D, A*. 1834.' ALKMAARSCIIE N". 35f COURANT. Van MAANDAG Den i SEPTEMBER. itjiilul Dexe Courant werdt geregeld eens in de weck en wel op Maandag voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. K STAATSRAAD, GOUVERNEUR van TVOORD-HOLLAND, Gezien de missive van den Heer Opper.Houtvester voor de Noor delijke provinciën van den i3dcn dezer, tl". 53, Gelet op de deliberatien van Heeren Gedeputeerde Staten van den j^den dezer, n". 30, alsmede op de nadere missive van den Heer Opper-Houtvester voorn, van den i8deQ daaraanvolgende, n°. 19. "^engt bij deze ter kennisse van alle belanghebbenden I*. Dat achtervolgens de door den Heer Opper - Houtvester voor- nothidmet overleg van Heeren Gedeputeerde Staten gemaakte bepalingde grootc Jagt met den eersten September eerstkomende wordt geopend, onder deze bepaling echter, dat niet Zal mogen worden gejaagd, op gronden waar de oogsc nog niet is afgelo pen; alsmede op bouw- en weilanden, niet tot het gewoon Jagtveld behoorende. So. Dat de lange Jagt slechts drie malen 's weeks, zal mogen wor- den uitgeoefend, en wel bepaaldeluk des MaandagsVrijdags en: Zaturdagsterwijl hec getal Hazen dat met die Jagt op eenen dag zal mogen gevangen worden, uiterlijk op /^/bepaald wordt. Wordende de belanghebbenden voorts herinnerddat de onderlinge afstand der Jagtpalen, bij art. 16 der wet van 11 Julij 1814, n°. 29) Staatsblad n°. 79bedoeldbepaald is op Vijf honderd Ellen. Haarlemden i8liïQ Augustus 1834, De Staatsraad, Gonverneur voornoemd, Van T U IJ L L. BUiTENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAND. Een geacht Duitsch blad behelst den volgenden brief uit Londen van 4 Augustus Bijna niemand voorspelt bier aan het nieuwe ministerie een lang durig bestaanen wie ten dezen opz.gte nog eeuigen twijfel moge koesteren, dien moet de h-ndé.wijze van de Times de oogen openen. Dit blad, hetwelk vau alle de Londensche bladen ontegenzeggelijk met de meeste bekwaamheid wordt ge-chreven wordt niet ten onreg- te beschouwd als de tolk en tevens als de leider van hetgeen men de openbare meening van de groote massa des lezeuden publieks ge woon is te noemen. De Times heeft zeer veel bijgedragen, om het ministerie Grey in bedenkelijke oogenblikken in stand te doen blijven, en heefc hetzelve bij verscheidene door louter partijzucht ingegeven maatregelen van binnen- en buicenland-che staatkunde ondersteund eerst drie of vier maanden geleden begon hetzelve enkele ministeri ele maacregèlen, of ook wel minbeduidende leden van het ministerie te lakendaarop rangschikte het zich onder de hevige bestrijders der nieuwe armwectenonlangs deed het zich als tegenstander van Lord Durham kennen en nu tast hec in een breedvoerig arr'keldat in den geest der behoudende partij geste'd is, Lord Brongham vinnig aan, en beschuldigt hem en verscheiden zijner ambtgenooten dat zij het Frsnsche stelsel van centralisatie in Engeland willen invoeren, Lord Bronghamdie nog geen zes maanden geleden voor een der schrijvers van de Times gehouden werd Van waar die verandering De leder, des ministeries van Lord Grey, of thans van Lord Melbournehandhaven zich in het bezit van het gezag alleen door hunne meerderheid in het Lagerhuismaar zelfs hunne innigste vrienden, zoo als de Morning Chronicleerken nen, dat, bij eene ontbinding des Parlemencs, het aantal leden van de behoudende partij in het Lagerhuis aanmerkelijk vermeerderenen het oau Lord Althoip zeer zwaar zoude vallen, zich in een nieuw Par lement tegen Peel staande te houden. Het