A°. 1839. ALKMAARSCIIE «Illitllliliil» 7°". Van MAANDAG JX RAAD der MOEDERLIJKE SOCIËTEIT linnen de Stad ALKMAAR, gééft zich het genoegen de goede Burgerij ên Inge zetenen, kennelijk te maken, dat de opbrengst der Collecte en der vrijwillige Inschrijving, die in de maand [snuarij 1R36, ten be hoeve der hulpbehoevende Kraamvrouwen, binnen deze Stad heeft plaats gehad, ondersteund door de weldadige en milde bijdrage van wijlen Hare Majesteit onze geliefde Koningin voldoende heett kun- tien strekken om in de behoeften dezer heilzame instelling toe heden te voorzien. Een getal van 116 Kraamvrouwen tot den behoeftigen Burgerstand behoorende, is zonder onderscheid van Godsdienstige belijdenis, zoo a-oor haar zelve als voor hare jonggeborenen gedurende eenigen tijd verzorgd geworden, en Voorzeker zijn daarvoor vele dankbare gebeden voor liefde en menschenmin tot den Hemelschen Gaoer opgezonden. Het fonds echter voor verderen voortgang onvoldoende zijndevin den de leden van den Raad zich gedrongen, zich tot Alkmaars burgerij te wenden en bij de bekend gemaakte belangrijke gift van Ilare K.en K. Hoogheid Mevrouw de Prinses van Oranje op nieuw eens milde gift voor het heil harer behoeftige Natuur- en Stadgenoo- tefl te komen vragen. Door Heeren Burgemeester en Wethouders dezer Stad daartoe ge- magtigd, wordt mits dien bepaald; Dat ten behoeve der Moederlijke Sociëteit en rot voortzetting de zer sints vele jareu bevondene weldadige Instelling; te beginnen met Woensdag- den I7"1™ «lij 1839, even als in den jare 1836 eene Col- lectc aan de huizen der ingezetenen zal worden gedaanen tevens een lijst zal worden aangeboden om bij inschrijving de bijdrage te bepalen. De Leden van den Raad der Moederlijke Sociëteit zouden te kort «ioen aan de bekende weUvillenheid der goede burgerij, indien zij door woorden derzelver liefdadigheid voor deze heilzame Instelling wilden opwekken en zullen zich dan ook alleen bepalen bij te be tuigen datzij bereid zijn werkzaam te blijvenvopr het welzijn ha rer hulpbehoevende natuurgenootenen zich gelukkig vinden met venen arbeid belast te zijn die de meoscliheid vereert en den vader der liefde welgevallig is. De Raad der Moederlijke Sociëteit binnen de Stad Alkmaarden 12 Juli/ 1839. Douarlére FONTEIN VERSCHUIR, geb: De DIEU, Presidente. Wed: TINNE van EG MOND, geb: GREGÓRIJ, Secretaris. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Amsterdam, den nden Julif. De Staats-Courant van heden bevat de algemeene bepalingen va* het ceremonieelhetwelk zal plaats hebben bij gelegenheid der aan. komst van ilH. KK. HH. den Erfprins van Oranje en Hoogstdeszelfï Gemaljnkunnen wij het volgen melden HH. KK. HH. zullen op de grenzen der provinciën door de bevelheb. bers der groote miliiaire Rommando's, door de gouverneurs en de militaire kommandanten der provinciën en buiten de steden door de burgemeesters en wethouders worden ontvangen. Te Arnhem, Ut recht, Woerden en Leiden zullen bij Iloogstderzelve doortogt de troepen en schutterijen in slagorde staan en alle militaire eerbe- wijzingen geven. In de twee eerstgenoemde steden zal eene kapi» teinswaent aan Hoogstdcrzelver verblijfplaats worden gesteld. Bij de plegtige intrede der residentie zullen de klokken geluid worden en het garnizoen onder de wapenen staan. De trein zal zamen- gesteld zijn uit a. een detachement kavailerieb. dc koetsen met het gevolg van HH. KK. HH.cHH. KK. IIH. rijdende de gou verneur der residentie en de kommandant der provincie aan de beide zijden der koets, en de adjudanten achter dezelve te paard, en d. een kommaudo kavailerie. De trein zal door het kleine Voorhout gaan, alwaar HH. KK. HH. aan het paleis van den prins van Oranje zullen aftreden, vervolgens over de Kneuterdijk, de lange en koice Vijverbergen en langs het plein naar het paleis van HH. KK. HH. De illuminatienopwachtingen van het korps diplomatiek «taats, ambtenaren en damesde diners en bals bij Z. M. en bij den Pruis van Oranje, alsmede de gala-voorstellingen in den Nederduicschen ca Franschen schouwburgen Prov. Zeeland, den yden Juli], liet detachement der koninklijke Marechaussee's te paardhetwelk sedert 1831 teBreskcs, in het 4de distrikt dezer provincie gedestati- oneerd was, is heden, per stoomboot de Schelde, te Vlissingen aan gekomen, zich dadelijk naar Middelburg begevende, om van daaf naar Dordrecht te vertrekken. De heer chirurgijn - majoor Court, welke sedert eenige jaren de geneeskundige dienst in deze provincie dirigeerde, en wiens ijver en kunde den lof van elk weldenkendevooral door het uitmuntend ver plegen der gekwetsten in 1831 en 1832, verdient, is niet op pensi oen gesteld, zoo als abusivelijk is gemeld, maar