A". 1834I' ALKMAAR.SC IIE Van MAANDAG Dexe Courant wordt geregeld eetis tn de weèk en wel op Maandag voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. DUITENL ANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. X)e markies van Londonderry beeft den eysten in bet Hoogerhuis aangekondigddac hij den 2den Junij een voorstel zou doen wegens den zonderlingen staat van zaken, die ten aanzien van liet Britsche fezantscbap te St. Petersburg bleef voortduren. Ofschoon toch sir tratford-Canning reeds in October 1832 tot ambassadeur aan het Rus sische Hof was benoemd, had hij zich tot heden toe aldaar niet ver toond. Lord Londonderry voegde er bij, dat hij te eer tot zijn voor stel was genoopt door de tijding van het terugroepen van den hoogst- jtChtenswaardigen en bekwamen man (Prins Lievendie sedert Vijf en twintig jaren de Russische regering te Londen had vertegen, woordigd. De minister Greijofschoon duidelijk te kennen gevende, dat deze aankondiging hem niet aangenaam wasstemde dadelijk in met den aan Vorst Lieven gegeven lof, wiens terugroeping, wat daartoe ook aanleiding moge gegeven hebben, hem, zoo hij zeide, veel leed had gedaan. F R A N K R IJ R. Te Lyon is den 2osten Mei weder eene geduchte gewapende magt op de been geweest, ter gelegenheid dat de regtbank eenige verwersknechts moest vonnissendie aan eene bij de wet verbodene Samenspanning vau werklieden hadden deel genomen. De beschul- liigdeti zijn allen tot eenige maanden gevangenisstraf veroordeeld. In een berigt uit die stad klaagt men, dat de gevangenhuizen al. daar steeds meer en meer met lieden uit de lagere volksstanden wor. den volgepropt; dat in die gevangenissen groote Onzindelijkheid heerschc; en dat de ophooping van zoo vele mcnscbeu in een half verpest en uiterst ongezond verblijf lig: eene besmettelijke ziekte zou kunnen veroorzaken. I11 den loop van den 22Stcn Mei hebben te Orleans eenige on lusten piaats gehaddie in een gevecht tusschen de burgers en de soldaten var. het 58ste regement zouden hebben geëindigd, indien niet eenige officieren de opgewondeue gemoederen tot rust hadden gebragt. Door middel van de rijks-stoomboot la Croeodiltdie in zestig uren de reis Van Algiers naar Toulon heeft gedaan, heeft men tij dingen uit eerstgenoemde stad tot den iyden Mei. De Franschen te Algiers hadden met buitengewoon veel genoegen vernomen, dat de ministers in de kamer der Afgevaardigden zulke stellige verzekeringen van het voortdurend in bezit houden van Algiers hadden gegeven. Sedert dien tijd heerschte in die bezitting overal ineerger leven en werkzaamheid. Den i3den had men de Fransche voorposten in de vlakte rondom Algiers aanmerkelijk verder Uitgezet en Douera voor het eerst in bezit genomen. Er waren reeds ingenieurs afgezonden om aldaar goede kazernes voor de troepen te bouwen. Men be schouwde het bezetten ven Douera als den eersten stap tot die van Beiida, en dus tot het verder doordringen in het binnenland. Het dagblad van Odessa van den apsten Apri! vermeldt, dat aldaar door scheepskapiteinen uit Konscantinopel de tijding was aangebragt, dat de onderkoning van EgypteMeiiemed - Alite Ksiro vermoord zou zijn. Daar deze gebeurtenis echterdie, indien zij zich beves tigde, op de zaken van het Oosten eenen belangrijken invloed zou Jttmnen uitoefenen, nog niet langs eenen anderen weg berigt is, be- slnan er redenenom daaraan te twijfelen. ZWITSERLAND. De Zdricher Zeitnng van 21 Mei meldt het volgende: De antwoorden van bet EedgenootsChappeiijk bewind op de laat stelijk van de Zijde der Mogendheden ontvangen nota's zün thans uit gevaardigd. Dezelve zijn niet, gelijk de vroegere, in eëne gemeen schappelijke nota aan de Mogendheden vervat, maar naar mate van den sterkeren en dringenderen toon, die in de aanschrijvingen der verschillende Staten heerschte, meerder of minder krachtig uitgeval len. De voorname inhoud van alle de antwoorden is intusschen op het beginsel gegrond, dat ieder onafhankelijke Staat het regt heeft om, zoo hij zulks voegzaam acht, aan elk vlugteling de weldaad der gastvrijheid te bewijzen; en enkel verpligt is. om vreemde Staten naar zijn beste vermogen te beveiligen voor stoornis der rust door de opgenomen vlugtelingen. Het bewind heeft verklaard, dat het Eed - genootschap het eerstgemelde regt tegen alle aanranding zoude weten te beschermen, 11a het bewijs te hebben gegeven, dat het aan het tweede beginsel in de ruimste mate voldaan heeft. De antwoor den besluiten met eene plegtige protestatie tegen elke vorderingwel ke de duidelijk aangewezen grenzen van ons goed regt zoude"te bui ten gaan, en mee de betuiging der stellige verwachting, dat alsnu elle voor Zwitserland kwellende maatregelen een einde zouden nemen." De regeringsraad van Zürich heeftna eene zeer levendige beraad slagingbesloten, aan de eischen der Mogendheden toe te geven, i en bij elke pas, die aan de vreemde gezanten ter teckening wordt aangeboden, een getuigschrift der regering te voegen nopens het tot hiertoe gehouden staatkundig gedrag van den reiziger. i Verschillende geruchten