A0.1837.' ALKMAARSCHE N". 16. COURANT. Bi Van MAANDAG Den 17 Deze Courant wordt geregeld etns in de week en wel op Maandag voor de Vrijs van 6 Centen uitgegeven. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS d»r Stad ALKMAAR, bij eene dispositie van den Heer Staatsraad, Gouverneur van Noord- Holland van den 30s"11 der vorige maar.d 11°. -/d*, geïnformeerd gewor den iijnde da: er zich in eenige Gemeenten dezer provincie, sporen Tan kwade droes onder de Paarden 'nebben opgedaan. Brengen ter kennisse van alle houders van Paarden binnen hunne Gemeente, dat H. E. A. tevens den last van den Heer Staatsraad Gouverneur hebben beltomen ook alhier Paarden door de gemelde ziekte zijn aangetast geworden ten einde alsdan het nodige in het werk te stellen om de uiiroeijing van dezelve te kunnen verzekeren. Wordende de belanghebbenden door B. E; A. ten ernstigste aange maand, nadat zij de meer gemelde ziekte ónder hunne Paarden mog- ten hebben ontdekt, daarvan alsdan onverwijld aan H. E. A. kennis te geven, ten einde Burgemeester en Wethouders niet zich genood- aaakt zoude zien, de sttaffen, welke de artikelen 455, 460 en 461, van het Wetboek van Strafregt, tegen het verzwijgen van het bezit aan den Staat en aan den Koning de opoffering vsn mijn leven ver schuldigd ben; dat mijn dood noodzakelijk is en dat ik dien niet te veel kan bespoedigen. Toch was het mij verboden, om mijn uitende door eenen zeltmoord te vervroegen. Die dood, waaruit zulke geluk kige gevolgen kunnen voortspruiten, heb ik op eene natuurlijke wijze aan den voet uwer gebergten willen vinden zonder uwe menschite- veiide hulp zou het offer reeds gébragt zijn. Daarom heb ik regt, - "1 om dien bijstand te vervloeken." Met groote verbazing weiden cie- om zie na nwk nrig u er rund gen of ze en soortgelijke redenen door de bewoners van Gavarnie aangehoord. De maire van dat dorp heeft dadelijk daarover aan den vrederegter van Luz geschreven, en deze heeft op zijne beurt aan den regter ter instructie van Lourdes gevraagd, wüt men met dezen ongelukkig® moest uitrigten." Van de zijde der Fransche regering ia thans stellig aangekondigd, dat hét gerucht, als of de hertog van Bordeaux op eene geheimüin. nige wijze Goertz verlaten had en zich zelf reeds in het hoofdkwar tier van lion Carlos bevond, ongegrond is geweest. Men had inte- 'verdacht Vee of het ingemeenschap laten van 'dezelve met ander ge'ideel het berigt, dat de hertog den 22sten Maart voortging met van gezond Vee op drerge.ijke eigenaren te doen toepassen en H. E. A. dezelve daarentegen vroegtijdig genoeg met de voorschriften van het Gouvernement zoude bekend kunnen maken, ter verkrijging der scha deloosstelling, voor hun Vee hetwelk op last der bevoegde authorR teit gedooden met huid en haar is begraven geworden; Alkmaar, den i,tei April 1837. Burgemeester en Wethouders Voornoemd t, FONTEIN VERSCHÜIR, Ter ordonnantie van dezelven De DIEU FONTEIN VERSCHU1R, -1 BUITENLANDSCHE BERIGTEN. F R A N K R IJ K. In het Parijssche dagblad It Droit vindt men het volgende verhaal vervat in een brief uit het stadje Lourdes, in het Fransche departe ment der Opper Pyrertëen: „Een zonderling voorval, uit verstands, verbijstering voortgevloeid, houdt onze bergbewoners thans zeer bezig. Twee dagen geleden vertoonde zich in het dorp Gavarnie [dat in de onmiddellijke nabijheid der Spannsche grenzen, te midden van de berg keten der Pyrenëen ligt] een vreemdeling, wiens gesprekken en voor komen in hem een verstandig, wel opgevoed man deden vermoeden. Hij vroeg een gids, om