heeft het nor,-activi teit traktement, aan zijnen graad als chirurgijn - majoor bij de marine verknochtverkregen. Baden-Baden, den 281/?» Junij. Een door verscheiden nieuwsbladen medegedeeld berigt, dat onze badplaats gedurende dezen zomer ongemeen talrijk woru't bezocht, kan door een blik op de lijst der badgasten het best worden weder- legd. Op den eSsten Junij des vorigen jaars beliep het getal der ge komen vreemdelingen 5013, in dit jaar vermeldt de heden uitgegeven badlijst niet meer dan 4420 badgasten, dus 593 minder dan in den vo rigen zomer. Eene klasse van bezoekers, en wel van dezulken die het gausche saizoen hier blijven en even als de bij in het najaar rijk beladen huiswaarts keeren is daarentegen ditmaal bijzonder talrijk op gedaagd dit zijn de Fransche modistes, want niet minder dan 19 derzelve hebben zich herwaarts begeven en daarvan alleen uit Parijs zes, waaronder ook twee corchetten maaksters; ook een heeren-klee dermaker is van daar gearriveerd, die beloofd in den tijd van 36 uren een volledig gewaad te vervaardigen. BINNENL ANDSCHÊ BERIGTEN. i 1 'I '2 j i 4 "s Gravenhage den gden Julif. Dezer dagen is door Z M. een besluit genomen, waarbij aan de Idtelinger. van 1835, alsmede die van 1836. onbepaald verlof wordt verleend. Tevens is daarbij vastgesteld, dat de burgerlijke ambtena ren bii her leger te velde zullen worden ontslagen en het materieel der veld-artiilerie in de magazijnen zal worden opgelegd. LTic Haarlem verneemt men, dat het Museum der werken van levende meesters, op het paviljoen Welgelegen aldaar gisteren onge meen talriik is bezocht. Meer en meer trekt de belangstelling, wel ke deze verzameling inboezemt, de bezoekers van Haarlems fraaije omstreken daarhenen en men voorspelt er zich ook goede gevolgen van voor de aanmoediging van onze moderne school. Reeds vroeger is gemeld, dat de werken dier meesters, welke door den dooit aan het Vaderland en de kunst zijn ontrukt, provisio neel op het paviljoen-museum zouden verblijven, tot tijd en wijle door middel van nieuwen aankoop de openvallende vskken weder behoor lijk kunnen gevuld worden. Dit berigt bevestigt zich zoodanig, dat wij geloven te kunnen zeggen, dat het paviljoen-museum van de wer ken van overleden meesters niet zal worden ontbloot wanneer geen evenredige arnkoop van werken van levende schilders moge kunnen geschieden. In dat geval zou derhalve de oorspronkelijke bestemming van die museum eene wijziging ondergaan. Alkmaar, den 8sten Julif Het letterfeest ter gelegenheid van de openbare bevordering en de prijsnitdeeling na» de leerlingen der Latijnsche Scholendat heden ge vierd werd, was bijzonder doelmatig en belangwekking ingerigt. De VVelEdeie. zeer geleerde Heer A. llirschig Cz. Rector aan genoemde Scholen, opende de plegtigheid met eene korte rede in de larijnsche taal, waarin hij de lotgevallen der scholen vermeldde. Hierop droe gen nchtervolgcns twee veelbelovende jongelingenC. .7. de Lange en T. M. Went holt naar de gebruikelijke wijze redevoeringen voor in de lntiin'che taal, en viel hen de bijzondere eer ten deel, van nier den hoog sten graad tot de Akademische lessen bevorderd te worden. Vervol gens had de prijsuitdeeling plaats voor de onderscheidene vakken van onderwijs; waarna de Rector de plegtigheid besloot met eene rede voering in de liollanasche taal; over de otderstcunitigwelke in het algemeen alle onderwijzers behoeven en in het bijzonder de leeraars van de Faclerlandsche Gymnasten. De nuttigheid van dit onderwerp, het aanzienlijk getal hoorders, benevens de edele vrouwenschaar, de al. gemeene aandacht die er heersebte, zette dit door de gewoonte el ders bijna verlaten ond - vaderlaudsch feest, in ons midden ook thans eenen luister bijdie deze Stad eer aandoet. Mogten alle ouders meer en meer 's mans woorden ter harte nemen tot heil van het op komend geslacht, en moge lang de Latijnsche Scholen, reeds zoo veele eeuwen onder ons gevestigd, blijven bloeijen. STAND van den Thermometer te ALKMAAR. Volgens de Schaal van Fahrenheit. Zaturdag 6. Julij 1839 's morg. ten 8 are 60" en 12 ure 66». Zondag 7- n 99 n ff 99 1* 7'° 99 99 99 78". Maandag 8. 99 H y» 5» 99 720 99 99 99 Dingsdag 9- 99 M H 99 99 62" 99 99 99 63". Woensdag 10. n f) 99 99 99 6e" 99 99 99 68'. Donderdag 11. 99 99 99 99 66 99 99 99 751'. Vrijdag 12. 99 99 99 99 H 7 99 99 99 75'. Gepasseerde Schepen door Alkmaarlangs het Groot Noord-Hoi- iundsch Kanaalvan den 5 tot den 11 Julij 1839. Ned. bark. Eensgezindheid. E. Meijer van Suriname naar Amsr. Deze Courant wordt geregeld eens in de week en wel op Maandagvoor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. f

Alkmaarsche Courant | 1839 | | pagina 1