wegens eene protestatie die de Fransche zaakgelastigde 111 Zwitserland, namens zijne regering, san de gezan. ten der overige Mogendheden zoude hebben ingediend, tegen de door deze ten aanzien van Zwitserland genomen maatregelen, uorden thans van eene geloofwaardige zijde voor ongegrond verklaard. Over de moeijelijke omstandigheden waarin Zwitserland, door dfc woelingen der radikaien, ten aanzien van het buitenland geplaatst is, iaat een Zwitsersch dagblad zich aldus uit: Eeuwen lang genoten wij het geluk van in benijdenswaardige rtist onze vrijheid te genietenmaar sedert staatkundige windbreke. rij 111 de plaats getreden is van dat stille bewust zijn eener verdien de onschendbaarheid, sedert wij gewoon zijn meer te snappen dan te handelen, en onzer aiier eer, door onze toegeeflijkheid aan de willekeur van eenige doldriftige schreeuwers is 'overgegeven. zi]« wij in dien treurige toestand geraakt, dat de buitenlandsche* Mo gendheden tot hiertoe onze bevrienden naburenonseen geheel volk als het ware met een staatkundigen banvloek bedrei. gen, waarvan men ih de jaarboeken der geschiedenis bezwaarlijk een tweede voorbeeld zal vinden. Voorwaar een treurige toestand, waar in onze toorn en verontwaardiging alleen tegen ons zelve'gerigt kan zijn, en waarin de hand krampachtig terug beelt van het zwaard, waarmede zij zich zoo gaarne zou willen wrekenomdat het goede regt, hetwelk alleen aan den zwakken de overwinning kan bezorgenin dit geva! niet geheel aan onze zijde is i Volgens berigt uit Germersheim in Rhijnbeijerentot den to Mei, zoude aldaar den vorige avond een vaartuig aangehouden zija met 600 geweren, die naar Geneve bestemd waren, om tot wapê- ning van de vreemde vlugtelingen te dienen. T U R K IJ E. Uit Odessa schrijft men van den 2den MeiZijne Majesteit de Koning van Griekenland heeft de opdragt aangenomen van eene zoo even hier in het licht verschenen spraakleer der nieuw - Grieksché taal, en deszelfs vervaardiger, Jacob Pitzipios, eenen zeer vleiien- den 'dankbetuigings - brief doen toekomen, waarin de Koning hem verzekertdat hij door het zamenscellen van dit nieuwe hulpmiddel om het nieuw - Grieksch spoedig en regelmatig te leerehaan de we tenschappen, maar vooral aan den nieuwen Griekschen Siaat eene zeer gewigtige dienst bewezen heeft. Een ander werk van denzelf. den schrijverde IVees van Chios getiteld, zal weldra hier van de pers komen. Het zal de eerste roman zijn die in het nieuw.Grieksch verschijnten dus ongetwijfeld groote belangstelling opwekken te meer daar dit werk eene nieuwe en uitvoerige schildering van den regeringsvorm, de zeden en gewoonten der inwoners van Ch.os (Scio), alsmede vele nieuwe bijzonderheden behelst omtrent de vreesselijke gebeurtenis, waardoor dit eiland in 182a is geteisterd geworden.' O O S T E N R IJ K. De vorst van Metternich heeft den ijden Mei zijnen dtsten \er. jaardag gevierd, en bij die gelegenheid op zijn lustslot hij Weenen een feest gegeven, waarbij, behalve verscheidene vorstelijke perso- nen en edellieden, ook alle de vreemde gezanten en de leden v;n de te Weenen gehouden wordende Conferentie van ministers tegen woordig zijn geweest. Nopens die bijeenkomst van staatslieden btrigc de Allgemeine Zeitnng het volgendeDe Duitsche Conference heeft haren arbeid zoo goed ais voltooid. Men zal nu weldra iets bepaalds nopens der. uitslag van de door haar gehondene beraadslagin gen vernemen. Die beraadslagingen schijnen hoofdzakelijk ten doel te hebben gehad, om de meeste bepalingen der Weener Congres- en slot-acten [wegens het Duitsche BoudgenootschapJ nader te verkla ren, en daaraan eene grootere uitbreiding te geven." BINNENL ANDSCHE BERIGTEN. 'l Gravenhage den fjsten Mei. ïn de Haarlemsche Courant las men dezer dagen hét volgende Sedert eenen geruimen tijd worden de paspoorten van verdachte Fransche reizigers, welke zich aan onze grenzen aanmelden, her waarts opgezonden ten einde het binnenkomen te verhoeden van de zendelingen der revolutionaire propaganda. Het bewind van Frank rijk heeft dezen maatregel van voorzigtigheid (welke kwalijk kan wor den gewraakt, daar het zeker is, dat dikwerf dergelijke zendelingen zich hier te lande hebben trachten intedringenj) euvel opgenomen, en heeft, als eene wedervergelding, al de Nederlanders, welke zich naar Frankrijk begeven om het even van welke zijdeonderworpen aan de noodzakelijkheid van hunne paspoorten naar Parijs re zenden, en aan de grenzên te blijven wachten tot dat dezefven te Parijs zijn onderzocht. Na vergeefsche pogingen, om de Fransche regering te doen gevoelen, dat heigeen ten harent als algemeene regel geld:hier te lande slechts ais eene uitzondering wordt toegepast, wacht mea eerlang mracregelfenwelke de waardigheid der regering reeds vroe ger hrd hunnen vorderenen volgens welke al de Fransche reizigers in Nederland op gelijken voet als de NederlahdsChe in Frankrijk zul len worden behandeld. Zoo men verzekertzullen ook voortaan gee- ce Fransche», uit Belgie komende, worden toegeiaceu noch pa>sen

Alkmaarsche Courant | 1834 | | pagina 1