ts A". IS34. ALKMAARSCHE N°.(39- COURANT: <a» I»ï*% Ë^ZEGKI Van MAANDAG «11111 Kill!»® Den 29 SEPTEMBER buitenlandsche berigten. ITALIË. £L Z)**e 0«r«»Z werdt geregeld eens in de week en wel op Maandag voordePrysvan 6 Centen uitgegeven. "R I TP CF MEE STER en WETHOUDEREN der Staü ALKMAAR tegenzin gezien hebbende dat onder de nalatige.! in Tiet Wen der Omgeslagen Stedelijke belastingen, zich bevinden Stedelijke Ofh- cianten en geëmployeerden dewelke hadden behooren een goed voor beeld aan hunne medeburgeren te gevenen geenzins door eigene na latigheid hunner verschuldigde aanslag, waarvan de hoofdsom slechts sering was door het veroorzaken van kosten van aanmaning en dag vaarding te doen rijzen tot een schuld welke hun vermogen te boven gaat. Hebben besloten en besluitenalle de Stedelijke Officianten en ge- emploijeerden zonder onderscheid welke niet voor het einde van het iaar waarover de belastingen gaan hunnen aanslag 111 dezelven zaken hebben aangezuiverd, zonder vooraf schriftelijke toestemming van uit- »tel van Hoeren Burgemeester en Wethouderen te hebben ontvangen zullen dadelijk in bedieningen worden geschorst en nader bij Burge- meester en Wethouderen gedelibereerd in hoe verre hunne nalatigheid ti dezen hun geheel ontslag ten gevolge zal hebben. En zal deze in de Alkmaarsche Courant ter kennisse Worden ge- tragi van ieder dien dit zal kunnen aangaan. Gedaan ter Kamer van Burgemeester én Wethouderen op den id(le» September 1834. FONTEIN VERSCHUIR, Ter Ordonnantie van Dezelven De D1EU FONTEIN VERSCHUIR, Omtrent de onlangs reeds vermelde hevige uitbarsting van den Ve suvius, in het laatst van Augustus, vindt men in berlgtïn uit Napels van den 6den dezer nog de volgende nadere bijzonderheden Reeds sedert verscheidene weken vond men de bronnen :e Re- sina, Ottajanoenz, aan den voet van d 11 Vesuvius uitgedroogd ze kere voörteekenên eener aanstaande uitbarsting. Zondag den 24-sten bespeurde men eene kleine opening in het midden van den berguit welke eene kleine lavavloed in de rigting van Bosco tre case stroom de. Tevens hoorde men een sterk geraas en gebruis in het binnenste van den berg en naar den kant van den heremiet vloeiden twee of drie andere lavnscroomenzonder echter de onvruchtbare en dorre velden, uit Zoo menii'te vroegere uitbarsting omstaan, te overschreij- flm\ Maandag den ajsten scheen de uitbarsting te bedaren; dan de daarop volgende dagen verander het tooneel plotseling.op eene vrees- seliike wijze. Reeds s d'rc den jare 1828 had zich binnen den berg 'een nieuwe krater gevormd, die de vervaarlijke, bijna een half uur lange kloof (het gevolg der laatste groote uitbarsting van 1822), lang, zamerliand aanvulde, eindelijk den ouden krater bijna 200 voet voor bijdrong, en uit Napels duidelijk kou bespeurd worden. Deze kleine Vesuviusgelijk men hem kon noemen, stortte 'smorgens van den aósten met een vreesselijk gekraak in, en in zijne plaats verhief zich eetic geweldige zwarte wolk, die dreigende al hooger en hooger kiom de zor, verduisterde en eenen doordringenden fijnen aschregen aan- bragt niet alleen over de nabijheid van den vulkaan, maar zelfs over Napels en den Posilippo. De gloeijende massa, die in een nu te klein geworden bestek opgesloten was, zocht eenen Uitweg, en vond den- zelven in het midden van den berg, bijna drie miglien onder den top. Met onbeschrijfelijke woede stortte de lava uit deze nieuwe opening, ên in minder dan drie uren had zij reeds zes miglien afgelegden in haren loop bosschen tuinen en huizen