ALKMAARSCHE ftljïTE^ ffi Van MAAND Den 17 NOVEMBER. Déze Courant weidt geregeld Cent in de week en wel op v. f ff t te. EÜITENLANDSCHE BERIGTEN. SPANJE. In het Fransche regerinsbhd van den Ssten November leest men *le «volgende berigten uit Spanje: Mina heeft den 4den het opperbevel op zich genomen. Er heeft geen nieuw gevecht plaats gehad. Elisondo is den 4tlen aangetastdoch zonder gevolg." Uit deze laatste zinsnede ziet mendat de Carhsten Elisondo weder berennen en dus van de vallei van Bastan meester zijn. Dit wordt trouwens door verschillende andere berigten bevestigd, waarin men er rog bijvoegt, dat de Carhsten van het bij hunne jongste overwinning veroverde geschut gebruik meenen te maken, om de bezetting van het versterkte gebouw la Mistrcordia te Elisondo tot de overgave te dwingen. De Gazette de France deelt nog de volgende nadere bijzonderheden «ede wegens de jongste overwinning van Zumala - Carreguydie eehcer, wegens de bekende partijdigheid van dat blad voor Don Car los, wel eenigzius overdreven zullen zijn. De Christinosna den 27ste!) op de vlugc gedreven te zijn en aan dooden en gevangenen meer dan 1000 man, alsmede twee kanon nen, verloren te hebben, kwamen den volgenden dag, den cSsten met omstreeks 3000 man terug, om hunne gevangene krijgsmakkers te bevrijden. Zij leden echter eer.e nieuwe nederlaag, en werden in de Vlakten tusschcu Salvatierra en Victoria hevig vervolgd. Men rekent, dat de vijand gedurende die beide dagen, zonder de gekwetsten te rekenen, meer dan 2000 man verloren heeft. Men heeft hem in de beide dagen zes kanonnen, en een groot aantal wapenen, goederen en krijgsbehoeften ontnomen. De vijandelijke ge neraal, die'de leger-afdeeitng aanvoerde, en verscheidene zijner offi cieren ziin op staanden voet doodgeschoten. Met bloedvergieten is vreesselijk geweest. Rodil heeft zoo dikwijls den rampzaligen maat regel van het doodschieten der gevangenen genomen, dat thans de soldaten in het vpldooen aai; eene onverbiddelijke wedervergelding nice meer door hunne aanvoerders te betoomen zijn."' Dezelfde Gazette behelst een brief, van de Spaanscbe grenzen den jden November gedagteekend waarin men het volgende leest: Dé gevolgen der gevechten van den ezsten en sSscen ziin onbe rekenbaar. Men rekent het aantal der krijgsgevangenen op 1800 De gevangen genomen generaal heet O'Doyie en niet Odaiy. Men heeft zeven smkken geschut vermeescerd. Alle da naburige velden waren met door de Christinos weggeworpene wapenen bedekt. Het was eene aigemeene ordelooze vlugc, zoodat men zeggen kan, dat de waoenen van twee gehcele leger-afdeetingen zijn buit gemaakt» Den rosten was een battaiilon der Carliscen bezig, om de weggeworpene geweren te verzamelen. Dien7.elfden dag maakte Zumala - Carreguy aanstalte, om den «osten Oma. die het gros van het rovolutionnaire leger bij zich had aan te tasten. Nog eene overwinning als die der vorige dagen en de weg naar Madr d is voor de koninklijke krijgsbenden geopend." Een te Bourdeaux uitgegeven wordend dagblad van de partij der Legitimisten geeft den volgenden brief, die nagenoeg dezelfde bijzon- derbeden behelst, doch insgelijks van de neiging tot vergrooting schijnt te getuigen Biarrizden 3den November. De gevolgen der overwinning van den' "7sten en cSsten October, en de moeite, die Zumala - Carreguy zich gegeven heeft, om alle mogelijke voordeelen daaruit te trekken, hebben "hem belet, om aan den Koning een breedvoerig verslag we gens deze beide overwinningen te doen., In eenen tweeden brief van den 3osten bevesiat hij alleen alleswat in zijnen eersten was ge meld. Er zijn 218 officieren gevangen genomen; zeven stuk- lien geschut en alle de wapenen der Christinos zonder onderscheid zijn buit gemaakt. De vlugc dezer laatster, was zoo overhaast, dat alle de soldaten hunne geweren wegwierpen. Een geheel batttlilion lieeft zich den 2psten met het oprapen dier geweren in de vlakten bij Victoria bezig gehouden. Gedurende de dagen van den 27Sten en 28sten hebben de gene- ynnïs Zavala en Valdespina [ofschoon beiden sedert kort door den Don Carlos van hun bevelhebberschap ontzet] Zid'n steeds bij de voorhoe de bevonden. Men zag hen overal, waar het gevaar het grootst was, door hun voorbeeld de soldaten aanmoedigen. Onder de Vallei- bewoners heerschc de grootste geestdrift. Van alle kanten stroomen .zij, oider den kreet van leve Karei 11 toe en vragen 0.111 wapenen. De Koning heeft aan alle de gevangenen genade geschonken. De Fransche commissaris van poiicie op de grensplaats Ste Pie, zegtin zijne woede over de door de Carliscen behaalde voordeelen, aan elk die het hooren wil, dat Frankrijk thans gewapenderhand in Spanje tusschen belden zal treden." De Parijsscbe Messagerdie geenszins voor Don Carlos partij trekt jegt in zijn nommer van den Ssten Men sprak heden vau een nieuw gevecht in het noorden van Spanje, dat den 3isten October zou zijn geleverd. Indien waar was, wat men daarvan verhaalt, dan zou de weg nog wel niet naar Ma drid, maar ten minste naar Burgos, voor Don Car-os geopend zijn. Sommigen willen dat men in het hoofdkwartier van dien Vorst er