A*. 1835. ALK MA ARS CUE N°. 26. Ji COURANT. D, Van MAAND ■••«Is {M!iïï!(lP.IMllS'iliH!')lülvt!'liil!i[!H!',H?:,''.i[nniü!l!.!!iniM>rj Den 9 J U NY. •kfatr J' - 4fg& - m'-afc* Deze Courant wordt geregeld eens in de week en wel op Maandag voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. 'e GEDEPUTEERDE STATEN van NOORD-HOLLAND, brengen bij deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat op heden in de ter vergadering gedane uitloting van Obligation uit de provin ciale geldleening van 150,000.zijn uitgetrokken N°. 3, 11, 22, 3846, 48 54, 58', 71, 73 1,1 li4 en 134welke al- zoo ingevolge het plan goedgekeurd, bij Zijner Majesteit.' besluit, ■van den go"1* October, 1828 n°. 7, op nadere te tioene aankondi ging voor primo Januarij 1836, ten kantore van de Administrateur van 's Rijks- Schatkist, te Amsterdam, tegen intrekking der Obligatien, met de daarbij behoorende onverschenen coupons, zullen worden af gelost. Haarlem, den S23ten Juni/ 1835. De Gedeputeerde Staten voornoemd 'V a n TUY L L. Ter Ordonnantie van, dezelven De Griffier der Staten van Holland, COPES van HASSELT. BUITENLANDS C HE BERIGTEN. SPANJE. Het Fransche regeringsblad, hetwelk in geruimen tijd geenè tele- graphische tijdingen ujt Spanje had meuegeeid, bcrigt, ouder dagtee kening van deu ijden Junij, des avonds: Eene telegraphische depêclie van heden kondigt aandat Zumala- Carreguy den i6den zwaar aan de regterdij is gekwetst geworden en het bevelhebberschap aan Erazo overgegeven heeft. Men heeft hem Baar Durango overgebragt. Den ifden duurde het beleg van Bilbao voort. Men verwacht tijdingen van Valdez, die op weg is gegaanom die stad te ontzetten." Gelijktijdig met dit berigt van liet Fransche regeringsbladleest men in den Pnrijschen Messagen eenen brief van zekeren Spanjaard Meadaz de Vigoaldus luidende: Zoo even ontvang ik ui: Bayonre, onder dngteekening van den 15de nhet nieuws van een roemrijk gevecht, hetwelk de generaal ïriarte, op vier uren afstands van Vittoria, aan Zumala - Carregny in persoon iieeft geleverd. De generaal Ïriarte, die Iispartero in zijnen terugtogt van Bilbao vergezelde, heeft namelijk, ziende dat de op standelingen aanboden om slag te leveren, zich aan het hoofd van vier regementen voetvolk en 600 ruiters gestelden den bevelhebber der Carlisten ten eenemale verslagen. Hij heeft hem 3 of 4000 gevan genen en zijne gebeele artillerie, uit 7 veldstukken bestaande, ont nomen. De stad Bilbao is aldus gered, en wat meer zegt, de eer der (Spaansche) natie is gewroken. Er is meer dan een Spaansch be velhebber, van wien men een gelijk bewijs van geestkracht en va derlandsliefde kan verwachten zoodra hij den moed zal hebben van niet langer aan den leiband eener slechte regering, die onze braven belemmert, te loopen. Ongetwijfeld zal dit gevecht een einde maken aan de onbeschofte uitvallen over de noodzakelijkheid der hulp van vreemde gelukzoekers, en over de minderheid der Spaansche officie ren, waarvan velen vroeger bewezen hebben, dat zij de Engelsche en Fransche officieren niet behoeven te benijden Waarschijnlijk heerschc in dit berigt" veel overdrijving. Indien toch Zumala-Carreguy vóór den isden Junij, zoo ten eenemale verslagen •waslaat het zich moeijelijk begrijpen, hoe zijne troepen den iSden dier maand het beleg van Bilbao nog konden voortzetten. Intusschen spreken ook andere berigten van een gevecht, hetwelk in den omtrek vas Penscerrada den nden tnsschen ïriarte en eenige Carlistische bataillons was geleverdwaarbij de laatsteu de nederlaag gehad en zeven veldstukken verloren hadden. Dat echter daardoor Bilbao nog biet ontzet is, blijkt sok uit den volgenden brief uit Baijonnevan tien ióden Junij De Carlisten belegeren Bilbao, en van oogenbük tot oogenblik komen hier huisgezinnen aan, vvelke die stad verlaten. Volgens de jongste berigten is het beschieten van Bilbao eergisteren, (den i4den) des morgens ten negen ure, met 8 stukken en een mortier begonnen, liet vuur is tot twee ure nademidaag vrij levendig geweest, doch is toeu plotseling opgehouden. Men weet niet, of het later hervat is, dan wel of de aantogc van Valdezdie in de rigting van Bilbao moet ?ijn opgerukt eenen veldslag of eenen terugtogt noodzakelijk heeft gemaakt. Valdez bevond zich te Vittoria met 22,000 man waaronder de versterkingen die Espartero heeft aangevoerd. Het zon onverséhoon-1 lijk wezen, indien hij, niet meer dan negen uren van Bilbao verwij-1 derd zijnde, geene krachtige poging tot ontzet dier in alle opzigten belangrijke stad gedaan had. De bezetting daarvan bedraagd 5,000 man, en moet door uit San Sebastian en Santander eergisteren afgezondene manschappen nog versterkt zijn. De magtwaarmede Zumalij - Carre- guy^ Bilbao belegert, wordt op 15,000 man geschat. Hij vlamt te meer t>p het bezit dier stadomdat zich binnen dezelve zeer rijke kapita listen bevindenen haar handel altijd nog van groot belang is. Pampeluna is eenige dagen geleden op bet punt geweest, om door de