vernield. Den 2psten be- reikce deze vuurstroom reeds de hoogte van 15 tot 18 voet, deszelfs breedte bedroeg ongeveer een half kwartier uurs. Het landhuis van den Prins van Ottajano, waarin denzelfden morgen eene Engelsebe dime geteekend had, was des avonds een puinhoop geworden. Het kleine dorp San Giovanniongeveer 80 huizen tellende be'staat niet meer. Te Caposecco en Torcino werden een honderdtal woningen de prooi der vlammen. Den 28ste» scheen de uitbarsting nog vrees- selijker te zuilen worden. De ingezetenen van Scajaci en Sarna ver wachtten ieder oogenblik den verschrikkelijken gast, zes lavastroo- men bedreigden te gelijker tiid Torre dell' Annunciaca Bosco tre case en Bosco Reale; de ontsteltenis was algemeen, maar den 29ste» ver minderde de hevigheid der uitbarsting aanmerkelijk, en thans begin nen de beangstigde ingezetenen van het distrikt Ottajano en Mauro -eder vreijer adem te halen. De schade aan huizen en landerijen wordt cp 300 000 dukaten begroot. Het is onmogelijk, ook maar een volkomen denkbeeld van dit verheven en ontzettend natuurtoo. r.eel te geven. Daar het over het algemeen met geen gevaar verzdd ging, de lave te naderen, zag men, gedurc de de drie laatste avon den", niet alleen vele voorname lieden en aanzienlijke vreemdelingen uit Napels, Sorrento en Castellamare zich in menigte naar de door de uitbarsting bedreigde dorpen begevenmaar ook dnizende van bur- j gers en boeren, vrouwen en kinderen uit de nabuurschap, die met nieuwsgierige blikken den voortgang der verwoesting bewonderden. Welk een contrast tusschen het gejammer der wanhopige ingezetenen, die in een oogenblik al hunne bezittingen zagen verloren giati. en het woeste, schier spotachtige zingen en tieren der ezeldrijvers en, de uitgelatenheid van eeuige soldaten, die, niet te vreden met de* schade, door de uitbarsting veroorzaakt, op verscheidene plaatsen brand stichtten, om hetgeen de Vesuvius nog gespaard had, te ver nielen." Volgens een ander berigt van dezelfde dagteekening waren da verschijnselen aan den Vesuvius wel minder hevig geworden, maar zij baarden toch steeds groote ongerustheidte meer daar deskundi gen meendendat er eerstdaags eene nog heviger uitbarsting te wach ten stond. Door de uitbarsting op den 27 en c8sten Augustus hadden ruim 300 huisgezinnen met hunne woningen alles verloren. T U R K IJ E. De Allgcmeine Zeitung behelst den volgenden brief uit Lenden: Onze gezant te Konstantinopei heeft in iast ontvangenom bi| de Porte arm te dringendat aan ons dezelfde voordeelen worden toegestaan, die Rusland geniet met opzigt tot de vaart door de zee engten en naar de haven van Konstantinopei. De Russische oorlog, schepen (want de koopvaarders van bijna alle natiën genieten te Kon stantinopei gelijke regten) kunnen vrij en onverhinderd heen en we der door den Bosporus varen, en ook door de Dardanellen naar de Middellandsche zee en terug zeilen, zonder vooraf de vergunning der Potte daartoe te moeten vragen onze oorlogsschepen en die van andere natiën daarentegen hebben dit voorregt niet daarbehalve een schip, hetwelk ter beschikking van den gezant te Konstantinopei ligt, geen oorlogsvaartuig do Dardanellen mag doorzeilen, zond r vergunning der Turksche regering. Men ziet dat Rusland op die wijze niet alleen zijne zeemagt naar goedvinden in of buiten liet Ka naal kan doen post vattenmaar ook eigenlijk de sleutels der Darda nellen in handen heeft. Het heeft in dezen zelfs veel voor de Porta vooruit, welke voor de verdediging en het onderhoud der kasteelea