zich naar de Cirque, een indruk wekkenden bergrug te begeven, die wel allczius bezigtiging verdient, doch a! waar het zelfs in den zomer, ten gevolge zijner hooge ligging, zoo koud is, dat niet ligt iemand anders dan in eenen wannen mantel ge wikkeld, zich daarop waagt. Hij de thans heerschende vinnige koude, en te midden der gestadige sneeuwbuijendie de bergpaden schier onbruikbaar maakten, moest zulk een verlangen vrij zonderling schij nen. Men waadde het, om éëhige zwarigheden ih het midden te bren gen', doch de vreemdeling toonde zich daarover zoo gebelgddat men naar de van onds in onze gebergten heerschende zeden, deed, wat liij verlangde. Een jonge herder wèrc! den vreemdeling als gids me degegeven doch toen zij aan den ingang der Cirque gekomen waren voelde de eerstgehoemde zich zoo zeer door de koude aangedaan dat hii niet hoger klimmen wilde en den vreemdeling krachtig aanmaande, om mee hem terug tc keeren. Due wilde daarvan niets hooren en zei- de tegen den gids: Daar u de konde zoo treft, leunt gij henen, gaan; ik zal binnen weinige uren in uw dorp terug 2iin." Werkelijk keerde de gids tiaar Gavarnie terug; doch toen, na eenigen tijd, dé vreemdeling aldaar niet verscheen, begon hij Zich ongériist te maken, dat aan dezen een ongeval was overgekomen. Met eenige andere dor pelingen begaf hij zich naar de plaats, waar hij den anderen verlaten had, en weldra vonden Zij dezen ongelukkige te midden van een ijs veld' liggen. Zijne voeten waren reeds bevroren, en hij bevond zicb in dien staat van verdooving, die gewoonlijk den dood vooraf gaat. De menschiievende bergbewoners namen hem op, droegen hem naar 1 jere zijde, is ten gevolge van de menigte gevallen sneeuw gestremd. Gavarnie en rustten niet eer voor hij in het leven teruggeroepen was. De Mindensclie. pak wagendie eergisteren morgen ten 5 ure hij Mett- Toen hij echter de oogen weder opende en met de plaats, waac hij Zich bevond, bekend was gemaakt, riep hü uit: Waarom hebt gij mij mijne roeping niet lacen volbrengen Moeten dan de rampen van den Koning en van Frankrijk eeuwig duren V' De bergbewoners za gen hem met open mond aan, en gaven duidelijke blijken, dat zij jiict regt begrepen wellt heil zijn dood aan Frankrijk kon aanhrengen. De vreemdeling begou hun daarop zeer in het breede te verhalen dat hij eene verschijning van den beschermgeest van Frankrijk bad gehad ten gevolge van wiens aanmaningen hij bij herhaling aan Koning Bo dewijk Philips had geschrevendat deze den Hertog van Orleans aan de dochter des Hertogs van Berry mogi uithuwelijken, ais zijnde d;c het ecnige redmiddel voor den Staat en roor het nieuwe stamhtns. De raadgevingen, ofschoon van hoögeren oorsprong, warert in den wind geslagen en de waanzinnige was duszoo hij zeide reeds aan het heil van Frankrijk begiunen te wanhopen, toen de beschermgeest hem op nieuw was verschenen en tot hem gezegd hadScel u ge- s rust; ik zal nog gelukkig worden; maar daar het ocraamde huwelijk geen voortgang heeft, kan het tijdstip van rust en zegen voor Frank rijk en zijne Koning uiet aanbrekendan nadat gij Opgehouden hebt zich te Goertz op te houden. Volgens sommigen is de Fransche re gering zelve in dit opzigt eenigzins ongerust geweest, en heeit zij met vreugde het bedoelde berigt ontvangen. Het regterlijk onderzoek omtrent den aanslag van Champion te gen 's Konings leven w<> dt steeds voortgezer. Volgens hetgeen daar omtrent is uitgelekt, zijn thans van alle de personen, die op de aan wijzing van Champion's bijzit gevat zijn, nog s.echts drie gevangen, tegen