Carlisten vermeesterd te worden. De troepenwelke die stad ingesloten houden, hadden opgemerkt, dat bij het onenen ea sluiten der poorten, en inzonderheid aan de Magdalena-poort groote zorgeloosheid plaats had. Een detachement der belegeraars werd dien ten gevolge in den nacht van den i3den in een boscbje nabij die poort in hinderlaag gelegd. Toén dezelve door eene patrouille geo pend werd, vielen de Carlisten op die manschappen aan, overmanden her. en kwamen in een buitenwerk der vesting binnen. Maar een schildwacht, dit bemerkende, waarschuwde de bezetting, en de Car- listen, ziende dat hun aanslag mislukt was, verwijderden zich mee overhaasting. Het zonderlingste is, dat zij niet eens vervolgd werden." BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 's Gravenhage den igsten Junij. Volgens berigt uit Kassei zoude 7.. II. de Keurprins mede-regeerder van Messen voornemens 2ijn, om, even als voorleden jaar, in den aanstaande nazomer, mee zijne gemalin de zeebaden te Scheveningen :c komen gebruiken. Uit IVinsumin Groningen, schrijft men van den 22sten Junij: Eergisteren hadden wij onze gewone jaarlijksche volksvreugde 3 de Harddraverij. Niettegenstaande het ongunstige weder, was de menigte aanschouwers en liefhebbers aanzienlijk. Tien der beroemd ste harddraversuit onderscheidene provinciën wedijverden om den prijs, bestaande 111 een kompleet wagentuig, rijkelijk met zilver ge monteerd, welke behaald is door het paard, genaamd Piet Plein, toe- behoorende aan den beer J. Honk, te Sneek; zijnde vervolgens de premie, bestaande in een fraai bewerkt zilveren tabakskomfoor, ver eerd aan heer van der Hoop, te Amsterdam, wiens paard, genaamd de Koningin, hec laatst mede in de baan draafde. Alles is tot het hoogste genoegen, onder betamelijke vreugde en in de beste orde afgdoopen." Over de handel in Griekenland. [medegedeeld/] Er bestaat in het koningrijk Griekenland volstrekt geen groot han del, noch voor den uitvoer van producten, noch voor den invoer der onderscheidene benoodigdheden. Zij die zich met hec opkoopen vatJ uitvoer-artikelen bezig houden brengen het zelfs zeer zelden tot die hoogte, dat eene scheepslading door een en denzelfden persoon wordt afgescheept. Reeds van da tijdendat de bewoners van Sijra (meestal Kachoiijke vreemdelingen) en van Hydra en Spezzia (Alba nezen van afkomst) de vrachtvaarders en tevens de kooplieden vati den Archipel begonnen te worden, waren hunne ondernemingen, zoo wel ais die van uic den EpirusThessalie en de overige eilanden, altijd eene soort van confederatie. De boekhouder van een vaartuig, waarin vaak de matroos zeif mede - reeder was, liet rondroepen dat hij hetzelve eene reis zoude laten doen, en dac zij welke lust hadden in het avontuur te deelen op eene rondgaande lijst hunne quota's konde inschrijven. Dit ge schiedde of in geldswaarde, of in producten, soms enkel voor de uic- oi tehuisreisof ook wel voor beide te zameneu ook de geringste inschrijving was aangenaam. De benoodigde som dus bijeengebragt zijnde, hield men raad hoedanig deze onderneming te behandelen; doorgaans werd echter aan den schipper, die tevens meestal de bui- tenlandsche representant der deelhebbers was, overgelaten om naar bevind van zaken de reis te veranderen of te verlengen, en aan zijn doorzigc en ervaring het eigenlijk beleid der onderneming toevertrouwd. Na voibragte reis deed hijop de eenvoudigste wijze uitdeeling van de opbrengst. De tijdsomstandigheden, gaven dikwerf aanleiding tot groove winsten, en daar de behendigheid der Grieksche schip, pers, ondersteund door hec uitmuntende zeilwerk hunger vaartuigen, in blokkadesenz. geene onoverkomelijke hinderpalen ondervond werden zij van lieverlede aangemoedigd hunne handelsondernemingen te vergroocen en verder uit te breiden, en door dat niemand zoo zuinig varen kon, als zij dit doen, werden zij ook te ens de vracht vaarders der Middellandsche en Zwarte zeeënzoouac gedurende de invasie van het Spaansche schier - eilanddat Rijk en Portugal bijna uitsluitend door hen gevoed werden. Van daar ook de toenmalige bloei der geriielde eilanden, welke in zich zeiven volstrekt niets opleveren. Hydra alleen bezat wel zes duizend bevaren zeelieden en alle drie meer dan zes honderd koop vaarders, wadronder zich vele van 150 tot 300 tonnen en daarboven. Van dit alles bestaat nu, helaas! wel bijna niets meer, doch het daaruit voortgevloeid handels-beginsel wordt juist door dat verval van krachtnog meer bevestigd en het onbegrijpelijk gebrek aan kapi taal waardoor de interest coc 3 pet. 's maands gestegen iszoowel als de steeds voortgaande vermindeting der bevolking en dus ook ver mindering van consumcie, dragc mede bij om, waar er nog lust of noodzakelijkheid tot ondernemingen bestaatdie tot kleinhandel en spoedig afioopende expeditie» te doen bepalen. Van dac punt dient men dus uit te gaan in de gevolgcrekkingets waartoe dit overzigt aanleiding kan geven. ,-/

Alkmaarsche Courant | 1835 | | pagina 1