ALKMAAR SC I-IE J®? O U R A N T. ifirm A". i §35. ]J N°. 22, Va* MAANDAG A w L IS^niBaiiiui:ianffmn?:ti!i«!miiuatsi;BWiitfBiHlRïï^ Den 1 J U NT. AANBESTEDING. Deze Courant wordt geregeld eens in de week cn wel op Maandag voor de Prijs van 6 Centen ui/gegeven. On Woensdag den 3l,sn Juni/ 1835, des namiddags ten twee nre, zal 'onder nadere approbatie, door den Staatsraad, Gouverneur van jyoord-Hollandof bij deszelf absentie, door een der leden van de Gedeputeerde Statenaan het Locaal van het Gouvernement der Pro vincie te Haarlemworden aanbesteed 1. Het doen van VERNIEUWINGEN en HERSTELLINGSWER KEN aan de Hoofden der Haven beoosten bet Oude Schild, op het eiland Texel. 2. Het met HELM en STROO beplanten van de Duinen en Zand dijken langs de Kusten der Noordzee, op het eiland Texel. 3. Als voren van de DUINEN langs de Kusten der Noordzee, van Zandvoort tot benoorden Calandsoog en bij de Kapen als ook tusschen Huisduinen en Kaaphoofd. 4. Het vervolgen van het versterken der STEEN- en AARDEN- GLOOIJINGEN voor den Zuidpolder-Zeedijk, bij Edam, bene vens het doen van eenige andere werken. 5. Het VERSTERKEN der buitendocering van een gedeelte van den Katwouder Zeedijk door Steengloijingen. 6Het VERBETEREN van het gedeelte van den Zijtak des Groo- ten Wogs der 2d,: Klasse n°. 1 in hec dorp Buiksloot, ten wes ten van'de Draaibrug, lang 1250 ellen. Deze Aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbod. De Bestekkenop welke de bovengemelde Aanbestedingen zullen plaats hebben, zullen ter lezing liggen, boven en behalve aan het Lokaal van het Gouvernement van Noord-Holland, in de voornaam ste Logementen en Koffijhuizen, als: te Haarlem in de Toelast, de Halve Maande Leeuwrikde Kroon en het Groofe Koffijhuis bij A. van Arcndsbergente Alkmaar in den Rooden Leeuw en in de Toelast aan den Helder in den Rooden Leeuw en in den llurg aan het Nieuwe Diep; te Hoorn in het Ongemaakte Schipte Purmerende in den Doe len-, te Muiden in het Iloj'van Holland; te Amsterdam 111 het Turf schip van Bredain het Koord - Hollandsche Koffijhuisin het 's Gra- velandsche Veerhuisin het Aalsmeerder Veerhuis, op den hoek van de Bloemmarkt en Wijdesteeg, in het Koffijhuis de Paradijsvogel in het Enkhuizer Veerhuis en in het Onklaar Anker, op het Droog bak n°. 20; te Enkhuizen in de Valk; te Naarden in de Kroon; te Weesp in de Roskam; te Ameide in de Sociëteit; te Edainte Mon- nickendam te Texel en te Buiksloot, op het Raadhuis. Zullende acht dagen voor de Besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en bij den Hoofd - Ingenieur P. T. GRINWIS en den Ingenieur A. KOMMERS Pz., te Haarlem, de vereisehte inlichtingen te bekomen zijn. De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van NOORD-HOLLAND Herinnert bij deze ten overvloede een iegelijk, die zuiks zoude mogen aangaan, aan de bepalingen der wet van 8 November 1815. r.o.fc, (staatsblad n°. 