ALKMAARSCTIE Van M A A N D A G Deze Courant werd: geregeld eens in de week er. wel op Maandagvoor de Prijs van 6 Centen uitscheren* i X STAATSRAAD, GOUVERNEUR van NOORD-HOLLAND. Herinnert bij deze ten overvloede een iegelijk, die zulks zoude mogen aangaan, aan de bepalingen der wet van 8 November 1815, No ,6 (-.Staatsblad N°. 51.:) vólgens welke alle Schuldvorderingen,' ten laste van het Rijk, over de dienst van 1833, moeten zi;n inge diend vóór den lSLCtl Jttlij aanstaandewordende alle autoriteiten of ambtenaren bij deze te "kennen gegevendat zij personeel verant- woordelijk zijn, voor het niet ter bepaalder tijd indienen van alle Schuldvorderingen, welke zij ambtshalve, behooreu intezenden. Haarlemden IIden Junij 1834, De Staatsraad, Gouverneur voornoemd, Van T U ij L L. Van wege H. H. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ALKMAAR wordt ter kemilsse van de belanghebbenden ge- braet dat behalven de twee Hengsten David en Generaal N°. 35 uog uit de Rijks Stoeterij te Borculo bij den Heer Schoorl ai.ner is geplaatstHengst Deijmont. Haar Donkerbruin. Ras Engelsch halfbloed. Welke van het station Hoorn naar hier is overgebragt. Alkmaarden iodcn Junij 1834. De Secretaris der Stad Alkmaar De D1EU FONTEIN VERSCHUIR. arbeiders, die bij een opkomend onweder, onder eene grooten bootr. eene schuilplaats voor den regen gezocht hadden allen door éénen bliksemstraal getroffen en zonder bewustzijn tegen den grond gewor pen» Zever, derzelve waren 'doodgeslagenen de overigen alle min der of meer beschadigd. BU1TENLANDSCHE berigten. duitschland. De pleetige wijding van den heer Humannbroeder van den Fran- schen minister van dien naam als bisschop van Mamtzheeft oen 11 den Junij aldaar plaats gehad. Uit Neuscadt, in Rhijn-Beijeren schrijft men, onder dagteekening van dee. oden luui.jNadat kort geleden onze streken en vooral dac gedeelte van Rhiin - Beijeren alwaar de beste wijnbergen zici bevinden, door eene vreeslijke hagelbui waren pezocht, "l-Xl teren eer, onweder en daarmede gepaard gaande wolkbieiik, met al leen de hoop van menig vlijtig arbeider te gronde gerigt, maar- ook tnenscheu en dieren van het leven berooid, en sommige akkers nnge roeg onherstelbaar verwoest. Sedert lang wcnschte men nier umg naar regeil; thans is ongelukkig dit verlangen in al te g.oote mate vervuld: Gisteren avond tegen negen ure ontlastten op eenmaal na een hevige donderslag, die geheel den omtrek deed beven vier zaara- gedreven onweersbuiieti op den Wei,.bietden hoogste,, top van het flaardigeberteeene ontzettende hoeveelheid water, waardoor gehcele stroomen van dien her topin de naburige dalen vloeiden, "ukken rots van honderd centenaars gewigt zeer ver voortgesleept, boome. ontworteld en verscheidene liuiztfn, welker>'w.oners met eens den tijd hadden gehad, hun vee los te maken, verwoest werden. In het dorp Haarde alleen werdén drie lunzen geheel vermeld en meer dan twintig aanmerkelijk beschadigd. Een aldaar gezeten landman wilde nog uit de kist zijner schoonmoeder eene daarin bewaarde som van 3oo gulden redden, doch werd door het water overvallen en langs de rotsen voortgesleept, zoodat hij later bij eenen boom wcRs tak- ken hij nog gelukkig had weten te grijpen, met de sleutels in de band ih eenen zeer jammerlijken en bewustelooZen toestand _g6v - «detf wud. Zelfs de tweede verdieping van sommige huizen1 is door Het ingestroomde water met Zand opgevuld. liet dorpje Lmdenberg een uuf van hier gelegen en alleen bewoond door behoeftige lie den die van de opbrengst der door hen bebouwde akkers leven moeten, is zoodanig vernield, dat deszelfs bewoners indien let hun niet gelukt, de geheel naakt gespoelde rotsen weder met ee narde 'e bedekkenelders eene woonplaats, zullen moeten op^ zoeken. Het huis van zekeren Laub aldaar ismet hem, zijne vrouw en twee kinderen zoo plotseling verdwenen, dat men met een's de plaats herkennen kon, waar het gestaan heelt. De start Neuscadt zelve zou insgelijks zeer geleden hebben, indien met een hoop van omstreeks 800 vademen hout, die bij toeva, in de ngtin0, van waar de stroom kwam, lagen opgestapeld, aan deze plaats tot eene natuurlijke waterkeering gestrekt had. De gedurige bliksem stralen en donderslagen hec gelui der stormklokken en het gestadig geroep van watersnood, te midden van den duisteren nacht, maakte eenen zeer sombreh indruk; nog vreesselijker was die indruk ech ter toen men dezen morgen de daardoor geceisterdendie meest allen in levensgevaar hadden verkeerd, hoorde klagen. Niet alleen !S'voor dezen alle hoop op der. aanstaanden- oogst verijdeld hunne wijnbergen ziui zoo zeer verwoest, dac derzelver herstelling aanzien lijke kosten zal vorderen, en die bezittingen, ook bij den gunstig ste» keer, aan de eigenaars in geene vier jaren iets zullen opbrengen. Mogt deze korte schildering ecner grooce ramp het hart van ecele menschenvrienden bewegenom hec loc der daardoor getroffenen ce helpen verzachten. Gaarne zal deze of geene zich met de inzame ling der bijdragen belasten, terwijl men hier voor derzelver behoor lijke verdeeiing zal zorg dragen. