tl A*. 1835. ALKMAARSCHE N°. 27. COURANT. Cl M Van MAANDAG Den 6 JULY. óp fj"; ■■■■yj Dexe Courant wordt geregeld eens in de week en wel op Maandag voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. Oe STAATSRAAD, GOUVERNEUR van NOORD-HOLLAND, (jelezen ge missive van den Heer Opper - Houtvester voor de Noordelijke Provinciën van den 26"™ Junij II.n". 38omtrent dc opening der Jagt op Ganzen Eenden en Watersnippen. Gelet op de deliberatieu van Heeren Gedeputeerde Staten van den nd»n dezer n'J. 15. Gezien Art. 11 der wet van den u«n Julij 1814, en het Konink lijk'besluit van den s''™ julij 1823, (staatsblad n°. 26). Brengt bij deze ter kennisse van alle belanghebbenden 4 dat de opening der jagt, op Ganzen, Eenden en Watersnippen, tvat de pu blieke iaat aanbelangt, op bet water, langs de stranden, oevers van meerenVeenplassen en rivieren, mitsgaders op lage moerassige lan den door den Heer Opper-Houtvester voornoemdmet overleg van Heeren Gedeputeerde Staten, op den 15^» Julij aanstaande bepaald is - maar dat dezelve bepaaldelijk gesloten blijft, in en langs bosschen alsmede op bouw- en weilanden, tot het gewone jagtveld behooren- de wordende de kooilicden bij deze tevens herinnerd, dat, volgens Art 3 van Zr. Ms. besluit van den istcn December 1820 (staatsblad no 26) hunne Kooi-Eenden tot den September moeten zijn opgc- slóten of gehoktop de boete daarby bepaald. Haarlemden 34ea Julij 1835 De Staatsraad, Gouverneur voornoemd, Van T U IJ L L. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. SPANJE. De Fransche regering heeft den 27ste!! Junij de volgende telegra- phische depêche» openbaar gemaakt: Baijonne, den 27ste!! Junij. De generaal Harispe aan den Minister van Oorlog. Znmala-Carregnij is den assten, des morgens ten 11 ure, aan de gevolgen zijner bekomene wonde overleden.'. De dood van de bevelhebber der Carlistenwaaraan thans moeije- liik te twijfelen valtis onbetwisbaar een groot verlies voor Don Car los. Zumala-Carreguy was omstreeks 45 jaren oud; Hij heefc lang bij het Spaansche leger gedienden was tot den rang van kolonel opge klommen, toen hij, bij den dood van Koning Ferdinand uit de dienst werd weggezonden. Thans voerde hij sedert achttien maanden den oor log voor°Don Carles Navarre en de Baskische gewesten. Als men be denkt dat de benden Carlistentoen hij zich aan het hoofd daarvan stelde' slechts gewapend waren en ordeloos rondzwiervendat hij uit die benden en de weerbare manschap van enkele Spaansche gewesten, in weêrwil van gebrek aan geld en onder de onophoudelijke vervol ging der Christino'seen leger heeft weten te scheppenwelks wa penen hij vooraf meerendeels op zijne tegenstanders veroveren moest} dat dit leger te midden van den strijd en zelfs van veel tegenspoed steeds geduchcer is geworden en thans reeds ruiterij, en wat meer zegt goede artillerie bezit; als men voorts zich herinnert, dat de be kwaamste veldheeren van Spanjeaan het het hoofd van geregelde re sementen, en in het bezit van vestingen, overvloed van wapenen en geld achtervolgelijk alle hunne pogingen, om de knjgsmagc van Zumala-Carreguy ten onder te brengen, hebben zien mislukken, dan zal geen onpartijdige hem den naam van een bekwaam veldoverste en vaneen buitengewoon mensch betwisten. Men was te Parijsden 27stenen niet zonder reden verwonderd, dat de telegraphisctie depêchedie den dood van Zumala - Carreguy vermeldtgeen enkel woord omtrent het beleg van Bilbao spreekc. Men was daarover te meer bevreemd, omdat de laatst voorgaande depêche de verwachting te kennen gaf, dat het beleg dier stad den 62sten opgeheven zou Zijn gewordenen tevens van de aankomst van Valdez met eene aanzienlijke magt tot op twee uren afstands van Bil bao gewaagde. Op de Parijsche beurs heeft men dien ten gevolge reeds weder het gerucht van den val der stad verspreid. De berigten van de Spaansche grenzendie men langs den gewo nen weg ontvangt, loopen tot den 22Sten Junij. Zij vermelden, doch op een twijfelachtigen toon, dat Valdez als opperbevelhebber van het leger der Koningin is afgezet, en dat Espeleta in zijne plaats het be velhebberschap op zich heeft genomenvoegende zij er bij dat er nog wel eenige dagen zouden moeten verloopen, eer deze laatste be velhebber in zijne nieuwe betrekking werkzaam kon zijn. Men heefc brieven uit Madrid tot den 20sten Junij. Ook daar liep het gerucht, dat generaal Valdez van zijn bevelhebberschap ontzet j was; doch men meende, dat de bekende generaal Morillo als zijnen j opvolger zou optreden. De nieuwe minister van oorlog de las Amaril- j las hield zich met ijver met de betere regeling van het leger bezigj en had reeds eenige bekwame officieren naar het Noorden afgezonden. Over het geheel had het ministerie weder meer moed gevat, en vlei de men zich dat, indien de burgeroorlog slechcs ten Noorden van de Ebro beperkt bleef, tot op de hulpbenden uit Engeland en frankrijk aankwamen, de zaken spoedig eene andere wending zouden bekomen. Een brief uit Aranjuca, mede