onze streken Zijn van een toonec! getuigen geweest, den voortgang des volks echten burgerzin getuigt. Den vorig ■■11 Zon. na- waren 'wrntwyniigrpro -re weide van Sr Come, onder den biffir •,i -z.cn tegen crc ar-i.bavLnij.,,, tt' -geiiSMSrrSnfiwn te verklaren. Hun aantal zou oneindig grooter hebben kunnen zi n maar het committd van Chalons had eerst Vrijdag - avond tot de bijl eenroeping besloten, en alleen de genootschappen der meer nabij ge legene gemeenten konden dus uitgenoodigd worden. Intusschen zijn er door enkele ver afgelegene gemeenten afgevaardigden gezonden, die ieder 20 40ja zelfs 50 leden van het genootschap vertegen woordigden. Tegen den middag rukten de afgevaardigden van het platte land van verschillende kanten naar de weide, onder het zingen van den Marseillaanschea marsch en het Chant du Départ. De leden uit Chalons, die her, reeds opwachtte antwoordden met het aanheffen derzelfde gezangen. Na gefrattrniseefd te hebbenVormden allen eene.n grooten kring. Toen heeft de burger Menaudvoorzitter van het committéin eene redevoering voi waardigheid en krachthun de pligten, die het lidmaatschap van het genootschap oplegt, herin nerd, en hun onder het oog 'gebragttot welke opoffering Zij thans verpligt zijnr.u eene nietige meerderheid in de kamer de door hec volk veroverde vrijheidsbrieven verscheurt en aan den onverauderiij- kenonverzadelijkc-n wil van éön enkelen ten offer brengt en toe werpt. Alle de leden van het genoodschap waren op de hoogte vnri hunne roeping als republiekeinen allen hebben tegen zulk eene schan de geprotesteerdallen hebben gezworen vanin weerwil van zulk eene wet, hunne burgerregteti te doen eerbiedigen en openlijk leden van het genootschap der regten van den mensch te blijven. De afgevaardigde Galet, die wegens zijn geschrijf tegen Koning Lodewijk Philips tot eenige jaren gevangenisstraf was veroordeeld doch tegen dit vonnis in cassatie was gekomen heeft den afloop zijner zaak niet afgewacht, maar is naar Brussel uitgeweken. Van de gren zen heeft hij geschreveny dat hij van zijn komen in cassatie afzag. Hij had in persoon voor het hof moeten verschijnen en schijnt be grepen te hebben, dat men, na de regterlijke uitspraak in dezen, hem niet zou laten ontsnappen. In eer.cn brief uit Bayonne van den i8den Maart, welks inhoud l echter nog grootelijks bevestiging noodig heeft, wordt gezegd, dac eene bende van omstreeks 6000 Cnrlisten, na weinig weerstand te (hebben ontmoet, zich op nieuw van Vittoria had meester gemaakt, en dat menwegens de zwakheid vuil de troepen der Koningin ia die streken, ook voor andere steden vreesde, Berigten uit Zurich van den i(5den Maart houden in, dat de Staats raad van dat voorzittend Uancoh de» vorigen dag toe h»c besluit

Alkmaarsche Courant | 1834 | | pagina 1