weinigje achtingdat men in het groote publiek nog voor eenige personen in het ministerie be- houden had, is door de aftreding van Lord Greydoor alles wat bij die gelegenheid voorgevallen isen in het oog van alle Engelschen voornamelijk door hunne onwaardige en vernederende gehoorzaamheid aan O'Connell, geheel verloren gegaan. De ongehoorde wispelturig heid van de meerderheid der ministers en met name van Lord Brong- L.n, die in minder dan veertien dagen hunne denkwijze nopens de le.sche aangelegenheden geheel en al veranderen, in het eerst de tegen O'Connell gerigte bepaling der we: (die wegens de volksverga deringen) als volstrekt noodzakelijk voor de rust van Ierland be schouwen, en kort daarop onvoorwaardelijk toestemmen to: alles wat diezelfde O'Connell van hen begeert; eindelijk bet aanblijven van Littleton en Lord Althorpvooral van den eerstenin het ministerie, nadat zii Lord Grey door hunne knoeijerijen met O'Connell en Lord Wellesley tot bet nemen van zijn ontslag genoodzaakt hadden; dit allés moest aan het aanzien en de popularieteit der ministers den laatstee, slag toebrengen. Thans bestaat er nog slegts ctne enkele bedenking, die het groo te publiek weêrhoudt van zich stellig tegen de Whigs en voor een ge matigd behoedend ministerie te verklaren. De vrees voor lord Dur ham en een radikaal ministerie, hetwelk nog voor een half jaar ten minste tot de mogelijke dmgen behoorde, is voor het tegenwoordige geheel verdwenen. Indien bet ministerie Melbourne thans omverge worpen word;en vooral indien het, even als dat van Grey, van zelf te niet gaat, dan is het hoogst waarschijnlijk, dat Peel eerste minister wordt ea met hem, behalve zijne eigene pattij, vermoedelijk ook Stanleylord Ripon en sir James Gra 'urn. Dan zou in elk gev»l Tjet Parlement ontbonden worden; tot op den afloop der verkiesingen, zoude men wel niet met zekerheid kunnen beweren, dat zij in het lagerhuis eene genoegzame meerderheid zouden erlangen maar hetgeen bun daartoe zeer nuttig zoude wezenis dat alle geestdrift voor de Whigs in het land geheel uitgedoofd is. en wel in die inate, dat de radilcalen zich zullen wachtenoineven als bij de vorige verk.ezin- genweder gemeene zaak met hen te maken. Ik heb gezegder bestaat nog eene enkele bedenkingdie de volledige overwinning der behoudende partij tegenhoudt dit 's oe vrees, dat een uit die partij gekozen ministerie tot eenen Europe, schen oorlog zou kunnen leiden, en Engeland tot eene soortgelijke deelneming daaraan zou nopen als tijdens de eerste Franscbe omwen teling. Natuurlijk nemen de tegenstanders dier partij deze omstandig heid telkens te baat om de menigte tegen h; ar in te nemenen juist daarom benoo-dc zij van haren kant zien vau alies te onthoudenwat aan deze meer schijnbare dau wezenlijke vrees voedsel kan geven. Een behoudend ministerie zou voorzeker aar. de buitenlandsche aan gelegenheden eene eenigzius andere rigcing geven maar het gevaar van een algemeenen oorlog zou daardoor eer verminderen dan vermeer derd worden. Wijike is toch de eenige bronwaaruit thans alle vreea voor een Europeschen oorlog voortvloeit 1 De rustelooze eerzuchten veroveringszuc.ic der Franschen en deze wordt door lord Palmerston's goedkeuring der bedenkelijkste stappen van Frankrijk veel meer gevoed, dan door eene onafhankelijke bemiddelende houding van Engelandzoo als ongetwijfeld door een behoudend ministerie aangenomen zoude wor den. Eng laud kan en zal in geen geval aan eenen oorlog op hec vaste land een werkzaam deel