A0.1837. ALKMAAR SC IIE N°. 47. COURANT. V a n MAANDAG Den so NOVEMBER. j»»?s,hêsPs Deze Courant wordt geregeld eens in de weck en wei op Maandag Poor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. NOTIFICATIE. Blword: jammerlijk verbitterd door die van eene misdaad, welke de zwaarste kastijding verdient en waarvan men in de jaarboeken der oorlogen geene wedergade vindt. Luistert! (Er heerscht diepe stilte.) brengen bij deze ter kennisse vgn de belanghebbenden en aan het De doorluchtige generaal Escaiera, die dappere, de schrik van den zegt van Patent onderworpen zijn, dat zij zich in persoon ter beko ming van derzelver Patent i8 Snpletoir dienst 1837/38, voorzien van het door den Ontvanger der Directe belastingen 'afgegeven refü aan de Stedelijke Secretarie zullen behooren te vervoegen, alwaar tot dat einde dagelijks (Zon- en Feestdagen uitgezonderd) van den tot den 3osten dezer maand, van des voormiddags 10 tot des namiddags één «re zal worden gevaceerd. Waarschuwende tevens Burgemeester en Wethouders alle zoodanige Patentpligtigendat- na verloop van den bepaalden termijnde onaf. gehaalde Patenten krachtens Z. M. besluit van den i/'k» October 1820, door den Deurwaarder der Directe belastingen aan de huizen der belang hebbenden zullen worden rondgebragc tegen betaling van 10 centen voor ieder patent. Alkmaarden 18:!cn November 1837. Burgemeester en Wethouders voornoemd FONTEIN VERSCHUIR, Ter Ordonnantie van det,elven De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ALKMAAR brengen ter kennisse van de belanghebbendendat op den 24"'" No vember aanstaande, des middags ten ii ure, op het Raadhuis dezer Stad, de Vierde UITLOOTING zal plaats hebben van Vijf Aandee len, ieder van f 1000,van de Negotiatie van. 2828, ten behoeve der Begraafplaatsbenevens de Vijfde U1TLOOTINGbestaande in Twee Aandeelen ieder van f 1000,van de Negotiatie van ƒ24000. welke in het het jaar 1832 heeft plaats gehad. Alkmaar, den IS818" November 1837. Burgemeester en Wethouders voornoemd, FONTEIN VERSCHUIR. Ter Ordonnantie van Dezelven De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. BUITEN LANDSCHE ENGEL BERIGTEN. AND, De thans ontvnngene Londensche avondbladen van den nden No vember spreken nog steeds met bijzonderen ophef van de pracht, waardoor het feest ter eere der Koningin in de Guildhall zich geken merkt heeft. De verlichting dier ruime, onderwetsche zaal moet zoo schitterend geweest zijn als wel nog nooit bij eenig feest het geval was. Er brandden aldaar in het geheel, zoo op groote kandelabres, krooneulangs de bovenlijst der muren,, en in (Jé groote sterren en opschriften, die aan de beide zijden der zaal te zien waren, meer dan 15.000 gaz-v!amtnen. Men rekent, d.at er driemaal zoo yeel waskaar sen noodig zoude geweest zijn, om zulk eene massa licht te versprei dendie nog daarenboven niet zo.o veel bekwaamheid was verdeeld, dat het oog der gasten nergens verblind werd. De Heer A. Mar rusteen bevsnmde Fisuische revolutionnair, die sedert een paar jaren mar Londen de wijk heefc genomen levert in het Parijssche dagblad Ie National eene beschrijving van dit feest, waarin hij, als zijns on danks, tot de erkentenis komt, dat na de bijwoning van zulk een feest cn na de ondervinding der laatste jaren, gedurende welke de bekende persoonlijke denkwijze van Willem IV genoegzaam was, om de voort zetting der «taats-hervormingen te stuiten, geen verstandig man het oude gezegde zal herhalendat in Engeland het Koningschap slechts een bloote naam is, liet lek in den