A°' 1841. ALKMAARSCHE 25 January. ffl a a n J a g I>e Prijs der AnvEKTEXTiëx van 1 tot 5 re bels is écu Guldenen voor eiken regel meer 20 Centenbehalve 35 centen zege liegt voor elke plaatsing. Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van G Centen uitgegeven. lTR GE MEESTE R est WETHOUDERS der Stad ALKMAAR, Gelet op derzelver besluit van den 18ll,,n September des vorigen jaars, houdende verandering van het uur der gewone wekelijksche Graanmarkten wel hij wijze van proefneming, ter voldoening aan het deswegens aan H. E. A. door het meerendeel der kooplieden, «chippers en landbouwers, hij rekweste gedaan verzoek, Gelet op de daartegen gemaakte vertogen der onderscheidene nering doende ingezetenen en op het later bij II. E. A. daartegen ontvangen adres, almede onderteekend door een aantal kooplieden, «chippers en landbouwers, houdende mededeeling der bezwaren, welke er door die tijdsverandering ontstaan, en verzoek, om we derom zoo als voorheen, het Uur, waarop de Graanmarkt zal aan vangen te bepalen op des morgens ten Elf Ure. Overwegende dat H. E. A. de hierboven gemelde proeve eenig en alléén in het algemeen belang der konper» en verkoopers hebben genomen, en de noodzakelijkheid aan 11. E. A. hij nader onderzoek is o-ebleken om dezelve wederom in te trekken. Geven hiermede aan alle de belanghebbenden kennis, dat voortaan, te beginnen met Vrijdag den .rW['fi Fehruarij aanstaandezijnde de eerste Graanmarkt dezes jaars, dezelve wederom des morgens ten ELE URE zal beginnen, en eindigen ten TWAALF URE; welke uren van begin en einde, als gebruikelijk, door het luiden der klokzal worden aaagekondigd. „Alkmaarden 19'te" Januarij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd F. C. W. DRU1JVE STEIJN. Ttr Ordonnantie van dezelren, De Dl EU FONTEIN VERSCHU1R. Onderstaande personen, of wel, bij derzelver ontstentenis, hunne naaste bloedverwanten, worden bij deze opgeroepen, om zich ter Stedelijke Secretarie te vervoegen, ten einde de zich aldaar beviu- dende bewijzen van aandenke voor vrijwillige militaire diensten aan het vaderland bewezen, te komen afhalen; G. Slesker. M. Jacohson. W. IJ. Vink. P. -I de Vos, en G. Weijdeman. J. Koevanger. J. van Boxel. Alkmaar, den 25sten Januarij 1841. BUITENLANDSC1IE BERIGTEN. ZWITSERLAND. De onlusten in sommige Zwitsersehe kantons beginnen een ernsti ger aanzien te erlangen. De aanleiding daartoe is weder de her zieniug van sommige kantonnale staatsregelingen welke herzienin- gengelijk men weet, sedert 1830 in Zwitserland elkander met zonderlinge snelheid opvolgen. Ook is het opmerkelijk, dat het tot dadelijkheden komt, onmiddelijk nadat met den Isten Januarij het uitvoerend bewind in Zwitserland van het kanton Ztirieh op dat van Bern is overgegaan. Ook in Bern houdt men zich thans met eene herziening'der staatsregeling bezig, die alweder in een meer demo- kratischen zin gewijzigd schijnt te moeten worden. Tot de treuri ge bijzonderheden van deze burgertwisten behoort ook, dat zij te gelijk van eenen godsdienstigen aard zijn. De Roomsch Katholijke kantons of bevolkingen sluiten zich aan de aristokratie of den adel aan en strijden voor de oude staatsregelingen; terwijl daarentegeu de Protestantsche kantons of bevolkingen de gewijzigde, meer demo- kratisehe staatsregelingen voorstaan. In het kanton Solothurn zijn, zoo als men weet, de onlusten be gonnen. Terwijl men daar in de eerste dagen van Januarij met het stemmen over eene herziening der staatsregeling bezig was is de kantongsregering en raad plotseling tot hevige maatregelen tegen voorstanders van het oude overgaan. Een aantal van dezen zijn gevangen genomenen daaronder ook raadsheeren. Te gelijk is de gewapende magt van het kanton op de been gekomen en heeft de regering aan het voorzittend kanton Bern den onderstand eener bondgenootschappelijke krijgsmagt gevraagd. Bern heeft zich ge haast, om aan dit verlangen te voldoen, en dadelijk contingenten van do Protestantsche kantons, zoo het schijnt wel ter sterkte van 8000 man, in dienst gesteld, waarvan een deel naar Solothurn op marsch is gegaan. Volgens berigten uit Bazel tot den 1 lden Janua rijhield de Sulothurnsche regering de bovenhand; de voornaamste voorstanders van het oude waren gevlugtofin hechtenis, en de her ziene staatsregeling was zoo goed als aangenomen. De onderliggen de partij beklaagde zich echter levendig, dat aan de stemming daar over de in dienst geroepene burgers met de wapenen in de hand hadden deel genomenen dat men de dagbladen dier partij met ge weld belette in het licht te komen. De regering grondde hare maat regelen onder anderen op een besluit van eene te Mariastein gehou- dene volksvergadering, waarbij de thnns gevangen raadsheer Gogger het voorzitterschap had bekleed. Die volksvergadering had eene ver klaring doen uitgaan, inhoudende: dat ieder aldaar aanwezig bur ger, als hij een afkeurend stembriefje