N 3-i^v -# A0.1839. ALKM A ARSCIIE COURANT. :r .Tn MAANDAG Den 21 JANUARY. 33°- it Deze Courant wordt geregeld eens in de week en wel op BUITEN LANDSC II E ENGEL B E R 1 G T E N. N D. bersten van de Kaap de Goede Hoop, van den jden Novem ber, in Engeland omvangen, leest men: De voortdurende landverhuizing der boeren van Hollandsche af- k-mist uit het eigenlijk Kaapland naar noorderlijker «treken maakt hier een onaangenamen indruk. De ontevredenheid schijnt diep bij hen geworteld te zijn. Naar veler meening, zou de uitvaardiging eener wet tegen de iaudlooperswaardoor aan de rooverijen en verwoestin gen der inland<che stammen [Hottentotten en vooral Kaffers], paal en perk Wierd gesteld, genoegzaam zijn om deze landverhuizing voor te komen. De boeren, die naar den omtrek van Port-Nstal getrokken zijn, werden toch daartoe vooral genoopt, omdat zij bemerkten, dat d= ambtenaren van het bewind, die daarvoor betaald worden.'hen Maandag voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. dat het was het Engelsche brikschip, genaamd Industrykapitein/if?/" Ham Barristkomende van Yarmouth en gedestilleerd naar New-Castle* beladen met tarwe, tarwemeel 111 zakken, boonengarst en haver» bevaren met vijf man; van welke ekwipaadje slechts de kapitein en een matroos is gered; zijnde twee man door de orkaan over boord geslagen en de stuurman dood 111 het wand hangende gevonden. Met deze redding bezig zijnde, ontdekte men aan het uiterste einde der Horst, ten noord-westeneen groot brikschip, dat eene noodvlag had geheschen. De reddingsboot rigtte daarnaar haren koers, en had het geluk het schip, zijnde het engelsche brikschip the Fair Ai/onkapitein..., komende van Londen en gaande met ballast naaf Nevv-Castle, te bereiken, en van hetzelve de geheele ekwipaadje, uit dertien man bestaande, te redden en behouden aan wal te brengen. Van de orkaan, die bestendig gewoed heeft erf het vreesseiijk weder, bij eetie hoogst verbolgene zee, is naauwelijks bij menschen- heugen een voorbeeid aangetroffen, en alzoo verdienen de inspanning, biet genoegzaam tegen rooverijen beschermden, en maakten de bere- j de vlijtbetooningde getrotsseerde gevaren, gedurende een geheele» kéning, dat zij, tot éè.i ligchaam vereeoigd, zich beter met eigene dag, den hoogst mogelijken en welverworver lof, onder opzien tot kracht daartegen konden verdedigen, mits zij dan ook daarbij geene i den Algoede, die deze onvermoeide pogingen met zijnen zegen heeft belemmering van de plaatselijke overheden konden ontmoeten. Wel i bekroond, moet deze overtuiging sterk bij hen geweest zijn, daar zij er toe heb-I ]van knnnPti hpslnifpn om Hp lanHhnpwpn hunnop u.^i De sterfte aan de kinderziekte op dit eiland en de armoede der bewoner geven aan hetzelve, lu de tegenwoordige bange dagen, eea treurig aanzien." In de Provincialen Geldersche Courant leest men het volgende be rigt uit Nijmegen vau den igder. Jauuarij Gisteren morgen vertrok van hier het 2de bataiüon d;r 2de af- deeling infanterie, onder bevel van den majoor Goetznaar Groes- beekterwijl den kolonel Ardesch en deszelfs adjudant, zich naar Malden hebben begevenom over dit bataillon en een bataillon van de 18de afdeeling, c«e Heumen en Malden gekantonueerdbevel te voeren. De generaal-majoor von Quaut, kommanderende de 2de brigade der 2de divisie infanterie, en