51), volgens welke alle Schuldvorderingen, ten laste van het Rijk, over de dienst van 1834, moeten zijn inge diend, vóór den \sten Julij aanstaande; wordende alle autoriteiten of ambtenaren bij dezen te kennen gegevendat zij personeel verant woordelijk zijn, voor het niet ter bepanlder tijd indienen van alle Schuldvorderingen welke zijambtshalvebehooren intezenden. Haarlem, den i9den Mei 1835. De Staatsraad Gouverneur voornoemd Van T U IJ L L. Te Würtzburg is den i5den dezer zekere Apollonia Rottmann in het burger hospitaal overleden, welke den t5den October 1717 geboren was, en derhalve den zeldzamen ouderdom van 117 jaren en 8 maanden bereikt heeft. Nog in den herfst van 1833 had zij aan den wijnoogst in de wijnbergen een werkzaam deel genomen. Als marketenster was zij bij alle de veldtogten van den 7 jarigen oorlog tegenwoordig geweest, Blijkens nadere berigten uit München van den i7den Meiis er alle reden, om te veronderstellen dat het springen van het kruid magazijn nabij die stadwaardoor 9 menschen verongelukt zijnea te München en in den omtrek groote schade is aangerigt, het gevolg van moedwil is. Men heeft namelijk in den randsel van een' artille rist, Stanislaus Schmitt genaamddie bij het ongeluk is omgekomen, een brief gevonden, waarin die rampzalige verklaart, dat hij, tenge volge der slechte behandeling, die men hem bij zijne batterij had doen ondervinden, tot het besluit was gekomen, om aan zijn levenen we! door het springen van het magazijn een einde te maken in de hoop, dat men teil gevolge van dien wenksoldaten die eene goede op voeding hadden genotenvoortaan beter rnogt behandelen. Uit ver scheidene ingewonnen narigten blijktdat hij werkelijk zijn voornemen volvoerd heeft. Hij hadom in het magazijn tegenwoordig te kunnen wezen de wacht aldaar van eenen anderen artillerist ingeruild welke laatste zeer kort voor de uitbarsting, uit het magazijn vertrokken is, en door een zamenloop van omstandigheden het leven behouden heeft. De genoemde Schmitt htd vroeger gestudeerd doch was te traag voor letterkundigen arbeid en had daarom dienst genomen. Ofschoon reeds sedert drie jaren dienendehad hij geene bevordering kunnen erlan gen en zijn wrevel daarover moet thans zijn radeloos besluit voor namelijk hebben bewerkt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ALKMAAR, Brengen bij deze ter kennisse van de ingezetenen dezer Stad en "Ririsdictiedat het Kohier der belasting van het Amortisatie - Fonds ©ver 1835, gedurende acht dagen ter visie van een iegelijk zal lig gen ter Stads" Secretarie van den 25™" dezer maand Mei, tot den rjrten junij aanstaande, (uitgezonderd Zon- en Feestdagen) van des morgens 10, tot des namiddags 2 ure. Alkmaar den 2 2sten Mei 1835. Burgemeester en LVethouders voornoemd FONTEIN VERSCHUIR. Ter Ordonnantie van Dezelvcn De DIEÜ FONTEIN VERSCHUIR. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Den i6den Mei des namiddags is het groote, een half uur van München gelegene, kruidmagazijn, waarin, behalve een groot aantal] gevu'de granaten hommen en congrcvische vuurpijlen ruim 300 va- j teu buskruid lagen, in de lucht gesprongen. Zes menschen, welke, in dat gebouw werkten, zijn daarbij omgekomen, maar een groot aantal zijn gekwetst geworden zoo in den omtrek van het magazijnI als in de stad zelvealwaar door den hevigen schok vele vensters vernield, deuren uitgeligt, daken beschadigd en verscheiden perso nen op de straat ter aarde geworpen zijn. Van het magazijn is,; volgens de berigtenletterlijk geen steen op den anderen gebleven en in de onmiddeliike nabijheid van hetzelve is alles verwoest ge worden. Zoo het schijnt, moet dit ongeluk aan onvoorzigtigheid of aan een toeval women toegeschreven daar volgens de verklaring van een werkman, die weinige oogenbiikken te