wie echter sterke verdenkingen bestaan. Een daarvan zou her kend zijn, ais de persoon, die met Champion bij eene uitdraagster de kinder-latafd gekocht heeft, welke hij lij het vervaardigen van het model vau zijn m.ordwerktirig heeft gebruikt. De beide o erigen wor den verdacht gehouden van door allerlei - middelen Champion tot het volvoeren van zijnen aanslag te hetibeu aangezet. Alle de drie be schuldigden behooreu tot de arbeidende k a«s n der maatschappijen hebben vroeger bij de volksoploopen in de Parijssche hooidstad eeee rol gespeeld, Duitsche bladen behelzen het volgende berigt uit Goertz van het laatst van Maart. Wij zullen onze verhevene gastende familie van den oudsten tak der Bourbons niet lang meer in ons midden bezittenwant het is reeds vastgesteld, dat HH. KK. HH. de hertogen van Angotriéme en Bor deaux met de gemalin van eerstgenoemden en de zuster van den taac- sten, tegen het laatst der volgende maand naar Oostenrijk op het ka Si teel Rirchberg, acht uren van W^eeoen begeven, om er den zcjmer door te brengen. De beide Prinsessen zullen bij de doorreis eenigé weken te Weeuen vertoeven, en liter voor eene poos naar Karlsbad gaan. Tegen den winter verwachten wij deze doorluchtige ongelnkki- gen weder hier terug, daar hunne woningen voor drie jaren gehuurd zijn. Voor haar vertrek van hier zal de hertogin van Angonléme met den hertog van Bordeaux en mademoiselle eenen uitstap r.aar Veneris doen, om deze stad te bezigcigen." Men ziet dat ook ill dit berigt generlei melding gemaakt wordt van eene reis des hertogs van Bordeaux naar het hoofd-kwartier van Don Carlos. Te Neucbatel is den ï/den Maart in den ouderdom van 78 jaren overleden, de kolonel F. A. de Luze, een der wéinige overgeblevenen van die getrouwe Zwitsersche gardes, welke den loden Augustus 1791 den dood verkozen boven de schande van hunnen eed te verbreken en deb ö- gelukkigen Lodewijk XVI te verlnteft. Als döór een wonder San de slagting zijner landgenooten ontkomen, leefde hij stdert d or zijne medeburgers geeachc en bemind iu zijn vaderland, 'en gordde ih 1831 nog eenmaal in grijzen ouderdom het zwaard aan, om, evenals in 1792, het oproer eu den meineed te bestrijden. Men schrijft nit Dusseldorf vin den Sster dezer. De gemeenschap tusschen onze stad en Elberfeld aan de eene en Duisburg aan de i mann in de sneeuw was blijven zitteu en slechts na grooie krachts inspanning van een aantal irt de omliggende gemeenten toegesnelde personen uitgegraven en gisteren avo d tot halfwige Mettmar.n en Dns- se-ldorf gebraet was, is tot op dit oogenbhk hog niet hier anngeko- meu. Ook ontbreekt nog de El'icrfelder sne'post. die giueren avond ten 8 ure hier had moeten zijn, Om dezelfde reden zijn de naar Em merich best oude snelposten en diligences gisteren avond ten 11 ure van Kaizerwerth weder aar herwaarts teruggekeerd, en konden eerst heden morgen weder vértkekkeii. De sneipost, die heden morgen ten 6 ure van hier naar Elberfeld vertrokken was, is insgelijks tegen 10 ure terug gekeerd, daar aaa geei.e zijde van den Galiberg zulk eene massa si-eeuw ongehoopt was, dat er niet alleen aa reen verder komen te denken vielmaar ooi? het rijtuig slech s met moeite door hulpvaardige lieden uit de sneeuw bevrijd kou worden I" Bengten uit Luik van den lod-oi heheizen het volgende: H t geheele land is zoodanig door de sneeuw bedekt, dat de die. ce leveuj" Gy ziet dus," ging de vreemdeling voort, dat ik rei)ije(iu voedsel meer viuden. Meu heeft m de bosschen vogels ge.

Alkmaarsche Courant | 1837 | | pagina 1