deszelfs staf, is naar Grave vertrokken. Naar men verneemt, wordt eerstdaags te Wiichen in onze na bij ieid, verwacht, het 4de bataillon van de 8ste afdeeling infanterie, tot nu iu Groningen garnizoen gehouden hebbende." ben kunnen besluiten, om de landhoeven hunner vaderen en bebouw de streken tegen onbebouwde lauden in eene onbekende wildernis te gaan verruilen. Wat de regering belet, om de bescherming te ver- leenen, welke ingezetenen, die schot en lot daarvoor opbrengen, van haar kunnen vorderen, is, misschien ten gevolge van eene onvolledige ltenuis van zaken, moeijeliik te raden. Intusschen heeft men fcerigten van Port-Natal tot het einde van September ontvangen, die den toe stand der daarheen verhuisde boeren als verbeterd voorstellen. Zij heb ben eene aanzienlijke hoeveelheid levensmiddelen, werktuigen en an deren benoödigdheden ontvangen, die voor hen uit eene openlijke in schrijving aangekocht en met een daarvoor uitgerust schip verzonden waren. Zij hielden zich druk met het beploegen hunner nieuw inge- lïotnene landerijen en het bezaaijen daarvan met tarwe en maïs bezig; ofschoon men vreesde, dat, ten gevolge van het late jaargetijde en de voortdurende droogte, de opbrengst daarvan roet van veel belang zou zijn. Intusschen leggen de bewoners der Kaapstad een loffelijk en ijver aan den dag, o-m hen op allerlei wijze te onders.eunen. Men heeft papieren uit Graha'ms-rown t>>t den 2f>stèn October. Zij zijn, als ge. woOnlijk met verhalen van door de Kaffers gepleegde rooverijen op gevuld. liet stelen van schapen en hoornvee nam op zulk eene ontrus- tende wijze toe, dar de overheden tot het besluit gekoin-'n wiren om op degenen, die zich daaraan schuldig maakten, de zwaarste straf, welke de wet toelaat, toe te passen. Zelfs op sanmerkeHjken afstand' van de grenzen der Bnisehc kolonie namen de rooverijen der Kaffeis sterk toe." Volgens een ander berigt van de Kaapstad, van gelijke dagteekening, had het Engelsche bewind aldaar den uitvoer van buskruid en andere krijgsbehoeften naar de uitgewekene Hollandsche boeren verboden, ten einde hen daardoor buiten sranr te stellen, om zich tegen de Kaffers te verdedigen en hen alzoo tot den terugkeer op het grondgebied der kolonie te noodzaken, Men meende eclitpr, dat dt verbod de ver langde werking niet zou doen, daar thans waarscnf.nlijk vreemde spe knianten de verbodene waren aan de uitgewekenen nabij Port Natai zóu den gaan verkoopen. De laatste herigten uit Jamaica en andere Britscbe Wist-Indiscbe eilanden zijn niet gunst g. De thans geheel vrijverklaarde negers ma ken zich wel inct aan oproerige bewegingen of andere «luorms der rust schuldigmaar toonen grooten weerzin voorden arbeid, en ver eenigen zich om voor het weinige werk, dat zij nog doen willen zeer hooge dagioonen te vorderen. Zoo rekent men, dat bil den 1 hen» door hen op Jamaica gevorderden prijs voor het nlanten van siukerri-r, een enkel man, zonder groote inspanning, 6 Engelsche schellingen daags verdenen kan. Maar ook die verdiensten kan hen met uitlokken, om regelmatig te arbeiden. Door eikander gerekend werkt eeo neger thans op Jamaica slechts drie dagen in de week. Waarheen dit tin- deiijk leiden moet, zegt een der berigten, springt in oneen.. De eigenaars van planr.sdjes mogen voor de zaak des vrede- en op hoop Gedurende