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Amsterdam den 11 den Junij. In het verslaghetwelk de voorzitter der nederlahdsche handel maatschappij gisteren in den raad dier maatschappij heeft overlegd [zie ons voorgaand nummer] heeft hijsprekende over de door de maatschappij bevorderde nationale nijverheidbehalve van de fabriek van den beer IP'Hson te Haarlemook gunstig melding gemaakt van den bloeijenden toestand of het toenemende belang van de te Goor in Overijssel, opgerigte school tot volmakmg der handweverij van de katoen-fabriek van den heer C. de Maerete Enschedé; van de katoendrukkerij der heeren van Marle en Plemp te Rotter dam van de weverij des heeren Prince en Co. te Beverwijk van de katoenspinnerij der heeren Hofkens en Co. te Almeloen die van Enschedé, onder bestuur van den heer Dixonvan de uitge breide inrigcing van dien aard, aan welke thans te Haarlem wordt gebouwd, en van de rood-katoen verwerij, welke nog in dit jaar in laatstgenoemde stad in werking zal worden gebragt. De spreker merkte aan, dat met deze twee laatstgenoemde nieuwe inrigtiugen, door eene tijdelijke begunstiging van den kant der Maatschappij daar- te stellende vervaardiging van inlandsche katoenen-garens insgelijks met kracht zal kunnen worden doorgezet, en nlzoo, ook in dit op- zigteene groote schrede zal zijn gedaan der vestiging van een fa briekwezen hier te lande, van hetwelk zich de vervulling der be hoeften onzer koloniën aan fabrikaten, op goeden grond verwachten iaat. [I11 betgeen omtrent het boveugenoemden verslag In ons vorig nummer vermeld isleze men dat de opofferingen van den. door luchtige» verwaarbörger der interesten verminderd zijn met ("in plaats van tot') een bedrag van ƒ791,284. Voorts behoorde gemeld te. zijn dat de opium-pacht niet is vernieuwd'''' (in plaats van verminderd *s Grave,miage den \6den Junij. In de Letdsche Courant van heden leest men Wij hebben het verlies te betreuren van een der oudste en ver dienstelijkste Hoogleeraren aan onze Hobgeschool. Na eene korte on gesteldheid van slechts twee dagen werd in den vrogen morgen van den 14de» dezer, in den ouderdom van ruim 80 jaren, aai zijne dierbare betrekkingen en aan de wetenschappen door den dood ont rukt de Hooggeleerde Heer Meinard Simon du PuiRidder van de Orde des Nederlnndschen LeeuwsProfessor in de Genees-Verlos, en PraCtische Heelkunde bij de Leidsche lloogesc'noolen Lijf-Me dicus van Zijne Majesteit den Koning. Den msten Maart 1754 te Enkhuizen geboren, Werd hij, na vnlbragte loffelijke studiën en na hec vervullen der betrekking van Professor honorafins der Ontleed-, Ileel- en Verloskunde te Alkmaar, in den jure 1791, aL buitengewoon Hoogleeraar aan deze Hoogeschool geroepen, welken post hij den 27»ten September van dat zelfde jaar aanvaardde, en vervolgens in den jare 1795 tot gewoon Hoogleeraar benoemd werd. Onafgebroken mogt hij het genoegen smaken van gedurende eene lange reeks van jaren in deze betrekking tot welzijn -van het lijdende tnenschdom met gelukkig gevolg werkzaam te zijn, een groot aantal jongelieden in deze wetenschappen te onderwijzen en velen tot uitmuntende en- kundige mannen in de geneeskundige vakken te vormen. Zelfs nadat, bij het bereiken van den ouderdom van-70 jareningevolge de wetten op bet Hooger Onderwijs, hem liet Emeritaat ten deel viel. bleef hij met onvermoeide» ijver volharden, om, zoo verre zijne krachten dit toelieten, in zijn vak werkzaam te blijven, en aan anderen zijne verkregene en op ec-ne zoo langdurige ondervinding gegronde kun digheden mede te deelen. Wegens de uitgebreidheid zijner kunde eti zijner dienstvaardigheid aiomme geëerd en geachtzal zijn afsterven nok vooral bij zijne talrijke voormalige leerlingen, gewis met deelneming vernomen worden, en de overtuiging van de verpligtingen welke zoo vele zijner ku-eekelingen aan hem verschuldigd zijnzijne nagedach tenis in zegening doen blijven." 's Gravenhaoe den ifden Junij. Uit Kopenhagen wordt van den «den junij gemeld De beide Nederlandsch'e oorlogschepen het linieschip de Zeeuw en de brik de Snelheidzijn, na eeriige dagen bij Helsingör gelegen te hebbenter rede van deze stad aangekomen. Aan boord van eerst genoemd schip bevindt zich de jongste zoon des Prinsen van Orai je dié eenige der schoonste punten in de noordelijke gedeelten van ons eiland bezocht en den 4tlen zijne opwachting bij Z\ M. den Koning 'gemaakt heeft, aan wien zijne komst te, voren officeel was aangekon» 1 digd. De Prins werd door het Koninklijk gezin mee groote min- 1 zaamheid ontvangen." Bij hec derp Tanc ia Beijeren zijn den 4den dezer twintig veld-Ia de Eredasche Courant leest men onder dagteekening vaa 16 Junjj,

Alkmaarsche Courant | 1834 | | pagina 1