van den 20Sten gedagteekend, houdt het volgende in: i Nog zijn alle bijzonderheden omtrent de Carlïstische zamen- zwering die op den Sacraments - dag moest uitbarsten, niét bekend. Die zamenzweriug was met slimheid beraamd. Reeds zijn een grooc aancal personen in hechtenis genomenterwijl vele anderen van me-, dewerking verdacht worden gehouden. Het plan was, dat twee hon derd personenals manschappen der stedelijke militie gekleedop een gegeven seinop de linietroepen vuur zouden geven. Dezedoor zulk een onverhöedschen aanval onthutst, zouden ongetwijfeld hec vuur beantwoord hebbenen er zou eene ongehoorde verwarring en een vreesselijk gevecht ontstaan zijn. Men ziet, dat dit helsclie one- werp vrij wat kans had, om te gelukken. Alles is intusschen goed afgeloopen; de zamenzweerdersdoor de waakzaamheid der politie afgeschrikt, hebben zich niet durven vertonen, en de plegtige om gang is op den Sacramencs-dag zonder ecnig coeval afgeloopen. Men moet zich vooral over de vermetelheid van dezen aanslag verwonde ren. De Carlisten hadden toch voor de uitvoering van hun ontwerp eenen dag gekozen, waarop omstreeks 6000 man voetvolk en ruiterij, met de noodige artillerie, in de straten der hoofdstad geschaard zou den zijn. Den vorigen naeln is een bataillon uit Madrid naar het dorp Gitafe getrokken, alwaar de Carliscisehe zamenzweriug zoo men zegt, takken had. Men ziet, dat de overheid hare waakzaamheid verdubbelt, en dat de beslommeringen van den oorlog haar niet be letten, om voor de handhaving der inwendige rust te zorgen. Nog altijd verwacht men het openbaar maken van een manifest van het nieuwe kabinet. Naar men zegt, zal het niet alleen in hec licht verschijnende Revista Mensagero verzeker: zelfsdat te gelijk eene soort van verantwoording van den heer Martinez de la Rosa aan da Spaansche natie zal worden medegedeeld. Volgens hetzelfde blad zal deze staatsman den generaal Alava als Spaansch gezant te Londen vervangen. Een der Fransche dagbladen maak: thans eene proclamatie be kend, die Zumala-Carreguy den 13de!! Junijbij den aanvang der belegering van Bilbao aan de bewoners dier stad zou hebben gerigt waarin hij hen aanmaande, om de wapenen neder te leggen en zidh aan het gezag van hunnen wettigen Koning en Heer te onderwerpen. Hij bedreigde hen in het tegenovergestelde gevalmet de verwoes ting hunner stad. I11 de eerste dagen van Junij is te Cadix een Spaansch fregat tën anker gekomen, hetwelk 12,000 geweren en 3000 sabels, die de Engelsche regering ter beschikking van de Koningin - Regentes heeft gesteld, heeft aangebragt. In de Corunha is eene dergelijke bezending geweren uit Engeland ontvangen. Zij worden gebruikt, om de Ur- banos of plaatselijke milicien in de onderscheidene Spaansche gewesten te wapenen. Men heefc, langs eenen buitengewonen weg, berigten uit Londen van den spsten Junij des morgens. De telegrnphiscbe tijding van df.i dood vah Zumala-Carreguy was aldaar toen bekend, doch men h.id moeite gehad, om daaraan geloof te slaan, vermits er brieven van Don Carlos zeiven te Londen ontvangen waren houdendedat deze Vorst, bij het afnemen van het eerste verband'der wonde van Zumala- Carreguy tegenwoordig was geweest, en dat deze wond toen van zoo weinig aanbelang was, dat de Vorst zijn gezag had moeten gebruiken, om Zumala-Carreguy te beletten, van nog dienzelfden d;g te paard te stijgen. Men geloofde te Londen den spsten vrij algemeen, dat Bilbao den 23sten aan de Carlisten was overgaan. RUSLAND. De Schw&bische Merkur behelst het volgende berigc van de Russi sche grenzen van 13 Junij Naar men verneemt, zullen, na het einde der groote wapenoe feningen bij Kalischde Russische regementen welke uit af elegen gedeelten des rijks derwaarts gekomen zijn vooreerst in het Koningrijk Polen blijven, alwaar bovendien hunne langere aanwe.-.ighe d als eene weldaad voor hec land beschouwd kan wordenvooral daar de uitzigten op den aanstaande oogst zeer gunstig zijnen dus de voor rekening der regering plaats hebbende verpleging der troepen, aan de land-eigenaars een goeden aftrek hunner voortbrengselen belooit. Bij hec ter perse leggen dezer ontvangen wil de Londensche blaoen tot Woensdag den isten Julij. Het Lagerhuis heeft zich den vorigen dag weder mee de wet omtrent de municipale corporatien bezig ge houden. Van het vertrek van een gedeelte der in Engeland voor de Spaansche Koningin aangeworvene hulpbenden blijkt niets. Men kiaagc in de bladen dat men de aangeworvene manschappen die op een ei land in de Theems verzameld zijn daar wezenlijk gebrek laat lijden. Het schijnt thans zeker, dat lord Durham schoonzoon van lord Grey tot Britsch gezant te St. Petersburg benoemd is. Deze benoeming worde ook door sommige tolken der tegenpartij goedgekeurd; mee- nende zij, dat hij de regte man is. om de vijandige ontwerpen, d.e Rusland volgens deze bladen tegen Groot-Brictannie koestert, te dwarsboomen. riv, rf n. •- --- j 4 '-J i-e* jj-

Alkmaarsche Courant | 1835 | | pagina 1