het jaar 1838, zijn te Alkmaar geboren 361 kinderen, van verbetering, nog een tijd lang op den tegen woord igen voet voort waarvan 178 van het mannelijk en 183 van het vrouwelijk geslacht, gaan; maar daaraan moet een einde komen, ei dan zou de neger zijnde 5 kinderen meerder dan in het jaar 1837. bevinden, dat hij, geene meesters, die hem gebruiken w >djn, meer Daarentegen ziin 111 het jaar 1838, overleden 284 personen, waar- vindende, zien zeiven in vee! ongelukkiger toestand dan te vore gebragt van 150 van het mannelijk en 174 van het vrouwelijk geslacht, ziin- lisd. I11 Ein-elaud houdt men te regt of te onregthet daarvoor, de 28 minder dan in het jiar 1837, en waaruit blijkt dat in het jaar dat de zendelingen der Baptisten op Jamaica en enlers een ongumti- 1 1838, 77 kinderen meerder geboren dan overleden zijn. gen invloed op de negerbevolking uitoefenen. D' geschillen aldaar: (rr hebben 95 huwelijken plaats gehad, ziinde 6 meerder dan ia tusschen den gouverneur Lionel Smith en de Bru.-che bevolking du- 183?. ren steeds voort." Zierikzee den i^den Januarij. Gisteren morgen, omstreeks ne gen ure, is midden op den den Banjerd. door eene dikke lucht, omhoog gezeild het Nederlandsch kofschip Juffer lie ins ktkapt. S. Kramer, van Londen naar Rotterdam bestemd, met ballast. De be. manning, bestaande uit den kapitein, stuurman en 3 matrozen, heb. ben heden morgen h:t schip moeten verlaten, en zijn met levensee. vaar, in de boot, naar het strand gedreven, met achterlating van meest al hunne goederen. Hetzc-ive iskort nadat het verlaten was geheel verbrijzeld geworden. De equipagie is reeds bier aangekomen. Onder dagteekeuing van den isden, leest men in de Leijdche Courant Heden middag, omstreeks 12 ure, zijn te Katwijk aan Zee ge. -'rand, twee geballaste brikschepen, van welke het eene, genaamd Husdillgevoerd door den kapitein HunJill, komende van Londen, met destinaiie naar Sunderland, bemand met zeven koppen, de kapi tein daaronder begrepen; het andere, genaamd the Graces, mede ko. mende van Londenmet destinarie naar Seahaingevoerd door kapi tein Uidpath, een geliik getal manschappen voerde. Geheel de equi pagie dezer beide schenen, isdoor dei ijver der bootsgezellen der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding - Maatschappijonder het beleid en bestuur van den alhier gewestieden plaatselijken bestuurder, den heer F. E. Meerburg, en de-zelfs adjunct, S. van Duykeren, gered en behouden aan wal gebragt." BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 's Gravenhage, den I $den Januarij. De Amsterdatnsche Courant behelst het volgende berigt Vlieland tien nden Januarij. In den nacht van gisteren strandde op het Noorder-strand, twee uren van het dorp, een vaar tuig, hetwelk bij het aanbreken van den da' door her noodgeschrei is ontwaard, waarop de reddingsboot der Noord- en Zuid nllanriscbe STAND van den Thermometer te ALKMAAR. Volgens de Schaal van Fahrenheit. Zaturdag 12. Jan. 1839 's morg. een 8 ure 43° en 12 ure 4?°- Zondag 13- Ï1 99 91 99 19 9* 43° 99 9» 99 47'. Maandag 14. 91 91 91 99 99 >9 400 19 99 99 48". Dingsdag '5 59 99 99 99 99 35' 99 >9 99 41s. Woensdag 16. 99 99 99 99 99 99 36' 99 99 99 40'. Donderdag 17. 91 9» 99 99 99 99 99 99 1 9 4a'. Vrijdag 18. 99 99 79 99 99 99 1 99 H 9»i T

Alkmaarsche Courant | 1839 | | pagina 1