tegen de nieuwe staatsrege ling in de bus wierp, daardoor geacht wilde worden, niet slechUi deze, maar ook de bestaande staatsregeling voor goed te liebbeu verworpen." Weinige dagen na de beslissende stappen der regering van het kanton Solothurn, is het in het aangrenzende kanton Aargau tot bloedige tooneelen gekomen. Ook daar werd over eene herziening der staatsregeling gestemd. Geheel de Katholijke partij ijverde te gen de in te voeren nieuwigheden, en werd nog meer opgewonden, toen een aantal geestelijken uit Solothurn naar Aargau, en wel be paald naar de districten Muri en Bremgarten die bijna uitsluitend door Katholijken worden bewoond, kwamen vlügten. De regering van het kanton Aargau wilde den opstand of volksbewegingdie zich aldaar voorbereiddeop dezelfde wijze als die van Solothurn onderdrukken. Zij zond den heer Waller als commissaris naar de onrustige districten, doch toen deze eenige hoofden der voorstan ders van het oude gevangen namvatteden de landlieden de wape nen op, bevrijdden de gevangenen, en maakten zich op hunne beurt van den heer Waller en andere ijveraars voor de herziene staatsregeling meester. De regering van het kanton Aargau liet nu uit de hoofdstad Aarau 2800 man, met twee batterijen artillerie, naar de in opstand zijnde districten aanrukken. Den llden Janu arij heeft in een dorp, niet verre van Wohlen en Bremgarten, do eerste ontmoeting tusschen eeu deel dezer troepen en de in opstand zijnde landlieden plaats gehad. De laatsten hadden zich op het kerk hof verschanst en werden, zoo men zegt, door monniken aangevoerd. Zij verdedigden zich hardnekkig en schijnen, volgens een der be rigten, het kerkhof niet te hebben verlaten dan nadat er aan hun ne zijde 15 doodeu waren gevalleu. Ook de troepen hadden dun den en gekwetsten verloren. Sedert is deze burgeroorlog voorigezet. De Iransche regering heeft ten minste de volgende telegraphische depêche van den pre set te Straatsburg van den 14den Januarij openbaar doen maken Een bloedige strijd is in Aargau tusschen de Katholijken en du Protestanten ontstaanonder het voorwendsel van de herziening dcc staatsregeling, welke herziening met 1(5,000 tegen 14,000 stemmen verworpen i». De beide partijen hebben reeds zonder bepaalden uitslag op eb kander gestooten. Op dit oogenblik zijn zij naar alle waarschijnlijk heid nog handgemeen." Dit berigt schijnt in zoo verre onjuist, als daarin gezegd wordl dat de herziene staatsregeling van Aargau verworpen is. Integendeel blijkt van elders hare aanneming met 16,050 tegen 11,484 stemmen. Staats-Cour. DU1TSCI1LAND. Mexciien den 15den January. Men zal zich zeker herinneren dien braven Baron von Halberg von Broek, kapitein-kolonel van Rijn en Moeseldie onlangs (zio Handelsblad van 4 Jan.) zich tot alle voorname dagbladen van Eu ropa wendde, om eene vrouw te krijgen, en waarbij hij op eene zou geestige wijze zijne persoonsbeschrijving mededeelde, en met zon vele kiesehheid de bevalligheden en deugden opsomde, met welke hij verlangde dat zij zoude begaafd zijn. De eenigzins excentrieke maatregel van den edelen Baron heeft het gelukkigst gevolg gehad. Hij heeft, in ernst gesproken, eene volmaakte gade gevonden. Even gemoedelijk als stipt en kiesch, houdt hij zich in dit oogenblik be zig om, op zijn gemak, eene circulaire te zenden aan de bemin nelijke jonge dames, die, ten getalle van zevenhonderd negenen veertig, hem geschreven hebben om hem hare hand, haar hart en hare bekoorlijkheden aan te bieden. De bij uitnemendheid verdiens telijke edelman, die zijn oud kasteel doet repareren, om de koning in van het tournooi op eene harer waardige wijze te ontvangen, gevoelt een diep leedwezen dat de bewoordingen van zijne adver tentie en zijne gewone discretie hem niet vergunnen de zevenhonderd negenenveertig brieven publiek te maken, welke hij ontvangen heeit. Daaronder zijn er, zegt men, die te regt allerliefst mogen heten, en die, mogten zij in druk verschijnen, eer eene week zoude ver- luopen zijn, de flaauwe brieven van Mevr. de Sevigne zouden eclip seren. De geestige en aardigste zijn, zoo als het zich begrijpen laat, uit Parijs gekomen. Zevenentwintig zijn er van beroemde zangeressen, actrice en danseressen; honderd en eene van grisettesnaaisters, stopsters, kleursters, versierstérs en modemaaksters; drieënvijftig vau hertoginnen, gravinnen en markiezinnen, en drieëntwintig van I rau- sche letterkundige vrouwen en schrijfsters, wier name men elkan der in het oor fluistert. Overigens kondigt de eerzame en beschei- dene baron ion Halberg, bij eene tweede advertentie in de dagbla, den, aan, dat hij, uit vreeze van de verzoeking tot publiekmakiug der bij hem ontvangen brieven niet te kunnen weerstaan, van allo die geparfumeerde missive eene auto-da-fé heeft gehouden. De rond gaande brief, welke hij bezig is te schrijven, zal zijn vaarwel aan

Alkmaarsche Courant | 1841 | | pagina 1