Tunnel of onderaardschen gang onder de Teems is thans reeds weder gestopt en men pompt dien gang door middel van een stoomwerktuig ledig. Men heeft zoo veel zakken klei tot het stoppen van het lek in de rivier laten zinkendat men tdeds dien ten gevolge voor belemmeringen in de scbeepvaarf beducht is geweest. ITALIË. Een der -Madridsche dagbladen deelt het volgende verslag van de door den generaal Espartero t£. Miranda over de moordenaars van den generaal Escaiera gehoudene strafoefening mede; bij het lezen waar van men zich moegelijk van de aanmerking kan onthoudendat de soldaten der Koningin nog vele andere hunner officieren schandelijk hebben vermoordzonder dat zij daarvoor gestraft zijn geworden. vijand onzer heilige vrijheid, die beroemde Spanjaard en onvermoeide held, die in den vreesselijken nacht van Lucbana herinnert gij 11 dien u op den weg der overwinning heeft geleid bestaat met meer 1 (De soldaten geven blijken van diepe ontroering, en de generaal gaat, terwijl hij met den degen op de stad Miranda wijst, voort.) D4ar hebben door de handlangers van Don Carlos omgekoch te moordenaars met hunne bloeddorstige dolken het hart van eenen geliefden zoon des vaderlands doorboord. Dkdr heeft de heilige zaak een harer dapperste verdedigefs verloren, tjiir heeft de troon van Isabella gewankeldomdat een zijner stevigste steunpilaren omver is geworpen. D44r heeft de oproerige prins door den afschuwelijketi dood van een vijand eene wezenlijke overwinning behaald. De schim van het doorluchtig slagtoffer roept nog om wraak. Ja, dierbare vrind, het zwaard der wet, door de onverwinnelijke bajonetten mijner mak kers gesteund, zal als de bliksem het hoofd dier lafhartige moordena ren treffen Onder u, soldaten, bevinden zich de schuldigen aan die afschuwelijken misdaad. De lucht, die gij inademt, wordt door hun- nenademtogt verpest. Gij zult hen leeren kennenen getuigen van hunnen dood zijn. In de rijen van dit regement (op dat van Segovia wijzende) bevinden zich de eerlooze moordenarendie aan hunnen generaal den doodsteek hebben toegebragt. Indien hunne makkers hen niet dadelijk aanklagen, zal het regement van Segovia onmiddelijk ona den tienden man worden doodgeschoten. Generaalhoofd van den al- gemeenen staf, doet het door mij gegeven bevel uitvoeren." Der tig soldaten worden uiïgeleverdmen geleidt hen naar eene nabij gele gene herberg, waar zich reeds eene compagnie guides bevond. Tien der soldaten worden ter dood veroordeeld en op staande voet doodge schoten, met uitzondering echter van een, die, omdat men hem niec getroffen hadgratie erlangt. Na deze strafoefening gaat generaal Es- partero aldus voort: Soldaten! het slagtoffer is gewrokende schim van mijnen achtenswaardige.! vriend, uwen ongelukkiger: generaal, verdoend. Uwe eer zal voortaan vlekkeloos blinken als de zon. De daarop geworpen smet is in bloed afgewassenen wij zijn op nieuw waardige soldaten van het leger der vrijheid, van dat geduchte leger,' waarin de vijand tweedragt zou Willen stokenom de verdelging te ontgaan, waarmede hij bedreigd word:. Makkers! sluit voor de trou. welooze inblazingen van het Carlismus het oor. Levert mij een ier gelijk uit, die u moge willen verleiden, en hij zal dadelijk onder uwé oogeu in stukken werden gehouwen. Vergeet niet, dat de vijand, die geCne magt bezit om u te wederstreven alles zal aanwendenooj tweedragt onder u te zaaijen. Maar in dat geval zal ieder uwer, de bewegingen der opstandelingen zorgvuldig in het oog houdende, mij den- eerlooze overleveren, die, onder