nemen: de Whigs en de radikalen zullen even min voor de Franschen het zwaard trekkenals hunne tegenpartij ia scaat is, hare vroegere rol in de Frausche omwentelings-oorlogen we der op te vatten. Maar in plaats van, gelijk Palmerston thans doet, den overmoed der Franschen en der revolutionaire partij in geheel Europa aan te wakkeren door in de tusschenkomsc van Frankrijk in Belgie en elders (e bewilligen; ja door daartoe mede te werken; in plaats van zoodoende, alsmede d- or ondersteuning der ontevredenen in alle landen, eene stellig vijandelijke houding aan te nemen tegen dG verbondene Noordsche Mogendhedendie enkel den vrede beoogen en dezelve tot het nemen van kostbare verdedigings - maatregelen en het onderhouden van talrijke legers te noodzakenhetgeen op zich zelf reeds eenen hinderpaal tegen eene vreedzame bevestiging van den tegen woord igen staat van zaken oplevertin plaats daarvanzou de het optreden van een behoudend ministerie in Engeln; ddeFr?n- sche regering overtuigendat zij zich enkel door eene wiize en be vredigende administrative werkzaamheid in het binnenzee van Frankrijk zelf, en door het opgeven van alle ontwerpen van tusschenltorast ea verovering of propaganda kan bevestigenen zoodoende tevens hare in- en uitwendige vijanden ontwapenen of in vrienden veranderen kan. Op dien grond, zoude de vorming van een behoudend ministerie in Engeland tot eene spoedige vereffening van het Belgische geschil erj misschien ook tot eene allengs te bewerken onrwapening der groote Mogendheden, Frankrijk iageslotenkunnen leiden." RUSLAND. Vorst LievenRussisch gezant in Engeland, die, onlangs tot gou verneur van den Crootvorst troonsopvolger benoemd is, isdeniödeu dezer te St. Petersburg aangekomen. Aan den generaal majoor Mansurowdie tot het Russische ge. zantschap te Berlijn behoort, is door den Keizer het toezigt opge dragen over de 16 kwekelingen van het zoogenaamde Professors-in stituut te Dorpac, welke z ch te Berlijn ophouden om aldaar hunne akademische studiën te voltooijenen aan welke daarna Hoogleerarrs posten bij de Russische Hoogescholen toegezegd zijn. Dezelfde ge nieten van regeringswege eene jaarlijksche toelage van 300 roebels. Mee hetzelfde oogmerk zijn eenige jonge lieden naar Weenen, En e- land, Italië en zelfs naar Konstantinopel gezonden; laatstgenoemden hoofdzakelijk om eene grondige kennis der Oostersce taieo te erlangen, P R U I S S E N. Z. M. de Koning van Pruissen is den oosten dezer uit Berlijn naar Koningsberg vertrokken, om de groote iiajaarskrijgsoefeningeti bij te wonenwelke van den 3oscen dezer af, door de bij genoemds stad vereenigde troepen verrigt zullen worden. Z. M. heeft 7«h eerst naar Stettin begevenom van daar met de Russische üootnbooï Ischora nar Koningsberg te reizen. DUITSCHLAND* A Uit Kassei meldt men, van den aosten dezer: Nadat onzen stendenin eene onafgebrokene reeks vïn ziuirgeis over de verschillende hoofdstukken van uitgaven beraadslaagd hebben, is nli eindelijk de geheele begrooting vastgesteld. De gemaakte be- I zuinigingen zijn zoo aanzienlijk dat men voor geen tekort in de dien«C I van het volgend financieel cijtvak bevreesd is. Wel is van de zijde 1 der regering tegen elk der besluiten tot vermindering der uitgavee geprotesteerden deswege eene uitdrukkelijke verklaring aan de Stenden ingediend; maar uit het thans in druk verschenen antwoord der Scenden daarop blijktdat zij bjj de eenmaal genomen beslucen on veranderlik zullen volharden,"

Alkmaarsche Courant | 1834 | | pagina 1