voren het kruidmagazijn verlaten hadgeen spoor van brandgevaar had bestaan. J TURK IJ E. Uit Smyrna schrijft men van den ifden April, het navolgende: Een handelschip, dat uit Alexandrie den cSscen Maart is weg gezeild, heeft ons zeer treurige berigten uit Egypte medegebragt. De pest woedde te Alexandrie nog altijd met verschrikkelijke hevig heid, dagelijks stierven er omstreeks 200 menschen. Verscheidene hui zen van Franken en Grieken waren door de ziekte aangegrepen. De meeste vreemde vaartuigen, die in de haven op vracht lagen, had den de pest aan boord; verscheidene hadden weder moeten ontladen, nadat zij een gedeelte hunner manschap verloren hadden. De ziekte had zich op een linie-schip en een fregat der Egyptische zeemagt, welke m de haven lagen, geopenbaard. Zij rigtte op dezelve groote verwoestingen aan. De gansehe stad was in diepe onsteltenis en rouw gedompeld, en alle bezigheden stonden stil. De loop der ziekte was in vele gevallen nog sneller dan bij de cholera binnen weinige uren volgde de dood. Even zoo treurig was het te Cairo gesteld. De ziekte had zich aldaar nog niet volkomen ontwikkeld, er. toch stierven er dagelijks 300 tot 400 menschen. Alle wijken waren aan gestoken, en men wachtte eene verschrikkelijke sterfte. Te Fua, eene stad van 25 tot 30,000 zielenwelke aan den oever van den Niil tegenover het kanaal Ma'nmudie, ligt, heeft de pest met ver schrikkelijke hevigheid gewoed; slechts drie huizen bleven verschoöbd. Men verzekert, dat er van 19,000 menschen, die door de ziekte aangetast zijn, slechts 500 in het leven of in de stad gebleven ziin zoodat dezelve bijna geheel ontvolkt is. Evenzeèr hebben ook de dorpen aan den Nijl geledenen over het algemeen bereikt de ver schrikkelijke geesel alle punten van Egyptewelke tot nog toe vert schoond waren gebleven. Men wist te Alexandrie niets naders van Mehemed-Ali en zijnen zoon; het was zelfs niet rtiet juistheid be kend, waar zij zich toen ophielden. Alle vreemde co suis hadden Alexandrie en Cairo verlaten; de meeste derzelve bevonden zich bij den Onderkoning. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 's Gravenhage den lasten Mei. Uit Groningen schrijft men van den sisten Mei: Gisteren namiddag heeft hier eene aandoenlijke plegtigheid plaats gehad. Negen kwekelingen van het in deze stad gevestigde Instituut voor Doofstommenhebben hunne geloofsbelijdenisnaar de leer der Hervormden, in de Noorderkerk alhier, openlijk afgelegd in handen van den heer predikant C. li. van Herwerden C. Hz., in tegenwoor digheid van eenen ouderling, en in bijzijn van eene talrijke en aan zienlijke menigte, welke zamengevloeid was, om getuige van dit roe rend tooneel te zijn. De namen dezer kweekelingen waren: Pieter Roelfsemavan pa. terswoldeKlaas Vilder, van Leeuwarden Simor. Groen van Leiden Derk Johannes Gerhardus Dangremond, van Beek, bij Nijmegen; Jo hannes de Jong, van Rotterdam; Adriaan van Kampen van Leerdam; Vliem Hengsman, van Alkmaar; Johannes Bodaar, van Amsterdam; en Hermina Femmetje de Munnikvan Leiden. Na een kort voorwoord van den Ieeraar over het doel der zamec- komsc, vereenigde zich de schare met hem in een gebed, waarin de Algoede gedankt werd voor de zegeningen die deze jongelieden aan het Doofstommen-Instituut hadden mogen genieten, bovenal voordiea

Alkmaarsche Courant | 1835 | | pagina 1