welk voorwendsel ook, den on- verbrekelijken band, die ons zamensnoert, mogt trachten los temaken, niet waar? „Ja, generaal!" roept het geheele leger, door geest drift vervoert. Soldaten eindigt de generaal het provincirlc regement van Segovia heeft opgehouden tot het Spaansche leger te behooren. De officieren en onder-officieren, die liever duizend doo- den hadden moeten stervendan hunnen generaal te laten verraoor* den, zullen zich naar Madrid begeven en aldaar ter beschikking der regering blijven. De soldaten zullen onder de andere korpsen \vor- den gestoken. Mijne krijgsmakkers leven f' Leve de opperbe velhebber!" is het antwoord der soldaten." BTNNENLANDSCHE BERIGTEN. In don Messager de Gand van den 6ck'u deze/ vindt men een adres van rouwbeklag, 't welk de directie én leden eener zeer aan. zienlijke sociëteit van Gent. aan Z. M. onzen koning heeft doen aanbieden. Wij deelen dit in deszeifs geheei mede: Aan Z. M. den Koning der Nt der landenGroot-Hertog ran Lux emburg enz.enz. Sire! De wreedste slag heeft het hart van Uwe Majesteit getroffen. De troon van Nederland heeft deszelf grootste sieraad yerlorende Koningin is niet meer Dgt het aan de getrouwe onderdanen, aan de directenren en le den van deze sociëteit, zij vergund, zich tot hunnen Koning te vven- denom hem te zeggendat ook zij treuren o«er deze droevige ge beurtenis, dat ook zij deelnemen aan de algemeens droefheid. Zij hebber, geen-wettige tolken van de gevoelens, welke zij on dervinden de ongelukken van den tijd hebben hen daarvan beroofd. Nadat de opperbevelhebber zijne regementen nabij Miranda bijeen Evenwel hebben zij gemeend, dat het niet paste, dat eene der groot- had doen trekkenheeft hij te midden daarvan deze aanspraak gehou- j ste steden der zuidelijke provinciën thans in «ene stille droefheid den: Soldaten! Ik heb tl bijeen doen komen, om tot u van eene verkeerezij hebben gemeend, dat eene stad, welke zoo ruimschoots ongehoorde gebeurtenis, van een ergelijk voorval te spreken, dat, deelde in de voordeelenwelke een voorbeeldig bestuur aao het ge- daar het de eer van het Spaansche leger bezoedelt, mijne verontwaar. j heele land, gedurende 15 jaren, heeft geschonken, niet na kon laten, diging opwekt en mij eene onbegrijpelijke smart veroorzaakt. Als ge- J om ecnige wóórden van droefheid, van verkleefdheid en erkentenis trouwe deelgenoot van uwe rampen en ontberingen, en als iemandaan den bewerker van die weldaden te zenden; het is hun billijk die in den strijd steeds aan uw hoofd is opgetrokken, zou ik duizend-j voorgekomendat degenen, welke hun zoo vele gelukkige dagen maal liever den dood verduren, dan uw naam geschandvlekt te zien;1 heeft bezorgd, wetedac zii Hem ook niet vergeren in de dagen want uwe eer is de mijne, en uw bloed, dat zoo dikwijls op de van droefheid en rouw. Het Is daarom dat zg, stille burgersdezen slagvelden is verspild, is mijn bloed. Uwe gemoederen vormen eenj stap hebben gedaan, van hunnen kant welligt te gewaagd, maar het*, harnas en schild, dat u onverwinnelijk maakt, en de innige overeen-, welk zij intusschen wagen, liever dan beschuldigd te worden van stemming, die tusschen den bevelhebber en ziine dappere heerscht,vergeetachtigheid en ondankbaarheid. heeft die reeks door u behaalde overwinningen voortgebragt. Maar' Zij zullen niet beproeven, Sire, Uwe Majesteit uit te drukke» ée zoete herinnering rat zoo vele overwinningen en heldendaden hoe diep henne smart is; zij zullen niet beproeven, de Koeiagin te

Alkmaarsche Courant | 1837 | | pagina 1