aan de zeeëngte zofgen moeter, bij eenen oorlogzoo er een aan val op die kasteden beproefd mogt worden', de eenige is, die be- dreigd wordt; terwijl de Russische marine, zoo zij de Turksche moet bijstaaneene dubbele bescherming vindt in de batterijen der Darda nellen en van den Bosporus, zoodat zij, in het uiterste geval, tijd erlangen kan, om zich in de havens der Zwarte zee te bergen. Die zoude de strijd voor Rnslands vijanden al te ongelijk makénen En geland beproeft dus al het mogelijke om dit te doen veranderen, de Porte omtrent hare ware belangen in te lichten, en ten minste te be werken, dat zoo men ai aan de óverige natiën hetzelfde regt niec wil toestaan, dat dan toch aan Rusland zijn voorregt weder ontno men worde. Tot hiertoé is onze gezant niet zeer gelukkig in Zijne onderhan delingen geweest. De ministers der Porte schijnen wel aanvankelijk in te zien, dat de met Rusland geslotene overeenkomst voor Turkije niet voordeelig zijn en sommige hunner moeten reeds hun leedwe zen betuigd hebben, dat men te spoedig aan Rnslands voorstellen het oor verleend had, daar men nu niet kon terug treden zonder het eens gegeven woord te breken en de door Rusland in het verleden jqar bewezen diensten inet ondank te vergelden. Even zoo deukt ook de Sultandie daarenboven aan Keizer Nikolaas persoonlijk de grootste achting toedraagt en hem als zijnen getrouwsten bondgenoot beschouwt. Het zal dus moeijelijk zijn langs den weg der diplomatie ten deze iets uit te rigten ten zij men de medewerking van den in Lon den verwacht wordende Turkscherr gezant kon erlangen, om den sul tan en diens ministers van denkwijze te doen veranderen. Dat men de Porte tot het zenden van eenen vertegenwoordiger naar Londen heeft kunnen bewegenwordt reeds als een groot voordeel aangemerkt. Aan den anderen kant evenwel beweert men dat Mebemed be loofd heeft aan onzen handel de grootste begunstigingen te zullen verleenen indien onze vloot de Turksche zeemagt belettede, om aan de opstandelingen in Syrië hulp te verleenen, en dat ons ministerie, die belofte aannemende, aan onzen vlootvoogd in de Middellandsche zee bevel gegeven heeft, 'om de Turksche vloot zelfs met geweld van de Syrische kust verwijderd te houden. -Hoe men dit te Kon- stantin'ope'lwaar de staatkunde van Lord i'almerston reeds zoo lang wantrouwen inboezemt, op moet nemen, behoeft geen betoog; maar het is een nieuw bewijs van de verre aande ligtzinnigheWwaarmede die minister de gewig'cigSte aangelegenheden behandelt, daar hij eene Mogendheid, die hij door alle' kunsten der diplomatie zoek te win nen met vijandelijkheden bedreigt' op hetzelfde oogenblik dat zij dooC het benoemen van een gezant te Lorden, een eerste beivifs geeft van hare genegenheid om met Engeland naamvere vriendschaps-betrekkin- gen aan te knoopen." GROOT-BRITTANNIE. Berigten uit Lissabon van den 8sten meldenin tegenspraak mee de officiële bulletins, die dagelijks daaromtrent gegeven werden, dac de gezondheid van D. Pedro zeer sterk achteruitging. Men verhaalt hier reeds, dat hij gestorven is, doch dit gerucht wordt als te voor. barig beschouwd. Een klooster, in de nabijheid van Lissabon, waarin de van Madera aangekomene riiiguellistische troepen gehuis vest waren is in den nacht van den pdm aan de vier hoeken ia brand gestoken 3Ö0 dier Ongelukkigen Zijn in de vlammen omgeko men. In dien zelfden nacht zijn de manschappen van het te Lissa bon liggeude batcailloa Frauschea iu opstand geraakt, ea kebbbeu z®

Alkmaarsche Courant | 1834 | | pagina 1