aan denktom eene vergadering der Cortes, uit afgevaardigden der drie scanden zamengesteldbijeen te roepen. Ook spreekt men steeds van eene proclamatie tot het verleenen eener algemeene amnestie, die door Don Carlos op zijnen naamdag zou worden uitgevaardigd. Die dag valt den 4dcn November in, én Wij zullen dus spoedig we ten wat daarvan zij. Intusschen blijft deze burger-oorlog zich steeds door barbaarsche wreedheid kenmerken. Van weerszijden gaat men voört met het doodschieten der gevangenen." In het Fransche regeringsblad van den pden November leest men Zumala - Carreguy heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij aankondigtvoortaan eenen verdelgings - oorlog te zullen voeren* Hij is naar Los Arcos getrokken om die plaats aan te tastendoch ook Lorenzo is dadelijk daarheen gesneld. Ie Echaso heeft^Lorcnzo een battaiilon Carlisten overvallen en op de vlugt gedreven." De tijdingen van de Spaansche grenzen behelzen nog niets wegens deze proclamatie, waarvan de ware aard uit bovenstaand officieel berigt moeijelijk is op te maken. Daarentegen bevestigen die tijdin gendat Zumala-Carreguy door de overwinning van den i~sten en agstenniet slechts aan de troepen der Koningin eenen gevoeligen slag heeft toegebragt, maar ook in de gelegenheid is geweest, orn met de buit gemaakte geweren eenige nieuwe battaiilons te wapenen. Hij moet op het slagveld tusschen Salvatierra en Victoria twaali bat- taillons hebben aangevoerd. Na zijne overwinning is hijzoo men verzekert en zoo ais ook uit zijne beweging tegen Los Arcos blijkt, in Narvarra gebleven; in de verwachting van aldaar eerlang aan Mina het hoofd te moeten bieden. Don Carlos had zich daarentegen we der naar Biscaye begeven. De C.azette de France die voor dien Vorst partij trekcverzekert, da; bij Bilbao reeds omsingeld had, dat Es- partero inec eenige troepen der Koningin aldaar zoo goed als opge- sloten wasen dat 300 man stedelijke militie, die uit ictoria cn an dere plaatsen hein te hulp waren gezond-u» Bilbao niet meer haddeii kunnen bereiken maar genoodzaakt waren geweestzich in eene kerk te verschansen. Daar waren deze gewapende burgers door da Carliscen belegerd en tot de overgave geuwimgen. Dezelfde Gazette verzekert, dat generaal Mina te Pempelüaa zeer slecht ontvangen is, en dat hij kort 11a Valcarlos te zijn doorgetrok'. kenhet geweervuur van een cac tigtal Carlisten die zich langs den we" in eene hinderlaag hadden verborgen, had moeten doorstaai;. Zijn adjudant en zeven officieren waren rondom hem gesneuveld. De Parijssche Messager deelt brieven uit Spanje mede, volgens weike bij de troepen der Koningin in het Noorden groot gebrek aan krijgstucht heerscht. Men vreesde, dat Mina de moeijelijkheidout deze benden aan eene betere orde eu aan gehoorzaamheid te gewen nen niet ligt te bóven zou komen. Ook deze brieven vermelden, dat na de everwinneng der Carlisten van den 27stcn en 2Sstende bevelvoerende generaal der Christinos O' Doyle en eenige zijner offi cieren voor het front der Carlistische troepen zijn doodgeschoten. In brieven uit Madrid van den 31 sten October wordt eene ver andering van ministeriebij welke de partij der hevige vrijzinnigen aan het roer zou komen, als zeer waarschijnlijk voorgesteld. Men gewaagt steeds van den buitengewonen invloed, dien Argnelles. wel ke de Spaansche liberalen der goddelijke wordt bijgenaamd, op de wetgevende kamers uitoefent; terwijl men aan den anderen kant meent, dat de revolutionuaire partij, thans na de verheffing vau Mina, een krachtigen steun in het leger zal vinden. T U R K IJ E. In eene büzondere brief uit Londen leest men bet volgende: -> Er heeft in de denkwijze van ons (het Engelsche) ministerie ceopzigte der aangelegenheden van het Oosten eene merkwaardige verandering plaats gehad. Nadat hetzelve te vergeefs de Porte had zoeken te bewegenom de overeenkomsten met Rusland te verbre ken, nadat het zijne pogingen heelt zien mislukken om de Fransche regering tot het doen"van gemeenschappelijke stappen te bewegen op dat ten minste over het binnen- en uitvaren van d; Zwarte zee en over het aantal der aldaar te onderhouden oorlogschepen iets mogt bepaald worden, heeft hec ingezien, dat het beter is zich door vriendschappelijke toenadering tegen alle toevallen te beveiligen, cn den weg in te slaan, dien hec Fransche kabinet reeds yerschc.dett maanden met opzigt tot het Oostersche vraagstuk bewandeld heeic. Hm voert dienvolgens niet meer eenen zoo hoogen toon tegen Rus land, maar wil veeleer in overeenstemming met die Mogendheid han delen. Men moet dit den ministers niet euvel duidendeze handel wijs is veel doelmatiger en veiliger want zoodra zij niet op Frank rijk kunnen rekenen, hetwelk stellig verklaard heeft den vrece in hec Oosten tot eiken prijs te willen bewarenzoude het niet raadzaam ziin alléén eene vijandige houding aan te nemen. Bij de onderhan deling over de Turksche aangelegenheden moet de Fransche regering de vrees hebben doen blijken dat zijdoor a! te veel op eene ver- audering in der. staat vau zaken aldaar aan te dringenzich aan het

Alkmaarsche Courant | 1834 | | pagina 1